|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/7/18: بيم تغييرات سياسي در تيم اقتصادي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5222 18/7/97 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
 


بيم تغييرات سياسي در تيم اقتصادي
جام جم در گفت و گو با كارشناسان گمانه زني ها درباره تغيير و تحولات در كابينه را بررسي مي كند

نويسنده: حسين نيك پور

در روزگار سرگشتگي تيم اقتصادي دولت، اين روزها رسانه ها سكاندار شده اند و هر روز گمانه زني هاي جديدي در خصوص وزيران پيشنهادي دولت براي دو وزارتخانه بي وزير، انجام مي شود. البته بلاتكليفي، تنها مربوط به وزارتخانه هاي اقتصاد و كار نيست بلكه مدتي است كه خبرهايي از استعفاي وزراي صنعت و راه نيز منتشر شده و همين مساله بر بلاتكليفي تيم اقتصادي دولت افزوده است. اين در حالي است كه همه در كشور پذيرفته اند كه آمريكا يك جنگ تمام عيار اقتصادي را عليه جمهوري اسلامي ايران پذيرفته و در شرايطي كه رئيس جمهور شخصا بارها از همه نهادها خواسته به دولت در اين جنگ اقتصادي كمك كنند معلوم نيست چرا عجله اي براي تعيين تكليف وزارتخانه هاي اقتصادي ديده نمي شود و هر هفته، معرفي اسامي وزراي پيشنهادي به هفته بعد موكول مي شود. از جمله همين ديروز كه قرار بود اسامي گزينه هاي پيشنهادي براي وزارتخانه هاي كار و اقتصاد، به مجلس معرفي شوند اما بهروز نعمتي، سخنگوي هيات رئيسه مجلس به نقل از دفتر رئيس جمهور اعلام كرد اسامي وزيران پيشنهادي هفته آينده معرفي خواهند شد. اين تعلل، انتقاد فعالان اقتصادي را به همراه داشته و محمدرضا پورابراهيمي، رئيس كميسيون اقتصادي مجلس در همين زمينه به جام جم مي گويد: با توجه به اين كه در شرايط خاص و حساسي قرار گرفته ايم از دولت انتظار داشتيم هر چه سريع تر وزيران اقتصادي را معرفي كند اما آقاي روحاني در اين زمينه تعلل كرده است.

اجماع در خصوص ترميم كابينه

تقريبا از همان ماه هاي اول دولت دوازدهم بود كه قريب به اتفاق كارشناسان اقتصادي و حتي نزديكان دولت، به اين نتيجه رسيدند كه قوه مجريه براي ساماندهي وضعيت اقتصادي كشور نيازمند ترميم تيم اقتصادي است و با تلاطم هايي كه در ماه هاي اخير در بازار ارز و طلا شاهد بوديم و همچنين گراني افسارگسيخته كالاهاي اساسي، ضرورت ترميم كابينه بيش از گذشته حس شد. تا جايي كه حتي چهره اي چون اكبر تركان كه از نزديكان رئيس جمهور است با تاكيد بر اين كه تركيب تيم اقتصادي دولت بايد عوض شود معتقد است با توجه به اين كه شرايط كشور، شرايط خاصي است مرداني كه براي مقابله با تحريم ها مناسب هستند را به عرصه بفرستيم. انتشار اين گونه موضع گيري هاي اميدبخش با تغيير رئيس كل بانك مركزي در سوم مرداد همراه شد و موضع گيري قهرگونه محمدباقر نوبخت در همان روز مبني بر اين كه آماده است از تمام مسؤوليت هاي دولتي كناره گيري كند تا دست رئيس جمهور باز باشد اين نويد را داد كه با رفتن يكي از اعضاي تيم اصلي اقتصادي دولت، زمينه براي بهبود اوضاع وخيم اقتصادي كه دستپخت همين تيم است فراهم شود. اما ظاهرا نوبخت توانست در اختلافاتي كه در دولت وجود داشت دست بالا را داشته باشد و در مسؤوليت خود به عنوان رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي باقي بماند اما اختلافاتش با اسحاق جهانگيري، ديگر چهره اقتصادي دولت آن قدر مورد توجه رسانه ها قرار گرفت كه مجبور شد در مطلبي در توييتر، وجود هرگونه اختلاف با جهانگيري را تكذيب كند.

ياركشي نوبخت در وزارتخانه ها

با اين وجود خبرهايي كه در مورد گزينه هاي احتمالي براي وزارتخانه هاي بي وزير منتشر مي شود تقويت كننده اين تحليل است كه هنوز رقابت ميان دو چهره اصلي اقتصادي دولت يعني نوبخت و جهانگيري در جريان است.

به عنوان مثال فرهاد دژپسند، چهره اي است كه در اكثر گمانه زني ها به عنوان گزينه پيشنهادي دولت براي وزارت اقتصاد نام برده مي شود. دژپسند، دانش آموخته شهيد بهشتي است كه سابقه مديركلي در وزارت اقتصاد و سازمان مديريت را دارد. دژپسند به لحاظ سياسي، اصلاح طلب است و از او به عنوان يكي از مديراني ياد مي شود كه در دوره اصلاحات همزمان با تحصن برخي نمايندگان در مجلس، از مسؤوليت خود در دولت استعفا كرده و به رهبر انقلاب نامه نوشتند. وي از اهالي استان گيلان است و با توجه به هم استاني بودن، به نوبخت نزديك است و در دولت اول روحاني، معاون بودجه سازمان مديريت شد. در مقطعي هم قرار بود به عنوان يكي از معاونان شريعتمداري منصوب شود كه اين كار عملي نشد. با وجود اين كه در روزهاي اخير نام دژپسند به عنوان اصلي ترين گزينه وزارت اقتصاد در رسانه ها مطرح است از چهره هايي چون شاپور محمدي، رئيس سازمان بورس و از گزينه هاي نزديك به طيب نيا نيز به عنوان يكي از گزينه هاي احتمالي ياد مي شود.

چه كسي جايگزين شريعتمداري مي شود؟

گزينه هاي وزارت اقتصاد فارغ از اين كه چه كساني هستند و به چه فرد يا جرياني گرايش دارند حداقل به لحاظ منطقي مشكلي ندارند و اين مساله اي است كه در مورد وزارت كار چندان صدق نمي كند.

گزينه اصلي كه در روزهاي اخير براي وزارت كار مطرح شده، محمد شريعتمداري، وزير فعلي صنعت، معدن و تجارت است و اين در حالي است كه روز گذشته طرح استيضاح او تقديم هيات رئيسه شد و اين سوال جدي مطرح است كه آيا نمايندگاني كه قصد استيضاح يك وزير را دارند به او براي وزارتخانه ديگر راي اعتماد مي دهند؟

به همين دليل برخي تحليلگران، جابه جايي احتمالي شريعتمداري را نيز امري سياسي و ناشي از همان اختلافات درون كابينه مي دانند و با توجه به اين كه شريعتمداري از چهره هاي نزديك به روحاني و رئيس ستاد انتخاباتي او در سال 96 بود، نوعي رودربايستي را دليل خودداري رئيس جمهور از كنارگذاشتن رسمي او عنوان كرده اند.

حسينعلي حاجي دليگاني، نماينده شاهين شهر در همين زمينه به جام جم گفت: مشكل رودربايستي، از ابتداي كار دولت روحاني وجود داشته و رئيس جمهور به نوعي خدمت به مردم را فداي اين گونه تعارفات و رودربايستي ها كرده و اين حق الناس است.

پورابراهيمي، رئيس كميسيون اقتصادي مجلس در همين زمينه با بيان اين كه وجود برخي معذوريت ها در جهت انتخاب افراد كابينه در تمامي دولت ها وجود دارد در عين حال گفت: در اين دولت عدم حضور نيروهاي متخصص بيشتر احساس مي شود.

رئيس كميسيون اقتصادي مجلس افزود: امروز بايد نيازهاي مردم و شرايط كشور مبناي كار قرار گرفته و دولت براساس آن در مورد نيروهاي مورد نياز كشور بدون هيچ گونه فشارهاي گروهي و سياسي تصميم گيري كند.

بلاتكليف كردن خودجوش 2 وزارتخانه

گمانه زني هاي منتشر شده درباره احتمال معرفي شريعتمداري به عنوان وزير پيشنهادي كار باعث شده تا عملا وزارت صنعت هم از چند هفته قبل در نوعي بلاتكليفي به سر ببرد. از سوي ديگر خبرهاي هفته هاي اخير حكايت از بروز اختلاف ميان عباس آخوندي، وزير راه و رئيس جمهور دارد و خبرهاي

ضد و نقيضي درباره استعفاي او نيز منتشر شده است. گزينه هاي مطرح به جاي اين دو وزير نيز به لحاظ گرايش هاي سياسي جالب توجه هستند.

رضا ويسه، يكي از چهره هايي است كه در روزهاي اخير به عنوان گزينه احتمالي دولت براي وزارت صنعت، معدن و تجارت نام برده مي شود. ويسه متولد 1334 در كرج و معاون هماهنگي و نظارت معاون اول رئيس جمهور است. از همكاران قديمي جهانگيري در دولت هاي مختلف است و در سال 92 گزينه پيشنهادي جهانگيري براي وزارت صنعت بود. او در دولت هشتم به عنوان معمار اصلي صنعت خودرو يايران شناخته شد.

همچنين از رحماني، معاون برنامه ريزي فعلي وزارت صنعت هم به عنوان يكي از گزينه هاي احتمالي براي اين وزارتخانه ياد مي شود. او دو دوره رئيس كميسيون صنعت مجلس بود و از چهره هاي بسيار نزديك به علي لاريجاني است. او همچنين ارتباطات بسيار نزديكي با محمود واعظي، رئيس دفتر روحاني دارد.

گزينه مطرح براي وزارت راه

وزارت راه نيز از وزارتخانه هايي عنوان شده كه در روزهاي آينده شاهد تغييرات خواهد بود. در همين خصوص برخي رسانه ها از استعفاي آخوندي خبر داده و از او به عنوان گزينه احتمالي براي تصدي گري شهرداري تهران پس از افشاني نام برده مي شود. او در زمان كنار رفتن نجفي از شهرداري تهران هم به عنوان گزينه احتمالي براي شهردار شدن مطرح بود و عدم شفافيت در مورد استعفاي او از وزارت راه، اين تحليل را همراه داشته كه وي هنوز منتظر مشخص شدن بازنشستگي يا ابقاي افشاني در شهرداري تهران است. به هر حال اين روزها گمانه زني درباره جايگزين آخوندي در دولت داغ است و از علي اكبر حاج محمدي به عنوان يكي از اين گزينه ها ياد مي شود. حاج محمدي تا پيش از اين مشاور عالي سازمان برنامه و بودجه كشور در امور زيربنايي و عمراني بوده است.

حاج محمدي هم از گزينه هاي مورد تاييد نوبخت است و در آذر ماه سال پيش، از سوي نوبخت به عنوان رئيس امور پايش، ارزيابي و اطلاعات مديريت سازمان برنامه و بودجه منصوب شده بود.

پيروز حناچي، از ديگر گزينه هاي مطرح براي وزارت راه است. او در حال حاضر معاون شهردار تهران است و در دولت يازدهم، معاون آخوندي در وزارت راه بود.

هماهنگي چهره هاي اقتصادي با نوبخت

از مجموع گمانه زني ها و مرور گرايش افرادي كه به عنوان گزينه هاي مطرح براي وزارتخانه ها مطرح هستند اين گونه به نظر مي رسد كه تغييرات پيش رو بيش از آن كه در راستاي چاره انديشي براي مشكلات اقتصادي كشور باشد بيشتر جابه جايي هاي سياسي است چرا كه افراد مطرح در گمانه زني ها معمولا از چهره هاي نزديك به همان تيم اقتصادي هستند كه امتحان خود را در سال هاي اخير پس داده اند.

حتي محسن جلال پور رئيس سابق اتاق بازرگاني در مطلبي با نام بردن از رضا رحماني، محمد شريعتمداري و فرهاد دژپسند به عنوان گزينه هاي وزارت صنعت، كار و اقتصاد، به نقل از يك منبع موثق نوشته است كه همه پذيرفته اند با محمد باقر نوبخت هماهنگ باشند و او رسما فرماندهي اقتصادي دولت را به عهده گرفته است.»

اگر چنين اخباري صحيح باشد جاي اين سوال جدي وجود دارد كه آيا چهره هاي اقتصادي قبلي دولت توانايي لازم را براي كنترل بحران اقتصادي كشور دارند و اگر اين توانايي وجود داشت چرا در گذشته انجام نشده است.

بيم تغييرات سياسي در تيم اقتصادي


 روزنامه جام جم، شماره 5222 به تاريخ 18/7/97، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 47 بارآثار ديگري از " حسين نيك پور"

  خبرنگار آمريكايي در گفت وگو با جام جم:نقش ايران در منطقه غيرقابل كتمان است
حسين نيك پور، جام جم 5/7/95
مشاهده متن    
  اصول حكمراني امام (ره) مشمول زمان نمي شود / گفت وگو با سيد مرتضي نبوي، عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام
حسين نيك پور، جام جم 13/3/95
مشاهده متن    
  پرهيز از تندروي مهم ترين توصيه سياسي براي سال 95 / در گفت وگو با دكتر محمدباقر خرمشاد مطرح شد
حسين نيك پور، جام جم 27/12/94
مشاهده متن    
  اين مقاومت است كه مي ماند
حسين نيك پور، جام جم 28/3/94
مشاهده متن    
  آمريكا و متحداني كه گاهي ديده نمي شوند
حسين نيك پور*، جام جم 21/3/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه نقد كتاب ادبيات و هنر
متن مطالب شماره 1-2، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است