|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/7/19: دورشدن امريكا از بن بست
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4251
يك شنبه 18 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4205 19/7/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


جهان 
دورشدن امريكا از بن بست


نويسنده: دكتر عبدالرضا فرجي راد

طي روزهاي اخير خبرهايي منتشر شده است كه برخي كشورها به شكل موردي از تحريم هاي آينده امريكا عليه ايران معاف شده اند. معافيت هايي كه اكنون مطرح است در خصوص سرمايه گذاري مشترك ايران و انگليس در توليد گاز است كه از قديم وجود داشته و مورد ديگر در خصوص كشورهايي مانند هند است كه احتمال دارد در خصوص خريد نفت از ايران براي اين كشور معافيت هايي در نظر گرفته شود. براي برخي كشورهاي ديگر نيز اين احتمال وجود دارد كه چنين كاري صورت گيرد. اما اين اقدام به چند دليل صورت مي گيرد. اول، واقعيت آن است كه اين كشورها در مقطع فعلي جايگزيني براي نفت ايران پيدا نمي كنند، زيرا اگر توليد و فروش نفت ايران به شدت كاهش پيدا كند در واقع مي توان گفت كه جهان با كمبود جدي نفت خام مواجه مي شود و قيمت نفت به شدت افزايش پيدا مي كند. اكنون نيز شاهد آن هستيم كه با افزايش قيمت نفت دونالد ترامپ از اين جريان به شدت ناراحت شده، زيرا باعث مي شود قيمت بنزين افزايش پيدا كند و اگر اين اتفاق رخ دهد بر انتخابات كنگره امريكا نيز تاثيرگذار است. از آنجايي كه رييس جمهور از جمهوريخواهان امريكا است در واقع ممكن است نمايندگان جمهوريخواه براي انتخاب شدن شانس كمتري داشته باشند.

دوم، امريكايي ها در طول يك سال گذشته هرچند تبليغ كردند كه قصد دارند فروش نفت ايران را به صفر برسانند، اما واقعيت آن است كه به صفر رساندن فروش نفت ايران با فشار بر كشورهاي مختلف همراه است و اين احتمال وجود دارد چنين اقداماتي با عكس العمل ايران روبه رو شود. از همين رو آنها قصد ندارند ايران را وادار به عكس العمل كنند زيرا نمي توانند شاهد اقدامات غيرقابل پيش بيني ايران باشند. طبيعتا سعي مي كنند به نحوي اجازه دهند صادرات نفت ايران ادامه پيدا كند. سوم، بعضي از كشورهاي مهم مانند هند و چين اعلام كردند كه قصد دارند حتي با پرداخت روپيه و يوان از ايران نفت خريداري كنند، از همين رو امريكا قصد ندارد كه با همه اين كشورها به صورت يكجا درگير شود. وقتي كه بخواهد اين كشورها را جريمه كند به اين معني است كه با دنيا درگير مي شود. نتيجه اين اقدام براي امريكا مشخص نيست.

هرچند ممكن است كه در مرحله اول امريكا ضربه اي را وارد كند، جريمه هاي سختي برقرار كند يا شركت هايي را از ارتباط با ايران محروم كند، اما تجربه ثابت كرده است كه اين كشورها نيز عكس العمل نشان مي دهند. به ويژه چيني ها كه اكنون شاهد آن هستيم كه چين به تعرفه هاي امريكا پاسخ متقابل مي دهد.

چهارم، سازو كاري كه اتحاديه اروپا ايجاد كرده، اين سازو كار به كشورهاي خارج از اتحاديه اروپا نيز كمك مي كند كه بتوانند از اين ساختار جديد استفاده كنند.

پنجم، امريكايي ها نگران آن هستند كه شايد نتوانند صادرات نفت ايران را به صفر برسانند كه در عمل نيز نمي توانند و اين تبديل به يك آبروريزي براي امريكا خواهد شد. در حال حاضر وزارت خزانه داري امريكا با واقع بيني به خوبي تشخيص داده است كه نبايد ارتباط ايران با سوييفت قطع شود.آنها بهتر از بخش هاي ديگر دولت يعني وزارت خارجه و تيم امنيت ملي تشخيص دادند كه بايد بخشي از نفت ايران كماكان صادر شود و به برخي كشورهاي نزديك به امريكا نيز اجازه خريد آن داده شود نه مانند گذشته اما بتوانند بخشي از نفت مورد نياز خود را از ايران تامين كنند. در زمان تحريم هاي دوره باراك اوباما، ملاحظاتي را روي كشورهاي متحد خود داشتند و معافيت به برخي كشورها داده شد. اما مشخص نيست كه در دوره دونالد ترامپ كشورهايي مانند كره و ژاپن از اين معافيت برخوردار شوند. اما واقعيت آن است كه ايالات متحده نمي خواهد اين كشورها به عنوان متحد ضربه به اقتصادشان وارد شود و در واقع قصد دارد اقتصاد اين كشورها ثبات داشته باشد. امريكايي ها اگر بخواهند به هند و تركيه اين معافيت را بدهند، دولت ترامپ نمي تواند در مقابل ژاپن و كره جنوبي كه از مشتريان قديمي نفت ايران هستند مقاومت كند.امريكا در قبال اين معافيت ها يا بايد استدلالي قوي داشته باشد يا اينكه به كشورهاي ديگر نيز معافيت دهد. در حال حاضر شرايط براي امريكا به شدت سخت شده و در حال بررسي موضوع هستند.

اما مساله ديگري كه در صحبت هاي سه شنبه شب آقاي ترامپ در نشست مشترك با خانم هيلي مطرح شد، دوباره اين بحث را عنوان كرد كه اميدوارم با ايراني ها وارد مذاكره شويم. اين نشان مي دهد كه آنها هنوز اميدوار هستند كه با ايران وارد مذاكره شوند و اينقدر شرايط را سخت نكنند كه ايران عكس العمل تند نشان دهد و درهاي مذاكره بسته شود. از نظر شخص بنده برخي كشورهاي ثالث گفت وگوهايي را در اين زمينه با ايالات متحده انجام داده اند. به طور مثال شاهد آن بوديم كه وزيرخارجه آلمان به امريكا رفت و مذاكراتي داشت و پيش از نشست با مقام هاي امريكايي نيز اعلام شد كه طرفين قصد دارند در خصوص ايران نيز گفت وگو كنند. كه در اين ميان حتي احتمال وجود دارد كه پيام هايي از سمت اروپايي ها منتقل شده باشد. در حال حاضر امريكايي ها به اين تحليل رسيده اند كه بتوانند با فضايي كه باز مي گذارند تمام درهاي مذاكراتي را نبندند، حتي آقاي ظريف هم طي هفته هاي اخير نيز در چندين مصاحبه اعلام كرد كه تمام درهاي مذاكراتي را نمي بنديم و شرط آن هم اين است كه امريكايي ها به وضعيت سابق يعني برجام بازگردند و نشان دهند كه هرچيزي را كه توافق مي كنند آن را نيز اجرايي مي كنند، همين موضوع مي تواند تحليل هاي امريكايي ها را تغيير دهد.

حتي مي توان خروج خانم نيكي هيلي از دولت امريكا را بخشي از اين تغيير دانست. خانم هيلي فرد بسيار تندي بود و حضور در اين پست نيز به نوعي نمايشي بود. او چيزي را كه از اين پست بنا بود به دست بياورد را آورد. زيرا خانم هيلي يك فرماندار در ايالت كمتر مطرح كاروليناي جنوبي بود، اما طي دوسال اخير در امريكا به طور كامل شناخته شده است و حتي در سطح نظام بين الملل نيز مطرح شد و آرزوهايي براي خود دارد و تقريبا به اهداف شخصي كه از اين پست انتظار داشت رسيد. او در اين مدت تندروي هاي بسيار زيادي در زمينه برخورد با ايران، روسيه، چين، كره شمالي و حتي اروپايي ها داشت. در حال حاضر در ميان گزينه هايي كه براي جانشيني خانم هيلي مطرح هستند كه از جمله آن خانم دينا پاول است، وي مصري الاصل است كه در گذشته عضو تيم امنيت ملي كاخ سفيد بود. ايشان هنوز رويكرد مشخصي را نمايان نكرده، ولي به نظر نمي رسد ايشان در سازمان ملل به تندي خانم هيلي باشد. در كل نمي توان به طور دقيق گفت اما مي توان به عنوان يك پارامتر بيان كرد كه بعيد به نظر نمي رسد كه از دلايل خروج خانم نيكي هيلي از دولت همين تندروي هايي باشد كه در رابطه با ايران انجام داد. رفتاري كه آقاي بولتن، نيكي هيلي و بعضا مايك پمپئو عليه ايران انجام مي دهند، يك رفتار خصومت آميز جنگ طلبانه است. اما رفتاري كه آقاي ترامپ انجام مي دهد و بعضا گفته هاي اين افراد را نيز ناديده مي گيرد يك رفتار منفعت طلبانه شخصي است. به اين معني كه دنبال جنگ و دعوا نيست.آنچه كه ترامپ به دنبال آن است نمايشي را در خارج اجرا كند كه از منافع آن در داخل امريكا بهره برداري كند. هركس ديگري كه جايگزين خانم هيلي به عنوان سفير امريكا شود بعيد به نظر مي رسد كه از خانم هيلي تندتر باشد.

دورشدن امريكا از بن بست


 روزنامه اعتماد، شماره 4205 به تاريخ 19/7/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 59 بار
    آثار ديگري از "دكتر عبدالرضا فرجي راد"

  رشته پيوند اروپا
دكتر عبدالرضا فرجي راد، اعتماد 14/9/97
مشاهده متن    
  دلايل تعلل اروپا
دكتر عبدالرضا فرجي راد، اعتماد 29/8/97
مشاهده متن    
  تلاش براي تغيير افكار عمومي اروپا
دكتر عبدالرضا فرجي راد، اعتماد 10/8/97
مشاهده متن    
  فلسطين كماكان موضوع اول خاورميانه است
دكتر عبدالرضا فرجي راد*، ايران 21/4/93
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Ultrafine Grained and Nanostructured Materials
شماره 2 (پياپي 5102)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است