|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/7/19: خاشقجي... و نقابي كه از چهره ها افتاد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7000
يك شنبه 28 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6897 19/7/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


يادداشت 
خاشقجي... و نقابي كه از چهره ها افتاد


نويسنده: دكتر عباس خامه يار

 1) «جمال خاشقجي» روزنامه نگار ارشد و مقاله نويس برجسته 59 ساله عربستاني را از نزديك مي شناختم.

آشنايي ما به دهه 90 قرن گذشته برمي گردد، گاهي در همايش هاي بين المللي و گفت وگوهاي فرهنگي، رسانه اي و سياسي و گاهي هم در مناظره هاي تلويزيوني شبكه هاي جهاني. برخوردهاي اخلاقي و صميمانه از ويژگي هاي برجسته او است. خاشقجي از معدود نويسندگان و روشنفكران عربستاني نسل خود بود كه خيلي سعي مي كرد واقع بين، عقل گرا، ميانه رو و مستقل ظاهر شود.

در عين حال او به حكومتش (عربستان سعودي) سخت وفادار بود و در ساليان متمادي يكي از برجسته ترين افراد رسانه اي نزديك به كاخ هاي سلطنتي و بلندگوي رژيم به شمار مي رفت، وابستگي هاي شغلي گوناگون گذشته اش به امپراطوري رسانه اي آل سعود مبين اين امر است.

خاشقجي همچنين مشاور ارشد شاهزاده تركي الفيصل رئيس سازمان اسبق امنيت و سفير وقت عربستان در لندن و واشنگتن بود و اهميت اين دو پايتخت در تنظيم روابط خارجي رياض و بازسازي چهره حاكميت اين كشور بعد از حوادث 11 سپتامبر، گوياي ميزان نزديكي وي به دربار و نقش او در اين بازسازي است.

2) پوشش رويدادهاي پرتنش و بحران هاي الجزاير، كويت ، سودان و افغانستان و مصاحبه هاي متعدد او با بن لادن رهبر گروه القاعده قبل از حوادث 11 سپتامبر و ظهور پي در پي در شبكه هاي جهاني الجزيره، دوبي، ام.بي .سي، بي بي سي و... از وي ستاره اي درخشان در فضاي رسانه اي منطقه به وجود آورده بود.

و علاوه بر آن، جمال صاحب سه اثر مهم به نام هاي:

? روابط بحراني... عربستان بعد از 11 سپتامبر

? بهار اعراب... زمان اخوان المسلمين

? اشغال بازار عربستان

است.

 3) نگاه متفاوت و گاه منتقدانه او به مسائل داخلي و سياست هاي خارجي كشورش به دليل ارتباطات گسترده و آشنايي اش با مسائل بين المللي و اخيرا مهاجرت به غرب برايش همواره دردسرساز شد.

او درسال 2004 تنها پس از 52 روز تصدي سردبيري روزنامه پرآوازه الوطن، بركنار شد و پس از بازگشت به كار مجددا اين بركناري به خاطر نشر مقاله اي در نقد سلفي گري ها در سال 2010 تكرار مي شود.

قبل از تحولات بهار عربي نيز از سردبيري شبكه العرب با مالكيت  ميلياردر سعودي شاهزاده وليدبن طلال و تنها پس از يك روز به خاطر دعوت از  يك معارض بحريني بركنار و اين شبكه به طور رسمي تعطيل مي شود.

خاشقجي به علت مخالفت با محاصره قطر و جانبداري از اخوان المسلمين در روزنامه فرامنطقه اي و پرآوازه الحيات ممنوع القلم مي شود. وي مجددا به دليل انتقاد از ترامپ از  شبكه العرب در سال 2016  كنار گذاشته مي شود.

اما در سال 2017 به عرصه نويسندگي بازمي گردد. در عين حال اواخر سال گذشته به دليل انتشار بيانيه اي در رسانه هاي جهان و انتقاد از اصلاحات بن سلمان بركنار و به عنوان تهديدي براي امنيت و ثبات عربستان متهم مي شود.

شركت او در همايش «سعودي، اشتباهات گذشته و خطر آينده» كه در لندن برگزار شد، مزيد بر علت گرديد.

4) خاشقجي، هيچ گاه خود را «معارض» نمي پنداشت و همواره خويش را «مستقل انديش» مي دانست.

او حتي از دستگيري هاي شاهزادگان، بازرگانان و سعد حريري نخست وزير لبنان توسط بن سلمان و اقدامات او در آزادي رانندگي زنان بشدت حمايت مي كرد.

اما در عين حال با دستگيري اقتصاددانان و روحانيون و تغييرات اقتصادي و با سياست هاي خارجي بن سلمان بويژه در رابطه با روابط بحراني با تركيه و عقب نشيني كشورش در حمايت از معارضان سوري و برقراري روابط با سيسي مخالفت مي كرد.

5) خاشقجي همچنين از مخالفان روابط عربستان با رژيم صهيونيستي به شمار مي رفت و مخالفت او با هرگونه نزديكي و رابطه رياض با رژيم صهيونيستي و نگراني اش از معامله قرن و تاكيدش بر اهميت مساله فلسطين بر شكاف او با رژيم سعودي افزود و از اين رو محبوبيت نسبي و جايگاهي خاص ميان جريان هاي جهادي فلسطين و اخوان المسلمين پيدا كرده بود. آخرين توئيتر او كه در اين رابطه است، خواندني است: «لندن را ترك مي كنم و فكر و ذهنم پيش فلسطين است. در يك كنفرانس شركت كردم و با پژوهشگران و فعالاني از سرتاسر جهان آشنا شدم كه به عدالت مساله فلسطين ايمان داشتند.به رغم قدرت لابي اسرائيلي كه هرگونه همبستگي با فلسطين را سركوب مي كند، اما در اينجا صداي فلسطين همچنان بلند است. در دنياي ما مي خواهند فلسطين را حذف كنند تا خشم را در ما فرونشانند، اما فلسطين در قلب و وجدان هر شهروندي جاي دارد؛ حتي اگر سكوت پيشه كند.»

6) خاشقجي كه اخيرا دفاعيات و حمايت هاي كاسبكارانه و مبتذل ترامپ از زمامداران تازه كار عربستان را براي كشورش پرهزينه و سنگين مي دانست، شايد تصور نمي كرد كه خود نيز قرباني اين حمايت ها شود.

عمل مجرمانه، خام و مفتضحانه «سر به نيست كردن» جمال خاشقجي و ناديده گرفتن خدمات چند دهه او به رژيم حاكم سعودي به هر شكلي كه انجام شده باشد، رسوايي ديگري است كه نظام سياسي قبيله اي عربستان و دستگاه مذهبي پشتيبان او را بشدت و بيش از گذشته با چالش روبه رو كرده است و افكار عمومي جهان را به سمتي پيش برده كه تعامل عربستان با جهان وارد مرحله تازه اي خواهد شد؛ مرحله اي كه مي تواند بيش و پس از خاشقجي نامگذاري شود.

از سويي ديگر، اين اقدام وحشيانه بار ديگر معيارهاي دوگانه و گزينشي غرب را نمايان تر خواهد كرد...

در ساليان گذشته و بويژه در سه سال اخير، ده ها ربايش، ترور و سربه نيست شدن مخالفان آزادي و قطع كردن سرهاي پاك با شمشيرهاي زهرآگين كينه انجام شده است كه شهيد مظلوم محمدباقر نمر يكي از آنها است.

اما غرب رياكار همواره در سكوتي خفت بار قرار داشت و هيچ نگفت، مرگ خاشقجي بار ديگر نقاب از معيارهاي دوگانه غرب كنار زد.


*كارشناس ارشد غرب آسياخاشقجي... و نقابي كه از چهره ها افتاد


 روزنامه ايران، شماره 6897 به تاريخ 19/7/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بار
    آثار ديگري از "دكتر عباس خامه يار"

  اشتغال زايي آمريكايي به شيوه ترامپ
دكتر عباس خامه يار*، جام جم 2/3/96
مشاهده متن    
  عمليات موصل و تاثير مشخص بر تحولات حلب
دكتر عباس خامه يار*، جام جم 27/7/95
مشاهده متن    
  محمدحسنين هيكل پديده اي تكرارنشدني
دكتر عباس خامه يار *، جام جم 3/12/94
مشاهده متن    
  عربستان پروژه آمريكا را دنبال مي كند
دكتر عباس خامه يار*، جام جم 19/10/94
مشاهده متن    
  جورج جرداق... عاشق امام در آغوش ياران امام
دكتر عباس خامه يار، ايران 19/8/93
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چراغ روشن
متن مطالب شماره 1 (پياپي 6)، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است