|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/7/18: خوب و بد پيش فروش لوازم خانگي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5222 18/7/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


خوب و بد پيش فروش لوازم خانگي
جام جم در گفت و گو با كارشناسان و فعالان اقتصادي بررسي كرده است


طرح پيش فروش لوازم خانگي كه از روز گذشته كليد خورد، داراي تبعات مثبت و منفي براي بازار بشدت كساد لوازم خانگي است.

بازار لوازم خانگي كه چند سال با بحران ركود مواجه بود، از ابتداي امسال با مشكل افزايش شديد قيمت و كمبود هم مواجه شد.

در سال هاي گذشته كاهش قدرت خريد مردم سبب شد كالاهاي غيراساسي مثل لوازم خانگي در درجه دوم اهميت خريدهاي جامعه قرار گيرد. اين مساله موجب ركود سنگين در بازار لوازم خانگي شد. دولت يازدهم نيز براي رفع ركود از بازار لوازم خانگي، چند بار طرح خريد اقساطي لوازم خانگي با كارت اعتباري را تصويب كرد، اما به علت ناهماهنگي وزارت صنعت و بانك مركزي، اين طرح هيچ گاه اجرا نشد.

ركود سنگين تر شد

از ابتداي سال جاري با افزايش چند برابري قيمت ارز، لوازم خانگي نيز مشمول رشد قيمت شد و حجم تقاضا در اين بازار را به حداقل رساند. به دليل افزايش قيمت مواد اوليه، توليدات داخلي كاهش يافته و از طرفي واردات لوازم خانگي خارجي هم به مشكل خورد، در نتيجه عرضه كاهش يافت. از آنجا كه بخش زيادي از قطعات لوازم خانگي از طريق واردات تامين مي شود، تصميمات متناقض دولت در سال جاري موجب كاهش شديد واردات قطعات لوازم خانگي شد و توليد را تا 40 درصد كاهش داد. به عنوان مثال، توليد انواع تلويزيون در چهار ماهه اول امسال 18 درصد، يخچال و فريزر 10 درصد و ماشين لباسشويي 23 درصد كاهش پيدا كرده است.

از سوي ديگر، عده اي از دلالان هم فرصت را مناسب ديدند و با احتكار لوازم خانگي، موجب تشديد گراني ها در بازار شدند. جميع اين مسائل موجب شد خريد لوازم خانگي به حداقل برسد. قطعا ادامه اين شرايط سبب ركود شديد در صنعت لوازم خانگي شده و تعديل نيرو در اين صنعت را اجتناب ناپذير مي كند.

توليدكنندگان لوازم خانگي براي رفع اين مشكل، پيشنهادهايي را به ستاد تنظيم بازار ارائه كردند كه يكي از آنها پيش فروش محصولات آنها بود كه مورد موافقت اين ستاد قرار گرفت. در نتيجه شركت هاي لوازم خانگي كه پيش از اين انواع و اقسام تخفيف ها و جوايز را براي فروش محصولات خود قرار مي دادند و براي جلب نظر مردم تبليغات گسترده اي هم مي كردند، محصولات توليد نشده خود را براي شش ماه ديگر پيش فروش مي كنند.

براساس طرح مذكور، فروش 160 مدل محصول لوازم خانگي شامل يخچال و فريزر، لباسشويي و اجاق گاز در دو شيوه قيمت مقطوع و خريد با قيمت غيرقطعي و با سود مشاركت، اجرا مي شود.

با اجراي اين طرح، فعلا يك برند توليدكننده لوازم خانگي داخلي تعداد محدودي از مجموعه لوازم خانگي توليدي شركت را عرضه مي كند و هر متقاضي با كد ملي مي تواند براي خريد اقدام كند. در اين طرح پيش فروش، اين امكان براي خريدار فراهم شده تا سبد كامل لوازم خانگي مورد نياز خود را تا شش ماه آينده يعني فروردين 98 سفارش دهد.

براي اطمينان از تحويل كالاهاي سفارش شده توسط مشتريان، 25 درصد جريمه ديركرد در نظر گرفته شده تا در صورت اجرانشدن تعهدات توسط توليدكننده، اين جريمه ديركرد به مشتري پرداخت شود، همچنين 7 درصد جريمه انصراف براي مشتريان در نظر گرفته شده است.

با اجراي اين طرح، مصرف كننده مطمئن خواهد بود هر كدام از لوازم خانگي را كه پيش خريد كرده، در زمان تحويل به قيمت روز ثبت نام تحويل خواهد گرفت، ضمن اين كه 2 درصد تخفيف به مصرف كننده داده مي شود؛ يعني اگر كالايي هم اكنون ده ميليون تومان است و مشتري آن را براي دريافت در پنج ماه ديگر پيش خريد كرده است، كالاي خود را با قيمت 9 ميليون تومان تحويل مي گيرد، اين در حالي است كه با توجه به نوسان قيمت ارز ممكن است اين كالا در پنج ماه آينده 13 ميليون قيمت گذاري شده باشد.

در مرحله اول اين طرح 50 هزار دستگاه لوازم خانگي با قيمت قطعي براي تحويل از يك تا شش ماه عرضه مي شود، ضمن اين كه يك طرح مشاركتي هم به اجرا در خواهد آمد كه خريدار با پرداخت 50 درصد از بهاي قيمت كالاي پيش خريد و سود مشاركت 18 درصدي مي تواند كالاي خود را در زماني كه مشخص مي كند، تحويل بگيرد.

مقابله با دلالي

عباس هاشمي مديركل صنايع فلزي وزارت صنعت، گفت: دولت در اين طرح دخالت چنداني نخواهد كرد. اين طرح براي تامين مالي شركت هاي توليدكننده لوازم خانگي داخلي ايجادشده است. هاشمي با اشاره به اين كه اين طرح از تعدد دلالان جلوگيري مي كند گفت: اين طرح به لحاظ افزايش قيمت ارز و كمبود نقدينگي و از طرفي اطمينان خاطر مصرف كنندگان از نياز آتي آنان به محصولات مختلف خانگي ايجاد شده است. در مراحل بعدي مقدار توليد و ظرفيت ها بيشتر مي شود.

مشكلات نقدينگي براي توليد

محمد طحان پور، رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي در گفت وگويي كه با خبرنگار ما داشت به طرح پيش فروش لوازم خانگي يكي از كارخانه هاي توليدكننده اين حوزه اشاره كرد و گفت: طرح پيش فروش با هماهنگي و مجوز از كارگروه تنظيم بازار در وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته و هدف اصلي كارخانه ها از اجراي اين گونه طرح ها سرپا نگهداشتن توليد است.

وي با تاكيد بر اين كه كارخانه ها علاوه بر طرح پيش فروش موظفند به نمايندگي هاي خود در بازار كالا تحويل دهند، تصريح كرد: ما به دنبال اين هستيم كه توليد همچنان ادامه داشته باشد. بهبود وضعيت توليد مي تواند با تزريق كالا در بازار همراه باشد. به گفته اين مقام صنفي، تهيه مواد اوليه برخلاف گذشته كه به صورت اعتباري انجام مي شد، نيست و همه خريدها و حواله ها به صورت نقدي است و همين موضوع باعث مي شود نقدينگي و سرمايه در گردش كارخانه هاي توليدي كاهش يابد.

طحان پور با اشاره به اين كه مردم آگاهي كافي براي خريدهاي پيش فروش دارند، افزود: اكنون چند كارخانه توليدكننده لوازم خانگي اقدام به فروش و پيش فروش كالا كرده اند، اما اتحاديه از طرح هايي بيشتر حمايت مي كند كه در لحظه دريافت پول، كالا را تحويل مشتري دهد.

دلالان دور از دسترس بازار

حميدرضا غزنوي، سخنگوي انجمن صنفي توليدكنندگان لوازم خانگي به مشكل توليدكنندگان اشاره كرد و به جام جم گفت: از سال گذشته توليدكنندگان به دنبال افزايش قيمت كالاها به دليل رشد هزينه بودند اما سازمان حمايت از توليدكنندگان و مصرف كنندگان اين اجازه را نداد و در همين حال نرخ ارز با تغييراتي همراه شد كه هزينه هاي توليد را سه برابر كرد. به همين منظور نقدينگي و سرمايه در گردش توليد كاهش چشمگيري را تجربه كرد و كاهش 40 درصدي توليد لوازم خانگي در كشور اتفاق افتاد.

وي افزود: از سوي ديگر به باز نشدن ال سي هاي اعتباري و همچنين خريدهاي نقدي كه بايد انجام شود مي توان اشاره كرد كه هر كدام از اين موارد بر هزينه هاي توليد اثرگذار است.

وي در پاسخ به اين پرسش خبرنگار ما مبني بر اين كه آيا طرح پيش فروشي كه يكي از كارخانه هاي توليدي براي لوازم خانگي گذاشته منجر به حذف مغازه داران و بازاريان نمي شود گفت: زماني كه بازار با التهاب همراه شد برخي مغازه داران اقدام به احتكار كردند و كسي هم در اين زمينه پاسخ نداد. البته بايد توجه داشت طبق ضمانت هاي دريافت شده از وزارت صنعت تحويل كالا به نمايندگي ها قطع نخواهد شد، اما طرح هاي پيش فروش با تخفيف هايي در دسترس مردم است. غزنوي به مثبت بودن طرح پيش فروش لوازم خانگي اشاره كرد و گفت: هر كد ملي مي تواند از هر كالا تنها يك عدد را انتخاب كند و دلال ها در اين طرح حذف مي شوند.

ابهامات يك طرح پرتقاضا

طرح پيش فروش لوازم خانگي روز سه شنبه در حالي از سوي يكي از توليدكنندگان لوازم خانگي آغاز به كار كرد كه استقبال متقاضيان سايت پيش فروش لوازم خانگي را دچار اختلال كرد. در اين طرح كه براي اولين بار در كشور به اجرا درآمده است، 160 محصول با قيمت قطعي به فروش متقاضيان مي رسد. مدير شركت طرف قرارداد پيش فروش محصولات در اين خصوص گفت: در نخستين لحظات آغازين طرح بيش از 2 ميليون بازديد در دقايق اوليه در پايگاه اينترنتي ما انجام شده است. وي افزود: به دليل تقاضاي بالاي طرح، ظرفيت تحويل مهرماه در كمتر از دو ساعت پس از شروع، پايان يافت.

با اين كه استقبال از اين طرح، زياد بود اما اين نگراني وجود دارد كه با اجراي چنين طرح هايي، فضاي رواني بازار، ملتهب شود چراكه هم اكنون حجم نقدينگي سرگردان در كشور چند صد هزار ميليارد تومان است و برخي از افراد جامعه براي حفظ ارزش پول خود و كسب درآمد، حاضرند پولشان را صرف خريد هر كالايي كه احتمال گران شدن آن مي رود، كنند. در اين شرايط، اجراي طرح پيش فروش لوازم خانگي، همان آثار و پيامدهاي طرح هاي پيش فروش خودرو را به دنبال خواهد داشت. در طرح هاي پيش فروش خودرو، ميليون ها نفر به سايت خودروسازان مراجعه كردند و در چند دقيقه، چند هزار خودرو به فروش رفت؛ اما اين طرح نتوانست التهاب و گراني در بازار خودرو را مهار كند و بيشتر با تهييج جامعه موجب گردش نقدينگي سرگردان شد.

به نظر مي رسد بازار لوازم خانگي با اجراي گسترده طرح هايي مثل پيش فروش خودرو دچار حمله نقدينگي سرگردان شود كه نتيجه آن، گران تر شدن لوازم خانگي و كاهش قدرت خريد مردم و دور شدن اين كالاها از دسترس متقاضيان واقعي باشد. بنابراين اين طرح ها ممكن است چنين پيام هايي به مردم بدهد كه گويا قرار است از چند ماه آينده در بازار لوازم خانگي، كمبود شديد يا قحطي ايجاد شود.

خوب و بد پيش فروش لوازم خانگي


 روزنامه جام جم، شماره 5222 به تاريخ 18/7/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 41 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پزشكي باليني ابن سينا
متن مطالب شماره 3 (پياپي 89)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است