|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/7/19: روزنامه هاي سفيد سفيد، روزنامه هاي سفيد سياه
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4205 19/7/97 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


آيينه 
روزنامه هاي سفيد سفيد، روزنامه هاي سفيد سياه
نگاهي به برخورد دوگانه با مطبوعات

نويسنده: عليرضا كيانپور

دو روزنامه اصولگرا روز گذشته گزارش اصلي خود را به نحوه برخورد با مطبوعات اختصاص داده و مدعي شدند كه دولت سعي دارد با طرح شكايات پياپي از روزنامه هاي اصولگرا، دهان منتقد را ببندد. در اين ميان البته نحوه ورود يكي از آن ها اندكي متفاوت بود. اين روزنامه قاب مربع وسط نيم صفحه نخست خود را كه به عكس يك هر شماره اختصاص دارد، سفيد گذاشت و گوشه سمت چپ اين مربع سفيد، با رنگ بنفش، تيتر يك زد: «تيغ بنفش» بهمن ماه سال 86، زماني كه آرام آرام با جا افتادن احمدي نژاد در مقام رياست جمهوري، حلقه فشار به دور اصلاح طلبان و البته روزنامه ها و مطبوعات اصلاح طلب تنگ تر و تنگ تر مي شد، روزنامه اي آغاز به كار كرد كه طي سال هاي بعد، تبديل شد به يكي از معدود تجارب موفق رسانه اي اصولگرايان به خصوص طيف تندروتر اين جناح سياسي. همان زمان بود كه روزنامه «آريا» لغو امتياز شد تا پس از «شرق» و «هم ميهن»، سومين روزنامه اصلاح طلبي باشد كه مدتي كوتاه پس از اميدواري روزنامه نگاران اصلاح طلب از روشن شدن چراغ يك مطبوعه همسو، آنها را نااميد كرده است. يك روز پس از آن روز تلخ اما نه تنها خبر آغاز به كار روزنامه جديد اصولگرايان توسط يكي از جوانان نزديك به احمدي نژاد منتشر شد، اخباري نيز درمورد آغاز به كاريك روزنامه اصولگراي ديگررسانه اي شد كه قرار بود زيرنظر سازمان تامين اجتماعي در زمان مديريت سعيد مرتضوي روي كيوسك برود. البته هر دو روزنامه در همان روزها كارشان را آغاز كردند اما درحالي كه نور روزنامه مرتضوي چندي بيشتر نپاييد، روزنامه ديگر هنوز، هر روز روي كيوسك مي رود.

تولد روزنامه اي در برهوت مطبوعات اصولگرا

انتشار اين روزنامه متفاوت اصولگرا در آن روزهاي سخت مطبوعات اصلاح طلب و البته در شرايطي كه اصولگرايان همواره با اين نقد جدي مواجه بودند كه عرصه رسانه را به رقيب باخته و هرگز نتوانسته اند همچون اصلاح طلبان با استفاده از ظرفيت رسانه، گفتمان سياسي خود را به روز و با جامعه همراه كرده و متقابلا جامعه و افكارعمومي را نيز با گفتمان و نوع نگاه شان آشنا سازند، روزنه اميدي براي محافظه كاران بود. حالا البته با گسترش شيوه هاي نو رسانه اي و ورود به عصر شبكه هاي اجتماعي، اولا ديگر روزنامه ها آن اثرگذاري سابق را ندارند و درثاني، بالاخره لااقل بعضي طيف هاي جريان اصولگرا نيز با پي بردن به اين اهميت رسانه، اندكي از عقب ماندگي خود را جبران كرده اند. حالا يكي از نهادهاي مهم نيز، روزنامه اي با كيفيت را روي كيوسك مي فرستد و نزديكان شهردار اسبق نيز در روزنامه اي ديگر لااقل به اهميت شكل و فرم در مطبوعات پي برده اند و فهميده اند كه خواندن صفحات دست و پا گير سنتي با آن فونت كمرنگ و عكس هاي بي رنگ و رو اگر بيش از تحمل محتواي اين روزنامه مشقت بار نباشد، كم از آن نيست.

خبر مرگ را در اين روزنامه بخوانيد

در يك چنين شرايطي بود كه تيترهاي عمدتا يك كلمه اي و غالبا مختصر و مفيد و البته چكشي اين روزنامه دركنار عكس هاي براق و متفاوت روي جلد اين روزنامه در آن قاب مربعي نيم صفحه نخست، توانست نظر روزنامه خوان ها را به خود جلب كند و بسياري اوقات، با همين يك تيتر و يك عكس، جور صفحات بي مايه داخلي را بكشد. تيترها و عكس هايي كه البته همان طور كه موجب ديده شدن روزنامه و تمجيد از آن شده، بسياري اوقات نيز عاملي بوده براي انتقاداتي اساسي به اين مطبوعه اصولگرا. به عنوان تنها يك نمونه دم دستي، به ياد بياوريم آن تيتر يك جنجالي و بحث انگيز آن ها را كه اواخر بهمن ماه 95، همزمان با انتشار اخباري از خبر درگذشت ملك عبدالله پادشاه سابق و نيز بالاگرفتن برخي شايعات درمورد وخامت حال و اوضاع جسماني ملك سلمان پادشاه وقت عربستان سعودي، پاي مديران اين روزنامه را به دادگاه كشاند. هرچند كه در اين مورد نيز محكوميتي شامل اين روزنامه نشد و آن ها درست در نخستين روز اسفند همان سال تبرئه شدند. اين البته تنها مورد اين رسانه نبود. همان طور كه ماجراي اسفندماه 95، نخستين بار نبود. پيش و پس از اين ماجرا، بارها و بارها شاهد مواردي بوديم كه روزنامه هاي اصولگرا دست به اين گونه اقدامات مي زنند و با واكنشي هم روبه رو نمي شوند. اتفاقي مبارك و فرخنده. همواره ايدون باد!

سفيدخواني در غرب

اين آرزو البته هرگز جامه عمل نپوشيده و بعيد است كه در آينده نيز چنين شود. شايد بسياري از مخاطبان فكر كنند تمهيد انتشار روزنامه سفيد، به عنوان نوعي اعتراض اقدامي معمول و بي دردسر باشد. همين چند روز پيش بود كه در پي قتل ناپديد شدن جمال خاشقجي، روزنامه نگار منتقد عربستان سعودي توسط دولت سعودي، روزنامه امريكايي «واشنگتن پست» صفحه «ديدگاه جهاني» خود را كه گاهي به يادداشت هاي خاشقجي اختصاص داشت، با نام او بدون مطلب و سفيد منتشركرد. خبري كه اتفاقا در رسانه هاي فارسي زبان هم بازتاب نسبتا گسترده اي يافت و پس از قطعي شدن درگذشت اين روزنامه نگار منتقد عرب نيز تكرار شد. در تاريخ مطبوعات خودمان هم نمونه اي از اين دست داريم.

سفيد مثل روزنامه دولت احمدي نژاد!

به ياد بياوريم زماني كه روزنامه «ايران»؛ ارگان رسانه اي دولت جمهوري اسلامي ايران آخرين شماره آبان ماه سال 90 خود را به همين سبك و سياق و سفيد به روي كيوسك روزنامه فروشي ها فرستاد.

ماجرا از اين قرار بود كه علي اكبر جوانفكر مشاور رسانه اي محمود احمدي نژاد و مديرمسوول وقت روزنامه ايران به دليل بيان مسائلي كه به زعم دادستان كل تهران، «خلاف واقع» و «تنش آفرين» بود، به يك سال زندان محكوم شد اما با برگزاري يك نشست خبري و اعتراض نسبت به اين حكم، از پذيرش آن سر باز زد و اين اتفاق، منجر به بروز درگيري و حمله به دفتر اين روزنامه و بازداشت او و تعدادي از روزنامه نگاران اين روزنامه شد. فرداي اين غائله بود كه ايران با نيم صفحه سفيد به چاپ رسيد.

شامگاه «نوروز»

11 سال پيش از ماجراي روزنامه دولت احمدي نژاد اما اين روزنامه اصلاح طلب «نوروز» بود كه سفيد چاپ شد. روزنامه اي كه به مديرمسوولي محسن ميردامادي و سردبيري كريم ارغنده پور، به عنوان ارگان حزب مشاركت و پس از توقيف روزنامه هاي «مشاركت» و «بهار» منتشر مي شد و در تيرماه 81 به دليل همين اقدام اعتراضي توقيف شد. «نوروز» اين اقدام را نوعي «اعتراض به سانسور» مي دانست اما فهرست اتهامات اين روزنامه اصلاح طلب، فهرستي بلندبالا و موارد اتهامي آن نيز چندين بار بيش از اين عنوان اتهامي ساده بود.

توقيف 2روزه روزنامه اي كه زياد را مي دانست!

اينها و موارد مشابه كه همگي نشان از اين رويكرد دوگانه در برخورد با مطبوعات دارد، كم نيستند. يكي از آخرين نمونه هاي اين رويكرد را همين يك سال پيش و درجريان توقيف دوروزه مهمترين روزنامه اصولگرا نيز شاهد بوديم.

14 آبان ماه سال گذشته بود كه روزنامه موردنظر پس از رد ادعاي دونالد ترامپ درباره نقش ايران در شليك موشك از يمن به عربستان، در اقدامي عجيب حتي از اهداف بعدي اين حملات نيز سخن گفت و در تيتر يك خود نوشت: «شليك موشك انصارالله به رياض؛ هدف بعدي دبي» اين تيتر كه به روشني با مسائل حساس امنيت ملي و سياست خارجي كشور مرتبط بود، شوراي عالي امنيت ملي را وارد ماجرا كرد و در نتيجه خبر توقيف دوروزه اين روزنامه اصولگرا در رسانه ها دست به دست شد. هرچند در ابتداي امر، صحبت هايي درمورد تخطي اين روزنامه اصولگرا از حكم قانون نيز به گوش رسيد با اين همه روزنامه مورد بحث در نخستين شماره خود پس از توقيف، نه تنها نشانه اي از تنبه نشان نداد، بلكه رسما مدعي شد كه اين دولت و شوراي عالي امنيت ملي است كه «مصالح ملي» را نمي فهمد و چشمانش نسبت به اين مصالح «كور» است. آنجا كه روزنامه در اقدامي كه تاحدودي شبيه به انتشار نيم صفحه نخست بود، تمامي اخبار را از روي نيم صفحه نخست بيرون گذاشت و تمامي سطح نيم صفحه نخست خود را به «چرايي توقيف» اختصاص داد و در يك جمله، روي پس زمينه اي از شماره هاي پيشين خود، از «انتقام كور از روشنگري هاي» اين روزنامه تيتر زد.

به سفيدي غاز همسايه

و حالا نوبت روزنامه ديگري از طيف اصولگرايان رسيده است كه دست به اين گونه اعتراض بزند. اعتراضي كه هم مي توانند بسيار خطرناك باشد، تا آنجا كه ريشه مطبوعه معترض را تا ابد بخشكاند و هم مي تواند اعتراض مشروع و روشنفكرانه تلقي شود كه حتي جاي يك تذكر خشك و خالي هم باقي نگذارد. درواقع مهم اين نيست كه روزنامه اي، سفيد چاپ شود؛ مهم اين است كه چه روزنامه اي سفيد چاپ شود!

روزنامه هاي سفيد سفيد، روزنامه هاي سفيد سياه


 روزنامه اعتماد، شماره 4205 به تاريخ 19/7/97، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 33 بار
    آثار ديگري از " عليرضا كيانپور"

  فحاشي به مثابه سياست ورزي / گزارش «اعتماد» از يك فحاشي در شبكه هاي اجتماعي
عليرضا كيانپور، اعتماد 26/6/97
مشاهده متن    
  «مردم كنار مردم» / كاربران توييتر فارسي تايم لاين را زيبا كردند
عليرضا كيانپور، اعتماد 22/6/97
مشاهده متن    
  احتمالا لوايح چهارگانه پيش از ضرب الاجل FATF تصويب مي شود / توضيحات «محمود صادقي» درباره منبع موثقي كه خبر از موافقت رهبري با لايحه مبارزه با پولشويي داد
عليرضا كيانپور، اعتماد 18/6/97
مشاهده متن    
  تلاش براي شيشه اي شدن ديوار پارلمان شكست خورد / يك فوريت طرح شفافيت آراي نمايندگان مجلس رد شد
عليرضا كيانپور، اعتماد 15/6/97
مشاهده متن    
  حميد رسايي، عضو جبهه پايداري: ديگر قائل به «اصلاح طلب» و «اصولگرا» نيستم
عليرضا كيانپور، اعتماد 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه اطلاع
متن مطالب شماره 211، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است