|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/7/19: كامبيز نوروزي: جريان هاي رسانه اي و سياسي خاصي هميشه در حاشيه امن قرار دارند
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4205 19/7/97 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


گفت و گوي روز 
كامبيز نوروزي: جريان هاي رسانه اي و سياسي خاصي هميشه در حاشيه امن قرار دارند


نويسنده: مصاحبه: مرجان زهراني

يكي از روزنامه هاي اصولگرا، ديروز به جاي عكس يك خود از صفحه اي سفيد با تيتر تيغ بنفش استفاده كرد. اقدامي كه براي اعتراض به تذكر هيات نظارت بر مطبوعات صورت گرفت. اما آنچه در اين اقدام نكته قابل توجه است، تبعيضي است كه نسبت به يك جريان سياسي - رسانه اي خاص وجود دارد. كامبيز نوروزي معتقد است برخي جريان ها هر اقدامي هم كه انجام دهند در حاشيه امن قرار دارند اما اثرگذاري اين اقدام كه به نوعي نقد عدم آزادي بيان است از سوي رسانه هايي بيشتر خواهد بود كه خود به اين اصول پايبند بوده و اين آزادي بيان را تنها براي خود نخواهند.

صفحه سفيد روزنامه را كه ديديد، چه برداشتي از اين صفحه سفيد داشتيد؟

اين روزنامه، بخشي از صفحه يك خود را سفيد چاپ كرده و تيتر تيغ بنفش را انتخاب كرده. اولين برداشت اين است كه مطلبي داشته كه در يك مرحله اي از چاپ روزنامه از سوي مركزي قدرتمند اجازه چاپ داده نشده است. در واقع بر خلاف ماده 4 و 5 قانون مطبوعات سانسور اعمال شده است.

ظاهرا آن ها اقدامي اعتراضي به تذكري داشته اند كه از سوي هيات نظارت بر مطبوعات به اين روزنامه داده شده است.

من وقتي به عنوان مخاطب به اين صفحه يك سفيد و خالي نگاه مي كنم چنين چيزي برداشت مي كنم كه اين روزنامه تحت نوعي سانسور و فشار قرار گرفته و به اين ترتيب اعتراض خود را بيان كرده است. تا اينجا قطع نظر از اينكه اين سانسور چه هست و مواضع سياسي اين روزنامه چگونه است چنين اقدامي را حق اين روزنامه مي دانم. سانسور و فشار مطلقا ممنوع است و اعتراض به سانسور حق اساسي و مدني همگان از جمله مطبوعات است اما متاسفانه اعمال فشار بر مطبوعات از سوي بعضي مراكز قدرت هميشه وجود داشته است.

قطعا خانواده مطبوعات هرگز تمايلي ندارد كه اين روزنامه به دليل اين اقدام يا چاپ و انتشار مطلبي ديگر تحت فشار يا سانسور قرار بگيرد يا حتي با اقدامات سلبي چون توقيف مواجه شود اما آنچه در جريان اين اقدام بسيار مشهود به نظر مي رسد، تبعيض است. روزنامه نوروز در دهه 80 اين اقدام را انجام داد و با فشارهايي مواجه شد. از سويي در سال هاي پس از انتخابات 1388 كه رسانه هاي اصلاح طلب بسيار تحت فشار بودند، حق اعتراض به اين سبك و سياق را نداشتند و اجازه داده نمي شد صفحه اي به نشانه اعتراض سفيد چاپ شود يا هر اقدامي مشابه اين با برخوردهايي مواجه مي شد.

قطعا نكته مهم در اين اتفاق «تبعيض» است. در واقع در اجرا تبعيض اتفاق مي افتد. برخلاف اصول 19 و 20 قانون اساسي در اين قبيل موارد دستگاه هاي تصميم گيرنده كاملا تبعيض آميز برخورد مي كنند. جريان هاي سياسي خاصي در كشور وجود دارند كه در حاشيه امنيت تمام عيار به سر مي برند. هر چه بخواهند مي گويند، هر چه بخواهند مي نويسند و كسي با آنها كاري ندارد.

در سابقه مطبوعات ايران، برخي نشريات خواستند به اين شكل به سانسور اعتراض كنند اما با آنها برخورد سختي صورت گرفت. اين اعتراض را حق همه روزنامه ها مي دانم اما روي سخنم به دستگاه هايي است كه تبعيض آميز برخورد مي كنند. روزنامه هايي در حال كار هستند كه هرچه بخواهند مي نويسند و هر چه بخواهند مي گويند ولي برخوردي با آنها صورت نمي گيرد. حتي اين مشكل و برخورد تبعيض آميز در مورد شخصيت هاي سياسي هم وجود دارد.

همان طور كه گفتيد اين تبعيض در مورد يك جريان سياسي خاص وجود دارد و به تبع آن در رسانه هايي كه به اين جريان فكري - سياسي نزديك هستند، هم به چشم مي خورد. به نظر شما اين تبعيض چه براي رسانه ها و چه براي مخاطبان آنها، چه پيامدي يا پيامدهايي دارد؟

مهم ترين نتيجه رفتار تبعيض آميز نسبت به فعالان مطبوعاتي، سياسي و مدني كاهش اعتماد عمومي به بعضي دستگاه ها و همچنين كاهش كارآمدي همين دستگاه ها براي اجراي قانون است. مضاف بر اين، وقتي چيزي يا چيز هايي خلاف اخلاق يا قانون براي بخشي از فعالان مطبوعاتي و سياسي مجاز است كه براي ديگران مجاز نيست به نوعي سخن گفتن خلاف قانون و اخلاق به عرف تبديل مي شود. اجازه بدهيد مثالي بزنم. در همين چند روز گذشته دبيركل يك حزب اصولگرا به يكي از نامزدهاي انتخاباتي سال 88 كه در حال حاضر هم در حصر به سر مي برد، به طور آشكار نسبت محارب داد. هيچ كسي هم متعرض اين فرد نشد كه با كدام مجوز شرعي، قانوني و اخلاقي اين حرف سخت و سنگين را عليه ديگران مطرح مي كني. اينها حاشيه امنيت دارند.

ما به عنوان رسانه مي توانيم چه كنيم؟ كاركرد رسانه در كاهش اين تبعيض ها با وجود اينكه خودش اولين قرباني تبعيض ها محسوب مي شود، چيست؟

بهترين كار كه در چارچوب وظايف حرفه اي رسانه قرار دارد، طرح بحث است. يعني هر كجا رفتار تبعيض آميز وجود دارد با رعايت اخلاق حرفه اي و قانون، تبعيض ها را گزارش دهند. متاسفانه تبعيض فراوان است. حتي در حوزه اقتصادي رانت ها و تبعيض هايي وجود دارد كه بي شمار است. دولت متشكل شده از يك سيستم رانتير كه به هيچ وجه حاضر نيست از اين سفره گشاده، دست بردارند كه باعث فساد عظيم در سيستم اقتصادي ايران شده است. مديران دولتي يا نمايندگان مجلس امتيازات ناروا دارند كه ديگران به آن دسترسي ندارند. رسانه بايد در چارچوب وظايف و كاركردش عمل كند.

اگر چنين اتفاقي در رسانه اي اصلاح طلب مي افتاد نمايشي از عدم وجود آزادي بيان بود كه البته سياه نمايي محسوب مي شود. آيا اين اقدام روزنامه ها هم نماد اعتراضي به عدم وجود آزادي بيان محسوب مي شود؟

در هر دو حال وقتي نشريه صحفه سفيدي منتشر مي كند، به معناي اعتراض به سانسور و نقد عدم آزادي بيان است.

با وجود اينكه اين اقدام تقريبا معنايي مشترك دارد آيا اثرگذاري اين اقدام هم مشابه و به يك اندازه است؟

اثرگذاري اين اقدام به ماهيت آن مطبوعه و نشريه وابستگي دارد. طبيعتا آن نشريه اي كه نشان داده به اصول آزادي بيان چه براي خود و چه براي ديگران معتقد است، تاثيرگذاري عمل شان با اين اقدام بيشتر است. اما نشرياتي كه وابسته به جرياناتي هستند كه مخالفان آزادي بيان هستند طبيعتا چنين اقدامي بيش از اينكه اقدامي براي دفاع از آزادي بيان محسوب شود، اقدامي سياسي جهت دار محسوب مي شود. با اين حال قطع نظر از مواضع سياسي روزنامه ها و اين رفتارهاي اعتراضي اين اقدام را مي پسندم. ولي اين كارها براي روزنامه هاي اصلاح طلب هزينه هاي سنگيني دارد و كمتر كسي جرات مي كند دست به چنين اقدامي بزند.

كامبيز نوروزي: جريان هاي رسانه اي و سياسي خاصي هميشه در حاشيه امن قرار دارند


 روزنامه اعتماد، شماره 4205 به تاريخ 19/7/97، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه دنياي لاستيك و تاير
متن مطالب شماره 32، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است