|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/7/18: 3 اتفاق ويژه در ستايش 3
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5222 18/7/97 > صفحه 5 (رسانه) > متن
 
 


3 اتفاق ويژه در ستايش 3
جام جم از پشت صحنه سري سوم مجموعه تلويزيوني ستايش و روند داستان اين سريال گزارش مي دهد

نويسنده: زهرا غفاري

اين كه مجموعه اي تلويزيوني با شروع تنها چند قسمت از پخش طوري زبانزد شود كه بخش عمده اي از مردم جامعه در موردش صحبت كنند و براي تماشاي ادامه اش ترغيب شوند و اشتياق داشته باشند يا حتي اسم فرزندان دختر تازه به دنيا آمده شان را از اسم شخصيت اصلي مجموعه به اقتباس بگيرند، اتفاق ساده اي نيست و از موفقيت خوب يك مجموعه حكايت مي كند. مجموعه اي كه با وجود همه حرف و حديث هاي گاه و بيگاهي كه مي گويند رسانه ملي ديده نمي شود، اتفاقا به چشم آمده و با پخش خود موجي در جامعه به پا كرده است. سخنم در خصوص مجموعه «ستايش» است؛ داستاني ساده و صميمي از زندگي دختري با همين نام (ستايش) كه در فضاي سال هاي ابتدايي دهه 60 روايت مي شد و فرازها و فرودهاي زندگي سخت او را به تصوير مي كشيد. اين روزها فصل سوم اين مجموعه پرمخاطب به كارگرداني سعيد سلطاني در حال توليد است و جام جم از پشت صحنه ضبط اين مجموعه گزارش مي دهد.

روايتي رمان گونه

شروع داستان ستايش، سال هاي ابتدايي دهه 60 است. سال هاي بعد از به وقوع پيوستن انقلاب و ستايش (با بازي نرگس محمدي) كه دختري جوان و متعلق به طبقه متوسط و طيف سنتي جامعه است، به دنبال فرار برادر كوچك ترش، محمد (مهدي سلوكي) از خدمت سربازي، به دوست برادرش طاهر (با بازي مهدي پاكدل) پناه مي برد و مي كوشد برادرش را از مرز خارج كند؛ هرچند در اين مسير اين برادر كشته مي شود، اما علاقه و محبتي كه بين ستايش و طاهر ايجاد شده تمام شدني نيست و اين دو تصميم مي گيرند زندگي مشتركي را آغاز كنند. تشكيل اين زندگي البته مورد قبول خانواده ها نيست و پدر و مادر هر دوي شان و بويژه حشمت فردوس پدر طاهر (با بازي داريوش ارجمند) نسبت به اين ازدواج مخالفت كرده و حتي آشكارا سنگ اندازي مي كنند.

ستايش و طاهر هرطور كه هست بالاخره با هم ازدواج مي كنند و طاهر كه خانواده اش وضع اقتصادي به مراتب بهتري نسبت به خانواده ستايش دارد، از جمع خانواده و كسب و كار پدرش طرد مي شود. اما دشمني هاي اطرافيان تمام شدني نيست و اين بار در اثر حسادت زن برادرش انيس (با بازي سيما تيرانداز) طاهر به نگهداري و حمل مواد مخدر محكوم شده و هنگامي كه از دست ماموران در حال فرار است، بر اثر تصادف با ماشين به كما رفته و بعد فوت مي كند. حالا ستايش مانده و دو فرزند كوچك و مشكلاتي كه هنوز ادامه دارند...

بر اساس اين خلاصه داستان چند خطي كه در فصل اول مجموعه دنبال مي شد، ستايش ذهنمان را به بسياري از رمان هاي عامه پسند ايراني متبادر مي كند. رمان هايي كه هميشه در ميان آنها كه كمتر اهل خواندن هستند، مورد اقبال بوده اند و اين كتاب ها هم همچون داستان ستايش به پراشك و آه بودنشان معروف هستند. حجم غمي كه ستايش در طول قصه با آن مواجه مي شود (فوت برادر، فوت همسر، فوت پدر و...) به جرات از خيلي از مجموعه هاي تلويزيوني ديگر بيشتر است و شايد علت موفقيت و پرمخاطب بودنش هم در همين باشد.

مخاطباني كه هر كدامشان با مشكلات و گرفتاري هايي در زندگي هايشان مواجه هستند، هنگام تماشاي ستايش همذات پنداري بيشتري با او حس كرده و شايد حتي خودشان را در قاب تصوير اين مجموعه مي بينند. ستايش، مجموعه اي پر زرق و برق با داستاني فانتزي و زندگي هايي بي نقص نيست و بي شك موفقيتش هم در همين است.

بوي آمپول و تزريق و بيمارستان

بعد از مدتي نزديك به دو ماه پيگيري، بالاخره موفق شده ايم به پشت صحنه سريال ستايش برويم و از ضبط فصل سوم آن گزارش بگيريم. گروه كه كارش را در فصل سوم با جلوي دوربين بردن بازيگران نقش هاي فرعي تر آغاز كرده، حالا و با اضافه شدن بازيگران اصلي اش، كار را با جديتي بيشتر از قبل دنبال مي كند.

لوكيشني كه گروه اين روزها مشغول فعاليت در آن هستند، يكي از بيمارستان هاي فوق تخصصي واقع در خيابان وليعصر تهران است. بيمارستاني كه گرچه در يكي از شلوغ ترين و پرترددترين تقاطع هاي شهر واقع شده، اما محيط و حياطي دنج دارد و برايمان سوال مي شود كه گروه چطور به فعاليت مشغول شده اند كه هياهويشان آسيبي به خلوتي و آسايش بيماران نزند.

كاركنان نگهباني بيمارستان در پاسخ به سوال ما براي پيدا كردن گروه، ساختمان اورژانس را نشاني مي دهند. در حياط پرصفا و پردرخت جلوتر مي رويم و كم كم ظاهر دوربين ها و تجهيزات فني نمايان مي شود. ساختمان اورژانس بيمارستان كه از ديگر بخش ها جدا شده، گرچه چندان بزرگ نيست، اما گروه و عوامل ساخت مجموعه را در خود جا داده و كار خودش را هم دنبال مي كند. در يكي از اتاقك هاي اورژانس كه با پرده هاي سفيد و ديوارهاي متحرك از هم جدا شده اند، نرگس محمدي گريم شده و در نقش خود دراز كشيده است و در اتاقك هاي ديگر، بيماران واقعي بيمارستان سرم زده و يا منتظر نوبت تزريقشان هستند. بوي الكل ضدعفوني و شوينده هاي بيمارستاني فضا را پر كرده است.

اضافه شدن شخصيت جديد

گروه در محوطه اورژانس بيمارستان مستقرند و در صحنه اي كه امروز مشغول ضبط آن هستند، نرگس محمدي در كنار دو بازيگر تازه فصل سوم يعني مهتاج نجومي (در نقش خانم مظفري) و شهرام پوراسد (در نقش مهدي مظفري) ايفاي نقش مي كند. اين دو شخصيت كه مادر و پسر هستند، همسايه ستايش محسوب مي شوند و ستايش را كه در خيابان غش كرده و از حال رفته است تا بيمارستان همراهي كرده و نگران او هستند. خانم مظفري نگران حال ستايش است و مهدي كه از قرار مي توان برداشت كرد علاقه اي هم به ستايش دارد، نگران تر از اوست و هر دو منتظرند تا سرم ستايش تمام شده و او به هوش بيايد تا از حالش بپرسند.

علاوه بر اين دو بازيگر و نيز بازيگران باقيمانده از فصل هاي قبلي، فرهاد جم (حاج آقا بهبودي)، مهدي ميامي (غلامي)، فريبا نادري (پري سيما)، بهزاد خداويسي (سرگرد)، محمدرضا داوودنژاد (يعقوبي) و مريم خدارحمي (آهو) از ديگر بازيگران جديدي هستند كه در فصل جديد ستايش نقش آفريني مي كنند. فصلي كه به نظر مي رسد نقطه پايان ماجراهاي ستايش باشد و داستان اين شخصيت را به ايستگاه آخر برساند.

كارگرداني نكته سنج

سعيد سلطاني كارگردان سه سري مجموعه ستايش را پيش از ساخت اين اثر با مجموعه هايي چون «پس از باران»، «خانه اي در تاريكي»، «ميعاد در سپيده دم» و «سال هاي برف و بنفشه» مي شناسيم. مجموعه هايي تلويزيوني كه ساختاري استاندارد و داستاني درست داشتند و تقريبا همه شان در پخش با موفقيت مواجه شدند و در خاطر مخاطبان ماندند. سلطاني با موفقيت مجموعه بعدي اش ستايش نشان داد كه در مخاطب شناسي دقيق بوده و كارگرداني است كه راحت مي تواند نبض علاقه مخاطبان را در دست داشته باشد.

چيزي كه در پشت صحنه ستايش مي بينيم، گواه اين قضيه است كه سلطاني به لحاظ كاري هم كارگرداني ماهر و كاربلد است و با ظرايف مجموعه سازي آشناست. او كه در لحظات قبل از شروع فيلمبرداري و فاصله ميان تنظيم ميزانسن ها و چيدمان صحنه در پشت مانيتور نشسته است، صحنه ها را بررسي و از همان جا جزئيات و قاب بندي ها را چك مي كند. بعد بلند مي شود و نكاتي را با محمدي بازگو مي كند و دوباره پشت صفحه نمايش مي نشيند. همه چيز آماده است و صداي يا خدا و يا مولا گفتن هاي سلطاني كه قبل از شروع هر برداشت تكرار مي شود، نشان شروع ضبط است.

مجموعه اي مطابق زمانه خودش

در فاصله پايان بازي محمدي و قبل از شروع سكانس هاي مربوط به بازي نجومي، لازم است زاويه دوربين ها عوض شود و براي تنوع در تصوير، بيمارستان از زاويه ديگري به نمايش دربيايد. در اين فاصله سلطاني به ما رخصت گفت وگو مي دهد. از اين كارگردان شناخته شده در ابتدا در خصوص دليل موفقيت مجموعه در سطح جامعه و ميان مردم مي پرسم. او توضيح مي دهد: نه فقط ستايش، كه هر مجموعه ديگري براي جذب مخاطب و ديده شدن به عواملي احتياج دارد. يكي از اصلي ترين اين عوامل، داستان است. داستاني كه پيرنگ خوبي داشته باشد، داراي شخصيت هاي جالب و رفتارهاي نو بوده و مسائل روز جامعه را مطرح كند. اين عوامل چنانچه در هر مجموعه اي موجود باشد، باعث مي شود كه بيننده اثر را با تامل بيشتري دنبال كند و ستايش هم همين خصيصه بارز را داشته است. ستايش مجموعه اي است كه از همان ابتدا داستان محكم و درستي داشت. اين از جمله ويژگي هاي مهمش بود و در جامعه هم مورد توجه واقع شد.

كارگردان سال هاي برف و بنفشه با اشاره به ارزيابي اش از موفقيت يا عدم موفقيت فصل سوم اين طور مي گويد: به عقيده خودم فصل سوم ستايش با دو فصل قبلي اش تفاوت دارد و ساختارش جديد است. شايد ادامه داستان آدم هايي باشد كه در فصل هاي اول و دوم ديديم، اما روابط ميان اين آدم ها نو است و داستان را عمقي تر تعريف مي كند. فصل سوم ستايش مجموعه اي است كه مطابق با زمانه خودش پيش رفته و در عين حال براي خانواده هم ارزش و اهميت قائل است.

سلطاني معتقد است كه فصل سوم ستايش مي تواند نقطه خوبي براي پايان باشد؛ اما مي افزايد: ادامه داشتن يا ادامه نداشتن داستان منوط به تصميم نويسنده است. اما به عقيده من داستان به فرازهايي رسيده كه سرانجام شخصيت هايش براي بيننده قابل قبول است.

شخصيت ستايش (با بازي نرگس محمدي) شخصيت اصلي و مثبت داستان است؛ خيري كه در مقابل او شري به نام فردوس (با بازي داريوش ارجمند) قرار گرفته و تضاد ميان رفتارهاي اين دو شخصيت و دشمني هاي پيدا و پنهانشان به جذابيت مجموعه مي افزايد. سلطاني در خصوص اين تقابل توضيح مي دهد: وجود شخصيت منفي، ضرورت داستان است. نيكي و بدي و خير و شر و اصلا تقابل ميانشان داستان ساز است. اما نكته بارز در خصوص ستايش اين است كه حتي شخصيت آدم هاي بد قصه هم توجيه دارد و ما همه را سياه و سفيد نمي بينيم. تصميمات همه شخصيت ها، گرچه گاهي تابع اخلاقيات نيست، اما به هر حال به اقتضاي شرايطشان است و اين قضيه آنها را به واقعيت نزديك مي كند.

فصل سوم پرمخاطب خواهد بود

شهرام پوراسد سال هاست كه در عالم بازيگري فعاليت دارد؛ با اين حال فعاليت هاي او به لحاظ عنواني چندان متعدد نيستند و به نظر مي رسد كه اين بازيگر تصميم گرفته فعاليت هايي معدود اما قابل قبول در كارنامه اش داشته باشد. پوراسد بعد از مدتي دوري از عالم هنر، با ستايش 3 بازگشتي دوباره به بازيگري دارد و در گفت وگو با جام جم در خصوص دلايل پيوستنش به اين مجموعه مي گويد: شهرام پوراسد هستم و از سال 71 وارد عرصه بازيگري در تلويزيون شده ام. البته قبل از آن هم در تئاتر فعاليت مي كردم. مدتي بود كه از تلويزيون دور بودم، تا اين كه پيش از شروع سال 97 آقاي سلطاني با من تماس گرفتند و در خصوص فيلمنامه ستايش 3 باهم صحبت كرديم. البته در آن زمان امكان بازي كردن نداشتم و گويا سراغ بازيگر ديگري هم رفتند اما آن همكاري ميسر نشد، دوباره سراغ من آمدند و با توجه به فيلمنامه ديدم كه داستان آن انسجام خوبي دارد. فكر مي كنم اين سري، حتي از دو فصل قبل آن هم تماشايي تر باشد.

پوراسد با اشاره به شخصيت مهدي مظفري كه در اين مجموعه ايفا مي كند، مي گويد: من نقش مهدي را بازي مي كنم و همراه با شخصيت مادرم (با بازي مهتاج نجومي) همسايه خانه ستايش هستيم.

بازيگر مجموعه هايي چون «حامي» و «آهوي ماه نهم» با تاكيد بر دلايل جذابيت مجموعه اشاره مي كند: ستايش در سري هاي پيشين پخش پربيننده بود و وقتي قرار شد به مجموعه بپيوندم، با خودم فكر كردم كه قاعدتا سري سومش هم ديده خواهد شد. من هم مدت ها بود در تلويزيون كاري نكرده بودم و ترجيحم اين بود كه با مجموعه اي پربيننده برگردم. از طرفي قصه هم كشش دار و منسجم است و اميدوارم مخاطبان دوستش داشته باشند.

همه ستايش هاي يك كشور

نام ستايش از سال 1383 بود كه براي نخستين بار سر و كله اش در ميان پرفراواني ترين نام هاي سال مطرح شد و خانواده هاي بسياري كه در آن سال بچه دار شده بودند، تصميم گرفتند نوزادشان را ستايش نام گذاري كنند. طبق اعلام سايت رسمي ثبت احوال كشور كه فهرست پرفراواني ترين نام ها را از سال 80 تا 96 به تفكيك جنسيت درج كرده است، اين اقبال ناگهاني چنان بود كه ستايش -كه در سال هاي گذشته جايي ميان نام هاي پرطرفدار نداشت- به ناگاه سي وچهارمين نام پرطرفدار سال شد و 3285 نوزاد دختر در آن سال ستايش نام گرفتند. اين مسير صعودي در سال هاي بعد هم ادامه داشت و ستايش پله پله در فهرست بالا آمد؛ تا جايي كه در سال 88- همان سالي كه فصل اول مجموعه ستايش ساخته شد- اين اسم سومين اسم پرطرفدار نوزادان دختر پس از دو اسم فاطمه و زهرا بود. ستايش اين عنوان سومي را براي مدت سه سال (تا سال 90) حفظ كرد و رفته رفته رقابت را به نام هاي پرطرفدار ديگري چون فاطمه زهرا، ريحانه، زينب، يسنا، نازنين زهرا و هستي باخت. با اين حال از پرطرفدار بودن اين نام و بويژه تاثير پخش مجموعه اي با نام ستايش در آن نمي توان چشم پوشي كرد.

3 اتفاق ويژه در ستايش 3


 روزنامه جام جم، شماره 5222 به تاريخ 18/7/97، صفحه 5 (رسانه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 157 بارآثار ديگري از " زهرا غفاري"

  محمد رحمان نظام اسلامي از خاطرات جبهه و گزارشگري جنگ مي گويد: براي خبر، پايم را دادم
زهرا غفاري، جام جم 4/7/97
مشاهده متن    
  تلويزيون از تهيه كننده «ديوار به ديوار 2» شكايت كرد / به دنبال پرداخت نشدن دستمزد عوامل يك سريال
زهرا غفاري، جام جم 26/6/97
مشاهده متن    
  هنرم را از محرم دارم / خواننده تيتراژ «عتبات كلمات» از محرم هاي دوران كودكي و تاثير آن بر فعاليت هاي حرفه اي اش مي گويد
زهرا غفاري، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
  به نام پدر / جام جم به مناسبت استقبال مخاطبان از سريال «پدر» مجموعه هايي با اين موضوع را بررسي مي كند
زهرا غفاري، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  دقايقي با ميراث داران محتشم / گزارشي از برنامه «عتبات كلمات» كه از امشب روي آنتن شبكه 4 مي رود
زهرا غفاري، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه فناوري سيمان
متن مطالب شماره 119، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است