|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/7/19: پاول؛ گزينه معقول ترامپ
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4305
چهار شنبه 24 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4205 19/7/97 > صفحه 4 (جهان) > متن
 
      


گزارش روز 
پاول؛ گزينه معقول ترامپ
چه كسي جانشين نيكي هيلي در سازمان ملل مي شود؟

نويسنده: ميثم سليماني

از زماني كه خبر خروج نيكي هيلي از سازمان ملل متحد اعلام شد، رسانه ها و افراد مختلف شروع به گمانه زني در خصوص جانشين وي كردند. اما دونالد ترامپ رييس جمهور ايالات متحده روز سه شنبه عنوان كرد در حال بررسي گزينه هاي مورد نظر در خصوص جانشيني نيكي هيلي است كه به گفته دونالد ترامپ، دينا پاول يكي از اصلي ترين گزينه ها براي جانشيني اوست.

ترامپ به خبرنگاران كاخ سفيد پيش از سفر به آيووا براي شركت در كمپين انتخاباتي در اين ايالت گفت كه در حال بررسي گزينه هايي است كه براي اين سمت در نظر گرفته است. او پيش از سوار شدن به هليكوپتر افزود: دينا قطعا فردي است كه من مي توانم براي اين سمت در نظر بگيرم، اما افراد ديگري هم وجود دارند و من نام هاي زيادي شنيده ام.

ترامپ در ادامه به خبرنگاران گفت كه او پنج نفر را براي اين كار در نظر گرفته است كه از جمله اصلي ترين آنها پاول است. او اما نامي از چهار نفر ديگر نبرد اما عنوان كرد كه ريك گرنل سفير امريكا در آلمان جزو گزينه هاي اين سمت نيست. او در خصوص گرنل گفت: او در آلمان بسيار خوب عمل كرده است و من ترجيح مي دهم ريك را در جايي كه هست، حفظ كنم.

ترامپ همچنين در خصوص دختر خود ايوانكا براي جانشيني نيكي هيلي گفت: او يك سفير باورنكردني در سازمان ملل خواهد شد اما من را متهم به پارتي بازي مي كنند. گفتني است كه ايوانكا ترامپ و جرد كوشنر، دختر و داماد ترامپ از جمله مشاوران ارشد رييس جمهور به حساب مي آيند. ترامپ افزود: من مطمئن نيستم كه كسي صلاحيت بيشتري داشته باشد.

به گزارش بلومبرگ مقامات در كاخ سفيد از اقدام هيلي براي استعفا شگفت زده شده اند و گفته مي شود زماني كه خبر استعفاي هيلي منتشر شده جان كلي رييس كاركنان كاخ سفيد و مايك پنس معاون اول رييس جمهور از اين خبر تعجب كردند. ترامپ نيز تنها كمتر از 15 دقيقه پيش از ديدار با هيلي اين خبر را اعلام كرد و دقايقي پيش از آن رسانه هاي امريكايي خبر استعفاي هيلي را منتشر كردند.

با اين حال دونالد ترامپ اعلام كرده است كه هيلي به او در انتخاب نهايي براي تعيين جانشين كمك خواهد كرد.

خانم پاول كه به عنوان گزينه اصلي براي جانشيني هيلي مطرح شده 45 سال سن دارد و معاون مشاور امنيت ملي سابق ترامپ بود كه در ماه ژانويه كاخ سفيد را ترك كرد و به كمپاني گلدمن ساكس بازگشت. او پيش از حضور در كاخ سفيد نيز در گلدمن ساكس فعاليت مي كرد. او در زمان حضور بوش در كاخ سفيد نيز معاون وزير خارجه و يكي از كاركنان ارشد كاخ سفيد محسوب مي شد.

گفتني است كه دينا پاول ژانويه سال جاري ميلادي كاخ سفيد را ترك كرد. او زماني كه سمت خود را ترك كرد، مقامات عنوان كردند كه قصد دارد به صرف وقت بيشتري با خانواده اش در منهتن بپردازد.

اما دينا پاول از جمله افرادي بوده است كه همواره توسط ملي گرايان حامي ترامپ مورد انتقاد قرار گرفته است؛ از جمله استيو بنن استراتژيست ارشد سابق ترامپ. گفته مي شود كه او در طول مدت حضور در كاخ سفيد به ايوانكا ترامپ و همسرش جرد كوشنر نزديك بود و به آنها در بحث مناقشه اسراييل و فلسطين كمك مي كرد. با اين حال حتي زماني كه پاول از كاخ سفيد بيرون رفت، كوشنر اعلام كرد كه او نقش اصلي خود در راستاي تلاش هاي ما براي صلح را ادامه خواهد داد.

با اين حال آن گونه كه پوليتيكو به نقل از دو منبع آگاه عنوان كرده دينا پاول اصلي ترين گزينه جانشيني نيكي هيلي است. خانواده، زندگي و كار پاول در نيويورك است، جايي كه در آن مقر سازمان ملل قرار دارد و در صورت حضور در سمت نمايندگي امريكا ديگر با مشكلات خانوادگي برخورد نمي كند و مي تواند وقت بيشتري را صرف خانواده كند. با اين حال او عنوان كرده از كار خود در گلدمن ساكس خوشحال است. گفتني است، دينا پاول در مصر متولد شده و در ايالات متحده بزرگ شده است. او علاقه زيادي به شخص ترامپ و دختر و دامادش دارد. با اين حال به اين دليل او در رسانه هاي راست هاي افراطي مورد هجمه قرار دارد كه او چندان به رويكرد داخلي محور ترامپ پايبند نيست، بلكه فردي است كه در ساختار اقتصادي جهاني فعاليت كرده و در چارچوب سياست خارجي ترامپ بر مبناي امريكا اول فعاليت نخواهد كرد.

از ديگر گزينه هاي مطرح كه شانس كمتري براي رسيدن به اين سمت دارند، كلي كرافت سفير ايالات متحده در كاناداست. اما برخي نزديكان و طرفداران ترامپ در شبكه هاي اجتماعي و بخصوص توييتر به ترامپ فشار آوردند كه ريچارد گرنل سفير امريكا در آلمان را به جاي پاول در نظر بگيرد.

منابع آگاه در كاخ سفيد عنوان كردند كه با خانم پاول در خصوص اين كار تماس هايي برقرار شده است، البته كاخ سفيد در اين خصوص اظهارنظر نكرد. از طرفي دينا پاول با توجه به اينكه در دولت بوش خدمت كرده با محافظه كاران روابط مناسبي دارد و او با بسياري از جمهوريخواهان نيز در كپيتول هيل بسيار نزديك است كه از جمله آن مي توان به سناتور تد كروز از تگزاس و سناتور تام كاتن از آركانزاس اشاره كرد كه مي تواند در صورت انتخاب راه آسان تري را براي تاييد در سناي امريكا داشته باشد. گفتني است، زماني كه خانم پاول وارد كاخ سفيد شد در دو حوزه مهم اقتصادي و حوزه خاورميانه مشاوره مي داد و در سياست خارجي دولت نقش ايفا مي كرد. او در طول مدت حضور در كاخ سفيد تلاش بسيار گسترده اي براي بهبود روابط ميان دولت و متحدانش در خاورميانه و ديگر نقاط جهان انجام داد. او همچنين در اولين ديدار رييس جمهور با شاهزاده سعودي محمدبن سلمان حضور داشت. گفتني است، او روي برنامه سرمايه گذاري 200 ميليارد دلاري بين ايالات متحده و عربستان سعودي نظارت داشت. او حتي روابط خوبي با گري كوهن مشاور اقتصادي سابق ترامپ داشت كه ماه مارس از اين سمت استعفا داد. به هر ترتيب مي توان گفت كه دينا پاول فردي حرفه اي بود كه به طور معمول روابط مناسبي با اعضاي كابينه ترامپ داشت اما مشخص نيست كه بتواند با مايك پمپئو و جان بولتون همكاري كند.

گفتني است كه دينا پاول مسلط به زبان عربي است كه به صورت روان از اين مهارت خود در دوره حضور در وزارت امور خارجه و كاخ سفيد استفاده كرد و اغلب به خاورميانه سفر كرد تا از سياست هاي بوش در منطقه دفاع كند. كاندوليزا رايس وزيرخارجه وقت ايالات متحده در سال 2007 به واشنگتن پست نيز گفت كه دينا پاول تلاش كرد، تغييراتي را در ارتباط با ايران آغاز كند كه از نظر من امكان پذير نبود. گفته مي شود كه او توانست در طول دوره بوش مبادلات فرهنگي ميان ايالات متحده و جمهوري اسلامي را برقرار كند كه از جمله آن انتقال برخي پزشك ها به غرب و اعزام تيم كشتي به ايران بود. گفتني است زماني كه او وارد دولت دونالد ترامپ شد در نقش معاون امنيت ملي با خانواده هاي امريكايي هايي كه در ايران زنداني شده اند نيز ملاقات كرد. حال بايد ديد كه در صورت حضور احتمالي دينا پاول به عنوان نماينده امريكا در سازمان ملل كه بر خلاف نيكي هيلي به خوبي از مناسبات بين المللي مطلع است آيا مي توان شاهد تغيير رويكرد در سياست هاي ايالات متحده امريكا بخصوص در مورد ايران بود يا خير.

پاول؛ گزينه معقول ترامپ


 روزنامه اعتماد، شماره 4205 به تاريخ 19/7/97، صفحه 4 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار
    آثار ديگري از " ميثم سليماني"

  وزن كشي سياسي / گمانه زني ها در خصوص نخست وزير آينده عراق جدي تر مي شود
ميثم سليماني، اعتماد 27/6/97
مشاهده متن    
  جايگاه متزلزل پرزيدنت / همكاري رييس سابق كمپين ترامپ با دادستان ويژه
ميثم سليماني، اعتماد 25/6/97
مشاهده متن    
  به دنبال راه حلي با كمترين خسارت انساني براي ادلب / مجتبي اماني، تحليلگر مسائل خاورميانه در گفت و گو با «اعتماد» مطرح كرد
ميثم سليماني، اعتماد 24/6/97
مشاهده متن    
  چالش هاي پيش روي ايران و روسيه در سوريه / آينده سوريه و سياست قدرت هاي منطقه اي در «ايراس» بررسي شد
ميثم سليماني، اعتماد 21/6/97
مشاهده متن    
  تشويق به مذاكره با تهديد / امريكا دفتر نمايندگي سازمان آزاديبخش فلسطين رادر واشنگتن تعطيل مي كند
ميثم سليماني، اعتماد 20/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه آموزش و توسعه منابع انساني
متن مطالب شماره 18، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است