|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/7/19: 1/8 درصد رشد اقتصادي، 3/4 درصد رشد نقدينگي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7000
يك شنبه 28 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6897 19/7/97 > صفحه 4 (اقتصادي) > متن
 
      


1/8 درصد رشد اقتصادي، 3/4 درصد رشد نقدينگي
روايت نماگرهاي اقتصادي بهار 97 از ريشه مشكلات ماه هاي اخير

نويسنده: ريحانه ياسيني

«ايراني ها عدد نمي دانند.» ابوالحسن ابتهاج، اولين رئيس سازمان برنامه ايران از سال 1333 تا 1337 در كتاب خاطرات خود چنين به فرهنگ اقتصادي انتقاد مي كند. حالا دهه ها بعد از آن زمان، هر فصل گزارش هاي مختلفي منتشر مي شود، سرشار از عددهاي خشك اقتصادي كه هر كدام روايتگر قصه اي عميق و طولاني هستند. بانك مركزي ديروز گزارش نماگرهاي اقتصادي سه ماهه اول امسال را منتشر كرد كه انبوه عددهاي آن در هر خط از جدول ها، روايتي بكر از آنچه در جيب و سفره هاي مردم مي گذرد با خود به همراه دارند. در اقتصادهاي توسعه يافته، با يك نگاه به عددها پيشگويي مي شود و مسير رشد و توسعه تعيين مي شود و يا تغيير مي كند  اما در اقتصادي با انبوه مشكلات ساختاري و سازماني، پوشه هاي عددها در كمد مديران بايگاني مي شود و هم رفتار اقتصادي مردم و هم رفتار اقتصادي مسئولان را،  موج هاي سياسي تعيين مي كند. همين مي شود كه آخرين آمار بانك مركزي نشان مي دهد ميزان نقدينگي در انتهاي بهار امسال به بيش از 1582 هزار ميليارد تومان رسيده است.

مردم چقدر پول دارند؟

مسعود خوانساري، رئيس اتاق بازرگاني تهران در خردادماه امسال چنين از بهمن نقدينگي صحبت كرده بود: «نقدينگي ممكن است حتي خطرناك تر از بحث ارز باشد، بهمني هست كه به هرجا سقوط كند آن بخش را نابود مي كند و هر روز ديرتر پرداختن به حل اين بحث، آفات زيادي را براي اقتصاد كشور به همراه خواهد داشت. اين نقدينگي هر روز به سمت يك كالا از قبيل ارز، سكه، خودرو و مسكن مي رود به طوري كه بر اساس برآوردها روزانه هزار ميليارد تومان به نقدينگي كشور اضافه مي شود.» در ماه هاي گذشته، تقاضاي شديد و كاذب براي خريد دلار، سكه، خودرو و كالاهاي مصرفي اثبات كننده همين هشدار كارشناسان مختلف بود كه البته عبدالناصر همتي، رئيس كل بانك مركزي نيز به آن اشاره كرده و از عزم دولت براي مهار رشد افسارگسيخته نقدينگي خبر داده بود. حالا اگرچه بررسي ها نشان مي دهد كه سرعت رشد نقدينگي، يعني مجموعه پول ها و سكه هاي دست مردم و حساب هاي بانكي آنها، كاهش پيدا كرده است، بخش بزرگي از بحران چند ماه گذشته ريشه در افزايش و سرعت رشد نقدينگي سرگردان در سال هاي اخير دارد. در حاليكه اگر اين نقدينگي ها به سمت كارهاي مولد هدايت مي شد، احتمالا اوضاع توليد و اقتصاد به نحو ديگري پيش مي رفت.

بر اساس گزارش بانك مركزي اسكناس و سكه هاي در دست مردم در سه ماهه اول امسال هر ماه بيشتر شده و رشد قابل توجهي داشته است. در فروردين ماه امسال بيش از 40 هزار و 100 ميليارد تومان اسكناس و سكه در دست مردم بوده كه 16.9 درصد بيشتر از فروردين سال گذشته بوده است. در ارديبهشت ماه كمي از اين ميزان كاسته مي شود و به 39 هزار و 393 ميليارد تومان مي رسد اما باز هم 15.5 درصد نسبت به ارديبهشت سال پيش، بيشتر بوده ست. در خرداد ماه نيز روند افزايشي مجدد طي مي شود و ميزان سكه و اسكناس در دست مردم به 40 هزار و 600 ميليارد تومان مي رسد كه آن هم نسبت به خرداد ماه سال گذشته، افزايش 19.4 درصدي داشته است. از طرف ديگر سپرده هاي ديداري در دست مردم نيز كه شامل سپرده هاي قابل برداشت در بانك ها مي شود، رشد زيادي داشته است. در سه ماهه اول امسال، اين سپرده هاي مردم در بانك ها 1653 هزار ميليارد تومان بوده است كه نسبت به بهار سال گذشته، 10 درصد رشد كرده است.

در نهايت در خرداد ماه امسال، ميزان كل نقدينگي به بيش از هزار و 582 هزار ميليارد تومان رسيد كه 20.4 درصد بيشتر از بهار سال گذشته بود اما سرعت رشد آن، 3.4 درصد بود. در سال 94، نقدينگي در مرز هزار هزار ميليارد تومان قرار داشت و همان زمان كارشناسان اقتصادي نسبت به بالا رفتن پول هاي سرگردان در دست مردم، هشدار داده بودند. اما ميزان نقدينگي با رشد 30 درصدي در همين سال، به 1253 هزار ميليارد تومان رسيد كه البته از سال 94 به بعد، جلوي سرعت رشد آن تا حدودي گرفته شد. بر اساس آمار وزارت اقتصاد، سرعت رشد نقدينگي در سال 95، 23.2 درصد بوده است. در آخرين بررسي سال 96 به 22.1 رسيده است. در تيرماه امسال نيز سرعت رشد نقدينگي، 20.1 درصد بوده است. ميزان نقدينگي حتي از ميزان كل توليد ناخالص داخلي كشور نيز بيشتر است. در سال 96، ميزان كل توليد ناخالص داخلي 1480 هزار و 710 ميليارد تومان بود اما نقدينگي در انتهاي سال گذشته، در محدوده 1530 ميليارد توماني قرار داشت كه نسبت آن به توليد ناخالص داخلي، 103.3 درصد بود. در نهايت مجموع اين ميزان نقدينگي و رشد فزاينده تقاضا در كنار عوامل عيني و ذهني ناشي از كمبود در بازار، باعث شد نرخ تورم در 12 ماه منتهي به انتهاي بهار به 9.4 درصد برسد و در خرداد 97 نسبت به 96 نيز 13.7 درصد باشد.

اوضاع واحدهاي صنعتي چه تغييري داشته است؟

گزارش بانك مركزي نشان مي دهد كه رشد اقتصادي بهار امسال با نفت 1.8 درصد و بدون نفت 0.7 درصد بوده است. اما نكته جالب آنجاست كه با وجود مشكلات اقتصادي در سه ماهه اول امسال، جواز تاسيس واحدهاي صنعتي با بيش از 100 نفر نيروي شاغل و ميزان سرمايه گذاري در آنها به طور قابل توجهي بيشتر شده است. در سه ماهه اول سال 97، 4 هزار و 211 جواز براي تاسيس واحدهاي صنعتي صادر شده كه نسبت به بهار سال گذشته، 27.8 درصد رشد داشته است. از سوي ديگر، ميزان سرمايه گذاري براي تاسيس اين واحدها نيز در همين مدت با 20.2 درصد افزايش 355 هزار ميليارد تومان بوده است. اما جالب آن كه تعداد پروانه بهره برداري از واحدهاي صنعتي حدود 5 درصد كاهش داشته و در بهار امسال، 1035 پروانه بوده است. با اين حال، ميزان سرمايه گذاري در اين واحدها نزديك به 400 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته و به 257 هزار ميليارد تومان رسيده است اما با وجود تمام اين تغييرات در نهايت شاخص توليد كارگاه هاي بزرگ صنعتي نسبت به سال گذشته، نيم درصد كمتر شده است.

1/8 درصد رشد اقتصادي، 3/4 درصد رشد نقدينگي


 روزنامه ايران، شماره 6897 به تاريخ 19/7/97، صفحه 4 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    آثار ديگري از " ريحانه ياسيني"

  گفت و گو با اعضاي اتاق بازرگاني مشترك ايران و افغانستان: صادرات ايران به افغانستان متوقف نشده است
ريحانه ياسيني، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  تامين امنيت غذايي با توليد 118 ميليون تن محصول اساسي / «ايران» از ميزان خودكفايي ايران درتوليد محصولات كشاورزي گزارش مي دهد
ريحانه ياسيني، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  رشد 67 درصدي درآمد سرانه ايرانيان در سه سال / بررسي «ايران» از گزارش توسعه انساني 2018 سازمان ملل متحد
ريحانه ياسيني، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  جنگ رواني و سياسي در بازار ارز / وزارت اقتصاد از عمليات مشترك نهادهاي امريكا عليه ايران پرده برداشت
ريحانه ياسيني، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  گزارش «ايران» از آنچه كه در جهان ارزهاي ديجيتال و دولت ها مي گذرد: راهيابي <رمزينه ارزها> به بانك هاي مركزي
ريحانه ياسيني، ايران 10/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه ارمغان دانش
متن مطالب شماره 5 (پياپي 130)، آذر و دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است