|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/7/18: سبقت بزرگسالان از كودكان در بازي رايانه اي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5222 18/7/97 > صفحه 7 (رسانه (شبكه)) > متن
 
 


سبقت بزرگسالان از كودكان در بازي رايانه اي
مروري بر آمار و ارقام بازي هاي ديجيتال در كلانشهر تهران

نويسنده: يونس فردوس

بارها گفتيم كه فقط كودكان بازي نمي كنند و بزرگ ترها و افراد سن و سال دار هم مي توانند بازي كنند و فقط ابزار بازي و جنس آن بازي كه بزرگ ترها را جذب مي كند فرق دارد. پس اگر انسان بزرگي را ديديم بازي مي كند نبايد تعجب كنيم، هرچند با گسترش روز به روز تكنولوژي و ورود ابزارهايي مانند تلفن هاي همراه هوشمند ديگر اين تصوير خيلي تعجب برانگيز نيست، زيرا حتما شما هم با افراد مسن بسياري روبه رو شده ايد كه در فرصت هاي مناسب با تلفن همراه خود بازي مي كنند. بنياد ملي بازي هاي رايانه اي، در گزارشي كه بتازگي منتشر كرده، آماري از پراكندگي بازيكنان بازي هاي رايانه اي در پايتخت ارائه كرده كه بهانه اي شد آن را با هم بازخواني كنيم.براساس اطلاعاتي كه در اين گزارش منتشر شده، الگوي بازي كردن بازيكنان تهراني نسبت به ساير مناطق كشور متفاوت تر است. متوسط سن تهراني ها در بازي كردن از متوسط بازيكنان كل كشور بالاتر است كه نشان مي دهد شايد مشكل اشتغال و بي كاري در سنين بالا در پايتخت سبب مي شود اوقات بي كاري خود را به وسيله بازي كردن پر كنند. بازيكنان ديجيتال در تهران به نسبت ديگر مناطق كشور بيشتر بازي كنسولي مي كنند كه خب اين را هم مي توان تحليل كرد كه در اينجا به دنبال تحليل آن نيستيم اما در صورت اطلاع داشتن از قيمت بازي هاي كنسولي مي توان به اختلاف معناداري در دسترسي به بازي هاي كنسولي در ديگر نقاط كشور پي برد.

متاهل ها بيشتر بازي مي كنند!

در اين گزارش آمده بازيكنان تهراني بيشتر از چه طريق بازي مي كنند (كنسول، رايانه يا تلفن همراه) و به جزئيات جالب توجهي اشاره شده است. نكته جالب توجه اين كه 39 درصد از شركت كنندگان در اين نظرسنجي و پژوهش اعلام كرده اند به رده بندي سني بازي ها توجهي ندارند، هرچند 34 درصد هم اعلام كرده به اين رده بندي توجه دارد، البته اي كاش روشن مي شد اين 39 درصد كه به رده بندي سني بازي هاي رايانه اي توجه ندارند از كدام گروه سني بوده اند. در اين پيمايش 67 درصد بازيكنان مردان بوده و باقي زنان بودند كه نشان مي دهد مردان در قياس با زنان بيشتر اهل بازي كردن هستند. همچنين در اين گزارش آمده متاهل هاي داراي فرزند بيشتر از متاهل هاي بدون فرزند بازي مي كنند، هرچند مجردها با 78 درصد بيشترين سهم بازيكنان را تشكيل مي دهند. در اين گزارش به تفكيك روشن شده بازيكنان تهراني از كدام دستگاه براي بازي كردن استفاده مي كنند كه تلفن هاي همراه با 92 درصد بيشترين اقبال را ميان دو گزينه ديگر، يعني كنسول ها و رايانه ها د ارند.

شمال شهري هاي 23 ساله و جنوب شهري هاي 17 ساله

در اين گزارش آمده متوسط سن بازيكنان تهراني 21 سال است و از اين ميزان (سه ميليون و 692 هزار نفر) 47 درصد هر روز بازي مي كنند كه ميانگين سن بازيكنان شمال شهري ها 23 و جنوب شهري ها 17 سال است و شرق و غرب هم ميانگين 22 سال و مركز شهر 20 سال دارند. اين نشان مي دهد براي پهنه جنوب تهران بازي كاركردي از جنس سرگرمي نوجوانانه دارد، ولي براي جوانان 23 ساله شمال شهر مي تواند ابزاري براي پر كردن زمان هاي خالي طول روزشان باشد كه شايد ديگران مشغول كار هستند.

پيشي گرفتن بازي از سينما!

275 ميليارد و 300 ميليون تومان درآمد بازار بازي هاي ديجيتال در سال 96 در شهر تهران است. با مرور جزئيات اين عدد مي بينيم 65 درصد اين هزينه صرف سخت افزار شده كه 8 درصد از اين عدد صرف لوازم جانبي تخصصي شده و 67 درصد باقي براي كنسول هاي بازي هزينه شده است. با مقايسه اين رقم با درآمد سينماي ايران در سال 96 نتيجه جالبي مي توان گرفت. سينماي ايران در سال 96 به طور تقريبي حدود 170 ميليارد تومان در كل كشور فروش داشته كه در مقايسه با عددي كه مردم براي بازي، آن هم فقط در شهر تهران هزينه كرده اند، حدود صد ميليارد تومان كمتر است. هرچند بخش كوچكي از اين درآمد سهم توليدكننده داخلي است، زيرا اساسا چيزي به نام صنعت بازي در ايران وجود ندارد و كنسول ها و بازي ها وارداتي هستند، در صورتي كه با برنامه ريزي مي توان اين درآمد را به جيب توليدكننده داخلي روانه كرد، اما اين ميزان درآمد در جيب واردكننده و توليدكننده خارجي مي رود.

60درصد تهراني ها آنلاين بازي مي كنند

در اين گزارش مي بينيم طبق آمار به دست آمده 90 درصد بازيكنان تهراني به اينترنت دسترسي دارند.همچنين 60 درصد بازيكنان تهراني به صورت آنلاين بازي مي كنند، علاوه بر اين سهم دسترسي تهراني ها به بازي ها از طريق آنلاين بيشتر از دسترسي حضوري است.87 درصد از آنها كه بازي مي كنند و در اين نظرسنجي شركت داشته اند به صورت آنلاين بازي را سفارش مي دهند.

تهران قلب اكوسيستم بازي هاي رايانه اي

در بخشي از اين گزارش آمده، «تعداد بازيكنان بيشتري در تهران به صورت آنلاين بازي مي كنند و اين كه دستگاه تبلت در تهران بشدت طرفدار دارد؛ تنها بخشي از نكات جالب اين گزارش است.»بنياد بازي هاي ملي بر اين باور است كه الگوي مصرف بازي هاي ديجيتال در تهران فضاي آينده مصرف بازي در ديگر نقاط كشور را ترسيم مي كند و در اين گزارش 20 صفحه اي كه فايل داده نماي آن در پايگاه اين بنياد بارگذاري شده، در صفحه 11 آن، از تهران به عنوان قلب اكوسيستم بازي هاي رايانه اي كشور ياد شده است.

در اين گزارش، منظور از «بازيكن بازي ديجيتال» فردي است كه حداقليك ساعت در هفته با حداقل يكي از سه پلتفرم اصلي بازي هاي ديجيتال شامل موبايل، رايانه و كنسول بازي كند.در اين گزارش جمعيت تهران تا پايان سال 96، هشت ميليون و 694 هزار نفر اعلام شده كه از اين ميزان سه ميليون و 692 هزار نفر بازيكن بازي هاي ديجيتال بوده اند. در اين گزارش نقشه تهران با تفكيك بازيكنان در مناطق شمال، جنوب، شرق و غرب در نقشه اي مشخص شده است.

مردان بيشتر مي خرند

طبق گزارش بنياد ملي بازي هاي رايانه اي 26 درصد بازيكنان تهراني خريدار هستند كه براساس اين گزارش «خريدار» به كساني گفته مي شود كه؛ براي دسترسي به بازي هزينه مي كنند، اعم از خريد نسخه اصلي، كپي يا پرداخت درون برنامه كه به اين گروه خريدار بازي گفته مي شود.براساس اين گزارش متوسط سن خريداران تهران 18 سال است و سهم مردان در قياس زنان 89 درصد به نسبت 11 درصد است كه باز هم مردان در قياس با زنان از نظر عددي جلوترند.

سبقت بزرگسالان از كودكان در بازي رايانه اي


 روزنامه جام جم، شماره 5222 به تاريخ 18/7/97، صفحه 7 (رسانه (شبكه))

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بارآثار ديگري از " يونس فردوس"

  اينستاگرام به كاربرانش چراغ سبز نشان داد! / يك امكان جديد از يكي از غول هاي مجازي براي كاربران
يونس فردوس، جام جم 17/6/97
مشاهده متن    
  جريان غيرمستقيم اطلاعات / گفت و گوي جام جم با كارشناسان درباره مسدود شدن حساب هاي كاربري صدا و سيما
يونس فردوس، جام جم 13/6/97
مشاهده متن    
  چپ كردن خودروي حامل شايعه در مسير عراق _ مشهد! / مروري بر موضوعات داغ فضاي مجازي در هفته اي كه گذشت
يونس فردوس، جام جم 7/6/97
مشاهده متن    
  يوتيوب هم «داستان»دار شد / گوگل با افزودن امكان انتشار استوري در يوتيوب مي آيد
يونس فردوس، جام جم 6/6/97
مشاهده متن    
  معتاد نشو، مديريت كن / فيس بوك و اينستاگرام قابليت هايي براي مديريت زمان كاربران خود ايجاد كرده اند
يونس فردوس، جام جم 5/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم پايه پزشكي ايران
شماره 3 (پياپي 134)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است