|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/7/19: چرا نوبخت بهترين گزينه براي رياست سازمان برنامه و بودجه است؟
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7001
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6897 19/7/97 > صفحه 4 (اقتصادي) > متن
 
      


يادداشت 
چرا نوبخت بهترين گزينه براي رياست سازمان برنامه و بودجه است؟


نويسنده: مصطفي شفيعي

طبق اصل 126 قانون اساسي رئيس جمهور مسئوليت امور برنامه و بودجه و امور اداري و استخدامي كشور را مستقيما بر عهده دارد اما مي تواند اداره آن را بر عهده فرد ديگري بگذارد. از طرفي بر اساس اصل 176 قانون اساسي مسئول برنامه و بودجه دولت بايد يكي از اعضاي حقوقي شوراي عالي امنيت ملي باشد. همچنين اصل 52 قانون اساسي تاكيد دارد بودجه سالانه كل كشور به ترتيبي كه در قانون مقرر مي شود از طرف دولت تهيه و براي رسيدگي و تصويب به مجلس شوراي اسلامي تقديم شود و هر گونه تغيير در ارقام بودجه نيز تابع قانون خواهد بود. ‏

در وظايف سازماني، رئيس سازمان برنامه و بودجه آمده است كه مهم ترين وظايف محوله شامل راهبري و رصد توسعه كشور، انجام مطالعات و بررسي هاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور، انجام مطالعات و بررسي هاي علمي براي بهبود نظام هاي برنامه ريزي و بودجه ريزي، تهيه و تنظيم راهبردهاي توسعه و برنامه هاي كوتاه مدت، ميان مدت و بلندمدت، ارائه پيشنهاد خط مشي ها و سياست هاي مربوط به بودجه كل كشور به مراجع ذيربط است.

تهيه و تنظيم بودجه سنواتي و ارائه آن به مراجع ذيربط، نظارت مستمر بر اجراي برنامه ها و بودجه و پيشرفت دوره اي سالانه آنها و ارائه گزارش هاي لازم، تهيه و تدوين طرح آمايش سرزميني، ارزيابي عملكرد مديريت، هدايت و راهبري نظام فني و اجرايي كشور و تشخيص صلاحيت، رتبه بندي و ارزشيابي مهندسين مشاور و پيمانكاران در سطح كشور، هماهنگي و راهبري روش ها و برنامه هاي آماري در چارچوب نظام آماري كشور، تهيه نقشه و ارائه اطلاعات مكاني كشور از ديگر مواردي است كه براي سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته شده است.

با توجه به كاركردهاي سازمان برنامه و بودجه كه در قالب وظايف سازماني مورد اشاره قرار گرفت، رئيس سازمان برنامه و بودجه بايد از شخصيتي چندوجهي برخوردار باشد تا بتواند امور مالي و بودجه كشور را با موفقيت به سرانجام برساند. از جمله رويكردهايي كه رئيس سازمان برنامه و بودجه بايد داشته باشد به 4 مورد آن در ادامه پرداخته مي شود:

1- رئيس سازمان برنامه و بودجه بايد كاملا مورد اعتماد و از نظر فكري و سياسي همراه و همسو با رئيس جمهور باشد تا رئيس جمهور بتواند با خاطري آسوده امور برنامه ريزي و تصويب بودجه سالانه كشور را به او بسپارد.

2- فردي كه در پست سازمان برنامه و بودجه قرار مي گيرد بايستي از دانش بالاي اقتصادي برخوردار و به مباحث روز مديريتي، بودجه ريزي و توسعه كشور اشراف داشته باشد. همچنين علاوه بر احاطه علمي بر اقتصاد و مديريت به صورت عملي نيز تجربه كافي در امر بودجه ريزي و برنامه ريزي داشته باشد.

3- فردي كه رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور است علاوه بر دانش اقتصادي بايد سياستمداري برجسته باشد تا علاوه بر منطبق كردن سياست هاي كلي رئيس جمهور با برنامه هاي طرح ريزي شده در شوراي عالي امنيت ملي نيز با رئيس جمهور همراه باشد و از ديدگاه هاي سياسي و امنيتي دولت به بهترين وجه و با قوت دفاع كند.

4- شاخصه ديگر آن است كه از قدرت ارتباط سياسي و روابط عمومي بالايي برخوردار باشد تا بتواند از يك سو در تعامل با نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به بهترين شكل از بودجه تقديمي دولت و نيز ساير طرح ها و لوايح دولت دفاع كند و انتظارات بودجه اي را برآورده سازد و ديگر آنكه توقعات و مطالبات دستگاه هاي مختلف و متعدد دولتي و غير دولتي را كه از بودجه سالانه بهره مي گيرند با كمترين چالش ممكن به تعادل رسانده و تخصيص دهد.

حال اگر مروري بر سوابق و ويژگي هاي سياسي، اجتماعي، علمي و اخلاقي مجموع كساني كه نام شان براي رياست سازمان برنامه و بودجه مطرح بوده و است داشته باشيم به اين نتيجه خواهيم رسيد كه تنها محمدباقر نوبخت است كه از 4 ويژگي عنوان شده كم و بيش برخوردار است. با توجه به كارنامه و فعاليت هاي صورت گرفته از سوي محدباقر نوبخت به نظر مي رسد كه وي بهترين گزينه براي مديريت سازمان برنامه و بودجه است. برخلاف آنچه كه برخي مخالفان نوبخت عنوان مي كنند، احاطه علمي و عملي او بر مباحث اقتصادي درخور توجه است. وي مدارك دكتري مديريت خود را از دانشگاه آزاد اسلامي، دكتري اقتصاد را از دانشگاه پيزلي اسكاتلند و دوره بعد از دكتري را در توسعه اقتصادي از مركز مطالعات كاربردي كاسين (ژنو، سوئيس) اخذ كرده است و در اين مدت نيز با توجه به مدرك تحصيلي اش توانسته بحث هاي اقتصادي كشور را بخوبي دنبال كند و كمك كننده دولت در تصميمات مهم اقتصادي باشد.

همانگونه كه مطرح شد، فردي كه سكاندار سازمان مهم و استراتژيك برنامه و بودجه است بايد از نظر فكري و سياسي با رئيس جمهوري قرابت داشته باشد. در اين ميان، نوبخت بيشترين و طولاني ترين سابقه همكاري را با روحاني دارد كه اين نشان از قرابت سياسي و فكري است. در سال 68، پس از انتخاب روحاني به عنوان دبير شوراي عالي امنيت ملي، نوبخت پس از مدتي به دعوت روحاني به دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي رفت و همكاري خود را با او ادامه داد. از سال 1384 و با شروع دوره جديد فعاليت هاي مركز تحقيقات استراتژيك مجمع تشخيص مصلحت نظام، نوبخت مجددا از سوي حسن روحاني به عنوان معاون پژوهش هاي اقتصادي مركز منصوب شد كه اين همكاري نيز تا سال 1392 ادامه داشت. از طرفي حسن روحاني به عنوان پدر معنوي و يكي از مهم ترين پايه گذاران حزب اعتدال و توسعه شناخته مي شود كه هم اكنون نوبخت دبيركل آن است. با توجه به مسائل عنوان شده به قطعيت مي توان گفت كه محمد باقر نوبخت بهترين گزينه براي تصديگري پست رياست سازمان برنامه و بودجه كشور است و هر گونه تبليغ سياسي عليه وي نمي تواند مانعي بر همكاري درست و دقيق رئيس جمهوري با محمد باقر نوبخت باشد. زمانيكه فردي با توانايي بالا در يك پست قرار مي گيرد، بايد از تجربيات و تخصص آن بهره برد، بدين جهت تخريب افرادي كه كارنامه كاري درخشاني دارند، نمي تواند اثر گذار باشد.


*تحليلگر سياسيچرا نوبخت بهترين گزينه براي رياست سازمان برنامه و بودجه است؟


 روزنامه ايران، شماره 6897 به تاريخ 19/7/97، صفحه 4 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار
    آثار ديگري از " مصطفي شفيعي"

  اگر گردشگر خارجي ناراضي برگردد
مصطفي شفيعي شكيب، جام جم 7/10/93
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پايش
متن مطالب شماره 6 (پياپي 82)، آذر و دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است