|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/7/18: هويت دوگانه «دلقكي با تقدير غم انگيز »
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5222 18/7/97 > صفحه 12 (سينماي جهان) > متن
 
 


هويت دوگانه «دلقكي با تقدير غم انگيز »
تام هاردي در يك نقش غيرمتعارف ديگر

نويسنده: كيكاوس زياري

«ونوم» اكشن ابرقهرمانانه تازه سينما، حال و هوايي متفاوت از بقيه فيلم هاي كميك استريپي اين روزهاي سينما دارد. در حقيقت، يك ضدقهرمان ابرقهرمان اين اكشن ماجراجويانه و دلهره آور است. البته تهيه كنندگان فيلم، آن را بيشتر يك كار علمي - تخيلي معرفي مي كنند. تام هاردي بازيگر محبوب منتقدان سينمايي، نقش كاراكتر ونوم را در اين فيلم بازي كرده است. او كه قبل از اين در چند فيلم مطرح سينمايي در نقش كاراكترهاي منفي غيرمتعارف ظاهر شده، اين جا هم چهره تازه و متفاوتي را از خود به نمايش مي گذارد.رسانه هاي گروهي مي گويند از مدت ها قبل، اشتياق و انتظار زيادي براي اكران عمومي ونوم بوده است. تحليلگران اقتصادي سينما با توجه به اين اشتياق، پيش بيني افتتاحيه اي 65 تا 70 ميليون دلاري براي فيلم در آمريكاي شمالي مي كردند. برخي از منتقدان هم از شانس بالاي ونوم در مراسم اسكار پيش رو صحبت كرده و آن را شايسته نامزدي در رشته هاي اصلي همچون بازيگر مرد، فيلمنامه و كارگرداني مي دانند. اين در حالي است كه تعدادي از منتقدان هم، فيلم را كاري معمولي ارزيابي كرده و فيلمنامه اش را سست مي دانند.

اقدام دست به عصا

به گزارش نشريه هاليوود ريپورتر، ونوم با هزينه كلان صد ميليون دلاري تهيه شده است. دو شركت فيلمسازي سوني و مارول براي توليد اين فيلم كمي دست به عصا عمل كردند و نسبت به ساخت آن ترديدهايي داشتند. مديران سوني نگران آن بودند كه تماشاگران سينما با يك كاراكتر ضدقهرمان هيولاگونه و ترسناك، همراهي و همدلي نكنند. در بخش مهمي از داستان فيلم، چهره تام هاردي زير سنگين گريم پنهان است و او در لباس و قالب يك موجود هيولاگونه ظاهر مي شود. اما شركت فيلمسازي مارول همكاران خود در شركت سوني را متقاعد كردند، كه داستان مصوري در حال و هواي ونوم مي تواند تماشاگران را جذب خود كرده و در جدول گيشه نمايش با موفقيت بالايي روبه رو شود. دليل آنها، نبود فيلمي با محوريت يك شخصيت ضدقهرمان در راس ماجراهاي داستان بود. با اين وجود، مارولي ها(كه داستان ونوم متعلق به آنهاست) در توليد فيلم هيچ نقشي نداشته اند و سرمايه گذار آن نيستند.

اكتبر جايزه ساز

ونوم سه روز قبل در اولين هفته ماه اكتبر روي پرده سينماها رفت. منتقدان از شروع ماه اكتبر به عنوان شروع نمايش فيلم هاي اسكاري اسم مي برند. كاملا مشخص است كه سوني بي دليل اين زمان را براي نمايش عمومي فيلمشان انتخاب نكرده است. اين شركت در كنار موفقيت احتمالي بالاي مالي فيلم، چشم به مراسم و جوايز اسكار هم دارد. به اين ترتيب، تهيه كنندگان فيلم اميدوارند موفقيت اسكاري كه نصيب «بتمن» كريستوفر نولان شد، شامل حال اكشن علمي - تخيلي آنان هم شود. تا قبل از اين، درام اسكاري «بي وزني» آلفونسو كارون با افتتاحيه اي 56 ميليون دلاري در سال 2013، بهترين افتتاحيه ماه اكتبر صنعت سينما را به خود اختصاص داده بود. اما انتظار ها اين بود كه ونوم، اين ركورد را شكسته و نام خود را در صدر بهترين افتتاحيه ماه اكتبر تاريخ سينما قرار دهد.ونوم را روبن فليشر كارگرداني كرده و ميشل ويليامز، ريز احمد، اسكات هيز، ريد اسكات و وودي هارلسون ديگر بازيگران آن هستند. اما تمركز اصلي داستان بر روي كاراكتري است كه تام هاردي در فيلم ارائه مي دهد. هاردي در داستان فيلم روزنامه نگار سمج و كنجكاوي به نام ادي بروك است كه ميزبان يك ويروس محرمانه مي شود. اين ويروس با ورود به بدن بروك، هويتي دوگانه به او مي دهد. بروك در شرايط خشم، تغيير هويت داده و به موجودي شبيه بيگانه هاي فضايي با قدرتي مافوق طبيعي تبديل مي شود. در ادامه داستان، بروك/ ونوم بايد تلاش كند زندگي اش را نجات دهد.

كاراكتر ونوم اولين بار در فيلم «مرد عنكبوتي 3» ظاهر شد. تاپر گريس نقش اين كاراكتر را بازي كرد. در همان زمان، قرار بود اين كاراكتر به صورت يك شخصيت مستقل سينمايي درآمده و تبديل به يك فيلم مستقل سينمايي شود. اما تاپر گريس اعلام كرد در چنين نسخه اي بازي نخواهد كرد. بحث توليد فيلم مستقل ونوم از اوايل سال 2017 جدي شد. تهيه كنندگان ونوم نگفته اند چرا تام هاردي را براي ايفاي نقش كاراكتر بخت برگشته فيلمشان انتخاب كرده اند. اما خود هاردي در گفت وگويي اعلام كرد پسر كوچكش از طرفداران جدي كاراكتر ونوم بوده و او به خاطر پسرش، بازي در اين نقش را قبول كرده است.او در اين باره گفته است: «مي خواستم كاري را انجام دهم، كه پسرم با لذت آن را تماشا كند.» نكته جالب اين كه هاردي براي درك بهتر كاراكتر ونوم و ارائه يك بازي مطلوب، از مشاوره هاي پسرش بهره گرفت! هاردي مي گويد پسرش شناخت بسيار خوب و دقيقي از شخصيت ادي بروك/ ونوم دارد. در عين حال، او ونوم را «دلقكي با تقديري غم انگيز» ارزيابي و توصيف مي كند كه به اجبار در مسيري قرار مي گيرد كه خودش خواهان آن نيست.

كاراكتري با مولفه هاي كلاسيك

فليشر كه خودش و فيلم را تحت تاثير كارهاي ترسناك جان كارپنتر و ديويد كراننبرگ مي داند، از ونوم به عنوان يك كاراكتر با مولفه هاي كلاسيك اسم مي برد. او اين شخصيت را با چهره هاي معروف و شاخصي چون مرد گرگ نما و دكتر جكيل و مسترهايد مقايسه مي كند. تمام اين چهره ها، آدم هايي معمولي هستند كه در شرايط اضطراري تغيير هويت و شخصيت داده و به موجوداتي وحشي و هيولا گونه تبديل مي شوند. شركت سوني اعلام كرده شخصيت ونوم را در هر دو فيلم مرد عنكبوتي و ونوم دنبال كرده و اين كاراكتر، در ماجراجويي هاي بعدي هر دو فيلم حضور و نقش خواهد داشت. اما در حالي كه هاردي از احتمال بالاي توليد قسمت هاي بعدي فيلم ونوم خبر داده، مشخص نيست در مجموعه فيلم مرد عنكبوتي هم، به ايفاي نقش كاراكتر ونوم خواهد پرداخت يا نه.

پرفروش يا كم فروش

اهل فن با توجه به هزينه كلان توليد ونوم، مي گويند تنها با يك فروش 200 ميليون دلاري مي تواند ادعا كند فيلمي موفق و پرفروش است. افتتاحيه 80ميليون دلاري فيلم در سه روز اول نمايش در آمريكاي شمالي، مي تواند نويددهنده موفقيت مالي آن باشد. ونوم در حالي در سطح بين المللي و در خارج از آمريكاي شمالي به افتتاحيه اي 125ميليوني دست پيدا كرد، كه تحليلگران اقتصادي سينما برايش پيش بيني فروش صد تا 110 ميليون دلاري مي كردند. شركت سوني مي تواند از فروش 205ميليون دلاري جهاني (هم آمريكا و هم بقيه كشورهاي دنيا) ونوم در سه روز اول نمايش خوشحال باشد.

كدام درجه سني؟

در ابتدا قرار بود ونوم با درجه R به نمايش عمومي درآيد. به اين ترتيب، تماشاگران زير 18 سال مجاز به تماشاي آن نبودند. اما موفقيت اكشن هاي كميك استريپي «ددپول» رايان رينولدز و «لوگان» هيو جكمن، مديران شركت سوني را متقاعد كرد كه از خشونت ونوم كاسته و آن را با درجه g13 روانه پرده سينماها كنند. با اين كار، احتمال فروش بيشتري براي فيلم فراهم مي شد. اخبار تائيد نشده حكايت از آن دارد كه يك نسخه «تدوين كارگردان» هم به بازار خواهد آمد، كه با درجه R اكران عمومي خواهد شد.

هويت دوگانه «دلقكي با تقدير غم انگيز »


 روزنامه جام جم، شماره 5222 به تاريخ 18/7/97، صفحه 12 (سينماي جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بارآثار ديگري از " كيكاوس زياري"

  سازي كه دو بار كوك مي شود / برادلي كوپر و جيك جيلنهال و يك پروژه مشترك
كيكاوس زياري، جام جم 27/3/97
مشاهده متن    
  اكشن نبايد مردم را بخنداند! / گفت و گو با سلمان خان درباره فيلم تازه اش كه بعد از عيد فطر روي پرده سينماهاي هند مي رود
كيكاوس زياري، جام جم 24/3/97
مشاهده متن    
  «ددپول» رايان رينولدز برسر دو راهي
كيكاوس زياري، جام جم 27/2/97
مشاهده متن    
  چراگاه و اسب و زين در خدمت يك درام خانوادگي / كوين كاستنر با يك مجموعه وسترن به تلويزيون مي آيد
كيكاوس زياري، جام جم 20/2/97
مشاهده متن    
  موش و گربه بازي جاسوسي برادپيت
كيكاوس زياري، جام جم 18/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه آموزش زبان، ادبيات و زبان شناسي
متن مطالب شماره 2، شهريور 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است