|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/7/19: «موجي پولي» در بلژيك
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4205 19/7/97 > صفحه 10 (ورزش) > متن
 
      


گزارش 
«موجي پولي» در بلژيك
سرنوشت مبهم ستاره هاي ايراني

نويسنده: علي كربلايي

روز گذشته نيروهاي پليس بلژيك در اقدامي هماهنگ به دفتر چند باشگاه مطرح اين كشور از جمله كلوب بروخه، خنت، خنك، اندرلخت، استاندارد ليژ و كوتريك حمله و اسناد و مدارك موجود در دفاتر باشگاه ها را ضبط كردند. گفته مي شود پليس در تحقيقاتش با موارد متعددي از دست بردن در نتيجه بازي ها، عدم رعايت قانون در انتقال بازيكنان و البته پرداخت رشوه به داورها روبه رو شده و به همين خاطر با هجوم به دفاتر باشگاه ها خواسته تا هرچه سند و مدرك مي تواند جمع آوري كند. به نظر مي رسد اتفاقي مشابه با آنچه در سال 2006 در ايتاليا رخ داد و به كالچوپولي موسوم شد در بلژيك رخ داده و به نظر بايد از عنوان «موجي پولي» براي آن استفاده كرد.

مجتبي بيات، ايجنت ايراني شاغل در فوتبال بلژيك است كه بازيكنان ايراني زيادي را به اين كشور برده كه مي توان به نام هايي مثل كاوه رضايي، علي قلي زاده، محمدرضا مهدوي، اميد نورافكن، داريوش يزداني و عليرضا امامي فر اشاره كرد كه همگي در باشگاه شارلروا فعاليت مي كردند. شارلروا باشگاهي است كه متعلق به يك خانواده ايراني از نوادگان مرتضي قلي بيات، نخست وزير اسبق ايران در دوران طاغوت بود و چندي پيش مهدي بيات مالكيت باشگاه را به فابين ديك واگذار كرد؛ البته مهدي بيات همچنان بين مديران رده بالاي باشگاه است و از افراد تاثيرگذار اين باشگاه محسوب مي شود. مجتبي بيات نامي است كه بيش از همه اسم ها شنيده مي شود و احتمال آن مي رود كه نقش اول پرونده فساد در فوتبال بلژيك باشد. روز گذشته در گزارش سايت lavenir آمد: «مجي بيات، صبح امروز دستگير شد. علت دستگيري او هنوز به صورت دقيق اعلام نشده ولي احتمالا مربوط به موضوعات بسيار مهمي است. ديگر افراد مشهور فوتبال بلژيك نيز دستگير شده اند.» نشريه اكو گزارش داده كه افراد مهم ديگري نيز در اين پرونده دستگير شده اند. هرمان فن هولسبيك، رييس سابق باشگاه اندرلخت، ايوان لكو از باشگاه كلوب بروژ سرمربي فعلي كه با دستور او كاوه رضايي با يكي از سنگين ترين قراردادهاي نقل و انتقالاتي سر از قهرمان بلژيك درآورد، دژان ويلكوويچ ايجنت مشهور و سباستين دلفريره، بارت فرتنتن داوران فوتبال نيز در بين دستگير شدگان قرار دارند. اتهاماتي كه رسانه هاي بلژيكي متوجه مجتبي بيات مي دانند عبارتند از: پولشويي، شرط بندي و تباني در بازي هاي فوتبال. مهدي بيات در مصاحبه با VP در بلژيك در مورد اتفاقات ديروز گفت: «همين چند لحظه پيش در مورد اين اتفاقات شنيده ام. كاملا گيج هستم و هيچ ايده اي ندارم چه اتفاقي براي برادرم و ساير مديربرنامه ها رخ داده است. چيزي كه با قاطعيت مي توانم بگويم اين است كه شارلوا هيچ ارتباطي با دستگيري هاي امروز ندارد و پليس حتي به باشگاه ما نيامده است. موجي، اصلا رابطه اي با ما ندارد.» اما از سوي ديگر برخي رسانه هاي ايراني نوشته اند كه شارلروا بيش از باشگاه هاي ديگر در مظان اتهام است.

به هر حال چيزي كه مشخص است اين است كه مدير برنامه هايي كه بازيكنان زيادي را در سال هاي اخير از فوتبال ايران به اروپا برده، دستگير شده است. مجي بيات، فوكوس زيادي روي باشگاه استقلال داشت و در دو فصل اخير دو بازيكن جوان و آينده دار اين باشگاه را به بلژيك برد. گفته مي شود او با بازيكنان ديگري هم از اين تيم صحبت هايي داشته و قصد داشته آنها را هم براي فصل آينده به بلژيك ببرد. مجي، يكي از بزرگ ترين ايجنت هاي فوتبال بلژيك است و گران ترين انتقال اين ليگ كه انتقال كاوه رضايي از شارلروا به كلوب بروخه بود زيرنظر او انجام شد. سايت HNL بلژيك نوشت: «بارت ورهاج در واكنش به بازداشت ايوان لكو، سرمربي كروات كلوب بروخه و چند مدير و سرمربي ديگر فوتبال بلژيك به اتهام پولشويي و تباني گفت: «هيچ چيزي براي پنهان كردن نداريم. بازرسان مي خواستند قراردادها و فاكتورهاي كلوب بروخه را مورد بررسي قرار دهند كه آنها را در اختيارشان قرار داديم.» مالك كلوب بروخه افزود: «البته كه با پليس همكاري مثبتي داريم و تمام كارهاي ما روشن است. كلوب بروخه از ايوان لكو، سرمربي خود قطعا حمايت مي كند و نمي توانيم او را گناهكار بدانيم.» بارت ورهاج درباره بيات، مدير برنامه ايراني بازداشت شده نيز مي گويد: «بيات در انتقال آنتوني ليمبومبه از كلوب بروخه به تيم نانت فرانسه و كاوه رضايي از شارلوا به كلوب بروخه نقش داشته است. ولجكويچ نيز در پرونده انتقال بازيكنان جديد شامل لتيسا، ريتس و تومساك نقش داشته است. پيش از آن براي مدت طولاني هيچ ارتباطي با او نداشتيم.»

در مجموع 220 افسر پليس در سراسر بلژيك به منزل 44 تن از مقامات باشگاه هاي مطرح اين كشور و كشورهاي ديگري از جمله فرانسه، لوكزامبورگ، قبرس، مونته نگرو، صربستان و مقدونيه حمله كرده و آنجا را براي يافتن مدارك احتمالي بازرسي كرده اند. اين يكي از بزرگ ترين عمليات هاي پليسي مربوط به فوتبال است و به نظر اسناد قوي و مدارك مستدلي براي چنين موج بزرگي از دستگيري در دست پليس اين كشور بوده است. بايد ديد سرانجام اين دستگيري ها چه مي شود. فوتبال بلژيك در حال حاضر وارد يك شوك شده و باشگاه هاي بزرگ اين كشور درگير پرونده هايي هستند كه مي تواند اعتبار آنها را تمام و كمال زير سوال ببرد. هنوز ابعاد مشخصي از پرونده معلوم نيست و مشخص نيست كه آيا مانند آنچه در ايتاليا رخ داد در بلژيك هم چند باشگاه بزرگ به دسته پايين تر تبعيد مي شوند يا خير. در حال حاضر اكثر خبرها شايعاتي هستند كه رسانه هاي بلژيكي مطرح مي كنند و رسانه هاي ايراني هم با آب و تاب بيشتري خبرها را بازتاب مي دهند.

«موجي پولي» در بلژيك


 روزنامه اعتماد، شماره 4205 به تاريخ 19/7/97، صفحه 10 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 35 بار
    آثار ديگري از " علي كربلايي"

  زنده باد كيپچوگه / تاريخ سازي يك كنيايي در ماراتن برلين
علي كربلايي، اعتماد 27/6/97
مشاهده متن    
  بازي تاج و تخت / نگاهي به ديدارهاي حساس نمايندگان ايران در ليگ قهرمانان
علي كربلايي، اعتماد 26/6/97
مشاهده متن    
  روزي روزگاري فوتبال زنان / دلايل يك فراز و فرود تاريخي
علي كربلايي، اعتماد 24/6/97
مشاهده متن    
  ماتادورها كرواسي را نيزه باران كردند / درخشش اسپانياي انريكه
علي كربلايي، اعتماد 22/6/97
مشاهده متن    
  معجزه دختران هاكي / مصاحبه «اعتماد» با سام كلانتري، مستندساز
علي كربلايي، اعتماد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله انسان، محيط زيست و ارتقاء سلامت
متن مطالب شماره 3 (پياپي 12)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است