|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/7/18: حياط پاييزي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5222 18/7/97 > صفحه 13 (زندگي) > متن
 
 


حياط پاييزي
با 12 گياه پاييزي براي باغچه هايتان آشنا شويد

نويسنده: زينب خزايي

نوبتي هم كه باشد نوبت باغچه هاست. يكي از دغدغه هاي آنها كه حياط دارند سر حال نگه داشتن باغچه در پاييز است. نمي شود صبر كرد بهار بيايد و سرسبزي برگردد به حيات. بايد دست به كار شد و رفت سراغ كاشت گياهان پاييزي. با هم تعدادي از آنها را كه زيبا و مقاوم هستند، بررسي مي كنيم.

داوودي

اگر با من هم سليقه باشيد، داوودي انتخاب اولتان براي باغچه هاي پاييزه خواهد بود. بيشتر داوودي ها روز كوتاه هستند يعني در روزهاي بلند بهار و تابستان سبزند، ولي گل نمي دهند. به محض كوتاه شدن طول روز در پاييز شروع مي كنند به غنچه كردن و گلدهي و تا نشستن برف روي زمين گل خواهند داشت. رنگ بندي متنوع زرد، سفيد، صورتي و بنفش داوودي به خودي خود كافي است تا شما را تشويق كند به كاشتش. تكثير آن هم كه به آساني با تقسيم بوته انجام مي شود. البته اين نكته خاطرتان باشد ما در اينجا داريم از داوودي باغچه اي حرف مي زنيم. حساب گل شاخه بريده آن جداست و مي تواند در تمام فصول در گلخانه ها به گل بنشيند. داوودي در زمستان خشك مي شود ولي بهار شروع به سبز شدن مي كند. اگر در مناطق سردسير زندگي مي كنيد و نگران خشك شدنش در سرما هستيد مي توانيد دور بوته آن را نايلون بپيچيد.

مينا

اين گل چند ساله و دائمي است. آن را با ميناي يكساله اشتباه نگيريد. به آن ميناي چيني هم مي گويند. مثل داوودي روز كوتاه است.گل هاي سفيد، صورتي، آبي و بنفش آن با وسط زرد رنگ، زيبايي دو چنداني به باغچه تان خواهد داد. در زمستان هم برگ هاي سبزش را حفظ مي كند و باغچه را سرسبز نگه مي دارد.

آهار

گلي يكساله با تنوع زياد است. انواع پر پر دارد و كم پر، پابلند و پا كوتاه، گل درشت و گل ريز، باغچه اي و شاخه بريده با رنگ بندي هاي بسيار زياد. هم بهار و تابستان گل دارد هم پاييز. به صورت گل خشك هم طرفداران زيادي دارد. با بذر تكثير مي شود و مي توان آن را مستقيم در باغچه كاشت. به خاطر رشد زيادش بهتر است در حاشيه گل كاري ها كشت شود.

اختر

گل اختر را در پارك ها و حتي در بلوارها ديده ايد. گل هاي كشيده اي شبيه گلايول دارد با رنگ هاي قرمز، نارنجي، زرد، سفيد، صورتي و حتي دو رنگ كه مي تواند با رنگ هاي گرمش، سرزندگي را به فضاي سرد حياط پاييزي تان بدهد. اختر را مي توان تابستان هم كاشت، و تا آغاز فصل برف و يخبندان هم گل دارد. تكثير آن به وسيله ريزوم است. ريزوم را در هفته هاي آينده توضيح خواهم داد، اما اگر بخواهم به زبان ساده بگويم ريشه اش چيزي شبيه سيب ترشي است. كاشت آن در مناطق معتدل نسبت به مناطق سردسير موفق تر است. اگر ساكن مناطق خيلي سرد هستيد بعد از سياه شدن برگ ها به علت سرما، آنها را حذف كنيد. ريزوم هايش را از خاك خارج و تا اول بهار و گرم شدن هوا آنها را زير خاك يا داخل يك پيت در انبار نگهداري كنيد.

قرنفل

قرنفل براي من يك گل نوستالژيك است. وقتي اسم فاميل بازي مي كرديم براي اسم گل با حرف «ق» هميشه يك برگ برنده داشتم. گل هاي ريز و مخملي به رنگ هاي صورتي، سفيد، قرمز، بنفش و تركيبي از دو به دوي اين رنگ ها از ويژگي هاي منحصر به فرد آن است. اگر دقت كرده باشيد اين روزها در پارك ها و فضاي سبز شهري اين گل جذاب را زياد مي بينيد. چون از خانواده ميخك است ظاهر آن هم شبيه گل ميخك است، البته با چند سايز كوچك تر، به همين خاطر براحتي مي توانيد آن را بشناسيد. به سرما مقاوم است و در اين فصل از سال مي توانيد نشاي آن را تهيه كنيد و در باغچه بكاريد. براي گلدان هاي روي تراس (فلاور باكس) هم مناسب است.

كوكب

كوكب داراي انواع شاخه بريده و باغچه اي است. اشكال مختلفي از آن با نام هاي كم پر، پر پر، لانه زنبوري، توپي و... با طيف رنگي بسيار گرم و متنوع وجود دارد. از شاخصه هاي آن دوره گلدهي طولاني است كه از اواخر بهار تا شروع فصل يخبندان طول مي كشد.

نكته جالب اين كه در مناطق خنك گل هاي آن درشت تر و رنگ آنها جذاب تر است. تكثير آن با بذر و ريشه هاي گوشتي است. ريشه هاي گوشتي آن به سرما حساس هستند و مثل ريزوم هاي اختر بايد از آنها مراقبت كرد.

اطلسي

يكي ديگر از گل هاي اين فصل، اطلسي است. انواع يكساله و دائمي با ارقام كم پر، پر پر و چين دار دارد. از اواخر بهار تا اواخر پاييز گل مي دهد. در چند سال اخير بيشتر آن را به صورت گلداني ديده ايد اما مي تواند در باغچه هاي خانگي و گل حاشيه اي در فضاي سبز شهري هم كشت شود. در اين حالت به مراقبت بيشتري نياز دارد. يكي از نكات قابل توجه در اطلسي، كندن گل هاي پژمرده آن است كه اين كار باعث تسريع در گلدهي آن مي شود. زماني كه بوته هاي آن به قدر كافي رشد كردند جوانه انتهايي را بچينيد تا بوته پرپشت تر شود. عطر ملايم آن در شب ها، حس خوبي را به خانه منتقل خواهد كرد.

آهار خزنده

اين گل، هم خانواده آهار است با ظاهري شبيه گل آفتابگردان. به آن آهار مكزيكي هم گفته مي شود. از گل هاي مقاوم به سرماست و در پاييز هم گل دارد. علاوه بر كاشت در باغچه هاي فصلي مي تواند به عنوان گل آويز هم مورد استفاد قرار بگيرد، مثل آهار با بذر تكثير مي شود.

بنفشه

بنفشه معرف حضور همه است و شايد بيشتر از هرگلي شما را ياد پاييز بيندازد. با انواع رنگ هايي كه برخلاف اسمش فقط بنفش نيست و چشم انداز زيبايي را به باغچه ها مي دهد. روي تنوع رنگ و سايز گل آن كارهاي اصلاحي زيادي صورت گرفته است. تمام ارقام آن به سرما مقاومند. بعضي ارقام آن روزبلند يعني بهار و تابستان گل و برخي ارقام روزكوتاه يا پاييز گل هستند. اگر بخواهند آن را در سطح وسيع كشت كنند معمولا در گلخانه ها نشا مي شود و بعد آن را به باغچه يا گلدان منتقل مي كنند. شما هم مي توانيد براي كاشت از اين نشاهاي آماده تهيه كنيد.

جعفري

جعفري را به خاطر بوي خاصش مي شناسيد يا رنگ نارنجي اش؟ از گل هايي است كه براحتي رشد مي كند و رشد سريعي دارد. از محاسن آن داشتن گل در تمام طول تابستان و آفتاب دوستي آن است، ولي در طول فصل پاييز هم گل دارد. در جعفري هم مثل اطلسي حذف گل هاي خشك روي گياه باعث گلدهي بيشتر گياه آن مي شود چون انرژي گياه به جاي اين كه صرف توليد بذر شود، براي توليد گل هاي جديد به كار گرفته خواهد شد. خيلي ها ممكن است بوي برگ هاي آن را دوست نداشته باشند، بنابراين در اصلاح ارقام جديد سعي شده اين بو كمتر شده يا از بين برود. روش اصلي تكثير آن با بذر است. شما مي توانيد به آساني از آن بذر بگيريد و هر سال آن را در باغچه بكاريد. جعفري خواص دارويي دارد و بوي برگ هايش دفع كننده حشرات است.

هميشه بهار

يكي از رايج ترين گل هاي فصلي است. تقريبا مي تواند در سال گل بدهد براي همين آن را هميشه بهار نام گذاري كرده اند. ولي بهترين رشد آن در هواي سرد است. بيشتر به دو رنگ زرد و نارنجي وجود دارد. به خاطر خواص دارويي زيادش به عنوان گياه دارويي در سطح وسيع در مزارع هم كشت مي شود. حتما اسم پماد كالاندولا را شنيده ايد. اين پماد يكي از فرآورده هاي جانبي هميشه بهار است كه اسمش را هم از اسم علمي اين گياه گرفته است. ازدياد آن به وسيله بذر و بسيار ساده است. اگر مي خواهيد تازه باغبان شويد از اين گل شروع كنيد.

شاه اشرفي

به گل ستاره اي يا شويدي هم معروف است. اسم انگليسي آن Cosmos و يك كلمه يوناني به معني دكوراسيون است. چون در طراحي فضاي سبز كاربرد زيادي دارد به اين نام، نام گذاري شده است. داراي گل هايي با رنگ هاي بسيار زياد و زيباست. هم با بذر و هم به روش تقسيم بوته تكثير مي شود. حذف گل هاي پژمرده در آن سبب تحريك گلدهي مي شود.

حياط پاييزي


 روزنامه جام جم، شماره 5222 به تاريخ 18/7/97، صفحه 13 (زندگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بارآثار ديگري از " زينب خزايي"

  باغچه هاي عمودي / در اين گزارش با فوت و فن ديوارهاي سبز آشنا مي شويد
زينب خزايي، جام جم 4/7/97
مشاهده متن    
  زندگي با گل هاي رونده / در اين گزارش با 8 گل آويزي آشنا مي شويد، گل هايي كه مي توانند زندگي شما را سبزتر كنند
زينب خزايي، جام جم 21/6/97
مشاهده متن    
  سفر به ايوان سبز / با اين 13 نكته بالكن تان را پر از گل و زندگي كنيد
زينب خزايي، جام جم 14/6/97
مشاهده متن    
  فهم تشنگي يك گلدان / 20نكته كاربردي درباره نحوه آبياري گياهان آپارتماني
زينب خزايي، جام جم 7/6/97
مشاهده متن    
  گلدان هاي شناور / با كشت گل در آب مي توانيد بسياري از محدوديت ها را براي داشتن خانه اي زيبا دور بزنيد
زينب خزايي، جام جم 24/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنايع چوب و كاغذ
متن مطالب شماره 128، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است