|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/7/18: معاينه روح را جدي بگيريد
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5362
پنج شنبه 29 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5222 18/7/97 > صفحه 14 (زندگي (سلامت)) > متن
 
 


معاينه روح را جدي بگيريد
بررسي 10 راهكار ساده براي سلامت روان

نويسنده: عسل اخويان طهراني

با وجود افزايش آگاهي عموم افراد درخصوص سلامت روان و تاثير آن بر كيفيت زندگي، همچنان بسياري از جوامع حتي در كشورهاي پيشرفته بار سنگيني از هزينه هاي مالي و جاني اين معضل را به دوش مي كشند. بسياري از افراد هنوز از صحبت كردن درخصوص سلامت روان وحشت دارند و تصورشان از هر نوع اختلال رواني بروز رفتارهاي غيرطبيعي حاد مانند جنون است.اين در حالي است كه طبق تعريف سازمان بهداشت جهاني «سلامت، وضعيتي است كه فرد در بهترين شرايط جسمي، روحي و اجتماعي باشد و فقط نبود بيماري يا نداشتن ضعف به معناي سلامت نخواهد بود.» بنابراين طبق اين تعريف، سلامت روان چيزي فراتر از نداشتن بيماري هاي رواني يا ناتواني هاي رواني است. سلامت روان به وضعيتي گفته مي شود كه فرد بخوبي از توانايي هاي خود مطلع است، مي تواند از پس شرايط استرس زاي معمول زندگي بربيايد، به صورت كارآمدي فعاليت داشته باشد و بخوبي با اطرافيان خود تعامل كند. سلامت روان،كليدي ترين عامل بروز توانايي هاي اجتماعي و فردي ما مانند تفكر، بروز احساسات، تعامل با ديگران، كسب درآمد و لذت بردن از زندگيست. بنابراين، بهبود، حفاظت از آن و در صورتي كه مشكلي ايجاد شود، بازيابي سلامت روان از اهميت ويژه اي برخوردار خواهد بود. به همين علت، امروز 18 مهر كه روز جهاني سلامت روان است، روانتان را بررسي كنيد .هر اختلال رواني علائم اوليه منحصر به فردي دارد، با اين حال برخي نشانه هاي عمومي مي توانند براي فرد زنگ خطري باشند كه بگويند اوضاع سلامت روانش روبه راه نيست و بايد براي حل آن به فكر باشد.تغيير اشتها و خواب: اگر به طور ناگهاني ميزان اشتها يا خوابتان تغيير كرده و خيلي به سلامت جسمي خود اهميت نمي دهيد، بهتر است علت آن را در سلامت روان خود نيز جست وجو كنيد.تغيير حال وهواي روحي: تغييرات شديد و ناگهاني در احساسات يا احساس بي حوصلگي شديد را جدي بگيريد.انزواي شديد: اگر از فعاليت هاي اجتماعي و انجام كارهايي كه قبلا به آنها علاقه مند بوديد كناره گيري مي كنيد، مي تواند بي علت نباشد.

مشكلات عملكردي: عملكرد نامناسب ناگهاني در كارهايي كه پيش از اين با انجام آنها مشكلي نداشتيد، قطعا نياز به پيگيري دارد. به عنوان مثال نوجواني كه افت تحصيلي شديد كرده يا فعاليت ورزشي را رها مي كند.

اختلالات فكري: اختلالات تمركزي، حافظه يا مشكل در استدلال هاي ذهني يا ناتواني در ارائه استدلال و توضيح دادن نيز از جمله مواردي است كه بايد به آنها توجه شود.

افزايش حساسيت: افزايش حساسيت حواس پنجگانه و دوري كردن از شرايطي كه باعث تحريك بيش از حد يكي از حواس باشد، مي تواند از جمله زنگ خطرهاي سلامت روان باشد.

بي تفاوتي: اگر انگيزه خود را براي انجام هر كاري يا شركت در هر فعاليتي از دست داده ايد، آن را جدي بگيريد.

خيال پردازي: اگر احساس مي كنيد توانايي ماورايي در درك اتفاقات و اثرگذاري بر آنها داريد يا مانند كودكان بيش از اندازه خيال پردازي مي كنيد، ممكن است مشكلي در سلامت روانتان ايجاد شده باشد.

بيش از حد عصبي بودن: احساس ترس يا مشكوك بودن به رفتارهاي ديگران يا بشدت عصبي بودن از مواردي است كه حتما بايد بررسي شود.

رفتارهاي غيرعادي: رفتارهاي عجيب، خاص و غيرقابل درك براي ديگران نياز به پيگيري دارند.

مراجعه زودهنگام؛ ضامن درمان قطعا وجود يك يا دو مورد از اين موارد الزاما به معني وجود اختلال نيست، اما مي تواند نشانه اي براي نياز به مراجعه به فرد متخصص باشد. گاهي اوقات اين نشانه ها به طور موقت در زماني كه در شرايط سخت قرار مي گيريد ممكن است بروز پيدا كنند و پس از مدت كوتاهي برطرف شوند، بنابراين حالت هاي موقت و زودگذر نشان دهنده بيماري نخواهند بود.

در بيماري هاي روان هيچ يك از اين نشانه ها ربطي به تنبلي فرد يا شخصيت درون گراي او ندارد و معمولا به صورت ناگهاني و دروني در فرد بروز پيدا مي كنند. اين نشانه ها اغلب كم كم بروز مي يابد و به مرور زمان شدت مي گيرند و مي مانند. حتي كودكان نيز ممكن است نشانه هاي اوليه مشكلات رواني را بروز دهند. اغلب اين مشكلات در مراكز درماني قابل تشخيص هستند و معمولا برآيندي از نقص هاي زيستي، فيزيولوژيك و عوامل اجتماعي هستند.

درمان دراز مدت نياز داريد

توجه كردن به زنگ خطرهاي سلامت روان، احساسات و رفتارهاي عصبي پراسترس، اختلالگر كه به نظر ديگران عجيب و ناآشناست، مي تواند باعث شود در مراحل اوليه، كنترل اختلال را به دست گرفته و با مراجعه به متخصص و مشاوره گرفتن بسرعت آن را پيش از حاد شدن برطرف كنيد.اگر افرادي كه از مشكلات سلامت روان رنج مي برند، درمان مناسب و زودهنگام دريافت كنند، مي توانند به طور كامل بهبود يابند. البته برخي اختلالات ممكن است پس از بهبود در شرايط خاصي مجدد بروز پيدا كنند. در چنين مواردي درمان فرد بايد دنباله دار باشد و رها نشود. اين حالت در بسياري از بيماري هاي جسمي بلندمدت مانند مشكلات قلبي و ديابت هم ديده مي شود. مشكلات سلامت روان بلند مدت نيز مانند ساير بيماري هاي جسمي بلندمدت كنترل مي شود و فرد مي تواند زندگي با كيفيتي را تجربه كند. بسياري از افراد حتي با وجود مشكلات حاد رواني با استفاده از درمان هاي مناسب مي توانند بسيار كارآمد و پر بهره به زندگي خود ادامه دهند.

معاينه روح را جدي بگيريد


 روزنامه جام جم، شماره 5222 به تاريخ 18/7/97، صفحه 14 (زندگي (سلامت))

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 37 بارآثار ديگري از " عسل اخويان طهراني"

  اوتيسم؛ آشنايي كه غريب است / از نشانه ها و درمان بيماري شايع اختلال عصبي چه مي دانيد؟
عسل اخويان طهراني، جام جم 21/6/97
مشاهده متن    
  10 شگرد زمان بندي آقاي «ماسك» / ايلان ماسك، مشهورترين كارآفرين جهان و مالك اسپيس ايكس و تسلاموتورز چگونه برنامه هاي كاري فشرده خود را تنظيم مي كند؟
عسل اخويان طهراني، جام جم 18/6/97
مشاهده متن    
  از مكانيك سيالات تا درمان ناباروري مردان / گفت و گوي جام جم با دكتر رضا نصرتي، برگزيده نوزدهمين جشنواره ناباروري رويان در 2 حوزه ناباروري مردان و جنين شناسي
عسل اخويان طهراني، جام جم 17/6/97
مشاهده متن    
  10نكته حال خوب كن / تغيير در سبك زندگي، كليد تناسب اندام و زندگي سالم
عسل اخويان طهراني، جام جم 13/6/97
مشاهده متن    
  نقشه راه تحقيقات پزشكي از مسير ژن درماني / جام جم از مراسم پاياني نوزدهمين جشنواره بين المللي رويان و اهداي جايزه علمي دكتر كاظمي به محقق نامدار ايتاليايي گزارش مي دهد
عسل اخويان طهراني، جام جم 12/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
كيهان
 پيشخوان
مجله پزشكي باليني ابن سينا
متن مطالب شماره 4 (پياپي 90)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است