|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/7/19: شريعتمداري در واكنش به شكايت اخير از كيهان: هيئت نظارت بر مطبوعات مطابق قانون بايد به 6 ماه انفصال از خدمت محكوم شود
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22130
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22023 19/7/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


شريعتمداري در واكنش به شكايت اخير از كيهان: هيئت نظارت بر مطبوعات مطابق قانون بايد به 6 ماه انفصال از خدمت محكوم شودمديرمسئول روزنامه كيهان گفت: اگر پاي رعايت قانون در ميان باشد، به جاي شكايت از كيهان، بايد اعضاي هيئت نظارت بر مطبوعات يا شخصيت صادركننده حكم عليه كيهان دست كم به 6 ماه انفصال از خدمت محكوم شوند.

حسين شريعتمداري مديرمسئول روزنامه كيهان در گفت وگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس، با اشاره به برخورد دوگانه هيئت نظارت بر مطبوعات با نشريات و شكايت از روزنامه كيهان، گفت: همه حرف ما در تيتر يكشنبه روزنامه كيهان كه با تذكر و شكايت روبه رو شده، تاكيد بر خسارت محض برجام و هشدار نسبت به تكرار همان فاجعه با تصويب FATF بود.

وي افزود: برجام، برخلاف وعده هاي پي درپي دولت كه آن را فتح الفتوح مي دانست، شرايط اقتصادي كشور را ده ها گام به عقب برد و با FATF آن گونه كه از شواهد و  متن آن پيداست، بايد منتظر چند گره كور ديگر باشيم. 

شريعتمداري تاكيد كرد: اقدام كيهان در انطباق كامل با ماده 5 قانون مطبوعات است و مطابق ماده 4 قانون مطبوعات، هيچ مقام دولتي و غيردولتي حق ندارد براي چاپ و يا جلوگيري از چاپ مطالب منطبق با اين قانون به مطبوعات فشار بياورد.

مدير مسئول روزنامه كيهان تصريح كرد: تبصره يك ماده 5 تاكيد مي كند كه تخلف كنندگان از اين دو ماده 5 و 4 قانون مطبوعات به انفصال خدمت از شش ماه تا دو سال محكوم مي شوند، لذا اگر پاي رعايت قانون درميان باشد، به جاي شكايت از كيهان، بايد اعضاي هيئت نظارت بر مطبوعات و يا شخصيت صادركننده اين حكم عليه كيهان حداقل به شش ماه انفصال از خدمت محكوم شود. 

وي ادامه داد: هنوز به ما نگفته اند كه به كدام بخش از تيتر كيهان اعتراض دارند، ما تيتر زده بوديم؛ دلار با برجام 18 هزار تومان شد و پرسيده بوديم با FATF چند مي شود؟ 

شريعتمداري گفت: سؤال اين است كه كجاي اين تيتر خلاف واقع است؟ آيا دلار به 18 هزار تومان نرسيده بود؟ و آيا با تصويب FATF اين روند ادامه پيدا نمي كند؟ 

مديرمسئول كيهان خاطرنشان كرد: از نمايندگان موافق FATF بپرسيد كه چند نفرشان متن لوايح چهارگانه را خوانده اند و آيا از فاجعه اي كه با تصويب اين لوايح در پيش است خبر دارند؟ نوع برخورد آنها و نوع اظهارنظرشان نشان مي دهد كه از اين ماجرا اطلاع چنداني ندارند. 

شريعتمداري اظهار داشت: اما نكته ديگر، برخورد دوگانه هيئت نظارت بر مطبوعات است، الان مطبوعاتي هستند كه به رسول اكرم(ص) اهانت مي كنند و مقدسات را زير سؤال مي برند و  در ماجراي مشهد، بين ايران و عراق آن هم در شرايط حساس كنوني فتنه انگيزي مي كنند و آشكارا از خط سازش حمايت مي كنند و سياست هاي رسما اعلام شده آمريكا و رژيم صهيونيستي عليه ايران را تبليغ و ترويج مي كنند، اما چه كسي با آنها برخورد مي كند؟ 

شريعتمداري تاكيد كرد: آيا بايد با آنها برخورد كرد يا كيهان كه يك هشدار منطبق با قانون داده است. 

مديرمسئول كيهان در پايان گفت: آقايان براي اينگونه شكايت ها بايد يك شعبه از دادگاه بلخ تاسيس كنند. 

پايين آمدن آستانه صبر

همچنين رضا شكيبايي سردبير روزنامه وطن امروز كه هيئت نظارت از اين روزنامه نيز شكايت كرده، درباره اين ماجرا گفت: پس از تصويب يك لايحه خلاف امنيت ملي در مجلس، حالا رسانه هاي منتقد نيز در دستور كار برخورد و تنبيه قرار گرفته اند. در واقع به نظر مي رسد نه تنها توصيه هاي دلسوزانه علما، مراجع تقليد، كارشناسان و اقتصاددانان درباره تبعات ضدامنيتي اين لايحه شنيده نشد و CFT به تصويب رسيد، بلكه حالا مشخص شده اين جماعت حق انتقاد و اعتراض را نيز براي جامعه گسترده منتقدان به رسميت نمي شناسند. شكيبايي با اشاره به اينكه آستانه صبر حاميان دولت در هيئت نظارت بر مطبوعات پس از آبروريزي هاي اخير دولت به ويژه در حوزه سياست خارجي، بسيار پايين آمده است گفت: حتي مواردي مانند تيتر يك روزنامه را نيز كه در انتقاد به رويه امتيازدهي به غرب از برجام تا CFT بوده تاب نمي آورند و با آن برخورد قهرآميز و گازانبري مي كنند.

وي افزود: با توجه به سابقه هيئت نظارت در برخوردهاي گزينشي و تضييق رسانه هاي منتقد دولت، اقدام هيئت نظارت بر مطبوعات عليه روزنامه هاي وطن امروز و كيهان، به واسطه تركيب اعضاي آن، يك رفتار كاملا سياسي و جناحي است.

اعتراض به برخورد تبعيض آميز

حجت الاسلام نصرالله پژمانفر نماينده مردم مشهد و كلات گفت: رفتار دوگانه اي كه در رابطه با اين موضوع از ناحيه هيئت نظارت بر مطبوعات صورت گرفته نشان دهنده اين است كه اين شورا نسبت به اينگونه مسائل جانب انصاف را رعايت نمي كند.

وي افزود: رفتار هيئت نظارت بر مطبوعات در اين باره جاي گلايه دارد و ما نسبت به رفتار اين هيئت در رابطه با روزنامه هاي كيهان و وطن امروز و هم در رابطه با كوتاهي هاي هيئت نظارت بر مطبوعات معترض هستيم.

عضو كميسيون فرهنگي مجلس اظهار داشت: متاسفانه يك بي عدالتي در مسائل وجود دارد كه بعضا انسان نگران مي شود و ما در حالي شاهد تذكر دادن به دو روزنامه كيهان و وطن امروز و معرفي آنها به دادگاه از سوي هيئت نظارت بر مطبوعات هستيم كه برخي روزنامه ها پيش از اين مسائلي را در ارتباط ايران و عراق مطرح كرده بودند كه مسائل امنيتي ما را در سطح ملي تحت تاثير قرار داده بود و واكنشي نسبت به اين رفتار آنها صورت نگرفت.

هيئت نظارت فصلي؟!

همچنين فرشاد  مهدي پور، مديرمسئول روزنامه صبح نو گفت: واقعيت اين است كه گاهي فكر مي كنيم هيئت نظارت بر مطبوعات جلسه اي تشكيل نمي دهد يا به موضوعي رسيدگي نمي كند، وگرنه تعداد حملات و حجم خرابكاري هايي كه برخي رسانه ها در موضوعات مرتبط با امنيت ملي، حيثيت انقلاب، نظام و جمهوري اسلامي مي كنند، بسيار زياد است.

وي ادامه داد: طي همين يك ماهه گذشته، روزنامه اي، تصويري را منتشر كرد كه در آن، كساني كه با FATF  مخالف هستند، داعشي دانسته شده اند. مجله ديگري در قضيه سينما ركس آبادان، كل موضوع را زير سؤال برده و جريان  پهلوي را از آدم كشي بزرگ مبرا كرده است. نشريه ديگري در ايام عزاداري به ساحت حضرت اباعبدالله حمله كرده، ولي ما هيچ پيگيري و تذكري از جانب هيئت نظارت نمي بينيم. اما به مجرد اينكه رسانه اي انتقادي را از مواضع دولت مي كند شاهد اين هستيم كه هيئت نظارت وارد مي شود.

مديرمسئول روزنامه صبح نو، با بيان اينكه گويا هيئت نظارت بر مطبوعات، در يك روزهايي تشكيل جلسه نمي دهد و فقط در روزهاي خاصي جلسه مي گذارد، افزود: اين موضوع، به طور مرتب در چندماه اخير تكرار شده است.

مهدي پور با يادآوري اينكه هيئت نظارت بر مطبوعات، تاريخچه مفصلي دارد و براي اينكه يك هيئت فراقوه اي و ملي باشد، چندبار در قانون مطبوعات تغيير وضعيت داده، گفت: حالا ممكن است بخش دولتي اين هيئت، بخواهد مسير خاصي را در پيش گيرد؛ سؤال اين است كه چرا ساير عناصر هيئت، فعال نيستند. 

شريعتمداري در واكنش به شكايت اخير از كيهان: هيئت نظارت بر مطبوعات مطابق قانون بايد به 6 ماه انفصال از خدمت محكوم شود


 روزنامه كيهان، شماره 22023 به تاريخ 19/7/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 211 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهشهاي كاربردي و محاسباتي در مهندسي مكانيك
شماره 2 (پياپي 16)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است