|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/19: اينرسي بالاي بازار خودرو
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4552
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4445 19/7/97 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


اينرسي بالاي بازار خودرو
خريد و فروش خودرو همچنان در ركود به سر مي برد


دنياي اقتصاد : كاهش قيمت ارز اگرچه هفته گذشته بازار خودرو را متاثر از خود كرد، با اين حال طي هفته جاري و با توجه به نوسان دوباره ارزي، بسياري از مشتريان فروش خودروهاي خود را متوقف كردند.

بنابر گفته فعالان بازار، در حال حاضر بازار خودرو وابستگي خاصي به ارز پيدا كرده و بالا و پايين شدن نرخ ها در اين بازار، قيمت خودروها را هم دچار نوسان مي كند. آنها بر اين باورند كه كاهش قيمت ارز سبب افزايش تمايل به فروش خودرو مي شود و از آن سو اگر مسير ارز صعودي شود، ميل به فروش كاهش مي يابد. فعالان بازار عنوان مي كنند كه خريد و فروش خودرو در مقطع فعلي، بسيار پايين بوده و به اصطلاح نه خريدار چنداني وجود دارد و نه به آن صورت، فروشنده اي. در واقع بازار خودرو همچنان اينرسي بالايي از خود نشان مي دهد و تمايل به حفظ وضع فعلي يعني ركود خريد و فروش، بالا است. اين موضوع ارتباط مستقيم با اوضاع لرزان اقتصادي كشور به خصوص تب و تاب بازار ارز دارد و مشتريان سعي مي كنند خودروهاي خود را به عنوان كالايي سرمايه اي نگه داشته و تا حد امكان در بهترين زمان و به بالاترين قيمت بفروشند.

اين رويكرد مشتريان نشان مي دهد خودرو كاملا در قالب كالايي سرمايه اي بروز كرده و به نظر مي رسد خيلي ها كه ارز و سكه اي براي خريد و فروش ندارند، خودروي خود را (چه صفر كيلومتر و چه دست دوم و چه حواله اي) كالايي سرمايه اي مي دانند و به دنبال كسب بيشترين سود ممكن از فروش آن هستند. به همين دليل بود كه هفته گذشته و با توجه به آغاز روند كاهشي قيمت ها در بازار ارز، خيلي ها خودروهاي خود را در معرض فروش قرار داده و اتفاقا قيمت ها نيز كاهش پيدا كرد. در واقع اين دست از مشتريان از بيم ادامه دار بودن نزول نرخ ارز و تاثير آن بر كاهش قيمت خودرو، وارد بازار شده و قصد فروش كردند.

با اين حال اما طي هفته جاري و با توجه به افزايشي شدن قيمت ها در بازار ارز، خريد و فروش خودرو نيز كاهش يافت. نمايشگاهداران خودروي پايتخت البته عنوان مي كنند كه جدا از مسائل مربوط به نوسان ارزي، كلا حجم خريد و فروش در بازار خودرو طي مهر و آبان افت مي كند و اين به نوعي رسم هر ساله محسوب مي شود. حالا نيز اين ماجرا در كنار بي ميلي بيشتر مشتريان به خريد و فروش خودرو (با توجه به نوسان ارزي)، سبب ركود هرچه بيشتر در بازار شده است. در بازار خودروهاي وارداتي نيز اگرچه آمادگي براي تغيير قيمت ها پس از نوسان ارزي ايجاد شد، اما در نطفه خاموش ماند و نمودار قيمتي در اين بازار افت و خيز چشمگيري را طي يكي دو هفته گذشته تجربه نكرد.

كاهش قيمت جزئي چند خودرو

سري به بازار خودرو بزنيم و ببينيم اوضاع قيمت ها در هفته جاري به چه شكل است. آن طور كه فعالان بازار عنوان مي كنند، در حال حاضر پژو 206 تيپ 5 قيمتي برابر با 71 ميليون تومان دارد كه اين موضوع از تثبيت قيمت اين محصول طي هفته جاري حكايت مي كند. از بازار پژو 206 تيپ 2 نيز خبر مي رسد اين محصول با توجه به ثبات قيمتي كه داشته، در حال حاضر 60 ميليون تومان به فروش مي رسد. همچنين پژو 207 اتومات نيز در حال حاضر قيمتي برابر با 105 ميليون تومان دارد كه نشان مي دهد خودروي موردنظر افت و خيز خاصي نداشته است.

از بازار تندر مدل E2 پارس خودرو اما خبر مي رسد اين محصول هم اكنون قيمتي برابر با 86 ميليون تومان دارد. با اين حساب، تندر E2 حدود يك ميليون تومان افزايش قيمت را تجربه كرده است. براي خريد پارس تندر نيز به عنوان محصولي كه تنها ظاهر آن با تندر E2 تفاوت دارد، بايد 88 ميليون تومان هزينه كرد. فعالان بازار همچنين در مورد تندر-90 اتومات نيز عنوان مي كنند اين محصول در حال حاضر 105 ميليون تومان قيمت دارد. با اين حساب، خودروي موردنظر قيمت خود را طي هفته جاري حفظ كرده و تغييري را نديده است. بنا به گفته فعالان بازار، دنا پلاس نيز در حال حاضر قيمتي برابر با 97 ميليون تومان دارد و با اين حساب، قيمت اين محصول در هفته جاري افت و خيز خاصي را تجربه نكرده است.

در بين ديگر خودروهاي داخلي، ساندرو استپ وي نيز كه منحني قيمت آن صعودي شديد را طي چند ماه گذشته تجربه كرده، در حال حاضر 128 ميليون تومان خريد و فروش مي شود. اين قيمت نشان مي دهد خودروي موردنظر يك ميليون تومان عقب نشسته است. از سوي ديگر رانا نيز در حال حاضر 47 ميليون تومان قيمت دارد بنابراين افت و خيز خاصي را تجربه نكرده است. سمند مدل EF7 نيز كه 54 ميليون و 500 هزار تومان به فروش مي رسد، هفته جاري را بدون تغيير قيمتي خاص به انتها رسانده است.

نگاهي هم به قيمت پرايد و تيبا و ساينا و همچنين كوئيك بيندازيم و ببينيم آنها چه افت و خيزي را در هفته جاري تجربه كرده اند. به گفته فعالان بازار، در حال حاضر ساينا قيمتي برابر با 47 ميليون تومان دارد و اين يعني خودروي موردنظر تثبيت قيمت داشته است. در خانواده پرايد نيز با وجود آنكه گفته مي شد قيمت آن به زير 30 ميليون تومان رسيده است، فعالان بازار آن را تاييد نكرده و مي گويند اين محصول همچنان قيمتي بالا دارد. به گفته آنها، پرايد در مدل 131 با قيمت 31 ميليون و 500 هزار تومان به فروش مي رسد و اين در حالي است كه گفته مي شد قيمت آن به 29 ميليون تومان نزول كرده است.

البته اين خودرو در مقايسه با دو سه هفته پيش چيزي حدود 2 ميليون تومان كاهش قيمت داشته است.

ديگر مدل پرايد يعني 111 (هاچ بك)نيز كه تغيير قيمت خاصي را تجربه نكرده، در حال حاضر 36 ميليون و 500 هزار تومان به فروش مي رسد. از بازار تيبا اما خبر مي رسد اين محصول در هر دو مدل معمولي و هاچ بك خود كاهش قيمت داشته است. بر اين اساس، تيباي هاچ بك يا همان تيبا2 قيمتي برابر با 44 ميليون تومان دارد و اين يعني حدود يك ميليون تومان از قيمت آن كاسته شده است. براي خريد تيباي معمولي هم كه يك ميليون تومان كاهش قيمت داشته، بايد 40 ميليون تومان هزينه كرد. ديگر محصول سايپا به نام كوئيك هم در مدل پلاس فول خود قيمتي برابر با 65 ميليون تومان دارد.

در بين ديگر خودروهاي داخلي، كيا سراتوي مونتاژي سايپا كاهش قيمت را تجربه كرده است. بر اين اساس، سراتو كه پس از اعمال تحريم هاي ايالات متحده آمريكا با كاهش تيراژ مواجه شده، در حال حاضر 203 ميليون تومان قيمت دارد. اين موضوع نشان مي دهد يك ميليون تومان از قيمت اين محصول طي هفته جاري كاسته شده است. سراتو از جمله خودروهايي است كه فاصله زيادي بين قيمت كارخانه و بازار آن به چشم مي آيد و احتمال توقف توليد آن با توجه به تحريم هاي موجود وجود دارد.

ديگر خودروي مونتاژ داخل يعني پژو 2008 اما به نوعي خلاف جهت بازار حركت و افزايش قيمتي شديد را تجربه كرده است. آن طور كه فعالان بازار عنوان مي كنند، پژو 2008 در حال حاضر قيمتي برابر با 238 ميليون تومان دارد كه نشان دهنده جهش 10 ميليون توماني اين محصول است. ايران خودرويي ها تاكيد كرده اند با وجود اعمال تحريم هاي آمريكا و رفتن پژو، قطعات 2008 را ذخيره كرده اند و اين محصول تحويل ثبت نام كنندگان آن خواهد شد. سري هم به بازار وارداتي ها بزنيم، بازاري كه اين هفته با وجود نوسان ارزي، تغيير قيمت قابل توجهي را در نمودار قيمتي خود تجربه نكرد. به گفته نمايشگاه داران خودروي پايتخت، هم اكنون مدل هيبريدي و 2018 سوناتا قيمتي برابر با 530 ميليون تومان دارد و كيا سورنتو نيز با قيمتي برابر با 570 ميليون تومان خريد و فروش مي شود. كيا سراتو نيز در حال حاضر 350 ميليون تومان قيمت خورده و اپتيما هم با 520 ميليون تومان قابل خريد است.

در بين ديگر خودروهاي وارداتي اما تويوتا راو4 در حال حاضر 650 ميليون تومان به فروش مي رسد، هرچند البته به سختي در بازار يافت مي شود. ديگر خودروي وارداتي بازار كشور يعني سانتافه نيز قيمت 530 ميليون توماني خود را حفظ كرده است. تويوتا كمري هيبريد نيز اگر در بازار يافت شود، قيمتي برابر با 530 ميليون تومان خواهد داشت. در مورد لكسوس NX نيز به عنوان يكي از كمياب ترين خودروهاي وارداتي، گفته مي شود كه قيمت آن حول و حوش يك ميليارد و 50 ميليون تومان تثبيت شده است. از سوي ديگر نيسان جوك در حال حاضر 315 ميليون تومان به فروش مي رسد و ميتسوبيشي مدل ASX نيز با قيمتي برابر با 415 ميليون تومان قابل خريد است. براي خريد رنو تاليسمان هم بايد 615 ميليون تومان هزينه كرد.

اينرسي بالاي بازار خودرو


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4445 به تاريخ 19/7/97، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه فرهنگي - تربيتي زنان و خانواده
متن مطالب شماره 44، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است