|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/7/19: امنيت اقتصادي با اقتدار موشكي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22125
شنبه 27 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22023 19/7/97 > صفحه 2 (اخبار كشور) > متن
 
      


يادداشت ميهمان 
امنيت اقتصادي با اقتدار موشكي


نويسنده: دكتر محمدحسين محترم

چند گزاره به هم مربوط، اين روزها بيش از همه فضاي سياسي رسانه اي ايران و ديگر كشورها را به خود مشغول كرده است : 1- تهديدات اقتصادي ترامپ عليه ايران و جهان 2- شليك موشك هاي سپاه 3- سقوط قيمت دلار 4- افزايش قيمت نفت و 5- مقاومت ملت ايران. 

اولا سقوط دلار و افزايش قيمت نفت نشان داد مقاومت ملت ايران و شليك موشك هاي سپاه موجب شد تهديدات آمريكا نتيجه عكس بدهد و مهم تر اينكه بار ديگر در عالم واقعيت و در ميدان تقابل منطقه اي و بين المللي نشان داد راه برخورد با تهديدات، تنها مقاومت است نه مذاكره! نشان داد زماني كه جريان نفوذي از مذاكره با آمريكا و نشان دادن شاخه زيتون سخن مي گفت، دلار سير صعودي داشت، اما وقتي نه در سخن بلكه در ميدان عمل موشك ها بيخ گوش آمريكايي ها فرود آمدند، دلار سير نزولي به خود گرفت! لذا اين تحولات را بايد نشانه هاي اوليه شكست جنگ اقتصادي? سياسي آمريكا تلقي كرد كه رهبر معظم انقلاب با قاطعيت فرمودند «قطعا و يقينا شما بدانيد آمريكا شكست خواهد خورد... و آمريكا از ملت ايران با شكست تحريم، يك سيلي ديگر بايد بخورد»!

ثانيا اين ادعاي جريان غربگرا كه مقاومت موجب تهديد جنگ و مشكلات اقتصادي مي شود، آشكارا براي مردم رنگ باخت و نشان داد اين مقاومت است كه موجب امنيت اقتصادي خواهد شد و ثابت كرد امنيت اقتصادي رابطه مستقيم با قدرت نظامي و توان بازدارندگي دارد. سقوط دلار همزمان با شليك موشك هاي مزين به شعار «مرگ بر آمريكا»روشن كرد كه ادعاي كساني كه شعار «مرگ بر اسرائيل» بر روي موشك ها را برخلاف اقدامات ديپلماتيك و مانعي در مسير مذاكره براي حل مشكلات اقتصادي القاء مي كردند، از بنيان غلط است. به ديگر سخن شليك موشك ها موجب آرامش بازار اقتصادي ايران و آشفتگي بازار نفت و اقتصادي آمريكا و جهان شد، به طوري كه يك روز بعد از حمله موشكي ايران به سه مايلي آمريكايي ها در سوريه، بهاي نفت خام سبك و سنگين شاخص نيويورك، وست تگزاس و اينترمدييت به بالاترين ميزان خود از ماه نوامبر 2014 تاكنون رسيد و نفت خام سبك برنت درياي شمال كه مهم ترين مرجع قيمت گذاري نفت در بازارهاي بين المللي و پايه اي براي قيمت گذاري ديگر انواع نفت در بازار اروپاست، براي تحويل در ماه نوامبر يعني همان ماهي كه آمريكا مي خواهد تحريم ها عليه ايران را رسما اعمال كند، با افزايش دو دلار و 25 سنت، 85 دلار معامله شد. قيمت هر گالن بنزين نيز در آمريكا از حدود دو دلار به سه دلار افزايش يافته و كارشناسان انرژي آمريكا در شبكه سي ان ان قيمت 4 دلار را در هفته هاي آينده پيش بيني كردند. لذا افزايش قيمت نفت و كاهش قيمت دلار كه واكنشي به فشارهاي اقتصادي آمريكا بود، به همراه شليك موشك ها را بايد همتراز تهديد به بستن تنگه هرمز تلقي و ارزيابي كرد و نشان داد هرگونه فشاري بر اقتصاد ايران تاثير مستقيم و فوري بر اقتصاد و امنيت كشور تحريم كننده و كشورهاي منطقه و جهان خواهد داشت. فرانسيسكو بلانش كارشناس و تحليلگر مسائل اقتصادي در شبكه بلومبرگ با اشاره به سياست فشار حداكثري آمريكا عليه ايران اين سؤال را مطرح مي كند كه « اقتصاد آمريكا تا چه حد مي تواند نفت بشكه اي صد دلار را تحمل كند؟». 

ثالثا شليك موشك ها به درستي پيام خود را به كشورهاي منطقه هم ارسال كرد و به شيخ نشينان كشورهاي عربي حوزه خليج فارس فهماند هرگونه همراهي با آمريكا در تحريم ايران، علاوه بر امنيت، اقتصاد كشورهاي آنها هم تحت تاثير و دستخوش تحولات خواهد شد. تا جايي كه امير كويت براي حفظ امنيت و ثبات اقتصادي كشورش گام هاي احتياطي در مقابل آمريكا و عربستان را برداشت و مجبور شد وليعهد عربستان را بيرون كند! بن سلمان به دستور ترامپ به كويت رفته بود تا با فشار به اين كشور توليد روزانه يك ميليون بشكه نفت در ميدان هاي نفتي مشترك الخفجي و الوفره را آغاز كند كه با پاسخ منفي شيخ صباح احمد جابر الصباح روبه رو شد و سفر دو روزه اش به دو ساعت كاهش يافت. البته كويت در يك گام ديگر براي نخستين بار صادرات نفت به آمريكا را نيز قطع كرد و تلاش دارد بخشي از آن را به آسيا صادر كند. در حقيقت امير كويت واقعيتي كه رئيس جمهور مخلوع مصر به درستي بدان اشاره كرده بود، را درك كرده است. حسني مبارك بعد از مايوس شدن از حمايت آمريكا از وي، گفته بود «كسي كه بخواهد با آمريكا خود را بپوشاند، عريان مي شود»! واقعيتي كه اكنون در تحقير عربستان توسط ترامپ مبني بر اينكه «سران عربستان گاو شيردهي هستند كه اگر حمايت آمريكا نباشد، دو هفته هم نمي توانند، بمانند»، آشكارتر شده است. 

رابعا واكنش منفعلانه آمريكا به حمله موشكي سپاه از نكات مهمي است كه نبايد در تحليل ها از آن غفلت كرد. تنها سخنگوي ارتش آمريكا گفت «ايران قبل از حمله هيچ گونه هشداري نداده بود»! اين يعني اينكه ترامپ كه هر روز و در هر تريبوني ايران را تهديد مي كرد، حتي جرات نكرد به اين اقدام سپاه واكنش نشان دهد، و نشان داد آمريكا پيام موشك ها را به طور جدي دريافت كرد. 

خامسا دو روز بعد از شليك موشك هاي سپاه، وال استريت ژورنال اعلام كرد «آمريكا آخرين ناو خود را از خليج فارس فراخواند و آمريكا در اين منطقه فاقد هرگونه ناو نظامي است». جيمز ماتيس وزير دفاع آمريكا هم همزمان از جمع آوري چهار سامانه دفاعي موشك هاي پاتريوت از سه كشور كويت و اردن و بحرين خبر داد. اين همان سخن رهبرمعظم انقلاب است كه قاطعانه فرمودند «به علت اقتدار دفاعي ايران جنگ نمي شود»! چراكه اگر آمريكايي ها جرات چنين اشتباه محاسباتي را داشتند شليك موشك هاي سپاه را بهانه اي قرار مي دادند براي تقويت حضور نظامي خود در خليج فارس اما برعكس ناوهاي خود را نيز از تيررس موشك هاي ايران دور كردند. اين اقدام را بايد در جهت كوتاه شدن دست آمريكا از منطقه به مدد جريان مقاومت تحليل كرد كه ترامپ قبلا اذعان كرده بود «آمريكا هفت ميليارد دلار در منطقه خرج كرد اما چيزي به دست نياورد و حضور ما در منطقه خاورميانه از اول اشتباه بود»!. 

سادسا اما همزمان با سقوط قيمت دلار در ايران، مقامات قضايي و امنيتي تركيه شبكه اي را در اين كشور كشف و 417 اخلالگر اقتصادي عضو اين شبكه از جمله 126 ايراني را كه مقادير زيادي دلار را از ايران به تركيه و سپس به آمريكا منتقل نمودند، بازداشت كردند. روزنامه حريت چاپ تركيه نوشت دستگيرشدگان از اواسط سال گذشته تاكنون نيم ميليارد دلار به 28 هزار حساب بيگانه كه اكثر دريافت كنندگان اين دلارها يهوديان ايراني تبار مقيم آمريكا هستند، واريز كردند! كشف اين شبكه، ثابت مي كند توطئه آمريكا عليه اقتصاد ايران و ديگر كشورها يك واقعيت است. يقينا و بدون ترديد، چنين شبكه هايي مشابه آنچه كه در تركيه كشف شده، در داخل كشورمان مشغول فعاليت هستند. سؤال اين است كه چه دست هايي پشت پرده وجود دارد كه اجازه نمي دهند اين شبكه ها در داخل كشف و منهدم شوند!؟ اكنون درك اين سخن رهبري راحت تر است كه فرمودند «آمريكايي ها به دليل هراس از درگيري مستقيم نظامي با ايران، تمركز خود را بر جنگ اقتصادي گذاشته اند و اتاق جنگ اقتصادي با نظام جمهوري اسلامي، وزارت خزانه داري آمريكا است». 

سابعا علي رغم ادعاهاي پوچ برخي روشنفكران غربگرا و برخي به اصطلاح ديپلمات ها، جهان اكنون دارد اين سخن رهبر معظم انقلاب را درك مي كند كه:«هزينه تسليم شدن به مراتب بيشتر از هزينه مقاومت است». در جنگ جهاني دوم پس از اينكه ژاپن تسليم شد، آمريكا هيروشيما و ناكازاكي را به وسيله بمب اتمي با خاك يكسان كرد و صدها هزار انسان را قتل عام كرد! پس از اينكه ويتنامي ها قرارداد صلح با آمريكا را در پاريس امضا كردند، آمريكا آنها را بمباران و قتل عام كرد! بعد از سال ها نوكري آمريكا و اجازه بازرسي به بازرسان هسته اي از سوي صدام، عراق مورد حمله آمريكا قرار گرفت و بعد از اينكه قذافي تمام تاسيسات هسته اي را بار كشتي كرد و به آمريكا فرستاد، ليبي از سوي آمريكا بمباران و خودش كشته شد و امروز گرفتار جنگ داخلي است! اين فقط چهار نمونه از هزينه هاي تسليم شدن است. نشريه آمريكايي آتلانتيك در آخرين شماره خود مي نويسد: «مقاومت مقابل راهبرد گستاخانه فشار حداكثري آمريكا موجب فروپاشي اين سياست و سبب جهاني خواهد شد كه در آن آمريكا قادر نيست به هيچ وجه از اين فشارها استفاده كند و جهان به اين باور خواهد رسيد كه هزينه مذاكره نكردن با آمريكا چندان هم زياد نيست و مقاومت در مقابل تسليم شدن، اولويت اول كشورها خواهد شد»! و اين همان سخن رهبري است كه فرمودند«امروز سياستمداران بزرگ دنيا و مغزهاي سياسي پخته و سنجيده دنيا ملت ايران را به خاطر مقاومت چهل ساله تكريم مي كنند» لذا به نظر مي رسد «جنگ جهاني سوم»، جنگ تمام عيار تجاري-اقتصادي باشد كه بازنده اصلي آن آمريكا خواهد بود! آميتاي نتزيوني مشاور ارشد اسبق كاخ سفيد و استاد روابط بين الملل دانشگاه جرج واشنگتن كه به شدت ديدگاه هاي ضدايراني دارد، در سال 2001 در مقاله اي شكست آمريكا در مقابل جمهوري اسلامي را در سال 2018 پيش بيني و اذعان كرده بود«اعمال فشار بر ايران ساليان متمادي است كه هيچ دستاوردي نداشته است.»

امنيت اقتصادي با اقتدار موشكي


 روزنامه كيهان، شماره 22023 به تاريخ 19/7/97، صفحه 2 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 92 بار
    آثار ديگري از " دكتر محمدحسين محترم"

  بن بست جهاني سازي و غربگراهاي وطني!
دكتر محمدحسين محترم، كيهان 9/11/97
مشاهده متن    
  سناريويي براي سال 98 !
دكتر محمدحسين محترم، كيهان 11/10/97
مشاهده متن    
  گفت وگو در خليج فارس!
دكتر محمدحسين محترم، كيهان 5/10/97
مشاهده متن    
  ظريف در پارادوكسFATF ؟!
دكتر محمدحسين محترم، كيهان 13/9/97
مشاهده متن    
  پيامدهاي انتخابات مياندوره اي آمريكا !
دكتر محمدحسين محترم، كيهان 22/8/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه دانش و پژوهش در روانشناسي كاربردي
متن مطالب شماره 74، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است