|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/7/19: اتاق شيشه اي شهردار
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4205 19/7/97 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


شهري 
اتاق شيشه اي شهردار
قراردادهاي بالاي 250ميليون توماني شهرداري تهران منتشر مي شود

نويسنده: حميدرضا خالدي

قراراست قراردادهاي بالاي 250ميليون تومان شهرداري تهران در راستاي شفاف سازي منتشر شود. اين اقدام درپي دستور شهردار تهران در دستور كار قرار گرفته است و اين در حالي است كه پيش از اين قراردادهاي بالاي 1ميلياردتومان منتشر مي شد. تاريخچه شفاف سازي در بدنه شهرداري تهران به سال ها قبل برمي گردد. يعني همان زماني كه اعضاي اصلاح طلب شوراي شهر چهارم، از شهردار تهران بارها درخواست كردند تا اطلاعات مربوط به قراردادهاي خود را در اختيار آنها قرار دهد تا از صحت و سلامت آنها مطمئن شوند. درخواستي كه هيچ گاه اجابت نشد تا قاليباف كليد مديريت تهران را با تمام ابهام هاي مالي آن به «محمدعلي نجفي» تحويل دهد. شايد هم براي همين بود كه نجفي از همان ابتدا و از شهريور سال 96 با شعار فسادستيزي و شفاف سازي در فرآيندهاي مالي شهرداري كارش را آغاز كرد و از آن به عنوان يكي از راهبردهاي جديد شهرداري تهران براي اعتمادسازي شهروندان و ارتقاي سلامت اداري ياد كرد. كار تا آنجا بالا گرفت كه در همين راستا كميته اي با عنوان كميته شفافيت و شهر هوشمند نيز در شوراي اسلامي شهر تهران تشكيل و بهاره آروين عضو كميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر به عنوان مسوول اين كميته در شوراي شهر معرفي شد. در گام بعد نيز، كارگروهي با نام كارگروه سامانه شفافيت شهرداري تهران تشكيل و جلسات كارشناسي متعددي با حضور نمايندگاني از شوراي شهر، سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات و معاونت مالي و اقتصاد شهري تشكيل شد. اين كميته در اولين گام در آبان سال گذشته، اعلام كرد كه مي خواهد اطلاعات تمامي قراردادهاي بالاي يك ميليارد توماني شهرداري را روي سايتي مجزا وبا همين نام قرار دهد. در ادامه مسير، سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات شهرداري تهران وب سايت سامانه شفافيت شهرداري تهران را به نشاني shafaf.tehran.ir از آذر ماه 1396 به صورت آزمايشي راه اندازي كرد. اما اين سايت در آخرين روزهاي فروردين امسال بود كه رسما رونمايي شد تا براي اولين بار در تاريخ مديريت شهري اطلاعات عملكرد داخلي شهرداري تهران اعم از قراردادهاي كلان و بودجه شهرداري در دسترس شهروندان قرار گيرد و مجموعه شهرداري تهران از ديدگاه هاي اصلاحي شهروندان براي مديريت بهتر شهر استفاده شود . راهي كه بعد از نجفي نيز با جديت بيشتري از سوي محمدعلي افشاني، شهردار جديد تهران دنبال شد تا اين سايت به يكي از الگوهاي كم نظير در حوزه شفاف سازي مديريتي و اداري بدل شود و راهگشاي مسيري باشد كه افشاني از آن به عنوان مبارزه با «فساد» در شهرداري ياد كرده و مي كند. اما اطلاعات «قرارداد »ها تنها چيزي نيست كه در سايت شفاف سازي منتشر مي شود . آروين با ذكر برخي ديگر از كاربردهاي اين سامانه گفته است: يكي ديگر از اهداف ما ثبت اطلاعات املاك شهرداري تهران است. سازمان املاك واقعا نمي توانست اطلاعات معاملاتش را در سامانه فعلي قراردادها ثبت كند چون اساسا اين سامانه فقط براي قراردادهاي هزينه اي و مناقصه طراحي شده و چون معاملات اين سازمان از جنس خريد و فروش ملك بود، ثبت اطلاعات نمي توانست صورت بگيرد، ولي مقرر شد كه ظرف يك ماه اين مناسب سازي براي ثبت بدون گردش اطلاعات معاملات اين سازمان صورت گيرد و بدين ترتيب اطلاعات معاملات انجام شده در سازمان املاك در دوره جديد مديريت شهري منتشر و در وب سايت شفاف در دسترس عمومي قرار گيرد.

وي تصريح كرده است: در صورت مناسب سازي سامانه قراردادها براي ثبت باگردش معاملات سازمان املاك، ما مي توانيم سامانه قراردادها را به عنوان سامانه جامع معاملات بشناسيم چون وقتي يكي از متفاوت ترين نوع معاملات در سامانه قراردادها ثبت مي شود، خود اين سامانه از آن حالت منحصر به ثبت اطلاعات قراردادهاي هزينه اي خارج مي شود و مي تواند خريدوفروش املاك را هم در خودش ثبت كند. در واقع با اجراي اين طرح و اعلان عمومي آن، يكي از مهم ترين انواع معاملات يعني تهاترها و خريد و فروش املاك، امكان ثبت در سامانه جامع معاملات را پيدا مي كند.

شفاف سازي مديران!

يكي ديگر از اطلاعاتي كه روي سايت شفاف سازي شهرداري قرار گرفته است، اطلاعات مربوط به مديران شهرداري است. چندي قبل آروين در توييتي، خبر از انتشار اطلاعات شخصي مديران شهرداري در اين سامانه داد. وي در پيام خود نوشت: با دستور شهردار محترم تهران، آقاي افشاني اطلاعات مديران ارشد شهرداري تهران بر روي وبسايت # شفاف دردسترس شهروندان قرار گرفت .اجرايي شدن الزامات طرح تعارض منافع، حتي پيش از تصويب شورا، نشان دهنده همسويي اصلاح طلبانه و شفافيت خواه شوراي شهر و شهرداري تهران است. بدين ترتيب هم اينك چند هفته اي است كه اطلاعات مديران شهرداري تهران مانند: پست سازماني، تاريخ انتصاب، سمت قبلي، ميزان سابقه كار، مقطع، رشته و محل اخذ آخرين مدرك تحصيلي متعلق به مديران ارشد شهرداري تهران و اعضاي هيات مديره سازمان ها و شركت هاي تابعه شهرداري روي سايت ياد شده قرار گرفته است تا هيچ ابهامي در خصوص انتصاب ها و ارتباط هاي فاميلي و حزبي در آنها مبهم نماند.

يك گام ديگر

ديروز اما معاون برنامه ريزي، توسعه شهري و امور شوراي شهرداري تهران خبر ديگري را در اين زمينه منتشر كرد كه نشان از تغيير سطح قراردادهاي شهرداري كه قرار است روي سايت قرار گيرد ،داشت . حجت الله ميرزايي، با بيان اينكه در فصل اول برنامه پيشنهادي پنج ساله سوم توسعه كه چندي پيش به شوراي شهر تهران تقديم شد، شفافيت يكي از اصول مهم مديريت شهري قلمداد شده، تصريح كرد: شهروندان بايد از تمامي قراردادهاي درون شهرداري مطلع باشند. در همين راستا هم بود كه در سال گذشته با راه اندازي سامانه شفافيت، در فاز اول تمامي قراردادهاي بالاي يك ميليارد تومان در اين سامانه منتشر شد. معاون شهردار تهران از انتشار اطلاعات مربوط به قراردادهاي 250 ميليون تومان در سامانه شفافيت قراردادهاي شهرداري خبر داد و گفت: در برنامه سوم توسعه، فصلي به عنوان حكمروايي شهري پيش بيني شده كه يكي از اصول مهم در اين حكمروايي، موضوع شفافيت است؛ هرچقدر مردم بيشتر در جريان امور باشند، ضريب مشاركت آنها در اداره شهر بالاتر رفته و اعتماد و انسجام اجتماعي هم ارتقا مي يابد. وي با بيان اينكه يكي از نوآوري هاي مديريت شهري در برنامه سوم توجه و تمركز بر موضوع حكمروايي شهري است، تصريح كرد: هوشمند سازي شهري، شفافيت در امور، استفاده از فناوري هاي نوين در اداره شهر و برخورد با فساد از مظاهر حكمروايي خوب شهري است؛ اگر شهر شفاف باشد، بسياري از مشكلات ساختاري در سازمان و برون سازمان شهرداري حل خواهد شد و با حل اين مشكلات، نيمي از مشكلات شهر نيز برطرف مي شود. ميرزايي، تصريح كرد: بر اساس ماده 8 احكام پيشنهادي برنامه پنج ساله سوم توسعه، شهرداري تهران موظف شده تا كليه معاملات و فرآيندها، تراكنش ها و تصميمات امتيازآور شامل كليه قراردادهاي متوسط به بالا، مناقصه ها، مزايده ها، تهاترها، اسناد مربوط به واگذاري ها، مجوزهاي بهره برداري از املاك و مستغلات شهرداري، مصوبات و آراي قطعي كميسيون هاي ماده 100 قانون شهرداري ها و ماده 5 شهرسازي و هرگونه كمك نقدي و غير نقدي به اشخاص حقوقي و حقيقي را در سامانه شفافيت اعلام كند.

وي پيوستن شهرداري تهران به سامانه دسترسي و انتشار آزاد اطلاعات را در همين راستا ارزيابي كرد و گفت: از ابتداي امسال، با پيوستن شهرداري به اين سامانه، به 95 درصد سوالات و درخواست هاي شهروندان از شهرداري پاسخ داده شده است و اين آمادگي هم وجود دارد كه شهروندان از هر بخش شهرداري كه سوالي دارند، در سامانه مربوطه مطرح و پاسخ خود را دريافت كنند. وي همچنين در گفت وگوي خود با «اعتماد» گفت: اگر اصل قضيه را بخواهيم، بايد تمام معاملات، داد و ستدها، تراكنش ها، تهاترها، قراردادها و... شهرداري بايد براي مردم اطلاع رساني و شفاف سازي شود . اما اين كار مسلما به اين سادگي ها امكان پذير نيست . براي همين ابتدا مقرر شد تا اطلاعات مربوط به قراردادهاي بالاي يك ميليارد تومان را منتشر كنيم و در گام بعد قرار شده تا سقف معاملات منتشر شده را كاهش دهيم و به 250 ميليون تومان برسانيم. يعني با اين حساب از اين پس اطلاعات مربوط به تمامي قراردادهاي بالاي 250 ميليون تومان در سامانه شفاف سازي منتشر خواهد شد.

وي در پاسخ به اين سوال كه تاكنون اطلاعات چند قرارداد بالاي يك ميليارد توماني شهرداري در اين سامانه ثبت شده است نيز گفت: تا امروز اطلاعات مربوط به بيش از 330 قرارداد در سامانه شفاف سازي منتشر شده است.

اتاق شيشه اي شهردار


 روزنامه اعتماد، شماره 4205 به تاريخ 19/7/97، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 35 بار
    آثار ديگري از " حميدرضا خالدي"

  محسن هاشمي: منتظر تفسير قانون مي مانيم / بازنشستگي شهردار، فساد و نرخ سرويس هاي مدارس و احضار اعضاي شورا به دادگاه، بحث هاي داغ جلسه شورا بود
حميدرضا خالدي، اعتماد 26/6/97
مشاهده متن    
  مدرسه رفتن امسال متفاوت است / بررسي وضعيت قيمت لوازم التحرير و چالش خانواده در خريد اقلام سال تحصيلي
حميدرضا خالدي، اعتماد 25/6/97
مشاهده متن    
  تابوشكني بعد از 4 دهه / « اعتماد» آثار مصوبه جديد دولت درباره حق تحصيل را بررسي مي كند
حميدرضا خالدي، اعتماد 20/6/97
مشاهده متن    
  مراقب تاب آوري مردم باشيم / تاكيد مسجد جامعي عضو شوراي شهر تهران
حميدرضا خالدي، اعتماد 14/6/97
مشاهده متن    
  آرش حسيني ميلاني، رييس كميته محيط زيست و خدمات شهري: زباله مافيا ندارد « جريان» قدرتمند دارد
حميدرضا خالدي، امين شول سيرجاني، اعتماد 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه فرهنگ رضوي
متن مطالب شماره 24، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است