|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/7/18: از ظرفيت گردشگري استفاده نكرديم
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5222 18/7/97 > صفحه 16 (زندگي (ايران)) > متن
 
 


از ظرفيت گردشگري استفاده نكرديم
كارشناسان در گفت وگو با جام جم صنعت گردشگري را آسيب شناسي كردند


همين حالا كه مشغول خواندن اين صفحه هستيد، پول هايي در سطح جهان در حوزه گردشگري جابه جا مي شود، كه باورش سخت است؛ باورش سخت است گردشگري بعد از صنايع پتروشيمي و نفت، سومين صنعت پول ساز جهان است و فقط در سال 2016 ميلادي، ارزش صادرات خدمات گردشگري در جهان حدود 4/1 تريليون دلار بوده. براي كشورهايي كه نفت و گاز و صنايع مربوط را دارند، گردشگري شده درآمدزايي مكمل و براي آنها كه نفت و گاز ندارند، شده اولين صنعت پول ساز كشورشان و منبع درآمدي سرشار. ما در كشورمان اما هم نفت و گاز و صنايع پتروشيمي داريم و هم تا دلتان بخواهد جاذبه هاي گردشگري، اما سهم ما از درآمدهاي گردشگري چقدر است؟ اندك...آنقدر اندك كه هيچ تناسبي نمي توان يافت بين تعداد جاذبه هاي گردشگري كشورمان و گردشگران ورودي به كشور و درآمدزايي و اشتغال زايي اين بخش. دليلش چيست؟! دلايل متعدد است، اما كارشناسان حوزه گردشگري معتقدند مهم ترين عامل، نبود كارشناسان و افراد متخصص، باتجربه و آشنا به صنعت گردشگري در راس مديريت و بدنه اصلي و تصميم گير اين بخش و بي سروساماني اين حوزه است.شايد اگر هر كشور ديگري جايگاه و رتبه كشور ما را در تعداد جاذبه هاي گردشگري داشت، با درآمد سرشاري كه از اين بخش به دست مي آورد، ديگر نيازي به پول نفت و گاز و پتروشيمي و ساير صنايع اقتصادي نداشت. اگر هر كشوري مثل ايران ما رتبه پنجم جاذبه هاي طبيعي و رتبه دهم جاذبه هاي فرهنگي تاريخي را داشت، مرزهاي هوايي و زميني و دريايي اش هر روز مملو از جمعيت گردشگران ورودي بود و پايين ترين آمار مركز آمارش مربوط به ميزان بيكاري. ايران ما اما با وجود جايگاه برجسته و رتبه كمتر از دهي كه در جاذبه هاي گردشگري دارد، نامش نه تنها در بين ده كشور اول جهان در ورود گردشگر نيست، كه جزو ده كشور اول گردشگرپذير آسيا هم نيست. كشورمان در ميان 15 كشور خاورميانه هم رتبه چهارم را در اين حوزه كسب كرده كه با توجه به داشته هاي گردشگري اندك اين كشورها، جايگاه قابل قبولي نيست. اما اگر باوجود تاكيد مكرر نظام بر توسعه صنعت گردشگري، آمار عزل و نصب هاي مكرر در راس سازمان ميراث فرهنگي را بدانيم و بدانيم تنها طي پنج سال، چهار نفر بر مسند اين سازمان تكيه زده و خيلي زود از جايگاه خود كنده شده اند، بهتر مي توانيم دليل جايگاه متزلزل و غيرقابل توجيه كشورمان در فهرست گردشگرپذيرترين كشورهاي دنيا را واكاوي و ريشه يابي كنيم؛ وضعيتي كه علاوه بر سلب امكان تدوين برنامه هاي بلندمدت و همه جانبه براي ارتقاي صنعت گردشگري، دلسردي فعالان اين حوزه را هم به دنبال داشته و اتفاقا همواره از سوي فعالان گردشگري هم مورد انتقاد قرار گرفته و به عنوان يكي از دلايل عدم توفيق سازمان در نيل به اهدافش مطرح مي شود.علي رحيم پور، استاد دانشگاه معتقد است آنقدرها هم كه گفته و ادعا مي شود، توسعه گردشگري دغدغه و اولويت كاري مسؤولان نيست، كه اگر اينچنين بود، تا اين اندازه شاهد بي ثباتي هاي متداول در ساختار و تشكيلات سازمان ميراث فرهنگي و بويژه معاونت گردشگري و سردرگمي اهالي اين حوزه نبوديم. رحيم پور با اشاره به اين كه عمده مشكلاتي كه اكنون در صنعت گردشگري با آن مواجه ايم، به سازوكار انتصاب هاي مديريتي اين صنعت باز مي گردد و نه خللآ نيروي متخصص در گردشگري، به جام جم مي گويد: اين درحالي است كه آنچه اكنون ديده مي شود، بي توجهي مسؤولان تصميم گير به تجربه و دانش تخصصي افراد براي تصدي معاونت گردشگري است.

انتصاب هاي نامربوط؛ آسيب هاي جبران ناپذير

انتخاب مديراني كه با حوزه مديريت خود بيگانه باشند يا آشنايي كمي داشته باشند، در كشور ما بي سابقه نيست و شايد بتوان برايش در شرايط كنوني هم ده ها مثال آورد. اما در برخي حوزه ها مثل همين صنعت گردشگري يا حوزه آب و محيط زيست، لطمه اي كه با وجود يك مديريت ناآگاه به حوزه وارد مي شود، شايد قابل قياس با آسيب وارده به ديگر حوزه ها نباشد، چرا كه معاونت گردشگري، معاونتي اجرايي است كه اثربخشي آن در تعامل با ساير دستگاه ها شكل مي گيرد.رحيم پور مواردي همچون تخصيص منابع، بازاريابي، رايزني با ساير نهادها و وزارتخانه ها از جمله وزارت خارجه، وزارت ارتباطات، وزارت راه و ارگان هاي دخيل در حمل و نقل و نيز نهادهاي متولي امور بانكي را كه امكان انتقال وجوه ميان بانك هاي مختلف جهاني مهيا مي كنند، در شمار مسؤوليت هاي معاون گردشگري مي داند و مي گويد: بر همين اساس داشتن تخصص در حوزه ديپلماسي گردشگري، از مهم ترين ويژگي هاي فرد مناسب براي به عهده گرفتن مسؤوليت معاونت گردشگري است، همچنين داشتن تاكتيك هاي حفظ بازار، استفاده از امكانات كنسولگري ها و نيز ارتباط برقرار كردن با ايرلاين هاي جهاني نيازمند توانمندي هاي كافي در زمينه روابط بين الملل است. لذا چنانچه مديري در راس اين معاونت، از هريك از اين علوم و مهارت ها بي بهره باشد، مي تواند به كل چرخه گردشگري آسيب برساند، زيرا همه موارد مذكور با يكديگر در ارتباط و حلقه هاي يك زنجيرند.

كاربلد نيستيم

پرسشي كه اين روزها در بسياري از مجامع كارشناسي و حتي مردمي مطرح است، اين است كه چرا كشور ما برخلاف كشورهايي چون تركيه و انگليس نتوانسته از فرصت كاهش هزينه هاي سفر به ايران در پي گراني ارز، براي جلب گردشگران خارجي سود ببرد.

رئيس جامعه تورگردانان پاسخ اين پرسش را در ضعف بازاريابي و تبليغات در كشورهاي خارجي مي داند و به جام جم مي گويد همين امر خود يكي از نمودهاي ضعف مديريتي در ساختار گردشگري كشور است، چراكه متاسفانه سازمان ميراث فرهنگي تعريف درستي از وظايف معاونت هاي تحت سرپرستي خود ندارد و به خاطر همين مشخص نبودن اهداف، نمي تواند شخص مناسبي را براي نشستن بر صندلي معاونت گردشگري انتخاب كند.

ابراهيم پورفرج بر اين باور است كه در مجموعه كنوني سازمان افراد صاحب صلاحيت براي تصدي اين سمت حضور دارند كه البته به دليل نبود ساز و كارهاي صحيح انتخاب و سياسي كاري ها ناديده گرفته مي شوند.

از ظرفيت گردشگري استفاده نكرديم


 روزنامه جام جم، شماره 5222 به تاريخ 18/7/97، صفحه 16 (زندگي (ايران))

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چراغ روشن
متن مطالب شماره 1 (پياپي 6)، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است