|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/19: هيلي نمي خواست گل تزئيني دولت ترامپ باشد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4552
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4445 19/7/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


هيلي نمي خواست گل تزئيني دولت ترامپ باشد
چه كسي جايگزين نيكي مي شود؟


دنياي اقتصاد : استعفاي غيرمنتظره نيكي هيلي از سفيري سازمان ملل، حرف و حديث ها و البته تفسيرهاي متعددي داشته است. به گزارش سي ان ان، نيكي هيلي از دولت ترامپ خارج شد؛ درحالي كه در دولت وي بود كه توانست روند صعودي طي كند اما فارغ از اين مساله بعد از مدتي كار كردن با رئيس جمهوري خسته شده و از كار خود كنار مي رود.

اين درحالي است كه شومن بزرگ كاخ سفيد، دونالد ترامپ، جلسه خداحافظي با شكوهي براي سفير مستعفي آمريكا در سازمان ملل به راه انداخت و شرايط را به گونه اي نشان داد كه اين خروج مبتني بر رضايت دو طرف است. ترامپ درخصوص خروج نيكي هيلي از دولتش گفت: نيكي براي من بسيار خاص بود. او كار فوق العاده اي انجام داد. او فردي خارق العاده و خيلي مهم بود. درحالي كه نيكي هيلي كنارش نشسته بود و لبخند مي زد، ترامپ همچنان سخاوتمندانه از سفير مستعفي تعريف و تمجيد مي كرد. گويي هيلي روزي استعفا كرده كه رئيسش در آن روز خوش خلق بوده است. ترامپ تاكيد كرد كه هيلي جزو اركان اساسي سياسي دولتش بوده است.

احتمالا روزهاي آتي نور بيشتري بر تصميم مبهم نيكي هيلي افكنده خواهد شد. يكي از دلايلي كه براي استعفاي وي مطرح مي شود، بحث فساد مالي و رشوه است. زيرا خبر استعفاي نيكي هيلي يك روز پس از آن اعلام شد كه يك نهاد ضدفساد او را به انجام هفت سفر با هواپيماهاي لوكس خصوصي متهم كرد؛ پروازهايي كه هزينه آن را رهبران صنايع در كاروليناي جنوبي به عنوان هديه پرداخت كرده بودند. موسسه «شهروندان هوادار مسووليت و اخلاق» در واشنگتن گفته نيكي هيلي در يك گزارش افشاي هزينه ها، بهاي اين پروازها را ده ها هزار دلار كمتر از رقم واقعي ذكر كرده بود. با خروج ناگهاني نيكي هيلي از سمت سفير سازمان ملل آمريكا هركس از خود مي پرسد: چرا الان؟ استفان كالينسون در سي ان ان اما مي گويد كه مناسب است بپرسيم چرا الان نه؟ به گفته اين كارشناس اين مفروض به طور قدرتمندي مطرح بوده كه نيكي هيلي قصد دارد براي انتخابات رياست جمهوري 2020 عليه رئيس خود قد علم كند. با توجه به زمان باقيمانده به انتخابات، تصميم براي خروج در زمان فعلي بسيار منطقي به نظر مي رسد.

در اين مدت نيكي هيلي بسيار خوب توانست پروفايل كاري خود را قوي تر كند، بدون اينكه رو در روي ترامپ بايستد. اين درحالي است كه با مديريت ترامپ در جنگل دولت، برقرار كردن تعادل در امور كار بسيار سختي است. او پست خود را ترك كرد تا در ادامه، كارش با ترامپ به كدورت كشيده نشود. او از سرنوشت افرادي مانند ركس تيلرسون، وزيرخارجه سابق آمريكا و مك مستر مشاور سابق امنيت ملي ترامپ درس گرفته بود. افزون بر اين در محافلي خصوصي نيز هيلي گفته بود كه دوست ندارد نقش گل تزئيني در دولت ترامپ را داشته باشد. در بيشتر فرآيندهاي تصميم گيري، اعضاي دولت هيچ نقشي ندارند و به گفته برخي كارشناسان، ترامپ كمترين اهميت را به نظر مشاوران خود مي دهد.  از سوي ديگر در نظرسنجي هاي دانشگاه «Quinnipiac» ميزان محبوبيت نيكي هيلي 20 درصد بالاتر از ترامپ بوده است.  نيكي هيلي يك چهره تراز اول براي سياست ترامپ با عنوان «اول آمريكا» به حساب مي آمد اما به نظر نمي رسد كه خود از آن به عنوان دكترين سياسي استفاده كند. هيلي به عنوان يكي از «بازهاي جمهوري خواه» شهره است و ويژگي هاي يك جمهوري خواه كلاسيك را داراست. او دشمن روسيه به حساب مي آيد (به عكس ترامپ كه كرنش بيش از حد در برابر پوتين دارد) و مهم تر از همه اينكه حالا در رزومه كاري اش، سياست خارجي نيز به آن اضافه شده است. در حوزه سياست نيز 6 سال به عنوان نخستين زن فرماندار پالمتو حضور داشته است.

نيكي هيلي در نزد بخشي از مردم آمريكا نيز چهره خوبي از خود نشان داده است. او توانست با حمايت از بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم اسرائيل و حمايت از راست هاي افراطي اين رژيم، در نزد اوانجليكاهاي آمريكا محبوبيت به دست آورد.  به گفته ناظران حضور نيكي هيلي در سازمان ملل توانست يك رزومه مفيد براي نيكي هيلي درخصوص حضور در انتخابات رياست جمهوري سال 2020 فراهم آورد. كالينسون بر اين باور است كه خروج وي در اين برهه زماني و پيش از انتخابات نوامبر، او را از انگ بي وفايي به دور كرد.

مارك سنفورد، نماينده كاروليناي جنوبي كه پيش از هيلي فرماندار بوده گفت كه مشاور امور سياسي وي و هيلي فردي به نام جان لرنر بوده و او بر اين باور است كه احتمالا داستان استعفاي هيلي چيز ديگري بوده باشد. سنفورد به سي ان ان گفت كه بين ترامپ و هيلي در جلسه خصوصي صحبت هايي رد و بدل شده كه در مقابل دوربين ها چيزي از آن گفته نشده است. زمزمه هايي شنيده شده است كه يك روز پيش از نمايش تاييديه برت كاوانا، براي پست ديوان عالي فدرال، ترامپ دست به تعريف و تمجيد فراوان از نيكي هيلي زد. گمانه ها بر اين امر استوار است كه احتمالا طي ماه هاي آتي، نيكي هيلي به پستي مهم تر از سفير سازمان ملل دست پيدا كند و به متزلزل ترين كرسي كاخ سفيد برسد و جايگزين جان بولتون، مشاور امنيت ملي آمريكا شود. كالينسون مي گويد: هيلي به نيكي مي داند كه اگر، حتي به صورت موقت، خارج از حلقه سياسي قرار بگيرد، بازگشت به آن سخت است.

جانشين نيكي هيلي چه كسي خواهد بود؟

از زماني كه ترامپ استعفاي نيكي هيلي را پذيرفت، نام هاي متعددي براي اين پست مطرح شده است. خبرگزاري سي ان ان، از تد كروز به عنوان يكي از شانس هاي اين پست نام مي برد. او از سال 2013، به عنوان سناتور از تگزاس در سنا حضور داشته است. سايت آنلاين مجله فورچون نيز از ايوانكا ترامپ، دختر ترامپ به عنوان يكي از شانس هاي بالقوه براي اين پست نام برده است. در اين زمينه ترامپ گفته كه نيكي هيلي قرار است در فرآيند انتخاب يك نماينده شايسته براي اين سمت مشورت دهد. برخي مي گويند ترامپ بسيار علاقه دارد كه از نزديكان خود براي پست هاي حساس استفاده كند. ترامپ درخصوص اين احتمال گفت: هيچ مشكلي در زمينه خويشاوندسالاري وجود ندارد اما مي خواهيم اين را به شما بگوييم كه ايوانكا ديناميت است.

چنانچه ايوانكا به دنبال چنين گزينه اي برود، بايد گفت كه او اصلا تجربه در حوزه سياست خارجي ندارد، درست مانند پدرش، پيش از اينكه رئيس جمهور آمريكا شود. البته خود ايوانكا در توييتي گفته كه خوشحال است نام وي به عنوان يكي از گزينه ها مطرح است. او در اين توييت نوشته است: مايه افتخار اوست كه در پست سفير آمريكا در سازمان ملل خدمت كند اما جايگزين نيكي هيلي او نخواهد بود.  در اين شرايط از ديگر گزينه هايي كه براي پست نيكي هيلي مطرح شده مي توان به دينا پاول اشاره كرد. نام دينا پاول كه در دوران رياست جمهوري جورج بوش پسر يكي از مقام هاي وزارت خارجه آمريكا بود و بعد در دولت دونالد ترامپ به سمت معاون مشاور امنيت ملي كاخ سفيد منصوب شد، به عنوان يكي از نخستين نام هايي است كه براي جايگزيني نيكي هيلي مطرح شد.

از ديگر نام هايي كه به عنوان جانشين نيكي هيلي ياد مي شود، نام ريچارد گرنل هم به عنوان يكي از گزينه هاي برجسته مطرح شده است. يك منبع آشنا به خط مشي دولت آمريكا با اشاره به گمانه زني هاي مختلف درباره گزينه جانشيني هيلي در نمايندگي آمريكا در سازمان ملل، به وبگاه واشنگتن اگزماينر گفت كه احتمال دارد «ريچارد گرنل» سفير واشنگتن در آلمان يكي از گزينه هاي تصدي اين سمت باشد. اين منبع كه نخواست نامش فاش شود، درباره گرنل مي گويد: «او فردي از جنس خود آنها است.» همچنين آيوت 50 ساله، حقوقدان و سياست مدار جمهوري خواه آمريكايي كه قبلا نماينده ايالت «نيوهمپشاير» در مجلس سناي ايالات متحده بوده، از ديگر نام هايي است كه براي پست خالي نيكي هيلي مطرح شده است. در اين زمينه برخي مي گويند كه شايد بولتون به همان شغل سابق خود بازگردد و جانشين هيلي شود.

هيلي نمي خواست گل تزئيني دولت ترامپ باشد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4445 به تاريخ 19/7/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه جستار هاي سياسي معاصر
متن مطالب شماره 4 (پياپي 30)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است