|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/19: چرخه معيوب در نظام مهندسي ساختمان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4552
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4445 19/7/97 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


چرخه معيوب در نظام مهندسي ساختمان
خواسته هاي ذي نفعان در بازار خدمات مهندسي محقق مي شود؟


مزيت شكل «رقابتي» خدمات مهندسي ساختمان در كشورها

دنياي اقتصاد : ميزان مشاركت مهندسان ساختمان در انتخابات نظام مهندسي ساختمان كشور در حالي امسال به پايين ترين حد خود نسبت به 7 دوره گذشته رسيد كه كارشناسان از ايجاد يك چرخه معيوب در اين حوزه انتقاد مي كنند.

يافته هاي «دنياي اقتصاد» نشان مي دهد ميزان مشاركت مهندسان در انتخابات دوره هشتم نظام مهندسي ساختمان در تهران درحالي به 5/ 8 درصد كاهش يافته است كه اين ميزان در اولين دوره برگزاري انتخابات در دهه 70 حدود 60 درصد بوده است؛ مشاركت مهندسان در انتخابات نظام مهندسي با طي سير نزولي از 60 درصد در دوره اول به 14 درصد در دوره ششم، 10 درصد در دوره هفتم و در نهايت 5/ 8 درصد در دوره هشتم(انتخابات اخير) كاهش يافته است. كارشناسان نظام مهندسي ساختمان در تشريح دلايل «مشاركت حداقلي» مهندسان در انتخابات نظام مهندسي به وجود يك چرخه معيوب در اين زمينه اشاره مي كنند و معتقدند اولين زيان اين چرخه معيوب از بابت عواقب كاهش چشمگير مشاركت مهندسان در انتخابات نظام مهندسي متوجه خود آنان خواهد بود؛ چرا كه در نتيجه بروز و تداوم يك چرخه معيوب در نهايت اهداف و خواسته هاي حرفه اي «اكثريت» مهندسان كه از مسير و مجراي نظام مهندسي ساختمان تعقيب مي شود؛ به دليل عدم انتخاب مديران توسط اكثريت ناشي از حضور اقليت مهندسان پاي صندوق هاي راي، محقق نخواهد شد و بعيد است اصلاحات مورد انتظار جامعه اكثريت مهندسان به شكل كامل محقق شود.

كاهش مشاركت مهندسان در انتخابات نظام مهندسي در قالب اين چرخه معيوب منجر به انتخاب افرادي خواهد شد كه به شكل طبيعي منتخب اكثريت مهندسان نيستند و اگرچه انتخابات به شكلي كاملا قانوني و رسمي و با راي مهندسان مشاركت كننده برگزار شده است، اما مهندسان ارتباط حرفه اي فراگير با مديران ندارند؛ در چنين شرايطي تضميني براي رفع چالش ها، مشكلات و مسائل موجود در نظام مهندسي ساختمان وجود ندارد؛ بنابراين همان گونه كه در دوره هاي قبلي نيز اين چرخه معيوب تجربه شده است در نتيجه چنين وضعيتي نارضايتي هاي همه افراد وگروه هاي ذي نفع درخصوص وضعيت نظام مهندسي ساختمان افزايش يافته و همين افزايش نارضايتي ها منجر به كاهش مجدد مشاركت مهندسان و تكرار سيكل معيوب ذكر شده خواهد شد.

بررسي ها حاكي است هم اكنون سه گروه اصلي ذي نفع مرتبط با فعاليت هاي نظام مهندسي ساختمان از وضعيت فعلي اين نظام ناراضي هستند؛ هر كدام از اين سه گروه شامل عموم مردم، مهندسان، سازمان ها، نهادها و وزارتخانه هاي مرتبط با امر نظام مهندسي ساختمان، به تناسب ارتباطي كه با اين نظام دارند جنس متفاوتي از نارضايتي را در مقايسه با گروه هاي ديگر نسبت به فعاليت نظام مهندسي ساختمان دارند كه اين مشكلات طي سال هاي اخير تشديد شده است؛ كاهش مشاركت مهندسان در انتخابات نظام مهندسي در هر دوره نسبت به دوره هاي قبل، نمود بارز تشديد نارضايتي مهندسان است؛ اين نارضايتي در ساير گروه ها با نمودهاي ديگري قابل شناسايي است.

حامد خانجاني، صاحب نظر حوزه نظام مهندسي ساختمان در اين باره به «دنياي اقتصاد» اعلام كرد: تجارب موفق كشورهاي دنيا در حوزه ارائه خدمات مهندسي نشان مي دهد در عمده اين كشورها برخلاف ايران كه عضويت در سازمان نظام مهندسي و قبولي در آزمون ورود به حرفه مهندسان شرط اجباري براي ارائه خدمات مهندسي است، عضويت در سازمان هاي حرفه اي مهندسي اختياري است.

به گفته وي، مهندسان به صورت اختياري انتخاب مي كنند كه علاوه بر برخورداري از مزاياي عضويت در يك سازمان صنفي و حرفه اي، فعاليت هاي مهندسي خود را در معرض رصد، پايش، نظارت و در صورت انجام تخلف، برخورد انتظامي قرار دهند؛ همين موضوع باعث مي شود اگرچه مهندسان حتي در صورت عدم عضويت در سازمان هاي نظام مهندسي حق و اختيار ارائه خدمات مهندسي و انجام فعاليت حرفه اي در بازار فعاليت هاي مهندسي را داشته باشند اما متقاضيان دريافت خدمات مهندسي به صورت خودكار به دريافت خدمات از مهندساني تمايل نشان مي دهند كه عضو سازمان هاي حرفه اي هستند؛ در واقع عضويت در اين سازمان ها از حالت اجبار خارج شده و به عنوان يك مزيت نسبي براي مهندسان منجر به گرم تر شدن بازار فعاليت هاي حرفه اي آنان و رونق كسب و كارشان مي شود؛ اين مزيت منجر به انجام خدمات مهندسي در يك بازار رقابتي مي شود و به مهندسان عضو اين سازمان ها اعتبار مي دهد. چرا كه اعتماد عمومي به اين گروه از مهندسان كه خود را تحت نظارت و پايش سازمان هاي حرفه اي قرار داده اند بيش از مهندساني است كه عضو اين سازمان ها نيستند. اين در حالي است كه عضويت الزامي منجر به كاهش اثربخشي نقش اين سازمان ها در ارتقاي ارائه خدمات مهندسي به جامعه مي شود.

كارشناسان همچنين در تشريح دلايل چالش هاي گروه هاي ذي نفع در نظام مهندسي ساختمان در ايران چند دليل عمده ذكر مي كنند كه اغلب اين دلايل ريشه در تناقضات و ابهامات قانوني دارد؛ به اعتقاد آنها نظام مهندسي ساختمان از ضعف قوانين شفاف و صريح رنج مي برد طوري كه ريشه اختلاف نظر بين وزارت راه وشهرسازي، سازمان نظام مهندسي ساختمان و شهرداري ها ناشي از عدم صراحت قانوني در ارتباط با برخي مسائل و مسووليت هاي قانوني است؛ دامنه اين اختلافات و ابهامات به حدي است كه از ماهيت و فلسفه وجود تشكيل نظام مهندسي ساختمان تا شرح وظايف محموله به هر كدام از دستگاه ها و نهادهاي ذي ربط مرتبط با امر ساخت وسازهاي شهري، گسترده شده است.

خانجاني در اين باره معتقد است: صنفي يا حرفه اي بودن سازمان هاي نظام مهندسي، مداخلات دولتي به رغم ماهيت غيردولتي آنها، نبود قوانين قاطع، صريح ومستقيم در ارتباط با تعيين مسوول اصلي «كنترل» ساخت وسازهاي شهري، مشكلات و اختلافات موجود بر سر موضوع «ارجاع كار» برخي از مهم ترين موارد ابهام و ايجاد اختلاف در نظام مهندسي ساختمان و در ميان گروه هاي ذي نفع است.

به گفته وي، براساس ماده 3 قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان سازمان نظام مهندسي براي انتظام امور مهندسان تشكيل شده است. كارشناسان معتقدند در هر مكان و در هر زماني كه سازمان هاي نظام مهندسي از انتظام امور مهندسان فاصله گرفته و به امر كنترل ساختمان پرداخته اند، مشكلات و چالش هاي پيش روي اين حوزه افزايش يافته و سازمان از ماموريت اصلي خود دور شده است؛ در حالي كه مرز مشخصي بين اين موضوع كه آيا اين سازمان، سازماني صنفي يا حرفه اي است وجود ندارد. سازمان صنفي سازماني است كه صرفا موظف به تامين منافع اعضاي خود و انتظام امور مربوط به آنان است؛ اما سازمان هاي حرفه اي منافع عمومي را به منافع صنفي ترجيح داده و در وهله اول سعي در تامين منافع اجتماعي دارند. از سوي ديگر در حالي كه مطابق با متن قانون نظام مهندسي ساختمان، اين سازمان، سازماني غير دولتي است، اما همواره در معرض بيشترين مداخلات دولتي قرار داشته است.

اين در حالي است كه به اذعان كارشناسان، وزارت راه وشهرسازي به عنوان مسوول ارشد و مقام عالي نظارت بر ساخت و سازهاي شهري در دوره هاي گذشته كمترين ميزان نظارت را بر نظام مهندسي ساختمان اعمال كرده است و اصلاحاتي كه بايد در دوره هاي قبلي در بدنه اين نظام صورت گيرد همواره براي سال هاي متوالي به تعويق افتاده است. همين موضوع منجر به افزايش نارضايتي مهندسان و ساير گروه ها از نظام مهندسي ساختمان شده و مشاهده شد كه همزمان با كاهش مشاركت مهندسان در انتخابات اين نظام، از حضور افراد شناخته شده با پشتوانه علمي، حرفه اي و آكادميك كه صرفا به انگيزه بهبود وضعيت نظام مهندسي ساختمان براي ورود به سازمان هاي نظام مهندسي اعلام آمادگي مي كنند، كاسته شده است.

علاوه بر اين، طي روزهاي اخير پررنگ تر شدن شايعه جدايي عباس آخوندي، وزير راه وشهرسازي از كابينه در فضاي مجازي و با توجه به برخي حواشي قبلي در ارتباط با انتخابات دوره هشتم نظام مهندسي ساختمان، منجر به طرح يك سوال در ارتباط با وجود امكان ابطال نتايج انتخابات اخير و برگزاري مجدد انتخابات نظام مهندسي شده است. حامد خانجاني در اين باره به «دنياي اقتصاد» اعلام كرد: انتخابات دوره هشتم نظام مهندسي ساختمان به صورت رسمي و قانوني انجام شده است مطابق با قوانين موجود امكان ابطال اين انتخابات وجود ندارد و حتي در صورت جدا شدن آخوندي از كابينه قبل از صدور وامضاي اعتبارنامه منتخبان، وزير بعدي موظف به امضاي اعتبارنامه آنها خواهد بود.

خانجاني در اين باره تاكيد كرد: از آنجا كه انتخابات دوره هشتم مطابق با روال قانوني برگزار شده است، هيچ دليل قانوني براي ابطال آن و برگزاري مجدد انتخابات وجود ندارد.

چرخه معيوب در نظام مهندسي ساختمان


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4445 به تاريخ 19/7/97، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اقتصاد اسلامي
متن مطالب شماره 72، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است