|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/7/18: مسوولان، نيكوكاري را از مردم ياد بگيرند
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5362
پنج شنبه 29 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5222 18/7/97 > صفحه 20 (صفحه آخر) > متن
 
 


كافه ميرداماد 
مسوولان، نيكوكاري را از مردم ياد بگيرند
گفت وگو با زهرا گيتي نژاد؛ مادر مدرسه سازي ايران

نويسنده: طاهره آشياني

«خداوند، آدميزاد را طوري خلق كرده كه كمك به ديگران در فطرت اوست. به رفتار بچه ها دقت كنيد، اگر آدم فقيري را ببينند بدون اين كه بزرگ تر ها به آنها بگويند به او كمك مي كنند. نوعدوستي در ذات بشر بوده و توقف ناپذير است.»اينها حرف هاي زهرا گيتي نژاد است كه به بانو و مادر مدرسه سازي در ايران شهرت دارد و همه خير ين مدرسه ساز و معلمان و دانش آموزان و مردم مناطق محروم او را مي شناسند. اين بانوي 67ساله، چند سال قبل موسسه خيريه اي به نام مهر گيتي راه اندازي كرد كه اكنون در 20 استان كشور شعبه دارد. اهداف اين موسسه؛ مدرسه سازي، اهداي بورسيه تحصيلي، تهيه كتاب هاي درسي براي دانش آموزان محروم و... است. گيتي نژاد يكي از بانواني بود كه در دومين جشنواره گوهرشاد از او تقدير شد و به عنوان يكي از بانوان تاثيرگذار ايراني به مردم معرفي شد. بانويي كه همه هم و غم خود را بر پيشرفت كودكان گذاشته و معتقد است اگر بچه ها درست تربيت شوند، آينده خوبي هم براي خودشان و هم براي كشور رقم مي زنند به همين دليل همه تمركزش را بر مدرسه سازي براي دبستاني ها گذاشته است تا كمبود دبستان در مناطق محروم كشور دليل نشود براي نرفتن بچه ها به مدرسه و سوادآموزي. كمك تحصيلي هم مي دهد، كتاب و دفتر هم مي دهد همه وجودش لبريز از مهري مادرانه است و به سمت همه مردم دست ياري دراز مي كند تا كمك كنند تا بچه اي بيسواد و دور از مدرسه نماند. معلم بوده و مولف كتاب هاي درسي هم هست. زهرا گيتي نژاد معتقد است، آگاهي و سواد تنها راه برون رفت كشور از مشكلات است.ديروز كه به او تلفن مي كنم، خبر آمده است كه دنيا ويسي، دختربچه اهل كردستان به دليل ريزش ديوار مدرسه فوت كرده... ! خبر نيست كه فاجعه است؛ ترسناك است؛ يعني چي؟! بچه را بفرستي مدرسه كه درس بخواند، باسواد شود، ديوار رويش آوار شود و تمام... زهرا گيتي نژاد از اين خبر يكه خورده و پريشان است او بهتر از هر كسي مي داند كه بازسازي مدارس يعني چي، بهتر از هر كسي مي داند كه درس خواندن در مدارسي كه امنيت ندارند، يعني چي؟ مي گويد: «امسال 150ميليارد تومان از بودجه بازسازي مدارس كم شد! چه كاري در كشور مهم تر از مدرسه سازي است؟ ديروز در همايشي كه وزارت آموزش و پرورش برگزار كرد، به آقاي وزير گفتم، وقتي آموزش و پرورش با محدوديت بودجه رو به روست چه لزومي دارد همايش برگزار كنيد؟ تعداد همايش ها را كم كنيد، ماموريت هاي داخلي و خارجي را كم كنيد، از هزينه هاي ضروري كم كنيد و بودجه اش را به كارهاي لازم و ضروري اختصاص دهيد. مدارس شبانه روزي مناطق محروم به دليل نداشتن بودجه و اين كه نمي توانند هزينه هاي خوابگاه و خورد و خوراك دانش آموزان را تامين كنند، يكي، يكي تعطيل مي شوند و دانش آموزان اين مدارس از تحصيل محروم مي شوند. آنها پول ندارند كه بتوانند در مدارس عادي درس بخوانند و اين فاجعه است.»شرايط جامعه سخت شده... با همان صدايي كه مخصوص معلم هاست و سرشار از اقتدار و مهرباني است، حرفم را قطع مي كند و مي گويد: «شرايط اقتصادي سخت شده و وقتي اقتصاد خراب باشد، بقيه امورات را هم تحت الشعاع قرار مي دهد.»

مي گويم شما كه سال هاست دستتان به كار خير است و با مردمان خوب و مهربان حشر ونشر داريد به نظرتان در اين شرايط سخت اقتصادي مردم چطور مي توانند به يكديگر كمك كنند؟ مي گويد: «مردم كه حواسشان به هم است. خيرخواهي و توجه به همنوع در ذات بشر است و هيچ چيز نمي تواند باعث شود كه بشر اين خصلت خوب را از ياد ببرد. شرايط اقتصادي سخت شده، اما مردم هنوز هم براي مدرسه سازي و كمك به بچه هاي مناطق محروم كمك مي كنند.به نظرم الان وقت آن است كه مسؤولان از مردم ياد بگيرند و دست به خير شوند. وقتي مردم ببينند مسؤولان كه از نظر مالي وضعيت خوبي دارند، به ديگران كمك كرده و زندگي تجملاتي و پر از رفاهي را براي خودشان تدارك نمي بينند و مثل بيشتر مردم زندگي عادي دارند، بيشتر به همنوعي و انساندوستي تشويق مي شوند.از هم صحبتي با خانم گيتي نژاد استفاده كرده و از او درباره سلبريتي هايي كه براي زلزله زده هاي كرمانشاه، كمك جمع آوري كردند، اما آنها را در حساب هايشان نگه داشته و خرج نمي كنند، مي پرسم و اين كه اين رفتارها چه تاثيري در ذهنيت مردم دارد و آيا آنها را از كمك كردن، دلسرد نمي كند؟ اين خير پيشكسوت مي گويد: «مردم هرگز از كار خير دلسرد نمي شوند اما نبايد اعتماد مردم را خراب كرد. ستاد بحران در كشور ما بايد فعال تر باشد و با برنامه ريزي وارد اتفاقاتي مانند سيل و زلزله شود. وقتي ستاد بحران كار خود را درست انجام ندهد، يك عده از اعتماد مردم سوء استفاده مي كنند.

ستاد بحران از آن جاهايي است كه بايد برنامه ريزي بسيار دقيقي داشته باشد و اين نهاد مي تواند پلي باشد بين مردم و دولت براي اعتمادسازي و اين كه دولت در شرايط سخت مي داند كه چگونه از مردم حمايت كند اما متاسفانه ستاد بحران در كشور ما بسيار ضعيف است.در زلزله كرمانشاه، پول هاي زيادي حيف و ميل شد و ناحقي هاي زيادي رخ داد. دقيقا خبر دارم كه يك خانواده زلزله زده كه يك بچه معلول دارد، از آشفتگي اوضاع استفاده كرد و 12 كانكس گرفت و آنها را فروخت ! دولت نبايد اجازه بدهد اين اتفاق ها بيفتد وقتي مردم خودشان وارد عمل مي شوند به دليل نبود برنامه و ضابطه، سوء استفاده هم زياد مي شود.گيتي نژاد در خانواده اي متولد و بزرگ شده كه پدر و مادرش خير بوده و او در كودكي مي ديده كه پدر، مدام به مادر يادآوري مي شده كه به فلاني و فلاني كمك كن. گيتي نژاد مي گويد: «اما والدينم تمايل نداشتند، درباره كار خيري كه انجام مي دهند، حرفي بزنند مبادا كه ريا شود! اما من معتقدم بايد گفته شود تا ديگران هم تشويق شوند و آن كار را انجام دهند.كار خير از آن كارهايي است كه هر چه برايش تبليغ شود باز هم كم است؛ البته اين روش نبايد با فخرفروشي اشتباه گرفته شود.»زهرا گيتي نژاد معلم بوده و نفسش به نفس بچه ها بند است. براي او در همه شرايط بچه ها در اولويت هستند، براي همين در همه عكس هايش از مناطق محروم او در كنار بچه ها ديده مي شود، مي خندند تا بچه ها هم بخندند، براي شادي و آگاه شدن بچه ها همه كار مي كند و از همه كمك مي خواهد و آنقدر در اين كار صادق است كه خيلي ها با او همراه مي شوند.اين معلم و مولف معتقد است: «بايد از كودكان در هر شرايطي حمايت كرد، نبايد فقر و نداري باعث شود بچه اي درس نخواند و فضاي يك مدرسه خوب را تجربه نكند. بچه اگر كودكي بدي را سپري كند در بزرگسالي هم به خودش و هم به جامعه آسيب مي زند. اگر جامعه اي سالم و رو به پيشرفت مي خواهيم بايد دست به دست هم بدهيم و براي كودكان شرايط خوب زيستي و آموزشي مهيا كنيم.»

مسؤولان، نيكوكاري را از مردم ياد بگيرند


 روزنامه جام جم، شماره 5222 به تاريخ 18/7/97، صفحه 20 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بارآثار ديگري از " طاهره آشياني"

  از كرخه تا «خاك سرخ» / گفت و گو با منوچهر محمدي در سومين سالگرد درگذشت هما روستا
طاهره آشياني، جام جم 4/7/97
مشاهده متن    
  حنجره اي نذر حنجره طفل رباب / گفت وگو با صديقه بحراني؛ خواننده لالايي حضرت علي اصغر(ع)
طاهره آشياني، جام جم 26/6/97
مشاهده متن    
  امام حسين(ع) طلبيد تا در مختار بازي كنم / گفت وگو با رحمان باقريان، بازيگر نقش زربي در سريال «مختارنامه»
طاهره آشياني، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  آواي دشتي در دستگاه سيدالشهدا (ع) / گفت و گو با اكبر سلطانعلي كه بازي و صدايش در مختارنامه ماندگار شد
طاهره آشياني، جام جم 21/6/97
مشاهده متن    
  كار شبيه خوان ها كار دل است / تعزيه خواني و پرده خواني ماه محرم به روايت جواد انصافي
طاهره آشياني، جام جم 20/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم و مهندسي سطح ايران
متن مطالب شماره 38، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است