|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/7/19: شيريني تحصيل براي دانش آموزان كپرنشين هرمزگان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7000
يك شنبه 28 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6897 19/7/97 > صفحه 19 (ايران زمين) > متن
 
      


شيريني تحصيل براي دانش آموزان كپرنشين هرمزگان
سازه جديدي در قالب يك كلاس چند پايه و مجهز به سامانه برق طراحي شده است

نويسنده: پريسا سادات عظيمي

سال هاست كه از جمع آوري مدارس كپري در مناطق محروم كشور سخن گفته مي شود، اما هنوز دانش آموزاني هستند كه در اين مدارس در گرماي سوزان تابستان و سرماي شديد زمستان مشغول تحصيل هستند. اين دانش آموزان كه كپر، مكان تحصيلشان است، مدت هاست چشم به راه سرپناه هستند، اين بار در هرمزگان براي دانش آموزان كپرنشين، مدرسه اي با سازه هاي سبك و متناسب با استاندارد بومي طراحي شده كه تحصيل را براي آنان جذاب و شيرين تر خواهد كرد.

وجود 110 مدرسه كانكسي

«نويد احمدي»، مديركل نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس هرمزگان در گفت و گو با «ايران» افزود: 110 مدرسه كانكسي در شرق استان وجود دارد كه براساس آخرين آمارها، هم اكنون 33 مدرسه كپري نيز در منطقه شرق و منطقه بشاگرد است. وي با اشاره به اينكه مدل ساخت مدرسه در مناطق كوهستاني و مناطقي كه پراكندگي جمعيتي در آنها بيشتر است و سبك كوچ نشيني دارند، تغيير مي كند، افزود: اين سازه فلزي، سبك و با استاندارد بومي طراحي شده كه دقيقا شبيه به كپر و بومي خود منطقه است. اين سازه براي تحصيل در روستاهايي در نظر گرفته شده كه كم جمعيت هستند (بين 20 تا 30 خانوارند) و بيشتر حالت كوچ نشيني دارند. زيرا اغلب اين روستاييان دامدارند كه به محض تمام شدن علوفه مراتع و كاهش آب براي دام هايشان اقدام به كوچ مي كنند.

تجهيز سازه جديد به سامانه هاي برق و سرمايشي

احمدي درباره مشخصات اين سازه، اظهار داشت: اين سازه جديد در قالب يك كلاس چند پايه و مجهز به سامانه هاي برق و سرمايشي است. هنگام كوچ مانند چادر بسته مي شود و موقع اتراق در مكان جديد، باز مي شود و دانش آموزان مي توانند در آن به تحصيل بپردازند. هريك از اين كلاس ها گنجايش 20 تا 25 نفر دانش آموز را دارد.

وي ادامه داد: سعي كرديم هزينه اين كلاس ها زير 50 ميليون تومان (35 ميليون تومان) تمام شود. وسايل كل اين سازه توليدات داخل است و حتي براي سقف آن از چوب درخت نخل استفاده شده است. بخشي از وسايل ساخت اين كلاس ها بومي منطقه و متناسب با شرايط منطقه طراحي و ساخته شده است. با توجه به تعداد دانش آموزان، ساخت 100 كلاس كپري از نوع اين سازه جديد در برنامه كاري قرار گرفته است. البته هزينه ساخت اولين كلاس توسط يك نيكوكار تامين شده و حداكثر در يك ماه آينده با اعلام و ابلاغ اداره كل آموزش و پرورش استان در يكي از روستاهاي محروم منطقه بشاگرد نصب خواهد شد.

شناسايي 900 مدرسه فرسوده با 4 هزار كلاس درس

مديركل نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس هرمزگان با اشاره به مدارس فرسوده استان، گفت: در استان 900 مدرسه فرسوده با 4 هزار كلاس درس داريم كه از اين تعداد 300 مدرسه تخريبي است و 600 مدرسه هم نياز به بازسازي و نوسازي دارد. شهرهاي بندرعباس، ميناب و رودان هم بيشترين تعداد مدارس تخريبي استان را دارند. اين مقام مسئول در اداره كل نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس استان اولويت آموزش و پرورش استان را با تخريب مدارس فرسوده اي اعلام كرد كه جمعيت دانش آموزي بالايي دارد.

كاهش يك سومي تخريب مدارس غيراستاندارد

به گفته وي از آغاز اجراي طرح بازسازي مدارس غيراستاندارد از سال 84 تاكنون، ميزان تخريب اين مدارس در استان به يك سوم كاهش پيدا كرده است. البته روند ادامه اين طرح درهرمزگان طي 3 سال اخير به دليل كمبود اعتبار كند شده كه در صورت تامين اعتبار مانند گذشته شتاب مي گيرد.

استانداردسازي و بازسازي مدارس با اولويت مناطق محروم

احمدي با اشاره به وضعيت مدارس در مناطق محروم استان، افزود: در اين مناطق، مدارسي با عمر بالاي 60 سال و با سقف هاي چوبي فرسوده داريم كه دانش آموزان در آنها به تحصيل مي پردازند. اين مدارس هيچ گونه سازه مقاومي ندارند و بر اثر زلزله يا بارندگي دچار آسيب جدي خواهند شد. البته پيگيري هاي ما براي استانداردسازي و بازسازي مدارس با اولويت مناطق محروم ادامه دارد، به طوري كه 3 ميليارد دلار اعتبار از محل صندوق ذخيره ارزي براي اين كار در نظر گرفته شده كه معادل ريالي اين اعتبار طي 5 سال بايد در اختيار وزارت آموزش و پرورش قرار گيرد و پس از آن، اين وزارتخانه اعتبار را بين اداره كل آموزش و پرورش استان ها توزيع مي كند.

15 هزار دانش آموز بازمانده از تحصيل

وي بدون اشاره به آمار جديد دانش آموزان بازمانده از تحصيل در استان، گفت: سال گذشته 15 هزار دانش آموز بازمانده از تحصيل در استان داشتيم كه بيشتر آنان دختران روستايي در مقطع متوسطه بودند. هم اكنون پيگير داير كردن 5 مدرسه شبانه روزي در «روستا مركزي ها»(روستاي پرجمعيت) با تمام امكانات از جمله خوابگاه، سالن هاي ورزشي و غذاخوري هستيم. در اين مدارس دانش آموزان روستاهاي اطراف كه جمعيت كمتري دارند به اين مدارس در روستا مركزي ها مي آيند تا بتوانند به تحصيلشان ادامه دهند. تحصيل در اين مدارس نيز رايگان است و ساخت 3 عدد از اين مدارس تاكنون تصويب شده و به محض تامين اعتبار ساخت آنها شروع خواهد شد.

تكميل طرح هاي نيمه تمام آموزشي، براي رفع كمبود مدرسه

مديركل نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس هرمزگان ضمن اعلام اينكه تكميل طرح هاي نيمه تمام آموزشي، به منظور رفاه دانش آموزان و رفع كمبود مدرسه از اولويت هاي اين اداره كل است، خاطرنشان كرد: 222 كلاس درس با هزينه 450 ميليارد ريال در سال تحصيلي جديد تحويل آموزش و پرورش استان شده است.

شيريني تحصيل براي دانش آموزان كپرنشين هرمزگان


 روزنامه ايران، شماره 6897 به تاريخ 19/7/97، صفحه 19 (ايران زمين)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    آثار ديگري از " پريسا سادات عظيمي"

  شروع سال تحصيلي جديد در ايلام با 700 كلاس درس چند پايه اي / به حد نصاب نرسيدن تعداد دانش آموزان در يك پايه تحصيلي، از دلايل تشكيل كلاس هاي چند پايه است
پريسا سادات عظيمي، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  پاكسازي «زريوار» از فاضلاب هاي روستايي
پريسا سادات عظيمي، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  خام فروشي، آسيبي جدي بر صنعت گياهان دارويي همدان / گياهان دارويي همدان در ديگر استان ها فرآوري مي شود
پريسا سادات عظيمي، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  زلزله 5.6 ريشتري ايرانشهر يك كشته داشت
پريسا سادات عظيمي، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  توسعه آبزي پروري زنجان در گرو سرمايه گذاري / با تشكيل زنجيره توليد و عرضه، مشكل صادرات ماهي رفع خواهد شد
پريسا سادات عظيمي، ايران 11/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه دنياي اسب
متن مطالب شماره 72، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است