|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/19: معماي افزايش بهره وري
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4549
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4445 19/7/97 > صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


معماي افزايش بهره وري


نويسنده: نوح اسميت

جايزه نوبل در رشته اقتصاد امسال به دو اقتصاددان آمريكايي يعني پل رومر و ويليام نوردهاوس تعلق گرفت و واقعيت اين است كه آنها بسيار شايسته اين جايزه ارزشمند بودند. اين دو اقتصاددان هم به دليل تاثير تحقيقات شان در پيشبرد علم اقتصاد و هم تاكيد بر موضوعي بسيار مهم يعني رشد اقتصاد شايسته دريافت جايزه نوبل شناخته شدند.

نرخ رشد اقتصادي جهان از سال گذشته ميلادي در وضعيت خوبي قرار داشته اما اخيرا هم از يكپارچگي رشد كاسته شده و هم نرخ آن به تدريج كاهش يافته و پيش بيني شده اين روند ادامه پيدا خواهد كرد. روز سه شنبه صندوق بين المللي پول در گزارش جديد خود پيش بيني نرخ رشد اقتصادي جهان، آمريكا، چين و برخي ديگر از اقتصادهاي بزرگ در سال جاري و سال آينده ميلادي را كاهش داد و عامل آن را سياست هاي حمايت گرايانه و تنش هاي تجاري دانست. به عقيده اين نهاد امسال اقتصاد جهان 7/ 3 درصد رشد مي كند. در پيش بيني قبلي اين رقم 9/ 3 درصد بود. براي سال آينده نيز نرخ رشد اقتصاد جهان همين ميزان پيش بيني شده است.

اما بررسي ها در بازه زماني بزرگ تر يعني يك دهه نشان مي دهد نرخ رشد استاندارد زندگي در اقتصادهاي ثروتمند كند شده و اين خبري بد است. مسلما اقتصاددان هاي خوشبين مي گويند افزايش سطح استاندارد زندگي در اقتصادهايي نظير آمريكا، بريتانيا و ژاپن خبري مثبت است، اما بايد به اين نكته اشاره شود كه كند شدن نرخ رشد سطح استاندارد زندگي و نرخ رشد در اقتصادهاي توسعه يافته، هم براي مردم اين كشورها نگران كننده است و هم براي اقتصادهاي در حال توسعه و فقير. واقعيت اين است هنگامي كه اقتصادهاي ثروتمند وضعيت بهتري دارند توان مصرفي آنها بالاتر است و مي توانند محصولات ديگر كشورها را بخرند و اين عامل به رشد سطح استاندارد زندگي در كشورهايي نظير هند يا ويتنام منجر مي شود.

در حقيقت حفظ رونق براي همه كشورها عاملي مثبت است، اما علت كند شدن رشد سطح استاندارد زندگي و رشد اقتصادي در اقتصادهاي ثروتمند چيست؟ يك عامل آن ضعف هاي ساختاري از جمله بدهي هاي بالا و كسري حساب جاري است. اما يك دليل مهم، كند شدن رشد بهره وري است. بهره وري موتور رشد اقتصاد براي بلندمدت است. هنگامي كه نيروي كار كشور مشغول فعاليت هستند و ابزارهاي سرمايه اي لازم براي توليد و ارائه خدمات در اختيارشان قرار دارد، تداوم رشد به كارآيي در توليد كالا يا ارائه خدمات وابسته است و اين همان بهره وري است.

در اقتصادهاي فقير مي توان بهره وري را با سرعت بيشتري بالا برد، براي مثال از طريق واردات فناوري و تجهيزات از خارج و استفاده از روش هاي مديريتي و توليدي غربي و اقتصادهاي توسعه يافته، اما براي اقتصاد صنعتي و توسعه يافته، افزايش بهره وري بايد از رشد فناوري حاصل شود كه كار آساني نيست. همچنين روش هاي مديريتي بايد تغيير كند و نيز سياست هاي دولت ها بايد با نيازهاي در حال تغيير سازگار شود. در حقيقت اقتصاددانان معتقدند در بلند مدت فناوري كليد رشد بهره وري و عامل اصلي حفظ رشد و رونق اقتصاد است و اين به آن معناست كه رشد فناوري براي حفظ رونق اقتصاد ضروري است.

اختراع اتومبيل، تلويزيون و ديگر فناوري هاي مصرفي تنها بخشي از داستان است. بهبود فرآيندهاي توليد، مواد و فناوري اطلاعات زمينه را براي كاهش هزينه توليد و افزايش كيفيت فراهم مي كنند. مشكل اينجاست كه هيچ كس واقعا نمي داند چطور بايد نرخ رشد فناوري را بالا برد. برخي هواداران اقتصاد بازار مي گويند صرفا كنار رفتن دولت از سر راه رشد نوآوري ها و اختراعات براي رشد آنها كافي است. برخي ديگر معتقدند محرك هاي پولي و مالي مي تواند شركت ها را به بالا بردن بودجه شان در حوزه به روز رساني و نوسازي فناوري تشويق كند. اما اين واقعيت كه در سراسر جهان به رغم تفاوت كشورها از لحاظ مقررات و بودجه، رشد بهره وري در حال كم شدن است بدين معناست كه بايد به عوامل ديگري كه زمينه را براي رشد سريع تر بهره وري و رونق فراهم مي كند فكر كرد. در اينجا گزينه سوم مطرح مي شود، يعني افزايش بودجه تحقيقات و تحقيقات آقاي رومر در همين حوزه بوده است.

ايشان در دو مقاله بسيار مهم يكي در سال 1986 و ديگري در سال 1990 به مدل رياضي كه طبق آن بودجه تحقيقات به خلق ايده هاي جديد منجر مي شود و زمينه را براي رونق و رشد اقتصاد فراهم مي كند اشاره كرده است. او اعلام كرده كه اين يك چرخه بسيار مهم و ارزشمند است به اين معنا كه افزايش بودجه تحقيقات به رونق بيشتر اقتصاد منجر مي شود و رونق اقتصاد امكان افزايش بودجه تحقيقات را فراهم مي كند و حاصل اين امر افزايش بهره وري است.

آزمودن اين مدل رياضي بسيار دشوار است، اما نمونه هاي بسيار زيادي وجود دارد كه نشان مي دهد افزايش بودجه دولت در حوزه تحقيقات علمي به تولد فناوري هاي بسيار تاثير گذار و انقلاب گونه در حوزه هاي مختلف صنعت و خدمات منجر شده است. ظهور فناوري هاي جديد در توليد برق هسته اي، اينترنت، سيستم مكان يابي بين المللي، تلفن همراه و باتري هاي يون ليتيوم تعدادي از اين نمونه ها هستند كه تاثيرات بزرگ و مفيد براي رشد بهره وري و رونق اقتصادهاي توسعه يافته و در حال توسعه داشته اند.

برخي از اين پروژه ها به طور خاص از سوي وزارت دفاع آمريكا تامين مالي شده اند در حالي كه برخي ديگر از طريق اختصاص بودجه از سوي دولت براي دانشگاه ها و آزمايشگاه هاي ملي انجام شده اند. فناوري همچنين كليد تركيب رشد اقتصاد با پايداري زيست محيطي است.  آقاي نوردهاوس كه براي ارائه الگوي تاثير اقتصادي تغييرات آب و هوايي شايسته دريافت جايزه نوبل شد، استدلال كرده است كه تضمين پايداري رونق اقتصادي در اقتصادهاي صنعتي و توسعه يافته مستلزم يافتن شيوه هاي كارآ براي استفاده از منابع طبيعي جهان است كه عموما از طريق بهبود فناوري هاي زيست محيطي قابل انجام است.

اما در سال هاي اخير بودجه تحقيقات در آمريكا كاهش يافته به اين معنا كه بودجه فدرال به عنوان درصدي از توليد ناخالص داخلي پايين آمده و به زير يك درصد رسيده است. همچنين سهم كلي سرمايه گذاري ها از بازده در پيشرفت علم، در آمريكا از آلمان، ژاپن يا كره جنوبي كمتر است. از ديد اقتصاددان ها اين روند كاملا اشتباه است. زيرا به كاهش شديد و پايدار نرخ رشد اقتصاد در سال هاي آينده منجر مي شود. در اينجاست كه اهميت ديدگاه هاي آقاي رومر و آقاي نوردهاوس مشخص مي شود. آنها مي گويند اگر قرار است رونق اقتصاد جهان ادامه يابد و سطح استاندارد زندگي مردم بالا رود و اين روند پايدار باشد، ضروري است دولت ها به ويژه در اقتصادهاي توسعه يافته، بودجه بالاتري براي تحقيقات علمي و نوآوري در نظر بگيرند.


*بلومبرگمعماي افزايش بهره وري


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4445 به تاريخ 19/7/97، صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بارآثار ديگري از " نوح اسميت"

  اولويت هاي دولت جديد
نوح اسميت، دنياي اقتصاد 4/8/96
مشاهده متن    
  اقتصاد، رياضيات و كلان داده ها
نوح اسميت*، دنياي اقتصاد 12/7/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه توانبخشي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 81)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است