|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/19: طعام بهشتي توسعه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4552
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4445 19/7/97 > صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


طعام بهشتي توسعه


نويسنده: بنيامين اپلبوام

 روز دوشنبه جايزه نوبل در رشته اقتصاد به طور مشترك به دو اقتصاددان آمريكايي يعني ويليام نوردهاوس و پل رومر اعطا شد. آنها در تحقيقات خود اهميت سياست هاي دولت در كمك به رشد پايدار اقتصادي را با وضوح بيشتر نشان داده اند. آقاي نوردهاوس به خاطر ارزيابي تاثير اقتصادي تغييرات آب و هوايي و طرفداري از اعمال ماليات بر انتشار گازهاي گلخانه اي و آقاي رومر به خاطر تحقيقاتش درباره نقش سياست گذاري دولت ها در تشويق نوآوري و فناوري، شايسته دريافت جايزه نوبل شناخته شدند.

آقاي نوردهاوس، 77 ساله، استاد دانشگاه ييل و آقاي رومر 62 ساله استاد دانشگاه نيويورك است. اعلام اعطاي جايزه نوبل به اين دو اقتصاددان در همان روزي صورت گرفت كه نهاد مرتبط با تغييرات آب و هوايي در سازمان ملل با انتشار گزارشي نسبت به تبعات بسيار منفي تغييرات آب و هوايي بر اقتصاد جهان هشدار داد و از دولت ها خواست با سرعت بيشتري نسبت به اين موضوع واكنش نشان دهند. دبيركل آكادمي سلطنتي علوم سوئد اعلام كرد: «پيام اين است كه كشورها بايد براي حل برخي از اين مشكلات همكاري بين المللي داشته باشند.» دو برنده جايزه نوبل اقتصاد نسبت به آينده خوشبين هستند. آقاي رومر در كنفرانس خبري پس از اعلام نام برندگان جايزه نوبل اقتصاد گفت: «امروزه يك مشكل بزرگ اين است كه مردم تصور مي كنند حفاظت از محيط زيست آن قدر پرهزينه و دشوار است كه بهتر است ناديده گرفته شود گويي اساسا مشكلي وجود ندارد، اما اگر بر حل مشكل تمركز كنيم توانايي شگفت آوري براي رفع آن خواهيم داشت.» آقاي نوردهاوس از دانشگاه ييل فارغ التحصيل شد و در سال 1967 از ام آي تي مدرك دكتراي اقتصاد گرفت. او سپس به دانشگاه ييل بازگشت و تاكنون در اين دانشگاه به تدريس مشغول بوده است.

در دهه هاي 1960 و 1970 نگراني ها درباره آلودگي هوا سبب شد اقتصاددان ها به اين نتيجه برسند كه اعمال ماليات موثرترين شيوه مهار آلودگي است. آنها اعلام كردند دولت بايد بر انتشار گازهاي گلخانه اي ماليات اعمال كند. آقاي نوردهاوس يكي از نخستين هواداران دريافت ماليات از صنايع آلوده كننده بود و معتقد بود بهترين راه براي كاهش انتشار گازهاي گلخانه اي محاسبه هزينه ميزان ثابت از انتشار اين گازها و ملزم كردن كارخانه ها يا دولت ها به پرداخت اين هزينه است. كميته جايزه نوبل آقاي نوردهاوس را به خاطر تحقيقاتش در اثبات اينكه كارآ ترين روش حل مشكل گازهاي گلخانه اي تدوين و اجراي طرحي بين المللي براي اعمال ماليات بر انتشار اين گازها در سطح جهان است شايسته دريافت جايزه نوبل دانست. او همچنين در پديد آوردن مدلي كه به اقتصاددان ها امكان مي دهد هزينه تغييرات آب و هوايي را تحليل و محاسبه كنند نقش داشته و مورد ستايش قرار گرفته است. در واقع تحقيقات او مبناي گزارشي است كه روز دوشنبه از سوي پنل سازمان ملل درباره خطرات تغييرات آب و هوايي منتشر شد.

در اين گزارش هشدار داده شده است كه اجتناب از زيان هاي حاصل از تغييرات آب و هوايي مستلزم آن است كه جامعه جهاني به سرعت تغييراتي را در مقررات زيست محيطي در فراگير ترين شكل ممكن ايجاد كند. آقاي رومر در تحقيقات خود به نقش پيشرفت هاي فناوري در رشد اقتصادي پرداخته است. تمايل به درك علل افزايش سرعت رشد اقتصادي كه از انقلاب صنعتي آغاز شد، انگيزه او براي انجام اين تحقيقات بوده است. اقتصاددان ها از گذشته هاي دور، ظهور ايده هاي جديد را يك طعام بهشتي تلقي كرده اند، به اين معنا كه آنها معتقد بوده اند اين ايده ها مسلما مهم و تاثيرگذار هستند اما دولت ها نمي توانند بر آنها كنترل داشته باشند. ايده مهم آقاي رومر اين بوده كه اثبات كرده سياست گذاران مي توانند به رشد نوآوري ها و فناوري كمك كنند. براي مثال آنها مي توانند در تحقيق و توسعه سرمايه گذاري كنند يا قوانين حامي حقوق معنوي تدوين كنند طوري كه در آن، پاداش هاي كافي براي ايده هاي جديد در نظر گرفته شود بدون آنكه به مخترعان و نوآوران اجازه داده شود، براي هميشه اين پاداش ها را در انحصار خود نگه دارند.

او استدلال مي كند كه تفاوت هاي ملي در اين نوع سياست هاي عمومي به تفاوت در نرخ رشد اقتصاد كشورها منجر مي شود. آقاي رومر در يك مصاحبه اعلام كرد ارزش كار او در دقت بخشيدن به ايده اي است كه در نگاه اول مبهم بوده است. تحقيقات او به مشاهده ارتباط هايي كه در نگاه اول واضح نبوده اند، كمك كرده است. به طور خاص كار آقاي رومر ارزش همكاري بين المللي در حوزه تدوين مقررات و سرمايه گذاري ها در زمينه فناوري را نشان داده است. در حالي كه بخشي از جهان قادر است نيازهاي مادي خود را تامين كند جوامع بزرگ تر معمولا ايده هاي بيشتري را خلق مي كنند و مي توان اين ايده ها را به اشتراك گذاشت. آقاي رومر مي گويد: «شايد مهم ترين بخش جهاني سازي، به اشتراك گذاري دانش است طوري كه ميلياردها نفر از مردم جهان بتوانند از آن استفاده كنند.»

او در مقاله اي كه در سال 2015 نوشته است از برخي نظريه هاي رشد اقتصادي انتقاد كرده و علت اين انتقاد آن است كه به باور او، نظريه هاي ياد شده به جاي شفاف كردن ايده ها آنها را مبهم تر و دشوارتر براي فهم مي كنند. او معتقد است برخي اقتصاددان ها باورهاي سياسي را پوشش علم معرفي مي كنند به اين معنا كه گرايش هاي سياسي به عنوان علم جلوه داده مي شود. در سال 2016 آقاي رومر به سمت اقتصاددان ارشد بانك جهاني برگزيده شد كه براي يك اقتصاددان متخصص توسعه مقامي بسيار پرافتخار است اما او 15 ماه بعد از اين سمت استعفا داد و علت آن بود كه او معتقد بود ارزيابي مثبت بانك جهاني از سياست هاي اقتصادي شيلي تحت تاثير ملاحظات سياسي صورت گرفته است.

آقاي رومر پسر روي رومر، فرماندار پيشين ايالت كلرادو است. او در سال 1983 از دانشگاه شيكاگو دكتراي اقتصاد گرفت و به دنياي تدريس و كار علمي بازگشت. از مدت ها پيش تصور مي شد كه آقاي رومر و آقاي نوردهاوس برنده جايزه نوبل اقتصاد شوند اما كسي تصور نمي كرد آنها به طور مشترك اين جايزه را تصاحب كنند. سال گذشته ميلادي آقاي روبرت تيلر به خاطر تحقيقات برجسته اش در حوزه پيش بيني رفتار اقتصادي انسان ها جايزه نوبل اقتصاد را دريافت كرد. تحقيقات او بسياري از اقتصاددان ها را متقاعد كرد كه به رفتار انسان ها توجه بيشتري داشته باشند و نيز دولت ها را متقاعد كرد به علم اقتصاد توجه بيشتري داشته باشند. او نشان داد انسان ها به شكل قابل پيش بيني رفتار غيرعاقلانه و غيرمنطقي انجام مي دهند. رفتارهايي كه نظريه هاي اقتصادي توانايي توصيف آنها را ندارند.


*نيويورك تايمزطعام بهشتي توسعه


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4445 به تاريخ 19/7/97، صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله روانشناسي و روانپزشكي شناخت
متن مطالب شماره 6 (پياپي 506)، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است