|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/7/19: دادستان تهران در دادگاه واردكنندگان گوشي تلفن همراه با ارز دولتي: 40 شركت واردكننده گوشي تلفن همراه 492 ميليارد ريال درآمد نامشروع كسب كرده اند
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22125
شنبه 27 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22023 19/7/97 > صفحه 11 (حوادث) > متن
 
      


دادستان تهران در دادگاه واردكنندگان گوشي تلفن همراه با ارز دولتي: 40 شركت واردكننده گوشي تلفن همراه 492 ميليارد ريال درآمد نامشروع كسب كرده انددادستان تهران براي دفاع از كيفرخواست صادره براي متهمان واردكننده گوشي تلفن همراه در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامي تهران ويژه رسيدگي به جرايم اخلالگران در نظام اقتصادي كشور حضور يافت.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دادسراي عمومي و انقلاب تهران، عباس جعفري دولت آبادي در اين جلسه اظهار داشت: متخلفين از قانون و سوء استفاده كنندگان، همواره به دنبال منافذي هستند كه قانون را دور زده و منافع حداكثري خود را تضمين و تامين نمايند؛ متاسفانه برخي منافذ در دستگاه هاي دولتي، اين راه را براي چنين افرادي هموار ساخته است؛ كه از جمله در پرونده هاي حاضر چنين امري كاملا مشهود است. هم چنين در اين پرونده ها، نهادهايي مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانك مركزي و سازمان گمرك كشور، به ترتيب خود را صرفا مسئول و متولي ثبت سفارش، تخصيص ارز و ترخيص كالا دانسته و در فرايند اقدامات مجرمانه بعدي واردكنندگان كالاهاي خريداري شده با ارز دولتي، خود را ذي مدخل ندانسته و ورود ماهوي و جدي به سوء عملكرد برخي واردكنندگان نداشته و ندارند.

جعفري دولت آبادي گفت: متهمان پرونده هاي حاضر با سوءاستفاده از خلاءهاي موجود و عدم نظارت كافي، گوشي هاي تلفن همراه وارد شده با ارز دولتي را با قيمت هايي گزاف و بسيار بالاتر از ارزش واقعي كالا در بازار عرضه كرده و مردم را دچار رنج و نگراني؛ و بازار را گرفتار آشفتگي و التهاب كرده اند.

صدور 61 فقره كيفرخواست براي متهمان  پرونده هاي كلان اقتصادي ظرف 3 ماه اخير

وي از صدور 16 فقره كيفرخواست براي متهمان واردكننده گوشي هاي تلفن همراه در ظرف سه ماه اخير از تير تا شهريور در دادسراي تهران خبر داد و درخصوص مبناي تشكيل اين پرونده ها گفت: وفق اعلام مقامات رسمي كشور، در مجموع معادل 220 ميليون و 643 هزار و 206 يورو ارز دولتي براي واردات گوشي هاي تلفن همراه تخصيص يافته است؛ از اين مبلغ معادل 146 ميليون و 407 هزار و 509 يورو و 14 ميليون و 736 هزار يوان و 18 ميليون و 43 هزار و 150 درهم در اختيار تعداد 40 شركت واردكننده گوشي تلفن همراه قرار گرفته است كه متهمان حاضر به عنوان مديران عامل برخي از اين شركت ها مي باشند. شركت هاي مذكور در مجموع تعداد 393 هزار و 831 عدد گوشي تلفن همراه وارد كشور نموده و تعداد 274 هزار و 280 عدد آن را در بازار به فروش رسانده اند.

دادستان تهران نتيجه اقدامات صورت گرفته در شعب ويژه دادسراي تهران را ارائه داد كه حسب آن، اكثر شركت هاي واردكننده با هدف تحصيل سود هنگفت بدون در نظر گرفتن قيمت اعلام شده از سوي سازمان حمايت از مصرف كنندگان و توليدكنندگان، گوشي هاي تلفن همراه را به قيمت ارز آزاد به فروش رسانده اند؛ به نحوي كه تعداد 40 شركت واردكننده گوشي هاي تلفن همراه در مجموع و در نتيجه گران فروشي هاي كلان مبلغ 492 ميليارد و 742 ميليون و 885 هزار و 143 ريال درآمد نامشروع تحصيل كرده اند؛ در اين ميان تعداد 16 شركت پرونده هاي حاضر، در مجموع مبلغ 278 ميليارد و 289 ميليون و 865 هزار و 836 ريال درآمد نامشروع تحصيل نموده اند.

جعفري دولت آبادي در توجيه وصف مجرمانه تعيين شده براي اين متهمان در كيفرخواست دادسرا، اظهار داشت: اقدامات مجرمانه اين متهمان موجب شده تا تخصيص و تامين ارز دولتي، در عمل تاثير چنداني بر ثبات قيمت ها نداشته و قيمت گوشي تلفن همراه به موازات افزايش قيمت ارز و حتي فراتر از آن افزايش يابد و همين امر موجبات اخلال در توزيع اين قسم از نيازمندي عمومي را فراهم آورده است.

رد ايرادات متهمان از سوي دادستان

وي با اشاره به دفاعيات متهمان و وكلاي آنان طي هشت جلسه برگزار شده از سوي دادگاه، دفاعيات ارائه شده را مخدوش ارزيابي نمود و از استنكاف برخي متهمان اين پرونده ها از ارائه فاكتورهاي مربوط به واردات گوشي هاي تلفن همراه به شعبه بازپرسي خبر داد و چنين امتناعي را بدون آن كه دفاع خاصي را در پي داشته باشد، حاكي از قصد و سعي اين متهمان در سندسازي دانست.

درخواست اشد مجازات براي متهمان

دادستان تهران در پايان دفاعيات خود از كيفرخواست صادره، از دادگاه خواست با محكوم نمودن متهمان به اشد مجازات هاي قانوني مندرج در كيفرخواست، ملت سرافراز ايران را به اجراي سريع، دقيق و متقن قانون توسط دستگاه قضايي اميدوار سازد.

برخي از متهمان و شركت ها مجوز و تخصص  ورود گوشي تلفن همراه را نداشته اند

در اين جلسه رئيس دادگاه نيز گفت: متهماني كه از سوي دادسراي عمومي و انقلاب تهران به دادگاه معرفي شدند، در مجموع چند صد هزار گوشي تلفن همراه كه البته آمار دقيق آن در پرونده تك تك متهمان منعكس است، با ارز 4200 توماني وارد كشور كرده اند كه بخش قابل توجهي از آنها از نوع اپل و از شركت آيفون كه جزو گرانترين گوشي ها است، مي باشد و بخش عمده اي از اين گوشي هاي وارد شده كه بيش از دو سوم است در بازار با قيمت بالاتر و برخلاف ضوابط به فروش رسيده و حدود 100 ميليون يورو بابت وارد كردن اين گوشي ها از دولت گرفته اند.

قاضي موحد ادامه داد: برخي از متهمان و شركت ها اساسا مجوز ورود گوشي تلفن همراه نداشته اند و براساس بررسي هايي كه انجام داديم در اين جهت چندان تخصصي نداشته بلكه با مجوز خاص اقدام به واردات اين كالا كرده اند، همانطور كه همه ما مي دانيم گوشي اپل در ايران خدمات پس از فروش و نمايندگي ندارد، لذا اين افراد كه بطور خاص مجوز گرفتند خودشان متعهد شده بودند كه خدمات پس از فروش را ارائه دهند. در ادامه، برخي از متهمان اين پرونده ها به دفاع از خود پرداختند.

دادستان تهران در دادگاه واردكنندگان گوشي تلفن همراه با ارز دولتي: 40 شركت واردكننده گوشي تلفن همراه 492 ميليارد ريال درآمد نامشروع كسب كرده اند


 روزنامه كيهان، شماره 22023 به تاريخ 19/7/97، صفحه 11 (حوادث)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه سيماي بانكداري
متن مطالب شماره 15، دي و بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است