|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/19: نيويورك تايمز عنوان كرد:ايران، عامل اصلي شكاف آمريكا و اروپا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4552
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4445 19/7/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


نيويورك تايمز عنوان كرد:ايران، عامل اصلي شكاف آمريكا و اروپادنياي اقتصاد : مقامات اروپايي تلاش مي كنند تا برجام را حفظ كنند و اين عامل اكنون نه تنها در موضع گيري هاي واشنگتن و بروكسل قابل مشاهده است، بلكه در سياست ها و اقدامات دو طرف نيز برجام به عامل اصلي مناقشه و تعميق شكاف در روابط فرا آتلانتيكي تبديل شده است.

به گزارش گروه اقتصاد بين الملل روزنامه «دنياي اقتصاد»، روزنامه نيويورك تايمز با برشمردن خروج آمريكا از برجام به عنوان اصلي ترين عامل تعميق شكاف ميان اتحاديه اروپا و آمريكا در گزارشي نوشت: موضوعات متعددي ميان ترامپ و اروپا شكاف ايجاد كرده است كه در اين ميان مساله ايران مهم ترين آنها است. اكنون اروپا به شدت در تلاش است تا با سياست هاي ايالات متحده در قبال ايران مقابله كند كه اين اقدامات، آنها را در كنار روسيه و چين قرار مي دهد. از اوايل سال جاري زماني كه ترامپ خروج آمريكا از توافق هسته اي ايران را كه مهم ترين دستاورد ديپلماسي باراك اوباما محسوب مي شد اعلام كرد، تيم ترامپ فشار خود بر ايران را با اعمال تحريم ها ادامه داده است. اين درحالي است كه رهبران كشورهاي اروپايي تلاش مي كنند تا ضمن حفظ توافق هسته اي، يك مكانيزم پرداخت جايگزين را براي پرداخت پول به ايران ايجاد كنند تا از اين طريق بتوانند سلطه سيستم بانكي آمريكا را در تجارت با ايران دور بزنند. در اين ميان اروپا ايران را تحت فشار قرار داده است تا مانند گذشته به مفاد برجام پايبند بماند تا دستاويزي براي آغاز جنگ در اختيار آمريكا و اسرائيل قرار نگيرد.

به گفته يك ديپلمات اروپايي، رهبران اروپايي در مشاوره هاي خود به تهران از مقامات ايراني خواسته اند تا اتمام دوره نخست رياست جمهوري ترامپ صبر كنند؛ با اين اميد كه او براي دوره دوم در انتخابات رياست جمهوري آمريكا پيروز نشود. اين تفكر البته بسيار روياپردازانه است اما سياست هاي نابهنجار آمريكا در قبال ايران درحال تعميق شكاف ايجاد شده ميان اتحاديه اروپا و دولت ترامپ است.

ماه گذشته جان بولتون، مشاور امنيت ملي كاخ سفيد با انتقاد از عملكرد اروپا گفت:« ما اجازه نمي دهيم تا اروپايي ها تحريم ها را دور بزنند.»

ولكر پرتس، رئيس موسسه امور امنيتي و بين المللي آلمان معتقد است: «تصميم ترامپ براي خروج از توافق هسته اي با ايران منجر به ايجاد شكافي ميان آمريكا و متحدان اروپايي آن شده است و تا زماني كه ترامپ در كاخ سفيد بماند اين شكاف پر نخواهد شد. اكنون آمريكا و اروپا تنها به موضع گيري هاي متفاوت در قبال ايران بسنده نكرده اند، بلكه به طور آشكار در زمينه سياسي و عملي عليه يكديگر تلاش مي كنند. »

به گفته او تنش ها ميان دو طرف در رابطه با توافق هسته اي، مشوق اصلي شكل گرفتن ايجاد «استقلال استراتژيك» اروپا از آمريكا است و حتي از زمان اختلاف ميان دو طرف در سال 2003 و تهاجم به عراق تنش هاي جدي تري ميان دو طرف حاصل شده است. تحريم هايي كه قرار است از 4 نوامبر عليه ايران اعمال شود، جدي ترين تحريم هايي است كه عليه اين كشور وضع شده و قرار است تا صنعت نفت و بانك مركزي اين كشور را هدف قرار دهد. متعاقب آن فروش نفت و محصولات پتروشيمي ايران محدود مي شود و موسسات مالي خارجي در صورت تراكنش با ايران با تحريم هاي آمريكا مواجه خواهند شد. براي دور زدن اين تحريم ها اروپايي ها اميدوارند تا بتوانند يك كانال تراكنش مالي را براي پرداخت پول صادرات و واردات ايران ايجاد كنند.

مهم ترين هدف اين مكانيزم ادامه فروش نفت از سوي ايران است؛ چراكه اقتصاد ايران نفتي است و به همين دليل است كه واشنگتن تحريم هاي سرسختانه اي را براي صادرات نفت اعمال كرد. اما ميزان موفقيت تلاش اروپايي ها مشخص نيست. شركت هاي بزرگ چندمليتي مانند تويوتا، رنو، پژو،زيمنس و دايملر درحال آماده سازي براي خروج از ايران هستند با اين توجيه كه نمي توانند خطر خروج از سيستم بانكي آمريكا را به جان بخرند. از ماه آگوست ميزان صادرات نفت ايران به طور قابل ملاحظه اي كاهش يافته است كه اين موضوع حاميان توافق هسته اي در ايران را تحت فشار قرار داده و جايگاه عناصر تندرو مخالف با توافق را تقويت كرده است.

الي گرانمايه، عضو شوراي روابط خارجي اتحاديه اروپا در اين باره مي نويسد: «هدف نخست اروپا ايجاد راهي است تا ايران بتواند با حفظ وجهه خود در توافق هسته اي بماند. اروپايي ها به همراه روسيه و چين در تلاشند تا يك بسته اقتصادي را به ايران معرفي كنند. همچنين آنها به دنبال برداشتن گام هاي سياسي كافي براي قانع ساختن ايران به ماندن در برجام نيز هستند.»

اروپا همچنين سعي مي كند تا شركت هاي كوچك و متوسطي را كه كمترين آسيب پذيري را در برابر تحريم هاي آمريكا دارند به تجارت با ايران تشويق كند. سوال مهم آن است كه دولت ترامپ در چه مقياسي تحريم ها را اجرايي مي كند. اما اگر توافق از بين برود بدون شك ايران توسعه برنامه هسته اي خود را از سر مي گيرد و اين موضوع همه طرف ها را در شرايط پيش از سال 2013 قرار مي دهد كه به ويژه اروپا تمايلي به بازگشت به چنين وضعيتي را ندارد.

با توجه به تنش هاي موجود ميان ايران با برخي از همسايگان عرب خود مانند عربستان سعودي، بحث از احتمال آغاز يك جنگ غيرمنطقي نيست. حضور نيروهاي وابسته به ايران در بلندي هاي جولان و نزديك به مرز اسرائيل مي تواند به تل آويو بهانه كافي براي بمباران تسليحات هسته اي ايران بدهد همان طور كه پيش از توافق هسته اي اين قصد را داشت با اين تفاوت كه باراك اوباما اسرائيل را از انجام اين اقدام منع كرد اما ترامپ ممكن است مانع اسرائيل نشود. گرانمايه در ادامه مي نويسد: اروپايي ها به تهران اعلام كرده اند كه توافق هسته اي تنها يك توافق اقتصادي نيست، بلكه داراي ابعاد سياسي و امنيتي مهمي براي ايران است و به نظر مي رسد كه تاكنون ايران به مشاوره هاي اروپا گوش فرا داده است.

واشنگتن با اين توجيه از توافق با ايران خارج شد كه برجام نمي تواند فعاليت هاي ايران را در منطقه مانند حمايت از حزب الله محدود سازد كه آمريكا با آنها مشكل دارد. از سوي ديگر دولت هاي اروپايي معتقدند كه آمريكا تلاشي براي كاهش نفوذ ايران در منطقه نكرده است. اكنون اروپا است كه درحال تلاش براي ايجاد چارچوب مذاكرات با ايران و ديگر بازيگران منطقه اي است. همچنين درحالي كه واشنگتن حكومت ايران را يكدست مي داند، اروپايي ها وجود رقابت در حكومت ايران را ناديده نمي گيرند. اروپايي ها تلاش مي كنند تا از سياست هاي افرادي مانند حسن روحاني، رئيس جمهوري ايران و محمد جواد ظريف، وزير امورخارجه او حمايت كنند، چراكه آنها را افراد ميانه رو تري مي دانند كه جايگاه سياسي آنها در داخل به دليل اقدامات ترامپ تضعيف شده است.

جوزف كرينكوين، كارشناس مسائل عدم اشاعه به تازگي نوشت: «به نظر مي رسد كه دولت ترامپ درحال نزديك شدن به آغاز يك جنگ در خاورميانه است.» او جان بولتون و مايك پمپئو را به بدتر كردن اوضاع متهم مي كند كه با مرتبط ساختن ايران با القاعده و داعش به دنبال تشديد تنش ها با ايران هستند. به نظر مي رسد كه اين تنش ها در ادامه با اجرايي شدن تحريم ها تشديد خواهند شد. احتمال اينكه اين تنش ها به يك جنگ در خاورميانه منتهي شود به طرز قابل ملاحظه اي درحال افزايش است. اين همان سناريويي است كه مقامات اروپايي از احتمال بروز آن بسيار نگران هستند و به همين دليل نيز ايران را به ماندن در برجام و صبر كردن تا اتمام دوره رياست جمهوري ترامپ تشويق مي كنند.

نيويورك تايمز عنوان كرد:ايران، عامل اصلي شكاف آمريكا و اروپا


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4445 به تاريخ 19/7/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه راهبرد
متن مطالب شماره 89، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است