|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/7/19: پاسخ مستدل 900 استاد دانشگاه به نامه ساختارشكنانه مدعيان اصلاحات
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22125
شنبه 27 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22023 19/7/97 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


پاسخ مستدل 900 استاد دانشگاه به نامه ساختارشكنانه مدعيان اصلاحات900 استاد دانشگاه در پاسخ به نامه 290 نفر از دانشگاهيان اصلاح طلب درباره مسائل جاري كشور اعلام كردند: از رويكرد عقيم «بحران ? بن بست» به فرآيند ملي «ظرفيت ? راه حل» بپيونديد!

900 نفر از استادان دانشگاه هاي سراسر كشور در بيانيه مستدل خود در پاسخ به نامه 290 نفر از دانشگاهيان اصلاح طلب تصريح كردند: در بيانيه اي كه طي روزهاي اخير از سوي برخي از افراد دانشگاهي و سياسي وابسته به گروه هاي اصلاح طلب و همسوي دولت منتشر شده است، ادعاهاي گرانبار و وارونه اي نسبت به انقلاب و نظام اسلامي مطرح گرديده كه نمي توان از آن، به سادگي عبور كرد يا آن را ناديده انگاشت. همچنانكه قابل پيش بيني بود، به دنبال چالش هاي ساختگي و ناشي از سطحي انديشي و بي عملي كارگزاران اصلاح طلب و تكنوكرات در حوزه اقتصاد، موج ها و تحركاتي از نوع نامه نگاري ها و بيانيه پراكني ها به راه افتاده و خواهد افتاد تا توصيه ها و تجويزهايي چنين كم مايه و غيرعلمي (و بعضا دون شان علم و عالمان)، در چارچوب شرايط پيش ساخته شده و تصنعي، معنادار و موجه شوند، حال آن كه واقعيت، آنچنان هم پوشيده و پنهان نيست كه نتوان درست را از نادرست بازشناخت و متهم را بر جاي شاكي نشاند.

بر اين اساس، گويا اگر بيش از اين، خاموشي گزينيم و به نفع پاره اي ملاحظات و مصالح، روشنگري نكنيم، جريان هاي سياسي، حقايق را آنچنان معكوس جلوه خواهند داد كه به تدريج، افكار عمومي تصور خواهد كرد كه اين گروه ها، تاكنون حاشيه نشين و منزوي و از قدرت بركنار بوده و اينكه نسخه علاج دردها و امراض را در اختيار دارند.در ادامه اين نامه آمده است: گفتمان اصلاحي مدنظر نويسندگان خواسته يا ناخواسته در واقع ترجمان به روز شده اي از استحاله انقلاب اسلامي است كه سال ها پيش مطرح كرده و امروز به بهانه مشكلات معيشتي عديده مردم ? كه دستپخت مديريت خود ايشان و همسويان آنها است- تصور مي كنند كه مي توانند آن را آشكار نمايند. كساني كه در عمده سال هاي بعد از انقلاب، زمام مديريت دولتي و سياست گذاري هاي پولي و بانكي را در دست داشته اند بايد پاسخگو باشند، نه طلبكار و مطالبه گر! هر زمان تفكر انقلابي در عرصه اي از عرصه هاي مديريت كشور اعم از امنيت، اقتصاد، فرهنگ و اجتماع حاكم بوده آن عرصه كارآمد، كامياب، موفق و موجد رضايت عمومي و اجتماعي شده و هر زمان تفكر انقلابي كنار گذاشته شده و به نسخه هاي غيربومي، غيرديني و غيرانقلابي عمل شده، منشا ايجاد برخي آسيب هاي اجتماعي، مفاسد اقتصادي يا اشكالات مديريتي در حوزه اقتصاد و اجتماع شده است.

در بخش ديگري از بيانيه استادان آمده است: متن نامه شامل ليستي از مشكلات، چالش ها، بحران ها و مسائلي است كه نگارش اين ليست بلندبالا هنر و دانش ويژه اي نمي خواهد؛ اما نامه در بخش راه حل ها به كليات و بيان عبارات كلي و عمومي بسنده كرده و از ارائه راه حل علمي، كارشناسي، عيني، دقيق و سياست پژوهانه و سياست گذارانه ناتوان بوده است. مدلي كه نويسندگان نامه در پيش گرفته اند مدعي مدل بحران ? راه حل است؛ يعني ارائه تصويري بحراني از جامعه و سپس راه حل هايي مبتني بر آنكه اين روش شناسي در اكثر حوزه ها ناگزير نتيجه اي جز «بحران?بن بست» ندارد. ايراد اساسي اين مدل آن است كه بر پايه نا اميدي از شرايط موجود بنا شده كه با ادعاي اميدواري نويسندگان در ابتداي نامه همخواني ندارد.

اعضاي هيئت علمي در ادامه به عدم ارائه راهكار در نامه اصلاح طلبان اشاره كرده و مي افزايند: اين نامه هم مانند موارد مشابه منتشره از سوي اين جريانات، عمده مشكلات و راه حلشان را در راه حل هاي سياسي و آزادي هاي اجتماعي بيان مي كند. سياست زدگي نامه آنجا اوج مي گيرد كه يكي از راه حل هاي عاجل خروج از بن بست هاي ادعايي نويسندگان در موضوعات زيست محيطي و نظاير آن، رفع حصر و آزادي زندانيان سياسي عنوان مي شود. آيا منظور از زندانيان سياسي امثال رامين حسين پناهي تروريست است كه قاتل شهروندان عزيز كشورمان بوده يا جاسوس هاي آمريكا و اسرائيل كه در نقش فعال رسانه اي فعاليت مي كرده اند؟ آيا به راستي راه حل خشكسالي كشور، اعلام عفو عمومي است؟ آيا اين ادعاها با سلوك دانشگاهي كمترين نسبتي دارد؟

در اين بيانيه عنوان شده است: جمهوري اسلامي ايران بي ترديد در يك وضعيت خطير جنگ اقتصادي قرار دارد. به كارگيري واژه «جنگ» براي توصيف موقعيت اقتصادي اگر تا پيش از خروج آمريكا از برجام و اعمال تحريم هاي همه جانبه اخير بر ايران از نظر برخي تحليل گران داخلي همچنان اغراق آلود مي نمود؛ اما در شرايط كنوني واقعيتي مورد اذعان و اجماع ملي است. اين درجه از صف آرايي و منازعه اقتصادي در مقياس جهاني و در تاريخ تنش ها و هماوردي هاي اقتصادي دولت ملت ها، وضعيت بي نظير و بي سابقه اي را نشان مي دهد. بالابردن درجه تحريم اقتصاد يك كشور به شديدترين صورت قابل تصور از تحريم اقتصادي را با هيچ استعاره اي جز جنگ نمي توان توضيح داد.

در بخش هاي ديگري از بيانيه 900 عضو هيئت علمي دانشگاه ها آمده است: به رغم ادعاهاي نويسندگان نامه، كشور و نظام دچار بن بست نيست، ما دچار بن بست نشده ايم و نبايد بحران كارآمدي دولتي را به حاكميت سياسي نسبت داد؛ چون هيچ بن بستي در ظرفيت هويت ملي ايراني وجود ندارد و نظام، همچنان از عهد? حل مسئله ها و مشكلات برمي آيد. بايد ميان اصل ناكارآمدي دولتي و كليت حاكميت از يك سو، و وجود اختلال كاركردي در برخي نهادها و زيرمجموعه هاي آن، تفاوت قائل شد.

متن كامل اين نامه خواندني و پرمحتوا كه به دليل طولاني بودن امكان انتشار آن در روزنامه فراهم نشد، در سايت هاي اينترنتي قابل دسترسي و مطالعه است.

پاسخ مستدل 900 استاد دانشگاه به نامه ساختارشكنانه مدعيان اصلاحات


 روزنامه كيهان، شماره 22023 به تاريخ 19/7/97، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 78 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه كارافن
متن مطالب شماره 41، بهار و تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است