|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/7/19: راز سكوت بن سلمان در برابر ترامپ
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22127
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22023 19/7/97 > صفحه 8 (دريچه اي به جهان) > متن
 
      


راز سكوت بن سلمان در برابر ترامپ
بررسي توهين هاي سريالي رئيس جمهور آمريكا به عربستان

نويسنده: محمدرضا مرادي

عربستان از سال 1945 و ديدار ملك «عبدالعزيز» بنيانگذار رژيم پادشاهي سعودي با «فرانكلين روزولت» رئيس جمهور وقت آمريكا، بر روي عرشه ناو «كوينسي» در درياي سرخ، همواره به عنوان متحد آمريكا مطرح بوده است و حتي بحران هاي متعدد در جهان عرب نيز نتوانسته كه اين ارتباط را از هم بگسلد. در دوران «باراك اوباما» رئيس جمهور سابق آمريكا اين روابط سرد شده، اما هيچگاه تيره نشده است. پيروزي «دونالد ترامپ» در انتخابات رياست جمهوري آمريكا، فصل جديدي از روابط دوستانه را ميان دو كشور گشود. در دوره ترامپ، عربستان به بهانه هاي مختلف، حدود 500 ميليارد دلار به واشنگتن باج داده و در اين دوره، بزرگ ترين قرارداد تسليحاتي به ارزش 110 ميليارد دلار، بين دو كشور منعقد شده است. اما نكته مهم اين است كه اين باج دهي ها نيز باعث نشده است رئيس جمهور آمريكا نگاهي محترمانه به عربستان داشته باشد؛ ترامپ به مناسبت هاي مختلف به عربستان توهين كرده و اين كشور را تحقير مي كند. عربستان نيز در برابر اين توهين ها، واكنشي نشان نداده و به عبارتي منفعل بوده است. اما راز توهين هاي ترامپ و سكوت آل سعود چيست؟

چند نمونه از توهين هاي ترامپ

- بعد از آنكه«محمد بن سلمان» فروردين ماه 97 در دفتر كاخ سفيد با ترامپ ديدار كرد، رئيس جمهور آمريكا از كارمندانش خواست «همه صندلي ها و اسبابي را كه بن سلمان رويش نشسته يا دست زده، به خوبي تميز كنند، تا مبادا شپشي از خود به جاي گذاشته باشد». 

- رئيس جمهور آمريكا در توهيني ديگر، اعلام كرد كه عربستان براي ما گاوي شيرده است و هر وقت بخواهيم از آن طلا و دلار مي دوشيم و هروقت شيرش تمام شود، «آن را سر مي بريم».

- ترامپ شهريور گذشته در واكنش به افزايش قيمت نفت خطاب به كشورهاي عربي گفت: «ما از كشورهاي خاورميانه محافظت مي كنيم. امنيت آنها بدون ما مدت زيادي دوام نخواهد آورد. اوپك بايد همين حالا قيمت ها را پايين بياورد.»

-ترامپ اخيرا با اشاره به گفت وگوي تلفني خود با «ملك سلمان»، پادشاه سعودي گفت: «عربستان را دوست دارم. گفت وگويي طولاني با پادشاه فوق العاده شان سلمان داشتم. به او گفتم، پادشاه! شما چندين تريليون پول داريد. بدون ما چه كسي مي داند براي شما چه اتفاقي مي افتد؟» رئيس جمهور آمريكا اضافه كرد: «با ما، آنها كاملا ايمن هستند. ولي ما چيزي كه بايد به دست بياوريم را به دست نمي آوريم. ما از ارتش آنها حمايت مالي مي كنيم. گفتم بگذار يك سؤال بپرسم: چرا ما داريم به ارتش اين كشورهاي بسيار ثروتمند كمك مالي مي كنيم؟»

-روزنامه واشنگتن پست 12 مهر 96 گزارش داد رئيس جمهور آمريكا، در ادامه اظهارات تحقيرآميز خود درباره عربستان، چندي پيش در يك نشست انتخاباتي به عربستان توهين كرده است. طبق اين گزارش، ترامپ در يك نشست انتخاباتي غيرعلني كه با حضور حاميان مالي حزب جمهوري خواه در هتل بين المللي خودش (هتل ترامپ) در واشنگتن برگزار شده بود، درباره موضوعات مختلفي از جمله رابطه با عربستان صحبت كرده و با افتخار گفته بود كه در سفر سال گذشته خود به عربستان بر خلاف عرف معمول، در برابر پادشاه اين كشور تعظيم نكرده است. او در ادامه گفته است كه پيش از اين ديده بود كه چطور «باراك اوباما» (رئيس جمهور سابق آمريكا) تعظيم كرده و به همين دليل، تصميم گرفته در سفر خود به عربستان، چنين كاري انجام ندهد. ترامپ در ادامه اظهارات خود در اين نشست، مجددا موضوع حمايت نظامي آمريكا از عربستان را تكرار كرده و گفته است اگر حمايت هاي آمريكا نباشد، ايران ظرف دو هفته بر عربستان غلبه مي كند. بر اساس گزارش واشنگتن پست، رئيس جمهور آمريكا همچنين در اين نشست انتخاباتي فاش كرده است كه «ملك سلمان»، پادشاه سعودي، چندي پيش با او تماس گرفته و از او خواسته كه آمريكا در انجام يك عمليات نظامي بزرگ به عربستان كمك كند اما او به پادشاه عربستان گفته كه اگر عربستان خواهان اين همكاري است بايد چهار ميليارد دلار بابت آن بپردازد. ترامپ درباره ماهيت اين عمليات و كمك درخواستي عربستان و حتي زمان اين درخواست، سخني به زبان نياورده است. اما واشنگتن پست اسفند سال گذشته به نقل از منابع آگاه گزارش داد كه رئيس جمهور آمريكا از عربستان خواسته براي كمك به كاهش نفوذ ايران در سوريه، چهار ميليارد دلار به واشنگتن بپردازد. 

در هر حال، معما اين است كه در مقابل اين توهين ها، عربستان نه تنها اعتراضي نكرده، بلكه سطح روابط با آمريكا را نيز گسترش داده و در مسئله فلسطين، به دنباله رو ترامپ تبديل شده و حتي به دنبال عادي سازي روابط با اسرائيل است. اين در حالي است كه عربستان اخيرا به دنبال يك انتقاد ساده دولت كانادا، روابط خود با اين كشور را بسيار محدود كرده بود. اما چرا رياض در برابر واشنگتن منفعل است؟

حمايت هاي ويژه

نخستين دليل سكوت بن سلمان به عنوان فردي كه عملا حاكم عربستان است، به نقش ترامپ در به قدرت رسيدن بن سلمان برمي گردد؛ وليعهد سعودي قدرت گرفتن خود را مديون حمايت هاي ترامپ مي داند چند سال قبل گزينه نخست آمريكا براي جانشيني ملك سلمان، «محمد بن نايف» بوده است. ولي ترامپ وي را بركنار و زمينه را براي قدرت گرفتن بن سلمان هموار كرده است. به همين دليل، بن سلمان مجبور به اطاعت از فرامين ترامپ است.

ترامپ از زماني كه توانست «هيلاري كلينتون» را در انتخابات رياست جمهوري آمريكا شكست دهد، سياست منطقه اي اين كشور نيز دچار تغييراتي شده است. مهم ترين نمود اين تغيير نيز در قبال عربستان رخ داده است. در زمان «باراك اوباما» محمد بن نايف به عنوان شخص مورد اعتماد آمريكا شناخته مي شد و به نوعي واشنگتن وي را براي پادشاهي سعودي انتخاب كرده بود. اما نگاه تاجر مسلكي ترامپ باعث شد كه وي به سمت گزينه اي در عربستان حركت كند كه منافع اقتصادي بيشتري براي آمريكا به همراه داشته باشد. از اين رو، تلاش هاي چند ماهه «عادل الجبير» در آمريكا باعث تغيير نگاه تيم ترامپ شد و بن سلمان براي پادشاهي، رضايت واشنگتن را نيز گرفت. انتخاب عربستان به عنوان اولين مقصد سفر خارجي ترامپ، نشان از اهميت رياض در سياست منطقه اي آمريكا داشت. در اين سفر، واشنگتن و رياض قراردادهايي به ارزش 500 ميليارد دلار امضا كرده اند. در هر حال، دلارهاي سعودي در اقناع ترامپ براي پادشاهي بن سلمان نقش اصلي را ايفا كرده اند. در واقع، نگاه امنيتي ترامپ به منطقه و اينكه مسائل خاورميانه از طريق بازيگران متحد آمريكا پيگيري شود باعث شد تا بن سلمان در نقشه سياسي منطقه اي ترامپ، صاحب جايگاهي مهم شود. دو هفته پس از اين سفر، پادشاه سعودي با فرماني، بن نايف را از وليعهدي بركنار و بن سلمان را جانشين وي كرد. سفر ترامپ باعث شد كه بن سلمان حامي قابل اتكايي براي رسيدن به تخت پادشاهي پيدا كند و همين مسئله، برنامه هاي وي براي رسيدن به پادشاهي را بسيار شتاب داده است.

در يك جمع بندي، با به قدرت رسيدن ترامپ در آمريكا، بن سلمان جانشين وليعهد سعودي نيز موفق شد خود را به عنوان گزينه اي مناسب در جهت منافع آمريكا معرفي كند و از اين رو، حمايت هاي ترامپ از وي باعث شد تا بن سلمان در كودتايي، محمد بن نايف را از وليعهدي بركنار و خود بر اين پست تكيه زند. كتاب «آتش و خشم درون كاخ سفيد ترامپ» نوشته «مايكل ولف»، روزنامه نگار آمريكايي، بخشي از اين مسئله را افشا كرده است.

به خاطر اينكه بن سلمان وليعهدي خود را مديون ترامپ مي داند، تحقير ها و توهين وي را تحمل مي كند. چرا كه قدرت بن سلمان قائم به ترامپ بوده و در صورت عدم حمايت هاي ترامپ، بن سلمان نيز جايگاه خود را به سرعت از دست خواهد داد. 

نداشتن مشروعيت در داخل

نكته ديگر نيز به عدم مشروعيت داخلي، آل سعود بر مي گردد. اين رژيم به دليل ضعف مشروعيت داخلي براي بقا مجبور به دنباله روي از يك قدرت بزرگ است و به اصطلاح بايد خود را زير چتر امنيتي قدرتي بزرگ قراردهد تا از هرگونه تهديد در امان باشد. عربستان اين چتر امنيتي را از سال 1930 در ابتدا، انگليس و سپس، آمريكا قرارداده و به همين دليل، مطيع سياست هاي آمريكا است.

طبق گزارش المانيتور، ثبات در عربستان همزمان با افزايش فزاينده ترديدها درباره تصميمات وليعهد اين كشور، بسيار شكننده شده است. طي نيم قرن گذشته ثبات در عربستان سعودي تا اين اندازه به خطر نيفتاده بود. پس از آنكه «ملك فيصل» برادر خود را در سال 1964 بركنار كرد، روند جانشيني در راس اين پادشاهي، كاملا مشخص بوده و هيچ رقابتي در آن مطرح نبوده است. در تمام آن سال ها، با وجود تحولات ناگوار داخلي و خارجي كه اين كشور با آن مواجه بوده، تا اين اندازه ثبات رژيم آل سعود به خطر نيفتاده بود.

يادداشت المانيتور در ادامه تاكيد مي كند كه يكي از طرح هاي ابتكاري وليعهد عربستان كه به شدت ثبات اين كشور را به خطر انداخته، به راه انداختن جنگ عليه يمن بوده است. «احمد بن عبدالعزيز» از شاهزادگان بلندپايه سعودي در مصاحبه اخير خود در لندن، علنا محمد بن سلمان را مقصر جنگ يمن معرفي كرد. طبق گزارش المانيتور، محمد بن سلمان به حدي در داخل تحت فشار است كه حتي شب ها را در كشتي 500 ميليون دلاري خود در آن سوي جده سپري مي كند. مادامي كه ملك سلمان در قدرت است، محمد بن سلمان محتمل ترين وارث تاج و تخت به نظر مي رسد، اما شرايط فعلي عربستان به گونه اي است كه در صورت مرگ پادشاه، فرايند جانشيني وي ممكن است يك روند جنجال برانگيز و حتي خشن باشد.

طبق اين گزارش، ثبات در عربستان تاكنون تا اين اندازه به طور جدي، مورد نگراني رؤساي جمهور آمريكا قرار نگرفته بود. دست كم در 50 سال گذشته، روند جانشيني آل سعود نسبتا مشخص و قابل پيش بيني بوده است، اما حالا با چك سفيدامضايي ترامپ براي عربستان و حمايت بي چون و چرا از جنگ در يمن، به نظر مي رسد كه كاخ سفيد رويكرد خطرناكي را در پيش گرفته است. در حال حاضر كه وليعهد عربستان، وجهه خود را بر سر رهايي از باتلاق وحشتناك يمن از دست داده، به نظر مي رسد كه دوست آمريكايي وي بايد به دنبال روشي محترمانه براي پايان هر چه زودتر اين تراژدي در يمن باشد.

از سوي ديگر، مجتهد افشاگر اسرار سعودي اعلام كرده، بن سلمان به خاطر درز اطلاعات حساس دفتر پادشاهي به شاهزاده «احمد» (عمويش)، بسيار ناراحت است و در حال حاضر چند نفر مشكوك به درز اين اطلاعات هستند. مجتهد تاكيد كرده، نگراني و ترس بن سلمان در ماه هاي اخير دوچندان شده است. اين امر سبب شده كه او همه اوقات خودش را در كشتي تفريحي در حدفاصل جده و شهر نيوم در درياي سرخ بگذراند و اگر مجبور به حضور در جشن ها و مراسم يا ديدار با مسئولان خارجي شود، اين كار را در جده انجام دهد، زيرا از شدت ترس نمي خواهد از دريا دور شود تا بتواند در صورت احساس خطر سريع فرار كند. اين افشاگر اسرار آل سعود درباره محافظان شخصي وليعهد سعودي نيز نوشته: «بن سلمان به عناصر سعودي براي حفاظت مستقيم از خود ديگر اعتماد ندارد و درحال حاضر، بن سلمان به مزدوران آموزش ديده خارجي متكي است. و فقط هنگامي كه مي خواهد از دريا براي حضور در جشن ها و مراسم ها بياييد، به طور مستقيم از گارد سلطنتي كمك مي گيرد.»

اين شرايط به خوبي نشان دهنده اين است كه بن سلمان در بين نيروهاي امنيتي نتوانسته است جايگاه مطمئني كسب كند و يا حمايت قبايل و شاهزاده هاي آل سعود را داشته باشد. بنابراين در سايه عدم مشروعيت داخلي وي تنها قدرت قابل اتكا را ترامپ دانسته و به همين دليل سعي دارد تا به نحوي رفتار نكند كه حمايت هاي ترامپ از وي كاهش يابد.

شكست هاي منطقه اي

عربستان در شرايط كنوني در عرصه منطقه اي جايگاه مناسبي ندارد. شكست اين كشور در پرونده هاي مهم منطقه اي مانند جنگ يمن ، بحران سوريه، لبنان و عراق باعث شده است تا سياست خارجي عربستان به صورت كامل در اين چهار پرونده با شكست مواجه شود. در لبنان نيروهاي حامي حزب الله در انتخابات پارلماني موفق به كسب اكثريت كرسي هاي پارلماني شدند. در عراق نيز علاوه بر اينكه عربستان تلاش زيادي كرد تا نيروهاي «حشد الشعبي» را در انتخابات پارلماني با ناكامي مواجه كند، اما شكست خورده است. نكته مهم تر اين است كه هم نخست وزير هم رئيس جمهور و حتي رئيس پارلمان عراق از شخصيت هاي طرفدار محور مقاومت هستند. سوريه نيز شكست كامل سياست هاي عربستان را در حمايت از تروريست ها به نمايش گذاشته است. 

اما در يمن اوضاع بن سلمان بسيار ناگوار تر است. بن سلمان از فرودين ماه 94 در حالي جنگ يمن را آغاز كرد كه پيش بيني مي كرد اين جنگ در چند هفته با شكست انصارالله به پايان برسد. اما با گذشت بيش از 40 ماه از اين جنگ، اوضاع كاملا به سود انقلابيون يمن است. انصارالله به همراه ديگر گروه هاي انقلابي توانسته اند از 22 استان يمن بر 11 استان مسلط شوند. در واقع مهم ترين استان هاي يمن اكنون در اختيار انصارالله قرار دارد. در شرايط كنوني انصارالله بر استان هاي صعده، عمران، حجه، المحويت، الحديده، صنعا، ذمار، ريمه، اب، البيضاء و تعز مسلط است. البته علاوه بر اين استان ها بر بخش هايي از استان هاي الجوف، مارب، لحج و الضالع نيز مسلط است. در واقع انصارالله در شرايط كنوني از 528 هزار كيلومتر مربع مساحت يمن بر 125 هزار كيلومتر مسلط است. البته بايد توجه داشت كه استان حضرموت با 193 هزار كيلومتر يعني 36 درصد از مساحت يمن در اختيار گروه هاي تروريستي(داعش و القاعده) قرار دارد. حضرموت از مناطق كم جمعيت يمن و جزيرةالعرب است و به جز بخش هاي معدودي در مغرب آن كه تراكم جمعيتي بيش از هزار نفر در هر كيلومتر مربع دارند، تقريبا در سراسر حضرموت تراكم جمعيت كمتر از پنجاه نفر است. استان المهره هم با 82 هزار كيلومتر مربع، يك منطقه مستقل شده است و اخيرا(13 تيرماه 97) شبكه تلويزيوني الجزيره در خبري اعلام كرد، فرماندار استان المهره در شرق يمن ضمن اشغالگر خواندن نيروهاي سعودي و اماراتي خواستار خروج سريع اين نيروها از خاك يمن شده است.

علاوه بر اين، اكنون شاهد نوعي تغيير استراتژي در جنگ يمن نيز هستيم. انصارالله اكنون از فاز پدافندي خارج شده و به فاز آفندي و حمله روي آورده است. در اين مسير، موشك هاي بالستيك و انواع پهپادهاي انقلابيون يمن تبديل به كابوسي براي آل سعود و امارات شده اند. ارتش و يگان هاي موشكي يمن تاكنون دو بار فرودگاه بين المللي دوبي را با پهپادها مورد هدف قرارداده و سال گذشته نيز تاسيسات هسته اي «البراكه» در ابوظبي را هدف قرارداده بود. علاوه بر اين، كاخ «اليمامه» نيز به عنوان يكي از مهم ترين كاخ هاي سلطنت عربستان، توسط موشك هاي انصارالله مورد هدف قرار گرفت و پهپادهاي يمني بارها به تاسيسات آرامكو و پادگان هاي نظامي عربستان خسارت وارد كرده اند. 

اين مسائل نشان دهنده اين است كه بن سلمان بازي را در عرصه منطقه اي به محور مقاومت واگذار كرده و بنابراين، بايد در برابر توهين هاي ترامپ سر تعظيم فرود آورده و هيچ اعتراضي نكند تا شايد حمايت هاي ترامپ از وي همچنان ادامه يابد.

واكنش به سبك بن سلمان

وليعهد سعودي كه خود، پدر و كشورش طي چند هفته اخير بارها از سوي ترامپ تحقير شده اند، در گفت وگو با «بلومبرگ» و در واكنش به اين تحقير ها گفته: « بايد بپذيريم كه هر دوستي، هم حرف هاي خوب مي زند و هم حرف هاي بد.» بن سلمان در پاسخ به اين مسئله كه ترامپ اخيرا گفته بود در صورت قطع حمايت هاي نظامي واشنگتن از رياض، ايراني ها ظرف دو هفته اين كشور را فتح مي كنند، نيز اينگونه واكنش نشان داده: «عربستان پيش از آمريكا وجود داشت. ما از سال 1744 ميلادي وجود داريم و فكر كنم كه اين يعني بيش از 30 سال قبل از به وجود آمدن آمريكا.» خبرنگار بلومبرگ سپس از بن سلمان پرسيد كه «آيا اهميت نمي دهيد كه ترامپ اين چيزهاي واقعا گستاخانه را درباره پدر شما مي گويد؟» كه بن سلمان پاسخ داد: «خب، مي دانيد، بايد قبول كرد كه دوستان چيزهاي خوب و بد درباره ما مي گويند. شما نمي توانيد دوستاني داشته باشيد كه 100 درصد چيزهاي خوبي درباره شما مي گويند. اين ماجرا حتي درون خانواده ها هم صادق است. هميشه سوءتفاهم هايي وجود دارد و ما اين (سخنان ترامپ) را هم در همين دسته طبقه بندي مي كنيم. »(!) خبرنگار بلومبرگ درخصوص همكاري هاي ترامپ و سعودي ها در موضوع نفت هم سؤالاتي مطرح كرد كه وليعهد سعودي در پاسخ گفت: «آمريكا عملا از عربستان و ديگر اعضاي اوپك خواست كه به آنها اطمينان بدهند كه كاهش توليدي از جانب ايران نخواهد بود مگر اينكه ما آن را جبران كنيم. همين اتفاق هم افتاد. ايراني ها اگر اشتباه نكنم اخيرا 700 هزار بشكه از توليد نفت خود را كاهش داده اند و عربستان، اعضاي اوپك و حتي كشورهاي خارج از اوپك روزانه يك و نيم ميليون بشكه (بيشتر) نفت توليد كرده اند. به اين ترتيب، ما به ازاي هر بشكه نفت ناپديد شده ايران، دو بشكه نفت صادر كرده ايم.»(!)

نتيجه

سكوت عربستان در برابر آمريكا در اين دوره حتي بر خلاف دوره هاي قبل نيز است. به نوشته راي اليوم، سكوت رياض همچنين با موضعي كه عربستان پيشتر در برابر اظهارات «باراك اوباما» اتخاذ كرد نيز مغايرت دارد. اوباما مارس 2016 در مصاحبه با مجله «آتلانتيك»، از كاهش اهميت كشور هاي خليج فارس در برنامه هاي آمريكا سخن گفت و اين كشور ها را مسئول مشكلاتي دانست كه آمريكا را گرفتار خود كرده است. عربستان به اين اظهارات، به شدت انتقاد كرده بود. به گفته منابع آگاه از سياست هاي جديد آمريكا، آنچه مقامات عربستان را به سكوت در برابر اظهارات ترامپ وا داشته، اين است كه آنها مي دانند، رئيس جمهور آمريكا به هرگونه اظهارات نامناسب عربستان، با خشونت بسيار و چه بسا با تحريم هاي اقتصادي پاسخ دهد. همچنين، آنچه رياض را به سكوت واداشته، نگراني آن از احتمال توقف حمايت هاي نظامي آمريكا در جنگ عليه يمن است. در صورت توقف حمايت ها، عملكرد نظامي عربستان به شدت دچار ضعف شده و اين باعث حملات بيشتر يمني ها عليه خاك عربستان خواهد شد. حمايت آمريكا از عربستان، در فراهم آوردن اخبار و اطلاعاتي درباره مواضع نيرو هاي يمني و نيروهاي انصارالله، مشاركت افسران سابق به ويژه فرماندهان در جنگ، همچنين حضور نيرو هاي فني آمريكا براي نظارت بر برخي حملات، از جمله رهگيري موشك هاي بالستيك كه انصارالله با آنها خاك عربستان را هدف قرار مي دهند، نمود مي يابد. به طور كلي، مي توان گفت كه بن سلمان به دليل اينكه موجوديت خود را قائم به ترامپ مي داند، از هرگونه رفتار و يا اقدامي كه احتمالا باعث رنجش ترامپ شود حذر مي كند. به همين دليل، توهين هاي ترامپ هر قدر هم كه باشد، نبايد انتظار داشت كه بن سلمان به اين توهين ها، واكنش نشان بدهد. 

راز سكوت بن سلمان در برابر ترامپ


 روزنامه كيهان، شماره 22023 به تاريخ 19/7/97، صفحه 8 (دريچه اي به جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 56 بار
    آثار ديگري از " محمدرضا مرادي"

  چرا پادشاهي بن سلمان به تاخير افتاد؟
محمدرضا مرادي، كيهان 8/5/97
مشاهده متن    
  بادهاي مخالف و موافق در دومين دوره رياست جمهوري اردوغان
محمدرضا مرادي، كيهان 14/4/97
مشاهده متن    
  محمد بن سلمان مجري اصلاحات با خاستگاه آمريكايي / سند 2030، حجاب زنان عربستان را نشانه گرفت
محمدرضا مرادي، كيهان 24/3/97
مشاهده متن    
  سناريوهاي غيبت چهار هفته اي بن سلمان
محمدرضا مرادي، كيهان 1/3/97
مشاهده متن    
  تاكتيك هايي كه يكي يكي رنگ مي بازند / حربه هاي عربستان در جنگ يمن
محمدرضا مرادي، كيهان 20/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه مطالعات فقه اسلامي و مباني حقوق
متن مطالب شماره 37، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است