|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/7/19: كم كاري نخبگان در تبيين ولايت فقيه
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22125
شنبه 27 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22023 19/7/97 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


زلال بصيرت 
كم كاري نخبگان در تبيين ولايت فقيههمواره در جامعه اختلافات و پديده هاي زشت و زيبا وجود داشته است؛ حتي با وجود خدمات بي نظيري كه پيامبر اكرم(صلوات الله عليه وآله) به مردم جامعه آن روز عربستان كرد و آنها را از حضيض ذلت به اوج عزت رسانيد، پس از رحلت آن حضرت ديري نپاييد كه برخي از صحابه در ميان مسلمانان اختلاف ايجاد كردند.

قرآن بهترين قانون و پيامبر اسلام بهترين مجري قانون بود، با اين وجود هنوز چند سالي از وفات آن حضرت نگذشته بود كه افرادي از امت ايشان در كربلا بالاترين جنايات را نسبت به فرزند ايشان مرتكب شدند! با توجه به اين واقعيات تاريخي نمي توان توقع داشت كه وجود قانون خوب و مجري صالح، به تنهايي موجب شود كه همه افراد جامعه راه صلاح را بپيمايند؛ زيرا همه انسان ها مختارند و دائما با قرار گرفتن در شرايط مختلف در حال امتحان شدن هستند.

هر يك از ما بايد وضعيت خودمان را در اين امتحانات بسنجيم و ببينيم چه مقدار به تكليفمان عمل كرده ايم،يكي از وظايف ما اين است كه اگر با انحرافي در جامعه مواجه شديم، آن را ريشه يابي كنيم، تا بتوانيم راه درمان آن را بياييم. انحرافاتي كه در صدر اسلام و پس از وفات پيغمبر اكرم ايجاد شد و نيزانحرافاتي كه بعد از پيروزي انقلاب اسلامي پيدا شد، نمونه هاي خوبي در اين زمينه هستند كه مي توان آنها را مقايسه و ارزيابي كرد.

خطر نخبگان سست ايمان براي دين و انقلاب

 متاسفانه گاهي برخي از متدينين كه ادعاي الگو و راهنما بودن براي ديگر افراد جامعه را دارند، كارهايي انجام مي دهند كه آثار سوء آن از اقدامات دشمنان بيشتر است و چه بسا دشمن خواسته خود را به وسيله اين افراد محقق مي كند.

بخشي از علل انحرافات در صدر اسلام و امروز مشترك است، يكي از عمده ترين اين علت ها اين است كه متاسفانه برخي مديران ارشد و سردمداران جامعه حقيقت دين را بدرستي نشناخته اند و به آن اعتقاد كامل ندارند؛ حتي برخي از ايشان معتقدند كه تاريخ مصرف دين گذشته و احكام اسلام متعلق به 1400 سال پيش بوده و امروزه با پيشرفت علم، دين كارآيي ندارد!

گروهي از فرهيختگان جامعه ما نيز كه معتدل تر هستند، دين را حداكثر به عنوان يك نهاد در كنار ساير نهادهاي اجتماعي مانند اقتصاد و امنيت مي دانند، كه اين همان تفكر سكولاريسم است. بر اساس اين تفكر، تنها راه پيشرفت اين است كه نهاد دين در حوزه امور فردي باقي بماند و دخالتي در امور اجتماعي نداشته باشد؛ برنامه هاي مورد نياز براي اداره جامعه و مسائل مشابه نيز از علوم روز اخذ شود؛ همان گونه كه كشورهاي ديگر دنيا چنين مي كنند!

بسياري از اين افراد قلبا آرزو دارند كه اي كاش ايران هم نه مثل آمريكا ?چون معتقدند ايران نمي تواند به آن حد برسد!- بلكه مانند اسرائيل، شبيه يكي از ايالت هاي آمريكا مي شد؛ البته مخالفتي هم با نماز خواندن و عزاداري سيدالشهدا(ع) ندارند. متاسفانه چنين تفكري در ذهن بسياري از افراد، از عوام تا نخبگان وجود دارد. خدا نكند كه چنين تفكري در بزرگان حوزه هم نفوذ كند!

لزوم روشنگري براي افراد كج فهم و منحرف

 يكي از مشكلات اساسي كه هم امروز و هم در صدر اسلام مطرح بود، اين است كه عليرغم پذيرش اين مسئله از سوي امت اسلامي كه بايد از رسول خدا(ص) و اولي الامر پيروي كرد، اما در عمل، خانداني مثل عباسيان 500 سال بر قلمرو كشورهاي اسلامي سلطنت كردند.

بايد طرحي انديشيده شود و براي اجراي آن برنامه ريزي صورت گيرد كه با انجام آن هر چند در درازمدت- بتوانيم به هدفي كه خدا و اولياي او داشتند نزديك شويم؛ اين طرح بايد براي همگان روشن كند كه اسلام كامل ترين دين است و براي همه ابعاد زندگي انسان، از قبيل رفتارهاي فردي، نحوه ارتباط با  افراد خانواده، مسائل اجتماعي و حتي تعاملات بين المللي برنامه دارد،چنين كاري بايد عاقلانه، همراه با مراعات ادب و احترام نسبت به افراد صورت گيرد، در انتخاب راه نيز بايد ارزش هاي ديني رعايت شود؛ مبادا رفتارهايي انجام دهيم و سخني بگوييم كه ناخواسته زمينه پيشرفت كار را از بين ببرد. چه بسا گاهي بايد به افرادي كه دچار خطا و اشتباه شده اند، احترام گذاشت و حتي دستشان را هم بوسيد تا مسير فهم صحيح دين براي ايشان روشن شود؛ حتي ممكن است براي جلوگيري از توطئه دشمنان چنين كاري وظيفه شرعي هم باشد.

در اين مسير حتي بايد با كفار هم مهربان بود تا زمينه هدايت آنها فراهم شود؛ از همين روست كه بخشي از زكاتي كه از مسلمانان گرفته مي شود، به عنوان «مؤلفة قلوبهم» براي جلب نظر كافران در نظر گرفته شده، تا آنها نسبت به اسلام خوشبين شوند؛ چه بسا اين كار عاملي شود براي اينكه آنها تحقيق كنند و حقيقت را بشناسند، چون بسياري از اين افراد قلوب مستعد و پاكي دارند و آماده شناخت حقيقت هستند.

ضرورت شناساندن حقيقت دين به افراد جامعه

ابتدا بايد ببينيم حقيقت دين چيست؛ آيا دين، مطابق نظر جامعه شناسان، صرفا اعتقاد به قداست يك امر و انجام برخي مناسك است؟! اگر ما تعريف ديگري از دين داريم، بايد با فكر و انديشه، طرحي براي معرفي آن آماده و براي پياده سازي آن سعي و تلاش كنيم؛ البته آماده كردن چنين طرحي به اين معنا نيست كه خود ما مي توانيم به تنهايي همه كارها را بر عهده بگيريم؛ بلكه بايد ببينيم ما در كجاي آن قرار مي گيريم و چه بخشي از آن بر عهده ماست.امروزه دنيا ما را به عنوان كشور ولايت فقيه مي شناسد؛ دغدغه امام راحل(ره) نيز تا آخرين لحظات عمر همين مسئله بود؛ اما متاسفانه شناخت مردم نسبت به اين عنصر رو به ضعف است؛ زيرا طبيعتا نسل جديدي كه پا به عرصه گذاشته، مانند نسل هاي قبل با اين مفهوم آشنايي ندارد؛ از سوي ديگر نسل امروزي روحيه اي مطالبه گر دارند؛ به اين معنا كه به جاي قدرداني از زحمات گذشتگان و فداكاري هاي شهدا براي به ثمر رسيدن انقلاب، بيشتر نقص ها و مشكلات را مي بينند و چه بسا به خاطر غفلت از ريشه برخي مشكلات، اصل چنين حكومتي را ناكارآمد بپندارند. شبكه هاي اجتماعي و فضاي مجازي نيز با باراني از شبهات، ذهن ها را از شناختن حقيقت باز مي دارند؛ شبهاتي كه دامنه آنها از ايجاد ترديد در اصل دين، تا مسائل مربوط به انقلاب اسلامي و ولايت فقيه گسترده است. امروز همگان فهميده اند كه نوك حملات دشمن به سوي ولايت فقيه است،مانع اصلي بر سر راه دشمنان براي رسيدن به اهدافشان همين اصل است؛ مگر نه اينكه برخي كشورهاي ديگر كه عنوان جمهوري اسلامي دارند، اما از ولايت فقيه بي بهره اند، با آمريكا مشكلي ندارند؟!

ولايت فقيه، ستون اسلام

اينكه دشمنان با ايجاد شبهه و داده هاي غلط قصد انحراف اذهان را داشته باشند، تعجبي ندارد؛ اما تعجب در اين است كه گاهي شنيده مي شود، كساني در حوزه علميه به بهانه بحث علمي، اين مسئله را مطرح مي كنند كه در اسلام چيزي به نام حكومت نداريم، چه رسد به جايگاهي براي ولايت فقيه! ما براي تبيين ولايت فقيه، كه مهم ترين ركن جامعه اسلامي است، چه كرده ايم؟برخي از كارهايي كه قبل از انقلاب در زمينه مسئله ولايت فقيه انجام شده، قوي تر و بهتر از اقدامات صورت گرفته بعد از پيروزي انقلاب است! شايد بتوان گفت: امروز ولايت فقيه ستون اسلام است،در طول 14 قرن گذشته، به غير از حضرات معصومين (ع)، چند نفر را سراغ داريد كه در همه زمينه هاي لازم براي رهبري و مديريت جامعه، از فقاهت، تا تدبير، صبر، حلم، دورانديشي و حتي امور ديگري از قبيل هنر و ادبيات، به جامعيت رهبر معظم انقلاب باشند؟ به ياد داشته باشيم كه: «اگر شكرگزاري كنيد، (نعمت خود را) بر شما خواهم افزود و اگر ناسپاسي كنيد، مجازاتم شديد است ».(ابراهيم/7)البته توقع اينكه دولتي تشكيل شود كه هيچ نقطه ضعفي نداشته باشد، بيجاست؛ اما هيچ كس انتظار نداشت كه ضعف دولت به اين شدت و وسعت باشد! بايد توجه داشته باشيم كه همه مردم در برابر دشواري ها مانند سلمان و ابوذر نيستند و چه بسا سختي ها و مشكلات معيشتي و فشار اقتصادي سبب ضعف دينشان شود.در شرايط كنوني، دين بسياري از مردم در معرض خطر قرار گرفته است و نمي توان توقع داشت كه ما به مردم بگوييم دعا كنيد تا مستجاب شود و آنها هم بپذيرند. از سوي ديگر قرار نيست بدگويي از دولت دردي را درمان كند؛ بخصوص اگر انتقادات و بدگوئي ها غيردقيق و غيرمستند باشد؛ همچنين نمي توان در برابر مشكلات مردم سكوت كرد؛ زيرا بي تفاوتي نسبت به دردهاي مردم اشتباه است؛ بلكه وظيفه ما نقد مستدل، منصفانه و مؤدبانه است و لازم نيست در نقدها از كسي نام ببريم.

 سخنراني آيت الله مصباح يزدي (دام ظله)

درجمع تعدادي از خطيبان برجسته كشوري؛ قم؛ 5/6/97

زلال بصيرت روزهاي پنج شنبه منتشر مي شود.

كم كاري نخبگان در تبيين ولايت فقيه


 روزنامه كيهان، شماره 22023 به تاريخ 19/7/97، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مرتع
متن مطالب شماره 4 (پياپي 48)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است