|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/7/19: 10 سند درباره پيوند ابدي ميان رژيم سعودي و تروريسم
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22125
شنبه 27 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22023 19/7/97 > صفحه 8 (دريچه اي به جهان) > متن
 
      


10 سند درباره پيوند ابدي ميان رژيم سعودي و تروريسم
گزارش بوستون گلوب از ارتباط ميان عربستان و تروريسم

برگرفته از: بصيرت

پيوند وهابيت با تروريسم مسئله اي است كه نيازي به اثبات نداشته و بسياري از شبكه هاي غربي نيز به اين امر اعتراف كرده اند. در اين راستا، روزنامه «بوستون گلوب » در تحليلي، از دوگانگي هاي سياست دولت آمريكا در قبال ايران و سعودي انتقاد و خاطرنشان كرده هيچ كشوري مستمرتر از رياض، حامي تروريسم نبوده است. روزنامه «بوستون گلوب » نوشت: «در تمام مطالعات جدي در قرن 21 درباره تروريسم جهاني اين نتيجه حاصل شده كه غالب پول هاي مصرف شده براي حمايت از القاعده، طالبان، داعش و ساير گروه هاي تبهكار هم فكر آنها توسط عربستان تامين مي شوند.» اين روزنامه سپس به نقش شهروندان عربستان در حادثه 11 سپتامبر سال 2001 اشاره كرده و نوشته است: «تصادفي نيست كه اسامه بن لادن (سركرده معدوم القاعده) و اكثر هواپيماربايان 11 سپتامبر تبعه عربستان بودند. هيچ كشور ديگري، حتي پاكستان به اندازه عربستان ، به طور بي وقفه از تروريسم حمايت نكرده است.» از ميان 19 فرد دخيل در هواپيماربايي و انجام حملات تروريستي در آمريكا در روز 11 سپتامبر 2001، پانزده نفر شهروند عربستان بودند. هيئت حاكمه آمريكا معمولا سوابق عربستان در تامين تروريسم را ناديده گرفته و در مقابل، بدون ارائه مستنداتي، تهران را به حمايت از تروريسم متهم مي كنند. بوستون گلوب نوشته است: «تنها راهي كه مي توان ايران را يك كشور تروريستي قلمداد كرد اين است كه تروريسم را به عنوان مخالفت با قدرت آمريكا تعريف كنيم. اين تنها گناه ايران است.»

مصداق هاي پيوند عربستان با تروريسم

بررسي برخي از مستندات و اعتراف مقامات و رسانه هاي غربي، به خوبي مي تواند پيوند آل سعود و تروريسم را نشان دهد در اينجا به 10 مورد از اين مستندات، اشاره مي شود:

1- «هيلاري كلينتون» نامزد دموكرات ها در انتخابات رياست جمهوري آمريكا در مبارزات انتخاباتي خود به صراحت اعلام كرد، عربستان مهم ترين منبع كمك مالي به گروه هاي تروريستي سني در سراسر جهان است. سند سري منتشر شده در پايگاه «ويكي ليكس» نشان مي دهد هيلاري كلينتون وزير خارجه آمريكا اذعان كرده است عربستان اولين منبع حمايت مالي از گروه هاي تروريستي در جهان است. كلينتون در اين سند هشدار داده است كه حاميان سعودي قوي ترين منابع حمايت مالي از تروريست ها در جهان هستند. اين سند همچنين نشان مي دهد كلينتون از مسئولان عربستان خواسته است اين مسئله را به عنوان يك اولويت استراتژيك كه چالشي موجود و مداوم به شمار مي رود حل و فصل كنند. وي مي افزايد القاعده، طالبان و گروه لشكر طيبه در پاكستان از جمله بارزترين گروه هاي تروريستي هستند كه چنين كمك هايي را دريافت مي كنند.

2-شبكه هاي تلويزيوني آلمان و انگليس فيلم مستندي را با عنوان «اسرار سعودي» درباره حمايت رژيم عربستان از تروريسم و ترويج افراط گرايي در جهان ساخته اند كه به تازگي پخش شده است. اين فيلم مستند، نقاب از چهره نظام سعودي به عنوان رژيمي بسيار ثروتمند كه ده ها سال است درآمد هاي نفتي خود را براي ترويج افراط گرايي هزينه مي كند برداشته است. اين فيلم مستند را نهادي به نام «مجمع آلماني - اروپايي» به نمايش گذاشته است و آن را شبكه تلويزيوني رسمي آلماني «زد دي اف» و شبكه «بي بي سي» انگليس به صورت مشترك توليد كرده اند. در اين فيلم مستند با اشاره به تصاوير گلوله هاي تانك خريداري شده توسط سعودي ها در سوريه آمده است: شواهد نشان مي دهد اين شاهزادگان و شخصيت هاي سعودي هستند كه به افراط گرايان كمك مي كنند و شاهدش نيز پيدا شدن گلوله هاي تانك ها در مناطق گروه تروريستي داعش است كه نظام سعودي اين گلوله ها را از بلغارستان خريداري كرده و براي داعش در سوريه فرستاده است.

3- روزنامه اينديپندنت اسنادي را منتشر كرد كه بر اساس آن، سلاح هاي بوسنيايي، صربي، آمريكايي و بلغاري، پس از فروش به عربستان سعودي، به دست نيروهاي تروريستي (وهابي صهيونيستي) داعش در سوريه رسيده است تا عليه حكومت سوريه استفاده شود.

4-اسناد سفارت قطر در واشنگتن نشان مي دهد «محمد بن سلمان»، وليعهد سعودي و «محمد بن زايد»، وليعهد امارات از برخي سركردگان تروريست هاي القاعده و داعش در يمن حمايت مي كنند. بر اساس اين اسناد، معاون وزير خزانه داري آمريكا در امور تروريسم گفته است كه بن سلمان و بن زايد با «علي ابكر الحسن» و «عبدالله فيصل الاهدل» يمني، كه نامشان در فهرست آمريكايي افراد مرتبط با سازمان تروريستي القاعده قرار دارد، ارتباط مداوم داشته اند. در اين اسناد جزئياتي از فعاليت هاي دو سركرده القاعده و همچنين كمك هاي مالي مستقيم از سوي «خالد بن علي بن عبدالله الحميدان» رئيس سازمان اطلاعات و امنيت سعودي به علي ابكر براي خريد ملزومات و ارائه آن به اعضاي داعش آورده شده است. معاون وزير دارايي آمريكا از ارتباط هاي بن سلمان با گروه هاي افراطي القاعده و گروه هاي تروريستي ديگر، بدون هماهنگي با واشنگتن ابراز نگراني كرده است.

5- سند ديگر به چند سال قبل بر مي گردد كه «جفري گلدبرگ»، سردبير آتلانتيك در مصاحبه با اوباما، از او درباره بنيادگرايي خشن پرسيد كه اوباما در جواب گفت: اين قرائتي خشن، راديكال، خشك و پوچ گرايانه از اسلام است و توسط بخش بسيار كوچكي از مسلمانان تبليغ مي شود. به نوشته گلدبرگ، اوباما معتقد است درگيري هاي سال هاي اخير در جهان اسلام از سوي كشورهايي تشويق شده است كه دوستان آمريكا به شمار مي آيند. بنابراين گزارش، رئيس جمهور آمريكا همچنين در ديدار با «ترنبال»، نخست وزير استراليا، گفته است كه اندونزي در طول زمان به سمت عقايد افراط گرايانه حركت كرده است. او در پاسخ به اين سؤال ترنبال كه چرا چنين اتفاقي افتاده، گفته است به اين دليل كه عربستان و ديگر كشورهاي عرب حاشيه خليج فارس هزينه زيادي در اين كشور كرده و شمار زيادي از مبلغين را به اندونزي اعزام كرده اند. اوباما گفته است كه در دهه 1990، سعودي ها هزينه هنگفتي براي گسترش مدارس و نشست هاي وهابيت، يعني نسخه اي افراطي از اسلام كه مورد حمايت خاندان سعودي است، انجام داده اند.

6-موسسه «هنري جكسون» با استناد به تحقيقاتش، اعلام كرده كه ميان ارائه كمك‎ هاي مالي خارجي به ويژه از سوي عربستان و گروه هاي مروج خشونت، ارتباطي آشكار وجود دارد. موسسه هنري جكسون بر اساس يافته هاي تحقيقاتش مي گويد گروهي از شهروندان و بنيادهاي خيريه در عربستان سعودي در زمينه صدور نوعي وهابيت غيرليبرال متعصب، به شدت فعال هستند. از اين رو متهم كردن قطر به «حمايت از تروريسم» از سوي اين كشور، بيشتر به «طنز» مي ماند. «تام ويلسون» از پژوهشگران «مركز مقابله با افراط گرايي و تروريسم» و نويسنده اين گزارش مي گويد: «در حالي كه كشورهايي از حاشيه خليج فارس براي پيشبرد افراط گرايي گناهكار شناخته شده اند، عربستان سعودي بي ترديد بايد در صدر اين فهرست قرار گيرد.»

7- برآوردها در سال 2007 حاكي از آن بود كه عربستان سعودي سالانه دست كم دو ميليارد دلار براي ترويج وهابي گري، در سراسر جهان هزينه مي كند. اين رقم تا سال 2015 به دو برابر رسيده است. بر همين اساس در سال 2007 تعداد مساجد وابسته به جريان سلفي گري و وهابي گري 68 مورد گزارش شده است. حال آنكه اين رقم در سال 2014 به 110 مسجد افزايش يافته است؛ مساجدي كه ظرفيت گردآوري حدود 45 هزار عضو وفادار را داشته است.

8- بنياد خانه آزادي در گزارشي كه چندي پيش منتشر كرده بود نوشت: پشتيباني مالي و لجستيك عربستان از افراد و مؤسسات و گروه هاي تروريستي در دنيا، نقش تعيين كننده اي در ترويج فرهنگ كينه توزي و نفرت پيروان سلفي، تكفيري و وهابيت عليه ديگران داشته است. در اين گزارش آمده است: همه اسنادي كه در تهيه گزارش هاي خود پيرامون عربستان و اقدامات اين كشور براي انتشار فرهنگ كينه توزي و نفرت از آنها استفاده كرده است توسط نهادهاي رسمي اين كشور يا سفارت خانه هاي عربستان و يا نهادهاي مذهبي رسمي اين كشور و مساجد و مدارس ديني آن تهيه و توزيع شده است.

9-راديو فرانسه سال 95 اعلام كرد كه مي توان گفت در 15 سالي كه از 11 سپتامبر مي گذرد، رابطه عربستان با پديده تروريسم، رابطه پدر و فرزندي است.

10-با اينكه اسناد و شواهد تاريخي نشان مي دهد كه تروريسم وهابي- سعودي ريشه در سه سده اخير دارد، اما اظهارات «جيمز وولسي» مديركل سابق سيا در جلسه استماع كميته روابط خارجي (22 مه 2002)، هر چند اشاره به اين ريشه ها ندارد، ليكن اعترافي به حمايت هاي سعودي ها از تروريسم است. وولسي مي گويد: ارتباط عربستان با گروه هاي تروريستي، واكنشي به پيروزي انقلاب اسلامي در ايران و حادثه «جهيمان العتيبي» در مسجد الحرام بود. او در ادامه مي گويد: پس از سال 1979 تغييرات عميقي در روابط رياض و واشنگتن به وجود آمد. پيروزي انقلاب ايران و اشغال مسجدالحرام توسط افرادي كه مدعي اسلام گرايي بودند (العتيبي)، شوك بزرگي به سعودي ها وارد كرد. وولسي معتقد است، پس از اين سال بحراني بود كه سعودي ها پشتيباني از جريان ها و گروه هاي تندرو وهابي را آغاز كرده اند. سران رژيم آل سعود نه فقط در داخل بلكه در سرتاسر دنيا اقدام به انتشار فرهنگ كينه توزي كرده اند. تندروهاي وهابي توانسته اند كنترل خود را بر نظام آموزشي عربستان بسط بدهند و حاكميت نيز پشتيباني گسترده اي از فعاليت هاي آنان در خارج كرده است.

بررسي تنها گوشه اي از اسناد و اعترافات مقامات غربي نشان دهنده اين است كه عربستان را به درستي مي توان مادر گروه هاي تروريستي در غرب آسيا دانست. در اين شرايط طنز ماجرا اينجا است كه آمريكا به دليل منافع مالي خود، تلاش مي كند كه ايران را به عنوان حامي تروريسم جا بزند. اين مسئله نشان مي دهد كه كشورهاي غربي خودرا در پشت شعارهاي رنگين حقوق بشري پنهان كرده و تنها ژست بشر دوستانه مي گيرند.

10 سند درباره پيوند ابدي ميان رژيم سعودي و تروريسم


 روزنامه كيهان، شماره 22023 به تاريخ 19/7/97، صفحه 8 (دريچه اي به جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه مهندسي گاز ايران
متن مطالب شماره 7، شهريور 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است