|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/7/19: دولت با افزايش قيمت دلار حجم بالاي نقدينگي را به جيب زد!
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22125
شنبه 27 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22023 19/7/97 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


دولت با افزايش قيمت دلار حجم بالاي نقدينگي را به جيب زد!
نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي


سرويس سياسي- روزنامه اصلاح طلب بهار در گزارش اقتصادي خود با عنوان «پشت پرده فراز و فرود دلار؛ سرازير شدن نقدينگي در جيب دولت» نوشت: «با گذشت هفت ماه از سال 97 خبرهايي به گوش مي رسد كه نشان مي دهد تخلفات و حتي سياستهاي اشتباه دولت در متعادل نگه داشتن بازار ارز به اين چند ماه باز نمي گردد. چنان كه رئيس ديوان عدالت اداري به تازگي از صدور حكم انفصال به خدمت ولي الله سيف در بهمن ماه سال گذشته خبر مي دهد كه همان زمان زمينه ها براي شروع نوسانات شديد قيمت ارز شكل گرفت. متاسفانه سياست بازي هاي پشت پرده و ايستادگي در برابر مخالفت دستگاه هاي نظارت كننده سبب شد، سيف بتواند تا مردادماه سال جاري اقدام به جلو بردن سياستهاي ارزي دولت كند. با نگاهي اجمالي مي توان دريافت كه دولت نه تنها از تخلفات ارزي بانك مركزي باخبر بوده؛ بلكه خود با اين سياست ها به دنبال جذب سرمايه هاي باد آورده بود.»

اين روزنامه حامي دولت در ادامه بااشاره به دستور بانك مركزي براي نگه داشتن نرخ ارز در كانال 10 هزار تومان به بهانه كمتر متضرر شدن افراد نوشت: «سؤال اين است كه چرا قيمت دلار تا 20 هزار تومان افزايش يافت و به يك باره در كمتر از يك هفته به كانال 12 هزار توماني سقوط كرد؟ آيا دولت دراين راستا به دنبال هدف و منافع مشخصي بود؟ افزايش قيمت دلار وسقوط آن چقدر به نفع و يا ضرر دولت بوده است؟

 دولت با اعلام اين كه 98 درصد بازار ارز در اختيار آنها قرار دارد به خوبي نشان مي دهد كه دو درصد ارز موجود كه در اختيار دلالان است نمي تواند بازار را به وضعيت كنوني برساند... با اين وجود وقتي قيمت ارز افزايش پيدا مي كند مسلما دولت خود در اين زمينه نقش پر رنگي دارد. دولت با اين اقدام، غير مستقيم جنگي رواني ارزي را راه اندازي كرد تا مردم تمام دارايي هاي خود تبديل به دلار و يورو كنند. از آنجايي كه 98 درصد ارز در اختيار دولت است پس با افزايش قيمت ها و خريد بيش از اندازه ارز، دارايي مردم يك راست به جيب دولت رفته است.

جذب نقدينگي مردم با سياست دلار 4200 توماني

روزنامه بهار در ادامه با اشاره به سياست دولت براي جذب نقدينگي دست مردم با دلار 4200 توماني نوشت: «رقم نجومي و سرسام آور نقدينگي نشان مي دهد كه دولت با افزايش قيمت نه تنها ضرر نكرده است بلكه به سود كلاني هم دست يافته است. دولت از طريق نقدينگي جمع آوري كرده مي تواند علاوه بر جبران خسارت ها، براي سال آينده از سپرده خوبي هم برخوردار باشد. دقيقا زماني كه دولت توانست بخشي عمده اي از نقدينگي سرگردان در بازار را جذب كند با تزريق محدود ارز و راه اندازي جو رسانه اي اقدام به كاهش قيمت دلار كرد. سقوط قيمت دلار زماني رشد پيدا كرد كه مردم دلارهاي خود را در بازار به فروش رساندند و در عرض كمتر از ده روز، قيمت دلار را از 20 هزار تومان به 12 هزار تومان كاهش يافت. حال دولت علاوه بر جذب بخش مهمي از نقدينگي سرگردان، اينك توانسته دلارهايي را كه ماهها پيش به مردم فروخته بود بار ديگر آنها را تحويل بگيرد.»

گفتني است هيئت نظارت بر مطبوعات طي روزهاي اخير به خاطر شكايت دولت از روزنامه كيهان صرفا بدليل انتشار گزارشي از وضعيت موجود بازار ارز و خطرات پيش رو به اين روزنامه تذكر داده و پرونده كيهان را روانه دادگاه كرده است.

فقط 30 درصد اقتصاد كشور دست دولت است!

روزنامه آرمان در مطلبي نوشت: «فقط 30 درصد اقتصاد كشور دست دولت است و 40-50 درصد اقتصاد در جاهاي ديگري است كه پاسخگو نيستند».اين رونامه زنجيره اي در ادامه نوشت: «دولت احمدي نژاد در حوزه اقتصاد، سرزمين سوخته تحويل داد».اكنون بيش از 5 سال از عمر دولت روحاني سپري شده است. اما متاسفانه مدعيان اصلاحات همچنان براي سرپوش گذاشتن بر كارنامه بسيار ضعيف دولت، تقصيرها را به گردن دولت قبل از روحاني مي اندازند!

چندي پيش وزير تعاون دولت اصلاحات با اشاره به اختيارات گسترده روحاني گفته بود: «اختيارات آقاي روحاني هم با توجه به رويكردي كه مقام معظم رهبري داشتند و دارند و معتقدند كه دولت را بايد تقويت كنيم و بارها هم از دولت در برابر مخالفان حمايت كردند و شوراي هماهنگي اقتصادي با حضور سران سه قوه تشكيل شده است و رياست آن بر عهده آقاي روحاني است، شرايط بسيار خوبي دارند كه بتوانند مشكلات كشور را رفع كنند. واقعيت اين است كه اين هماهنگي ها تقريبا كم نظير است و ما تا امروز در اين سطح ميان سران قوا و رهبري و رئيس جمهور كمتر شاهد چنين همراهي و هماهنگي بوديم. لذا عدم استفاده از اين موقعيت تا حدود زيادي به شخص آقاي روحاني برمي گردد كه چرا تا امروز از اين ظرفيت و هماهنگي استفاده نكرده است».

گفتني است از 424 هزار ميليارد تومان منابع بودجه عمومي تنها 53 هزار ميليارد آن متعلق به قواي ديگر به غير از دولت است. علاوه بر اين اختيار قبض و بسط 53 هزار ميليارد تومان مذكور نيز در دست دولت است. كارشناسان معتقدند كه مشكل اساسي دولت، سوءمديريت است و نه فقدان اختيارات و امكانات.

ارگان دولت بر مدار تحريف و تخريب

روزنامه ايران ديروز در گزارشي با عنوان «اقتصاد بالاخره اولويت هست يا نيست» بار ديگر ژورناليسم ترفند و نيرنگ را از خود به نمايش گذاشت. در اين گزارش از قول آيت الله مصباح يزدي آمده است كه: «تنها تامين آب و نان مردم هنر نيست» سپس ارگان دولت نتيجه گرفته است كه «درحالي آيت الله مصباح يزدي تامين آب و نان را امري بي ثمر[!] و فاقد هنر[!] مي داند كه چهره ها و رسانه هاي همسو با او، به صورت مستمر دولت را بابت كاستي ها و مشكلات اقتصادي آماج حملات خود قرار مي دهند.» خبرنگاران و دست اندركاران اين روزنامه نيازي نيست به فراگيري منطق توصيه شوند؛ عامدانه بودن چنين برداشت هاي ناصوابي كاملا واضح است و ادامه رويه زير گرفتن منتقدان در جاده يكطرفه توسط دولت است.

در بخش ديگري از اين گزارش آمده است: «وي[آيت الله محسن اراكي] در واكنش به تصويب لايحه CFT در مجلس، اساسا اقتصاد را مسئله اي بي اهميت دانست و گفت: «مي گويند اگر FATF را نپذيريم پول به ما نمي دهند و ما را محاصره مي كنند، ارز به ما نمي دهند... مگر شما به خاطر اين مسائل انقلاب كرديد؟!» انتقاد آيت الله اراكي از تلاش دولت و مجلس براي رفع موانع مبادلات بانكي با جهان درحالي است كه در دو سال گذشته، يكي از انتقادهاي مستمر اصولگرايان و رسانه هاي آنان از دولت، عدم برقراري تمام و كمال اين ارتباط پس از برجام بوده است. امروز دو سال پس از اينكه رسانه هاي اصولگرا براي عدم همكاري بانك هاي بزرگ دنيا بعد از برجام، دولت را شماتت مي كردند، آيت الله اراكي اساسا مسئله اقتصاد را بي اهميت جلوه داد.»

برخلاف دروغ پردازي ارگان دولت، آيت الله اراكي، دبيركل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي هرگز در سخنانش اقتصاد را بي اهميت ندانسته است بلكه به اسلوب و شيوه دولت در حل مشكلات اقتصادي اشكال كرده است. دولت روحاني بيش از 5 سال است كه براي رسيدن به ايستگاه بهبود معيشت، اشتغال مردم و رشد اقتصادي سوار ماشين مذاكره شده اما به مقصد نرسيده است چراكه اين مركب فرسوده تر و پوسيده تر از آن است كه مردم و دولت را به موقف رونق اقتصادي برساند. بر همين اساس، آيت الله اراكي در سخنان خود بر ضرورت تمركز دولت بر اقتصاد مقاومتي تصريح كرده است كه البته روزنامه ايران براي پياده سازي ترفند خود از اشاره به آن خودداري كرده است و تنها به بخشي از آن مواضع، آن هم با شيوه مغلطه گري پرداخته است.

فقط ما اصلاح طلبان شايسته هستيم!

روزنامه اعتماد در شماره ديروز خود طي يك يادداشت از خبر و تعريف و توضيح آن شروع كرده و به تصويب CFT رسيده! تاسف انگيزترين بخش اين يادداشت آنجاست كه با نام بردن از دو نفر (يكي از طيف موسوم به اصلاح طلب و ديگري اصولگرا) شخص هم حزبي خود را بر ديگري برتري داده است!

در ابتداي اين يادداشت آمده: «اصلي در روزنامه نگاري وجود دارد كه «خبر خوب، خبر نيست». يعني ما وقتي اتفاق خوبي مي افتد آن را تيتر نمي كنيم و به آن نمي پردازيم...»

خبر روايت يك اتفاق يا رويداد است كه به واسطه حضور يك يا چند ارزش خبري براي گستره اي از مردم جذاب خواهد شد، وقتي مي گوييم خبر روايت است يعني حضور راوي و زاويه ديد او و تعلقاتش در اين امر دخيل است. بر اين مبنا ممكن است يك رخداد مانند پيروزي آمريكا و اشغال عراق توسط اين كشور با كمترين ميزان كشته از ديدگاه خبرنگار شبكه آمريكايي رخدادي خوب باشد و روايت او به اين صورت شكل بگيرد و از ديد خبرنگار عراقي به واسطه اشغال كشورش رخدادي ناخوشايند. پس براي اين رويداد چه حكمي بايد صادر كرد: خبر هست يا نه؟! پس خوبي و بدي براي تعيين خبر بودن يا نبودن موضوعي نادرست است. اما چرا اين را القا مي كنند و آن را تئوريزه مي نمايند؟!

اگر از مغالطه فاحش در گزاره «خبر خوب، خبر نيست»! بگذريم بايد از روزنامه اعتماد پرسيد خبر توافق هسته اي خبري خوب بود يا بد؟ چرا كه اين نوشته مدعي شده «خبر خوب، خبر نيست و آن را تيتر نمي كنيم»! با وجود تيترهاي درشت روزنامه هاي زنجيره اي در صبح روز اجراي برجام بايد نتيجه گرفت كه اجراي برجام اتفاقي ناخوشايند بود كه آن را تيتر كرديم!

فارغ از مسايل تئوريك مگر اخباري مانند: «خرمشهر آزاد شد» يا «پيروزي تيم ملي ايران در ملبورن استراليا» و هزاران نمونه ديگر مصاديقي از اتفاق هاي خوب و شيرين نيستند كه در حافظه تاريخي ما خوش نشسته اند؟

تصويب CFT ماحصل حضور اصلاح طلبان

در ادامه اين يادداشت اعتماد تصويب CFTرا ماحصل حضور اصلاح طلبان در مجلس عنوان كرده و مي گويد: «همين مجلس تصويب كرد كه دختران 13 ساله نبايد ازدواج كنند، همين مجلس سختگيري هاي هيات نظارت بر كانديداهاي شورا ها را آن قدر كم كرد كه خيلي از افرادي هم كه در سال 88 به زندان رفته بودند، تاييد صلاحيت شدند...»

واقعا عجيب است كه به رغم افتضاحاتي در شوراهاي شهر رخ داده (از توهين به مردم عزادار براي امام حسين(ع) تا فاجعه شوراي شهر بابل و...) باز طيف موسوم به اصلاح طلب براي آنكه فضا را به نفع خودش حفظ كند هنوز آن را افتخار خود مي داند. شورهاي شهر كنوني دست پخت جريان اصلاحات است!

درباره CFT هم بايد گفت كه اين طيف در مجلس به صراحت گفت كه هيچ اميدي به گشايش در پي تصويب اين لايحه نداريم. آنها گفتند مي خواهيم دفع ضرر كنيم. خب بايد پرسيد FATF به واسطه بازي هاي سياسي كشور ما را در ليست سياه قرار داده و به واسطه آن امكان مراودات بانكي نيست. بايد از اين طيف پرسيد پس از پذيرش اين لايحه تحميلي دفع ضرر يعني چه؟ يعني چه چيزي رخ مي دهد كه آن را دفع ضرر خواندند؟ ماجرا اين گونه خواهد شد كه اگر كشور ما FATF را و لوايحش را اجرايي كند آن وقت احتمالا از ليست سياه خارج مي شويم اما باز امكان مراودات بانكي نخواهد بود! اگر بپرسيد چرا خواهند گفت تحريم هاي ثانويه آمريكا فوق اين نهاد است! آن روز اين جماعت بايد پاسخ دهد كه چه ضرري دفع شده و چه نفعي عايد كشور گرديده؟!

همين ماجرا در برجام هم رخ داد. جماعت ساده لوح و سهل انگار همان روزها نيز همين ها را مي گفتند! اميدواريم در آينده حرف هاي امروزشان را فراموش نكنند.

دولت با افزايش قيمت دلار حجم بالاي نقدينگي را به جيب زد!


 روزنامه كيهان، شماره 22023 به تاريخ 19/7/97، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 50 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه توسعه كارآفريني
متن مطالب شماره 41، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است