|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/8/5: نزول سرمايه اجتماعي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4326
يك شنبه 19 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4218 5/8/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


نقد و نظر 
نزول سرمايه اجتماعي


نويسنده: عباس عبدي

ديدار آقاي رييس جمهور با جمعي از جامعه شناسان فارغ از نكاتي كه در جلسه مطرح شد، مي تواند منشا خير و نيكي باشد. اتفاقا در اين جلسه پرسش مهمي از سوي آقاي روحاني طرح شد كه نمي دانم دوستان جامعه شناس آمده بودند كه پاسخ آن پرسش را بدهند يا آنكه نظرات خود را پيش از آن آماده كرده بودند. اين پرسش ناظر به اين مساله بود كه چرا اعتماد مردم به حكومت و به طور خاص دولت كم شده؛ در حالي كه دولت هيچ فرقي با گذشته نكرده است؟ اين پرسش به نحو ديگري هم طرح شد آنجا كه گفتند: «گاهي با تفسيرهايي از واقعيت هاي جامعه مواجه ايم كه گاهي اين تفاسير با واقعيت ها منطبق نبوده و حتي فاصله زيادي دارد.» بنده مي كوشم كه به اين پرسش پاسخ دهم؛ پاسخي كه پيش از اين نيز بارها در نوشته هاي گوناگون داده شده است.

البته اگر اين پرسش جدي بود كه جدي هم هست، نبايد در اين جلسه طرح مي شد، بلكه بايد پيش از اين از سازمان ها، نهادها و وزراي مربوطه سوال مي شد تا از كارشناسان پاسخ آن را بگيرند. اولين نظرسنجي كه به دست دولت رسيد و حكايت از افت شديد اعتماد داشت، بايد موجب مي شد كه دولت و رييس جمهور به سرعت كارگروهي را براي پاسخ به چرايي اين وضع تشكيل مي داد. اين پاسخ در يك جلسه چند 10 نفري و به صورت اقتضايي به دست نمي آيد. دستگاه اداري مسوول استفاده از صاحب نظران و كسب نظرات آنان است. بنابراين صرف اينكه پس از حدود يك سال چنين پرسشي در يك جلسه موردي طرح شده است، نشان مي دهد كه پرسش براي دولت جدي نبوده است.

براي فهم ماجرا بايد به جمله ديگري از آقاي روحاني در اين جلسه توجه كرد آنجا كه گفتند: «ما كشور نيرومندي هستيم و نبايد اجازه داد برخي ها آينده را براي مردم سياه ترسيم كرده و آنان را نگران سازند. جامعه ما نبايد نگران فردا باشد؛ جامعه اي كه بيش از امروز، نگران فردا باشد باعث مي شود همين نگراني از فردا، امروز آن را نيز برهم بزند» در حقيقت اين نحوه نگاه به جامعه جديد ريشه اين مشكلات است. در جامعه جديد آينده براي ما مساله اصلي است. حال را در پرتو آينده ارزيابي و درك مي كنيم. اگر حاضر مي شويم كه سرمايه هاي زيادي صرف آموزش و بهداشت فرزندان مان كنيم همه و همه معطوف به آينده او است. در جوامع سنتي چنين سرمايه گذاري هايي بي معنا بود. آينده چيزي جز حال و حال چيزي جز گذشته نبود. ولي اكنون و در يك جامعه مدرن، آينده است كه براي ما اهميت دارد. اگر مديريت دولتي زحمتي مي كشيد و ارزيابي مي كرد كه سرمايه گذاران خارجي بر چه اساسي به يك كشور وارد مي شوند يا از ورود به آن پرهيز مي كنند، متوجه مي شدند كه مساله اصلي آنان ريسك هاي بلندمدت است و نه شرايط فعلي يك كشور. موسسات زيادي هستند كه ريسك هاي كوتاه مدت، ميان مدت و بلندمدت يك كشور را مي سنجند و در اختيار شركت ها و سرمايه گذاران مي دهند. عين همين رفتار را شهروندان هر كشور انجام مي دهند. البته همه به يك اندازه چنين رفتاري ندارند. هرچه افراد تحصيلكرده تر و ثروتمندتر باشد و سرنوشت خودش را با دستان خودش تعيين كند و آن را به اراده ديگران موكول نكند، آينده نگرتر است.

اتفاقا با آمدن دولت جديد در سال 1392، به سرعت شاهد بهبود شرايط بوديم نه به اين علت كه بلافاصله شرايط خوب شد، بلكه به اين علت كه اميد به آينده بهبود پيدا كرد. اكنون هم به طور قطع اوضاع چنان بد نيست كه در رفتار و افكار جامعه مي بينيم ولي نگاه به آينده است كه محل ايراد است. كدام عقل سليمي حاضر مي شود كه دلار را 18 هزار تومان بخرد؟!؟ فقط اين كار در يك صورت ممكن است. اينكه فرد نسبت به آينده نااميد باشد. اين نااميدي در سال 1395 به بعد زياد ولي در سال 1396 دچار يك توقف شد، چگونه؟ و چرا؟

پيش از انتخابات سال 1396 اصولگرايان خيلي خوشحال بودند كه اعتماد به دولت و روحاني كم شده است. گمان مي كردند كه اين كاهش در افزايش سبد راي آنان بازتاب خواهد داشت. در چند گفت وگوي مطبوعاتي با آنان به صراحت متذكر شدم كه در 29 ارديبهشت فرآيند معكوس خواهد شد. زيرا مردم مجبور به انتخاب هستند و در برابر نامزد مورد حمايت اصولگرايان قطعا به روحاني راي خواهند داد. ولي اشتباه بعدي را دولت مرتكب شد كه گمان كرد اين اعتماد و راي، اصيل است. در حالي كه مردم در 29 ارديبهشت دادند و سپس تمام شد. اين راي اميد دوباره اي بود به آينده، يا حداقل جلوگيري از وضع بدتري كه در صورت پيروزي نامزد رقيب مي توانست نصيب ملت شود. يك علت آمدن بسياري از افراد پاي صندوق هاي راي همين بود.

ولي پس از انتخابات فرآيند معكوس شد. تغيير مواضع پس از انتخابات و از همه بدتر معرفي كابينه اي كه هيچ برتري نسبت به پيش نداشت و هيج اميدي را زنده نكرد علل اصلي اين نااميدي بودند. به علاوه افزايش انتظارات در جريان تصويب برجام، انتظاراتي كه هيچ واقعيتي نداشت. مساله بسيار مهم عدم كاهش فساد اداري در دولت جديد نااميدي را بيشتر كرد. فسادي كه بنيان سياست و دولت احمدي نژاد را با چالش موجه كرد. عدم تحول در نظام اداري و ناكارآمدي مفرط آن، سياست هاي نادرست در حوزه اقتصادي، به نحوي كه نرخ ارز را مطابق قانون متعادل نكردند، عدم تحول در نظام بانكي كشور و از همه بدتر بستن موسسات پولي و پرداخت ده ها هزار ميليارد تومان از بانك مركزي و جيب مردم به موسساتي كه هيچ تعهدي بر دوش دولت و مردم نداشتند. سياست هاي نادرست ارزي پس از دي ماه 1396 و فروش ميلياردها دلار نقد در بازار، فروش ميليون ها سكه، بدون اينكه هيچ اثري داشته باشد، مساله اعلام دلار 4200 توماني و صف بستن كيلومتري جلوي در وزارت صنعت براي ثبت سفارش در حالي كه همه مي دانستند اين فساد آشكار است. تصميم گيري هاي كند و حتي نادرست و روزانه و متناقض با يكديگر و فقدان سياست كلان اقتصادي هركدام براي نااميد كردن مردم نسبت به آينده كافي بود چه رسد به اينكه همه يك جا جمع شوند. همين كه پاسخ اين پرسش تاكنون براي دولت مشخص نشده است، جاي تامل دارد. مردم را نمي توان به صورت واهي نسبت به آينده خوشبين يا بدبين كرد. اين عمل و رفتار دولتمردان و سياست هاي آنان است كه منشا شكل گيري اين اميد يا نااميدي است.

نزول سرمايه اجتماعي


 روزنامه اعتماد، شماره 4218 به تاريخ 5/8/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 65 بار
    آثار ديگري از " عباس عبدي"

  درباره شعار رفراندوم
عباس عبدي، اعتماد 27/6/97
مشاهده متن    
  شكستن بن بست بي اعتمادي
عباس عبدي، اعتماد 25/6/97
مشاهده متن    
  سياستِ اميد: حشو زايد است
عباس عبدي، اعتماد 18/6/97
مشاهده متن    
  خودآزاري رسانه اي!
عباس عبدي، اعتماد 15/6/97
مشاهده متن    
  سياست ابتر!
عباس عبدي *، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه شبكه
متن مطالب شماره 215، فروردين 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است