|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/8/5: علي ربيعي با اشاره به نياز فوري كشور به اصلاحات ساختاري : بازارآزاد چاره كار نيست
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4326
يك شنبه 19 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4218 5/8/97 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


گزارش 
علي ربيعي با اشاره به نياز فوري كشور به اصلاحات ساختاري : بازارآزاد چاره كار نيست
بايد اصلاحات ساختاري انجام دهيم اما نه با سياست هاي بازار آزاد


گروه سياسي- علي ربيعي وزير پيشين تعاون، كار و رفاه اجتماعي گفت: فكر مي كنم درك شرايط براي هر اقدام و حركتي بسيار مهم است و محيط شناسي و شناخت كار در تابلوهاي بزرگي كه براي وضع امروز و آينده جامعه متصور هستيم براي ما چگونگي حركت را مشخص مي كند.

او در جمع كارگزاران اشتغال خرد صندوق اميد، با بيان اينكه قصد دارم تابلويي از وضعيت جامعه را ترسيم كنم، گفت: براي دوره اي كه در آن به سر مي بريم تعبيري دارم كه مي گويم دوره سر باز كردن بحران هاي متعدد اجتماعي و اقتصادي 60 ساله جامعه ايران است. برخي از اين بحران ها 20 ساله و برخي از اينها شايد 60 تا 80 ساله باشد.

وي با اشاره به تعبير يكي از جامعه شناسان در جلسه با رييس جمهور گفت: ايشان اظهار كرد كه چك هاي سررسيدشده 60 ساله را امروز بايد اين دولت بپردازد. من اينجا موضع تبييني دارم و مي خواهم شرايط را تبيين كنم.

ربيعي در تبيين عوامل بحران زاي 1 در شرايط ايران امروز گفت: فشار بر آب و خاك از دوران كشاورزي ديرين ما و همپا نشدن تكنولوژي هاي بهره وري از آب حاصل شده، در سياستگذاري، فقدان پيش بيني براي آينده و در سمت ديگر مصرف سوداگرانه و بي محابا، امروز باعث شده اين قدر به آب و خاك فشار وارد شود.

ربيعي ادامه داد: اين امر سبب شده بخشي از مردم به فقر غلتيده و به طبقات پايين و دهك هاي پايين پيوندند. افرادي كه زماني نسبتا متمول بودند كه منظورم ثروتمندان افسانه اي نيست، بلكه افرادي بودند كه مي توانستند راحت و خوب زندگي بكنند و باغات و كشاورزي و دام داشتند امروز به زندگي سخت و فقدان معيشت لازم رسيده اند و اين نتيجه فشار بر آب و خاك است كه متعلق به پارسال و شش سال اخير نيست. يك فرآيندي بوده كه طي شده كه درياچه اروميه و زاينده رود خشك مي شود. البته نامهرباني طبيعت هم مزيد بر علت شده است.

اين استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به مساله صندوق هاي بازنشستگي گفت: در تمام دنيا برنامه ريزي كه براي صندوق هاي بازنشستگي مي شود، براساس برنامه هاي صحيح بوده ولي ما براساس مطالعات 60 سال پيش برنامه ريزي براي صندوق ها صورت مي دهيم. ما در طول 60 سال اين برنامه ها را به روز نكرديم. شايد اميد به زندگي در آن دوران شرايطي داشته كه فرد بعد از بازنشستگي خود دوران كوتاهي بايد تامين معاش مي شده و حقوق مي گرفته است. بايد در دوره هاي متفاوت متناسب سازي مي شده كه نشده است. در دولت گذشته 17 تصميم هم در دولت و هم در مجلس گرفته شده كه وضع صندوق ها را بحراني كرده است. به تعبير دكتر محمد فاضلي، جامعه شناس دولت ها با فروش آينده، رضايت روزمره گرفتند و به واقع آينده فروشي كردند تا رضايت سياسي ايجاد كنند. ماحصل اينكه سال 84، يك ميليون و 300هزار بازنشسته داشتيم و در سال 92، بيش از سه ميليون نفر.وي با اشاره به بحث نقدينگي بنيان برافكن نيز گفت: اين فشار نقدينگي كه بيمار مزمن اقتصاد ما بوده و چك آن را امروز اين دولت بايد سررسيد بكند، طي دوره هاي 10ساله قيمت ارز را تا چهار برابر افزايش داده است. همين بيماري بيشترين تاثير را بر افزايش قيمت ارز امروز هم داشته است. اين را هم اضافه كنيد به آب و خاك و صندوق ها.ربيعي در ادامه به مساله نرخ بيكاري در جامعه پرداخت و گفت: نرخ بيكاري اي كه امروز با آن مواجه هستيم در بحث تحولات جمعيتي در چهار دهه پس از انقلاب به طور علمي به آن پرداخته نشده و متناسب با تحولات جمعيتي، سازمان هاي آموزشي و مهارتي شكل نگرفته اند. نيروي كم توان مهارتي با تحصيلات بالاي بدون كاربرد امروز پديده اي است كه به دولت فعلي ميراث رسيده و براي حل آن، بايد سالانه بيش از يك ميليون نفر شغل ايجاد كنيم، به اضافه اينكه بيش از سه ميليون نفر بيكار فعلي را هم پاسخ دهيم. اينها اتفاقاتي است كه در اين دوره افتاده، علاوه بر آن تحولات شگرف اجتماعي كه مربوط به اين دوره است و بايد همه آنها را مورد توجه قرار دهيم.

اين تحليلگر سياسي - اجتماعي مهم ترين تحول رخ داده را در حوزه اجتماعي دانست و ادامه داد: ما در اين دوران با تحولات عظيم در نهادهاي اجتماعي و حوزه هاي اجتماعي و حتي مفهوم خانواده كه دارد دگرگون مي شود، مواجه هستيم. نگرش افراد به خود و به جامعه هم به طور جدي دگرگون شده كه صحبت از آن خود بحث مفصلي مي طلبد ولي توضيح همه اينها براي تبيين شرايط و اينكه ما در كجاي كار قرار داريم، ضروري است.

اين استاد جامعه شناسي در ادامه گفت: برخي از جامعه شناسان سياسي و آنهايي كه روي انقلاب هاي اجتماعي كار كرده اند، انقلاب جمعيتي را پايه هاي انقلاب اجتماعي مي دانند. تحولات نسلي و جمعيتي را پايه هاي انقلاب اجتماعي مي دانند. اين مطالعات مربوط به امروز نيست بلكه مربوط به سال 1970 ميلادي است. در همان سال ها ترمولوژي انقلاب ها مطرح بود.وي با بيان اينكه ما امروز با اين مسائل روبرو هستيم، تاكيد كرد: براي اين مسائل بايد سياستگذاري صورت بگيرد و به اينها پاسخ اجتماعي مناسب بدهيم.اين تحليلگر سياسي ? اجتماعي با اشاره به اينكه معتقدم مهم ترين سياستگذاري و برنامه ايران امروز بايد حفظ زندگي و معيشت مردم باشد، گفت: دهك هاي پايين جامعه در معرض تهديد هستند. اگر سياستگذاري هاي لازم صورت نپذيرد، تغييرپذير شدن بخش ديگري از جامعه روي خواهد داد.

وي با اشاره به پيش بيني آقاي عباسي، از جمعيت شناسان برجسته گفت: ايشان پيش بيني يك مهاجرت بنيان برافكن را با توجه به فشار بر آب و خاك و بحث جمعيتي براي ايران بعد از 1400 دارد كه البته از همين امروز آغاز شده است. مهاجرت عظيمي در ايران انجام خواهد شد و اين اتفاق مهمي است كه ما با آن مواجه هستيم.ربيعي افزود: اين پنج عامل به همراه عامل خارجي، اهميت زيادي در درك شرايط ايران امروز دارند. در هيچ دوره تاريخي در روابط بين الملل، بين ايران و ايالات متحده امريكا با اين پديده مواجه نبوديم كه دشمن ترين دشمنان ايران همگي روي كار باشند.

ربيعي گفت: رييس جمهور امريكا، افراد ارشد كنگره، وزير امور خارجه و... در كنار هم عليه ايران هستند. هر يك از اين عوامل به تنهايي مي تواند براي هر كشوري بحران ايجاد كند. هر كدام از اين مسائلي كه من برشمردم در هر جامعه اي كه باشد آن جامعه دچار مشكل مي شود و به سمت هر كشوري كه برود اخلال در شرايط اقتصادي آن ايجاد مي كند. ما امروز با اين پديده ها (1 5) مواجه هستيم.ربيعي خاطرنشان كرد: در بحث بين الملل، خوشبختانه دولت آقاي روحاني به طور جدي موفق بوده است. همين خروج امريكا از برجام را به عنوان نقطه ضعف دولت گرفته اند ولي اگر چشم ها را بشويند و درست ببينند، خواهند ديد كه يك نقطه قوت است. پيروزي ما در لاهه به قدري ارزشمند است كه مي توانست شيپور پيروزي را برايش بزنند. با اين وصف مطمئن هستم كه تا يك سال آينده ما به تثبيت اوضاع خواهيم رسيد و اوضاع رو به بهبوديافته اي را دنبال خواهيم كرد.

وي ادامه داد: آنچه ما بايد در مورد آن بيشتر حرف بزنيم، اثر سياست ها بر زندگي مردم است. امروز معتقدم دهك هاي در معرض فقر ممكن است افزايش پيدا كنند و سياست هاي بازار آزاد در شرايط بحران جامعه را از هم مي پاشاند. من به اصلاح ساختاري معتقدم و اين اعتقاد را دارم كه بايد اصلاحات ساختاري را انجام دهيم اما نه با سياست هاي بازار آزاد. امروز ما بايد سياست هاي حفظ زندگي مردم اولويت مان باشد. حفاظت از زندگي مردم بايد اولويت ما باشد. ما به نوعي به سياست هاي نهادگرايي معطوف به زندگي مردم نياز داريم تا از اين شرايط بحراني عبور كنيم.ربيعي گفت: معتقد هستم كه بايد از زندگي مردم محافظت بكنيم. اگر دهك هاي پايين را مورد توجه قرار ندهيم، هر گونه سياستگذاري ما موفق نخواهد بود و همراهي با سياست ها صورت نمي گيرد و برنامه هاي توسعه با شكست مواجه مي شود. ما حتما بايد برنامه خاص دفاع از زندگي مردم را دنبال كنيم. امروز چند مساله در اينجا براي ما حايز اهميت است. ما بايد همان طور كه از زندگي مردم مراقبت مي كنيم آرامش رواني را به جامعه برگردانيم. ما از زندگي كارگران بايد محافظت كنيم. همچنين از زندگي بازنشستگان، گروه هاي كم توان اجتماعي و بيكاران مايل به كار محافظت كنيم. همچنين از روستانشيناني كه هم بحران جمعيتي و هم بحران آب و خاك به طور مستقيم بر آنها فشار مي آورد. برنامه حفاظت از زندگي حدود 20 ميليون روستايي و حاشيه روستايي را بايد داشته باشيم و اين آن چيزي است كه بايد دنبال كنيم.

وي افزود: برنامه ريزي براي روستاييان و بيكاران حاشيه شهرها، منجر به انسجام اجتماعي مي شود. ما امروز انسجام اجتماعي بزرگي را بايد ايجاد بكنيم. من اخيرا چند بار بيان كرده ام كه گفت وگوي بزرگ اجتماعي براي افزايش انسجام اجتماعي نياز داريم. بايد جامعه را متحد بكنيم. اساس متحد كردن جامعه و آرامش مردم اين است كه آنها بدانند دولت مواظب آنهاست. بايد اين احساس را بكنند و نگران نباشند، آرامش داشته باشند و به آنها بگوييم كه چشمان ما دارد شما را مي بيند.

وزير پيشين كار با اشاره به پديده مهاجرت گفت: اين موضوع مي تواند انسجام جامعه را مورد تهديد قرار بدهد. همچنين بيكاري طولاني و فقدان معاش مبتني بر زمين مسائلي هستند كه فكر مي كنم بايد بيشتر پيرامون اينها بحث كنيم.وي با اشاره به روستاييان و كم درآمدهاي حاشيه نشين گفت: ما بايد تمركز كنيم بر حفظ زندگي در روستا و زندگي روستايي. اين دو با هم متفاوت است. هم زندگي در روستا را بايد محافظت كنيم و هم زندگي يك روستايي را.

وي تاكيد كرد: فكر مي كنم ما دو وظيفه را بايد دنبال كنيم. يكي دانش ترويج اشتغال خرد و ايجاد اشتغال خرد و مراقبت از آن و ديگري دانش و برنامه ريزي براي تامين مالي خرد. در همه دنيا، برخي از بانك ها براي تامين مالي خرد ايجاد مي شود.ربيعي اظهار كرد: توسعه اشتغال خرد و تامين مالي خرد، راه بهتري را در جامعه به وجود خواهد آورد. ما مي توانيم رضايت مردم را جلب و زندگي خوبي را براي آنان ايجاد كنيم و از فقير شدن مردم جلوگيري و فقرا را كمك كنيم.

علي ربيعي با اشاره به نياز فوري كشور به اصلاحات ساختاري : بازارآزاد چاره كار نيست


 روزنامه اعتماد، شماره 4218 به تاريخ 5/8/97، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 39 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات منابع انساني
متن مطالب شماره 30، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است