|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/8/5: مسير سبز بهارستان براي وزرا
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4326
يك شنبه 19 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4218 5/8/97 > صفحه 4 (سياست) > متن
 
      


پارلمان 
مسير سبز بهارستان براي وزرارييس جمهوري يكشنبه 29 مهر 97 در نامه اي به مجلس شوراي اسلامي، محمد اسلامي، فرهاد دژپسند، رضا رحماني و محمد شريعتمداري را به ترتيب براي تصدي پست وزارت راه و شهرسازي، وزارت اقتصاد و دارايي، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي معرفي كرد. قرار است، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي روز شنبه، پنجم آبان ماه به اين وزرا راي اعتماد بدهند. با وجود اينكه برخي گزينه هاي مطرح شده براي وزارتخانه ها، كساني هستند كه حتي نمايندگان هم شناخت چنداني از آنها ندارند اما مي توان با شنيدن اظهارنظرهاي نمايندگان مجلس، مسوولان و فعالان سياسي به خوبي فهميد كه اين چهار وزير پيشنهادي روحاني با راي مثبت مجلس را ترك خواهند كرد و بر صندلي وزارتخانه هايشان تكيه مي زنند. اين بار انگار قرار است بر اساس يك توافق نانوشته و ناگفته يا شايد هم يك هماهنگي از پيش انجام شده، نمايندگان حضوري نمادين در مجلس داشته باشند و نتيجه از پيش مشخص است. در اين گزارش نظرات برخي نمايندگان و فعالان سياسي درباره وزراي پيشنهادي و احتمال راي آوري آنها جمع آوري شده است.

حسينعلي اميري، معاون پارلماني رييس جمهوري درباره رويكرد مجلس نسبت به وزراي پيشنهادي رييس جمهوري براي وزارتخانه هاي راه و شهرسازي، اقتصاد و دارايي، صنعت، معدن و تجارت، تعاون، كار و رفاه اجتماعي به ايسنا گفت: «نسبت به رويكرد مجلس شوراي اسلامي درباره راي اعتماد به وزراي پيشنهادي بسيارخوش بين هستم و با توجه به گفت وگوهايي كه در حال انجام است و همچنين حضوري كه افراد معرفي شده در كميسيون ها، فراكسيون ها و مجامع استاني مجلس داشته اند، بسيار اميدوارم كه وزراي پيشنهادي راي بالايي از نمايندگان اخذ كنند.»

رحيم زارع، نماينده مردم آباده در مجلس شوراي اسلامي به ايسنا گفت : « بر اساس جو مجلس احتمالا هر چهار وزير پيشنهادي امكان كسب راي اعتماد از مجلس را خواهند داشت.»

احمد مازني، رييس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينكه هر چه جلوتر مي رويم، نگاه نمايندگان براي راي مثبت به گزينه هاي پيشنهادي دولت نزديك تر مي شود، به ايرنا گفت: «طي دو روز گذشته جلسات متعددي در فراكسيون هاي اميد، ولايي و مستقلين و كميسيون هاي مختلف و تخصصي مجلس برگزار شد كه در مجموع ارزيابي خوبي مي توان از مجموع جلسات متعدد داشته باشيم و البته نظر من اين است كه مجلس به هر 4 گزينه پيشنهادي راي خواهد داد.»

طيبه سياوشي، عضو فراكسيون اميد درباره نظر اين فراكسيون درباره وزراي پيشنهادي از سوي دولت به ايلنا گفت: «فراكسيون اميد معيارهاي خود را براي انتخاب وزرا دارد كه بسيار خوب است و بر اساس آنها نتيجه گيري مي كند.»

سياوشي همچنين با اشاره به نگاه حمايتي فراكسيون اميد از دولت افزود:«ما به عنوان فراكسيوني كه حامي دولت است، قصد نداريم چوب لاي چرخ دولت بگذاريم و قرار است در راستاي تقويت دولت گام برداريم، معتقدم آن «دو، دو» و آن «چهار، چهار» كه در مجلس گفته شد كاملا احساسي بود و به هيچ عنوان راي گيري معقول مجلس را نشان نمي داد.»

سيد محمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد دولت دهم درباره وزراي پيشنهادي دولت براي وزارتخانه هاي كار، صنعت، راه و اقتصاد به ايلنا گفت: «در شرايط جنگ اقتصادي مي طلبد، وزرايي معرفي شوند كه توانمندي و كارآمدي لازم را براي انجام امور داشته باشند و با مديريت جهادي و انقلابي كارها را سامان بدهند و با هم انسجام و هماهنگي داشته باشند. اگر ما تصور كنيم اين 4 نفري كه معرفي شده اند، ايده آل هستند خيلي قضاوت درستي نيست و حتما ضعف هايي دارند اما از يك منظر در مقايسه با كساني كه مطرح بودند يا در مقايسه با مابقي وزرايي كه الان هستند، مي توان گفت اين گزينه ها خيرالموجودين افرادي هستند كه در كنار آقاي روحاني حضور دارند.»

حسن رسولي، فعال سياسي اصلاح طلب به ايلنا گفت: «در مورد اين چهار نفر؛ آقاي شريعتمداري از وزراي شناخته شده است و طي سال هاي پس از پيروزي انقلاب در مناصب بالا فعاليت داشته، ايشان در دولت آقاي خاتمي وزير بود و جابه جايي ايشان از وزارت صنعت، معدن و تجارت به وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي جابه جايي بخشي است. آقاي دژپسند هم در مجموعه سازمان مديريت و برنامه ريزي از رده هاي مختلف كارشناسي كار را شروع كرده و به عنوان وزير اقتصاد معرفي شده است، هرچند فاقد پيشينه در اين سطح است اما به نظر مي رسد كه بيشتر هماهنگي با نوبخت در اين تصميم تعيين كننده بود. با اين حال بنده ايشان را يك فرد نزديك به اصلاح طلبان مي دانم. در مورد آقاي اسلامي، با توجه به اينكه شخصا طي دو دوره در زمان وزارت تركان و رحمتي در وزارت راه در حوزه ريلي و جاده اي مسووليت عضويت در هيات مديره را داشتم؛ در جست وجو از طريق همكاران سابقم هيچ گونه سابقه اي از حضور اسلامي در هيچ بخش چهارگانه حمل و نقلي پيدا نكردم. آقاي رحماني را شخصا نمي شناسم و نمي دانم چه نسبتي با حوزه كاري وزارت صنعت، معدن و تجارت دارد و آيا سابقه كاري در اين حوزه دارند يا خير. به لحاظ سياسي هم شناخت كمتري وجود دارد.»

ناهيد تاج الدين، عضو فراكسيون اميد درباره بررسي سوابق وزراي پيشنهادي از سوي دولت براي وزارتخانه هاي كار، اقتصاد، صنعت و راه از سوي دولت در فراكسيون اميد به ايلنا گفت: «براي هر وزير پيشنهادي از سوي دولت در فراكسيون اميد يك كميته

در نظر گرفته شد و سوابق هر وزير هم در آن مورد بررسي قرار گرفت. همچنين قرار شد صبح روز شنبه با وزراي پيشنهادي در فراكسيون اميد جلساتي را قبل از شروع صحن براي راي اعتماد داشته باشيم، بعد از اين جلسه روساي كميته ها نتايج را در فراكسيون ارايه مي دهند و ما بر اساس اين نتايج راي گيري خواهيم كرد. نظر درصدي از نمايندگان اين است كه دولت بايد گزينه هاي بهتر و توانمندتري را باتوجه به شرايطي كه كشور دارد معرفي كند؛ به هرحال امروز ايران در موقعيت ايده آلي نيست فردي كه در اين روزها بر مسند امور قرار مي گيرد بايد توانايي مديريت شرايط سخت را داشته باشد. بر اساس همين موقعيت و شرايط موجود كشور، برخي نمايندگان معتقدند وزراي پيشنهادي اين آيتم ها را آن طور كه بايد ندارند و گزينه هاي مناسب تري هم در اين ميان وجود داشته است. در فراكسيون اميد همه پايبند به راي فراكسيوني هستند و بر اساس تصميمي كه گرفته مي شود، راي مي دهند.»

شكور اكبرنژاد، نماينده پيشين مجلس شوراي اسلامي به ايلنا گفت: «انتظار اين بود كه آقاي روحاني در گزينه هاي جديد از افراد جوان تر و متفاوت تري استفاده كند. اميدوارم چهره هايي كه براي اين چهار وزارتخانه مطرح شدند، چهره هاي ملي باشند و به منطقه خاص فكر نكنند.»

مسير سبز بهارستان براي وزرا


 روزنامه اعتماد، شماره 4218 به تاريخ 5/8/97، صفحه 4 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دادرسي
متن مطالب شماره 132، بهمن و اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است