|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/8/5: عبدالمهدي در منگنه گروه هاي رقيب
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4326
يك شنبه 19 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4218 5/8/97 > صفحه 5 (ديپلماسي) > متن
 
      


عراق 
عبدالمهدي در منگنه گروه هاي رقيب
كابينه عراق بدون تعيين وزراي دفاع، كشور و دادگستري آغاز به كار كرد

نويسنده: شهاب شهسواري

پنج ماه بعد از انتخابات در عراق، عاقبت اين كشور كم كم شاهد تشكيل دولت جديد است. عادل عبدالمهدي، نخست وزير جديد اين كشور كه بعد از ماه ها رايزني و تشكيل ائتلاف هاي پارلماني نهايتا به عنوان نخست وزير معرفي شد، چهارشنبه شب اعضاي كابينه خود را به پارلمان عراق معرفي كرد، هر چند كه از ميان 22 عضو كابينه، سرنوشت 8 وزارتخانه از جمله وزارتخانه هاي دفاع، دادگستري و كشور همچنان نامشخص است و گروه هاي رقيب عراقي هنوز بر سر آنها به توافق نرسيده اند. هر چند عادل عبدالمهدي گزينه هاي مورد نظر خود براي هر 22پست كابينه را معرفي كرده بود، اما با اختلاف نظرهايي كه در مورد عضويت سياستمداران نزديك به حشدالشعبي از يك سو و اتهام فساد اقتصادي و وابستگي به حزب بعث از سوي ديگر به برخي از وزراي پيشنهادي او وارد شد، 8 پست مهم وزارتي خالي ماند.

8 وزير از جمله فالح الفياض، رييس پيشين حشدالشعبي و دبير شوراي امنيت ملي عراق كه بعد از انتخابات از سوي حيدر عبادي به شكل ناگهاني از مقام خود بركنار شده بود، نتوانستند راي اعتماد پارلمان را كسب كنند. رايزني هاي پيش از برگزاري جلسه راي اعتماد باعث شد تا عادل عبدالمهدي از معرفي تعدادي از نامزدهاي مورد نظرش براي وزارتخانه هاي مهم صرف نظر كند. فالح الفياض كه پشتيباني گروه هاي مقاومت شيعه و فهرست فتح به رهبري هادي عامري را پشت خود مي ديد به عنوان وزير كشور معرفي شده بود، اما از رسيدن به اين مقام باز ماند. 3 وزير كرد، 3 اهل سنت و 8 شيعه مذهب، از جمله وزرايي بودند كه توانستند راي اعتماد پارلمان را كسب كنند. بر اساس قواعد نانوشته تقسيم قدرت در عراق بعد از صدام حسين، تركيب كابينه ميان كردها، شيعيان و سني ها به صورت ثابت تقسيم مي شود، از جمله وزارت دفاع مختص سني ها، وزارت كشور مختص شيعيان و رييس دفتر نخست وزير مختص كردها است. بعد از تاييد بخشي از كابينه و برنامه دولت عادل عبدالمهدي، نخست وزير جديد رسما در برابر نمايندگان عراقي سوگند ياد كرد تا رسما كار خود را به عنوان بالاترين مقام اجرايي كشور آغاز كند و عراق 5 ماه بعد از انتخابات پارلماني از وضعيت آشفتگي سياسي خارج شود.

عادل عبدالمهدي 14 وزير را به پارلمان معرفي كرده است كه شايد بتوان بلندپايه ترين آنها را محمد علي حكيم، وزير خارجه، فواد حسين، وزير دارايي و ثامر عباس غضبان، وزير نفت ناميد، وزاري خارجه و نفت هر دو از تكنوكرات هاي سكولار نزديك به اياد علاوي و تحصيل كرده دانشگاه هاي غربي هستند و وزير دارايي جديد هم از نزديكان مسعود بارزاني و يكي از گزينه هاي حزب دموكرات كردستان عراق براي رياست جمهور بود. محمد علي حكيم، و دبير اجرايي كميسيون اجتماعي-اقتصادي سازمان ملل متحد در غرب آسيا (اسكوا) و از سال 2013 نماينده دايم عراق در سازمان ملل متحد محسوب مي شد. ثامر غضبان هم در دولت كوتاه اياد اعلاوي بين سال هاي 2004 تا 2005 وزير نفت عراق بود و از آن زمان در دولت هاي نوري مالكي و حيدر عبادي به عنوان مشاور نخست وزير انجام وظيفه مي كرد. عادل عبدالمهدي، از زمان معرفي به عنوان نخست وزير مكلف، با معرفي يك وب سايت ثبت نام از افرادي كه توانايي در اختيار گرفتن مديريت وزارتخانه ها را دارند خواست تا رزومه هاي خود را ارسال كنند. بعد از مطالعه چند هزار رزومه ارسال شده به اين سامانه بيش از 600 نفر توسط دفتر او براي مصاحبه دعوت شدند و نهايتا به گفته عبدالمهدي، هيات وزيران جديد عراق از ميان اين افراد انتخاب شده است.

«نه» به چهره هاي حزبي

مقتدي صدر، رهبر جريان سائرون كه در انتخابات ارديبهشت ماه با كسب 54 كرسي توانست بيشترين كرسي هاي پارلمان را نسبت به گروه هاي رقيب از آن فهرستش كند، روز چهارشنبه پيش از انجام راي گيري براي كابينه جديد از نمايندگان پارلمان خواست تا به همه گزينه هاي معرفي شده كه سبقه حزبي يا طايفه اي دارند، راي منفي بدهند. مقتدي صدر از ابتداي كارزار تبليغاتي براي فهرست سائرون تاكيد كرده بود كه خواهان روي كار آمدن يك دولت ضدفساد، تكنوكرات و غيرحزبي است. از سوي ديگر، نمايندگان وابسته به فهرست فتح، كه به گروه هاي حشد الشعبي نزديك هستند، نسبت به راي منفي جريان نزديك به مقتدي صدر به وزراي نزديك به آنها ناراضي بودند. به نوشته رويترز يكي از نمايندگان عضو جنبش عصائب الحق، از گروه هاي حشدالشعبي با اشاره به راي منفي پارلمان به گزينه وزارت كشور گفت: «عدم اعتماد به فالح الفياض به عنوان وزير كشور به هيچ وجه توجيه پذير نيست. او حشدالشعبي را در مبارزه با داعش رهبري كرده است و اين مقام كمترين پاداشي است كه در برابر اين اقدام مي توان در اختيار او گذاشت. در برابر اين راي عدم اعتماد، ما هم حاضر نيستيم به وزراي نزديك به فهرست هاي نصر و سائرون، راي بدهيم.» رقابت گروه هاي سياسي بزرگ عراقي براي كسب سهم بيشتر از پارلمان، در شرايط ائتلاف كار عادل عبدالمهدي را براي تشكيل يك كابينه متوازن، سخت تر خواهد كرد. او براي انتخاب 8 وزير باقيمانده كه نقش مهمي در مسائل سياست داخلي عراق بازي مي كنند، بايد بتواند رضايت گروه هاي رقيبي را كسب كند كه هر يك به انگيزه اي مخالف انتخاب گزينه هاي گروه هاي رقيب هستند. عادل عبدالمهدي 10 روز فرصت دارد تا گزينه هاي جديدي براي پر كردن پست هاي 8 وزارتخانه باقيمانده، از جمله وزارتخانه هاي كشور، دفاع و دادگستري معرفي كند. جلسه بعدي راي اعتماد سه شنبه 15 آبان ماه برگزار خواهد شد.

يادگارهاي صدام حسين

15 سال بعد از سرنگوني رژيم صدام حسين در عراق، سايه ديكتاتوري پيشين اين كشور همچنان بر سياست داخلي اين كشور گسترده است. فيصل الجربا، نامزد وزارت دفاع عراق، از جمله وزرايي بود كه در جلسه چهارشنبه شب پارلمان، قرباني تصويري خندان از خودش در كنار صدام حسين، ديكتاتور پيشين اين كشور شد. نمايندگان پارلمان با انتشار اين تصوير در ميان همكاران شان از آنها خواستند تا به اين نامزد وزارت راي ندهند. محور ملي، ائتلاف نيروهاي سني پارلمان و جريان الوطنيه به رهبري عياد علاوي از جمله اصلي ترين مخالفان فيصل جربا براي كسب عنوان وزارت دفاع بودند. فيصل الجبرا در دوران حكومت صدام حسين، فرمانده اسكادران ويژه رياست جمهوري عراق بود. نعيم الربيعي، نامزد جوان وزارت ارتباطات عراق هم از جمله افرادي بود كه به حمايت از حزب بعث و صدام حسين متهم شد، اين وزير 38 ساله كه جوان ترين وزير معرفي شده از سوي عادل عبدالمهدي بود، با وجود اتهام هايي كه در مورد حمايتش از دولت صدام حسين مطرح مي شود، موفق شد راي اعتماد پارلمان را كسب كند.

برنامه هاي نخست وزير جديد عراق

جلسه چهارشنبه شب پارلمان عراق، به جز راي اعتماد به گزينه هاي پيشنهادي براي عضويت در كابينه، راي به برنامه كلي نخست وزير عراق براي اداره كشور را هم شامل مي شد. به گزارش تسنيم عبدالمهدي در ابتداي ارايه برنامه كابينه اش از ائتلاف هاي سائرون، الفتح، حكمت، الاصلاح و البناء، النصر و گروه هاي كردي به سبب آنكه آزادي انتخاب به نخست وزير دادند، تشكر كرد. عبدالمهدي همچنين براي كوچك تر كردن كابينه منصب معاونان نخست وزير را حذف كرد. نخست وزير همچنين گفت براي تصويب قوانين ويژه وزارتخانه ها طي سه ماه نخست فعاليت دولت كار خواهيم كرد. عبدالمهدي همچنين از برنامه خود براي كاهش ايست هاي بازرسي امنيتي در شهرها و تمركز بر ورودي هاي آن سخن گفت. وي تصريح كرد هرگز اجازه دخالت خارجي را در عراق نخواهيم داد.

عبدالمهدي در منگنه گروه هاي رقيب


 روزنامه اعتماد، شماره 4218 به تاريخ 5/8/97، صفحه 5 (ديپلماسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 41 بار
    آثار ديگري از " شهاب شهسواري"

  گردن زني منتقدان يا تروريست ها؟ / سه روحاني سني منتقد عربستان در آستانه اعدام قرار دارند
شهاب شهسواري، اعتماد 27/6/97
مشاهده متن    
  موشك پراني يواشكي / اسراييل فرودگاه بين المللي دمشق را هدف قرار داد
شهاب شهسواري، اعتماد 26/6/97
مشاهده متن    
  چالش ابرقدرت ها در مديترانه
شهاب شهسواري، اعتماد 25/6/97
مشاهده متن    
  غيرنظاميان بي دفاع يا كانون تروريسم؟ / آخرين فصل جنگ 7 ساله سوريه در نوار شمال غربي اين كشور رقم مي خورد
شهاب شهسواري، اعتماد 24/6/97
مشاهده متن    
  قدرت نمايي شرقي / بزرگ ترين رزمايش تاريخ روسيه همزمان با ديدار روساي جمهور روسيه و چين آغاز شد
شهاب شهسواري، اعتماد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله رويكردهاي نوين در تحقيقات علوم پايه، فني و مهندسي
متن مطالب شماره 2، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است