|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/8/5: دست پنهان رياض در واشنگتن
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4326
يك شنبه 19 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4218 5/8/97 > صفحه 6 (جهان) > متن
 
      


گزارش روز 
دست پنهان رياض در واشنگتن
عربستان چگونه از لابي هاي خود در امريكا بهره برداري مي كند؟

نويسنده: ميثم سليماني

اين روزها لابي ها نقشي تعيين كننده در روابط خارجي ميان كشورها ايفا مي كند. به خصوص در كشوري مانند ايالات متحده اهميت اين لابي ها دوصد چندان مي شود. چرا كه مذاكرات پشت پرده اين لابي ها با كنگره امريكا و كاخ سفيد مي تواند بر تصميم گيري اين دو نهاد مهم امريكا تاثيرگذار باشد. از همين رو به طور معمول نزديك ترين متحدان امريكا در طول ساليان متمادي بيشترين سرمايه گذاري را در زمينه لابي ها براي تاثير گذاري بر نهادهاي قدرت در ايالات متحده انجام داده اند ولي در اين بين ساير كشورهاي غيرمتحد نيز چاره اي جز حضور در عرصه لابيگري در امريكا براي تغيير فضا به سود خود ندارند. تجزيه و تحليل لابي هاي خارجي طي يك سال گذشته كه توسط مركز لابي هاي نمايندگان خارجي FARA به ثبت رسيده نشان مي دهد كه در داخل اين لابي ها گردش مالي بسيار بالايي وجود دارد. برخي منابع عنوان مي كنند كه اين لابي ها براي تاثيرگذاري بر سياست امريكا به طور رسمي بيش از نيم ميليارد دلار در مجموع هزينه مي كنند كه مي توان آن را رقم قابل توجهي در اين عرصه دانست و كشورهاي خارجي نيز براي اثر گذاري در اين زمينه هزينه مي كنند.

بزرگ ترين سرمايه گذاران در اين عرصه كره جنوبي و ژاپن هستند كه مي توان آنها را نزديك ترين متحد ايالات متحده دانست. كشورهايي همچون، كانادا، آلمان، امارات متحده عربي و عربستان نيز در رتبه هاي بعدي قرار دارند و در اين بين چيني ها كه متحد امريكا محسوب نمي شوند نيز سعي كرده اند سرمايه گذاري گسترده اي در اين زمينه انجام دهند. گفته مي شود كره جنوبي به عنوان اولين لابي گر در ايالات متحده سالانه 62 ميليون دلار براي اين امر هزينه مي كند. هر كشوري به اندازه بضاعت، منافع و چالش هايي كه در امريكا دارد وارد عرصه سرمايه گذاري براي لابي ها در ايالات متحده مي شود. حتي برخي گزارش ها حاكي از آن است كشورهايي مانند روسيه و چين نيز بخشي از پول خود را صرف اقدامات مخفيانه و غيررسمي براي لابي در ايالات متحده مي كنند تا به طور عمومي در بحث ها حضور رسمي نداشته باشند.

جيمز تروبرگ استاد دانشگاه كه در زمينه لابي ها فعاليت مي كند معتقدند است كه اطلاعات ثبت شده در FARA تنها نوك يك كوه يخ است. لابي ها روش هاي متعددي براي تاثيرگذاري بر نگرش ها در ايالات متحده دارند. حتي مشخص نيست كه اين لابي ها تا چه حد شفاف هستند و ممكن است رقم هايي كه به صورت غيررسمي جابه جا مي شود بسيار فراتر از چيزي باشد كه به صورت رسمي اعلام مي شود. حتي ممكن است افرادي نفوذ داشته باشند كه در ليست لابيگران به صورت رسمي ثبت نشده باشند.

عربستان سعودي و رژيم اسراييل سابقه بسيار گسترده اي در تبليغات خود در عرصه افكار عمومي امريكا دارند، در حالي كه لابي هاي مجزايي هم براي حمايت هاي نظامي بيشتر ايالات متحده از خود دارند تا امريكا ارتباطاتي در بالاترين سطح با آنها داشته باشد كه از جمله مهم ترين آن فروش سلاح است. ريچارد پولز يك استاد قانون اساسي در دانشكده حقوق نيويورك به يواس نيوز مي گويد: «شگفت آور است كشورهايي در امريكا لابي بسيار قدرتمند دارند كه روابط بسيار فشرده و نزديك نظامي و اقتصادي با ايالات متحده دارند.» به نظر مي رسد كشوري مانند عربستان سعودي به راحتي از فضاي به وجود آمده در لابي ها استفاده مي كند تا نگاهي متفاوت از آن چيزي كه هست در امريكا و حتي ساير كشورهاي جهان به نمايش بگذارد. از همين رو در بخشي از اقدامات خود نيز موفق است و حتي برخي قوانين عليه خود را يا دور مي زند يا خنثي مي كند.

لابي ها به نفع عربستان سعودي

در گزارشي كه واشنگتن پست به تازگي منتشر كرده در ماه مارس 2018 سفير وقت عربستان سعودي در واشنگتن يك كادر لابي گر را به سفارت دعوت كرد تا يك چالش جدي را رفع و رجوع كنند. محمدبن سلمان وليعهد عربستان سعودي قصد داشت به طور رسمي به ايالات متحده سفر كند و اين در حالي بود كه چهارماه پيش از آن تعداد زيادي از خانواده سلطنتي و نخبگان عرصه كسب و كار كه قدرت زيادي در اين كشور داشتند توسط وي دستگير شدند. همزمان كنگره امريكا طي لايحه اي دوحزبي تلاش كرد تا به حمايت ايالات متحده در حملات عربستان سعودي به يمن پايان دهد. حمايتي كه از سال 2015 آغاز و تا به امروز ادامه دارد. خالد بن سلمان سفير عربستان سعودي در نشستي كه ظهر روز 12 مارس برگزار شد در جلسه اي طولاني جزييات سفر شاهزاده سلمان را به امريكا شرح مي دهد. در اين نشست تعدادي از لابي گران مهم امريكايي كه در تيم انتقالي ترامپ نيز حضور داشتند به كمك سفير سعودي آمدند. هشت روز پس از آن طرح كنگره به شكست انجاميد. اتفاقي كه عملا گزارش سازمان ملل در خصوص يمن كه آن را بزرگ ترين بحران انساني در جهان خوانده بود را ناديده گرفت. اين اتفاق در حالي رخ داد كه محمدبن سلمان در كاخ سفيد مورد استقبال با شكوه توسط دونالد ترامپ قرار گرفت. اين موفقيت نشان داد كه يك لابي قدرتمند تا چه حد مي تواند به نفع يك كشور عمل كند. عربستان اكنون در امريكا نه تنها از طريق سرمايه گذاري و خريد تجهيزات نظامي از پيمانكاران امريكايي نفوذ خود در امريكا را حفظ مي كند، بلكه در سال 2017 پرداخت هاي عربستان به لابي ها و مشاوران در واشنگتن بيش از 3 برابر گذشته شده است. علاوه بر همه اين هزينه ها و سرمايه گذاري ها، عربستان از يك مزيت مهم برخوردار است چرا كه توانسته يك رابطه گرم با رييس جمهور ايالات متحده برقرار كند و از همه مهم تر محمدبن سلمان روابطي بسيار صميمي با جرد كوشنر مشاور و داماد ترامپ برقراركرده تا عملا در سياست هاي خاورميانه اي ايالات متحده بسيار تاثيرگذار باشد. اين روابط را مي توان فراي آن چيزي دانست كه پيش از اين ميان ايالات متحده و عربستان سعودي وجود داشته است.

از همين روست كه جنايت هاي عربستان در يمن ديده نمي شود و حتي با وجود جنايتي مانند قتل جمال خاشقجي روزنامه نگار سعودي در كنسولگري عربستان سعودي در استانبول، ايالات متحده سعي مي كند نرم ترين موضع ممكن را اتخاذ كند. خالد بن سلمان سفير عربستان سعودي كه اكنون به كشور خود بازگشته و گفته مي شود كه به احتمال زياد ديگر به واشنگتن باز نخواهد گشت، در طول يكسال گذشته همواره تلاش كرده با قانونگذاران امريكايي و لابي هاي امريكايي جلسات متعددي برگزار كند و حتي از او عكس هايي منتشر شده كه نشان مي دهد رفت و آمد فراواني به ساختمان كپيتول هيل _محل كنگره امريكا- داشته است. حتي گفته مي شود كه عربستاني ها پيشنهاداتي براي خبرنگاران در سي ان ان و فاكس نيوز ارايه دادند كه آنها را به مسابقات راگبي با پروازهاي اختصاصي اعزام كنند، كه گفته مي شود جيك تپر از سي ان ان و برت باير از فاكس نيوز آن را قبول نكردند. طبق گزارش واشنگتن پست شايد بتوان گفت تعداد كمي از گروه هاي لابي و اتاق فكرها اعلام كرده اند كه پيشنهادهاي دريافت پول از سوي عربستان سعودي را رد كرده اند. از همين رو به نظر مي رسد كه عربستان سعودي به هر گروهي كه نفوذي در امريكا داشته يك پيشنهاد مالي داده است. يكي از عوامل لابي گر عربستان سعودي در واشنگتن عنوان كرد: رابطه عربستان سعودي با ايالات متحده بسيار مهم است و مشاركت عربستان در مقابله با تهديد ايران براي امنيت جهاني، امنيت منطقه و از جمله امنيت اسراييل بسيار مهم است.

در طول دوسال گذشته و به خصوص با روي كار آمدن دونالد ترامپ در امريكا، سعودي ها تلاش هاي خود را براي تقويت روابط با ايالات متحده تشديد كرده اند. گفته مي شود كه هزينه هاي پادشاهي عربستان در زمينه لابي و مشاوره كه از 3/14 ميليون دلار در سال 2015 به 7/7 ميليون دلار در سال 2016 كاهش يافته بود و براساس گزارش هاي عمومي در سال گذشته اين رقم به 3/27 ميليون دلار رسيده است. طبق اسناد مركز ثبت لابيگران از سال 2016 به اين سمت بيش از 200 نفر به عنوان نمايندگان منافع عربستان ثبت نام كرده اند. البته در كنار عربستان سعودي امارات متحده عربي نيز حتي حضوري قدرتمند تر و پرهزينه تر در امريكا دارد. امارات متحده عربي سال 2014با بيش از 14 ميليون دلار سرمايه گذاري دولتي در بخش لابي توانست در رتبه اول دولت هاي سرمايه گذار در اين چارچوب قرار گيرد. اكنون نيز در سال 2017 طبق آخرين گزارش ها امارات متحده عربي حدود 30 ميليون دلار به صورت سالانه در اين زمينه هزينه مي كند و پس از كره و ژاپن بزرگ ترين سرمايه گذاري را در بخش لابي امريكا دارد. عربستان و امارات با سرمايه گذاري هاي مشترك در موسسه بروكينز و موسسه خاورميانه توانسته اند به مخازن بزرگ تحليلي دست پيدا كنند. هرچند اين موسسات پس از قتل خاشقجي عنوان كردند كه درخصوص كمك هاي عربستان بازنگري انجام خواهند داد. كريس مورفي سناتو دموكرات ايالت كانتيكت كه مخالف جدي جنگ در يمن محسوب مي شود، معتقد است كه يكي از سياست هاي مفتضح در سياست خارجي كنوني واشنگتن روابط خاص و خدشه ناپذير ميان ايالات متحده و عربستان است. او با طعنه به ترامپ مي گويد: افراد باهوشي كه سياست خارجي مي دانند و به دفتر شما رفت و آمد مي كنند اين موضوع را مي دانند. اما به نظر مي رسد كه آنها پول زيادي از كشورهاي حاشيه خليج فارس دريافت مي كنند.

طبق گزارش واشنگتن پست يكي از بزرگ ترين و مهم ترين موسسات مهمي كه عربستان سعودي در آن نفوذ دارد موسسه خاورميانه است كه يكي از منابع مهم اطلاعاتي و تهديدي در اين منطقه بحراني و حساس است. اين موسسه توسط ريچارد كلارك اداره مي شود و در طول ساليان گذشته مشاوره هاي جدي در تنظيم سياست خارجي دولت هاي رونالد ريگان، بوش و بيل كلينتون در خاورميانه ارايه داده است. اين موسسه بين سال هاي 2016 و 2017 بين 25/1 ميليون دلار تا 4 ميليون دلار در حمايت از منافع عربستان سعودي پول دريافت كرده است.

در سال 2016 نيز اين موسسه حدود 20 ميليون دلار از امارات متحده عربي دريافت كرده است. گروه MSL كه يكي از گروه هاي لابيگر محسوب مي شود بين سال هاي 2016 و 2017 حدود 3/6 ميليون دلار پول دريافت كرده است كه برخي اعضاي آن نيز تا اوايل سال جاري عضو هيات مديره موسسه خاورميانه بودند.

گفتني است لابي طرفداران عربستان در سال 2016 متحمل يك شكست بزرگ شد. آن هم هنگامي بود كه يك لايحه در حمايت از خانواده هاي جانباختگان حادثه تروريستي 11 سپتامبر در كنگره امريكا به نام جاستا به تصويب رسيد. قانوني كه اجازه مي داد خانواده هاي قربانيان عليه عربستان سعودي شكايت كنند. اما با حضور دونالد ترامپ در راس قدرت امريكا و بازيابي دوباره لابي عربستان سعودي در امريكا عملا اين قانون كارايي چنداني پيدا نكرد.

تري استرادا كه شوهرش در مركز تجارت جهاني كشته شده بود يكي از شاكيان اصلي دادرسي در برابر پادشاهي سعودي بود. او گفت سعودي ها در مبارزه خود بسيار كثيف هستند. چرا كه گفته مي شود عربستان سعودي از كهنه سربازان جنگ براي لابي استفاده مي كند، زيرا اين احساس وجود دارد آنها تنها افرادي هستند كه مي توانند در برابر خانواده هاي قربانيان 11 سپتامبر موفق عمل كنند. گفته مي شود اين كهنه سربازان بر اساس پرونده هايي كه از منافع سعودي حمايت شده است، به هتل ترامپ در واشنگتن دعوت مي شدند و در نهايت 270 هزار دلار براي اقدامي كه در اين پرونده ها انجام داده بود دريافت مي كنند. اين كهنه سربازان حتي نمي دانند كه اين اقدام از سوي عربستان سازماندهي شده چراكه گروه لابي MSL اين پرونده را پيش مي برد.

ارتباطات شخصي

هنگامي كه دونالد ترامپ نامزد رياست جمهوري امريكا بود، اقدام اوباما در وتوي قانون جاستا را شرم آور خواند اما خود او بلافاصله سعي كرد تا روابط نزديكي با عربستان سعودي ايجاد كند. ابتدا توماس جي باراك يكي از دوستان ترامپ كه طي 3 دهه در خاورميانه كسب و كار داشته و با چهره هاي قدرتمند سعودي، قطر و امارات متحده عربي ارتباط داشت اولين ارتباط ها را برقرار كرد. در ماه مي 2016 باراك، كوشنر را به سفير با نفوذ امارات متحده عربي در ايالات متحده يعني يوسف العطيبي معرفي مي كند كه يكي از متحدان عربستان نيز شناخته مي شود. باراك درباره ديدار با رهبران منطقه اي ديگر از جمله امير قطر صحبت كرد. او حتي وعده ديدار با شاهزاده قدرتمند سعودي يعني محمد بن سلمان را به ترامپ داد. چند ماه پس از حضور ترامپ در كاخ سفيد كوشنر و محمد بن سلمان در يك ناهار كاري باهم ملاقات كردند. آنها بلافاصله روابط نزديكي برقرار كردند و تماس هاي متعدد تلفني با يكديگر داشتند. برخي مقام هاي امنيتي نيز نگران اين اتفاق بودند كه كوشنر ارتباطي بدون چارچوب را پيش ببرد.

يك معادله ساده

اتحاد 75 ساله ميان عربستان سعودي و ايالات متحده بر اساس يك نظم ساده ساخته شده است. تقاضاي امريكا براي نفت عربستان و درخواست عربستان براي فروش تسليحات و حمايت نظامي از اين كشور. معادله اي كه مي توان تمامي حواشي رابطه دو كشور را بر مبناي آن حل كرد. ليدا دنت محقق نظارت بر لابي هاي امريكا مي گويد: پادشاهي عربستان سعودي يك ارتش واقعي از لابيگران و شركت هاي قوي دارد كه از اين طريق منافع خود را در اين راه ترويج مي كنند. از طرفي ديگر موسسه تحقيقات صلح بين المللي استكهلم گزارش داده است كه عربستان سعودي تقريبا يك پنجم صادرات سلاح امريكا را در پنج سال گذشته به خود اختصاص داده است. مجموعه شرايط در روابط ميان عربستان و ايالات متحده نشان مي دهد، كه سعودي ها پس از روي كار آمدن دونالد ترامپ بيشترين سرمايه گذاري را روي لابي ها انجام دادند تا بتوانند چهره اي متفاوت را از خود به نمايش بگذارند. از همين رو جاي تعجب ندارد با اين حجم از سرمايه گذاري عربستان در امريكا جنايت ها در جنگ يمن ديده نمي شود و همه چيز به نحوي از سمت امريكا سرپوش گذاشته مي شود. اين معادله اي است كه روابط عربستان و ايالات متحده را هرچند در شماي كلي ساده اما در هم تنيده كرده است.

دست پنهان رياض در واشنگتن


 روزنامه اعتماد، شماره 4218 به تاريخ 5/8/97، صفحه 6 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بار
    آثار ديگري از " ميثم سليماني"

  وزن كشي سياسي / گمانه زني ها در خصوص نخست وزير آينده عراق جدي تر مي شود
ميثم سليماني، اعتماد 27/6/97
مشاهده متن    
  جايگاه متزلزل پرزيدنت / همكاري رييس سابق كمپين ترامپ با دادستان ويژه
ميثم سليماني، اعتماد 25/6/97
مشاهده متن    
  به دنبال راه حلي با كمترين خسارت انساني براي ادلب / مجتبي اماني، تحليلگر مسائل خاورميانه در گفت و گو با «اعتماد» مطرح كرد
ميثم سليماني، اعتماد 24/6/97
مشاهده متن    
  چالش هاي پيش روي ايران و روسيه در سوريه / آينده سوريه و سياست قدرت هاي منطقه اي در «ايراس» بررسي شد
ميثم سليماني، اعتماد 21/6/97
مشاهده متن    
  تشويق به مذاكره با تهديد / امريكا دفتر نمايندگي سازمان آزاديبخش فلسطين رادر واشنگتن تعطيل مي كند
ميثم سليماني، اعتماد 20/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه راه و ساختمان
متن مطالب شماره 145، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است