|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/8/5: گفت و گو با بيوك ملكي، مديرعامل دفتر شعر جوان: اولويت اصلي دفتر شعر جوان، نقد و بررسي آثار است
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4326
يك شنبه 19 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4218 5/8/97 > صفحه 9 (هنر و ادبيات) > متن
 
      


جشنواره 
گفت و گو با بيوك ملكي، مديرعامل دفتر شعر جوان: اولويت اصلي دفتر شعر جوان، نقد و بررسي آثار است


نويسنده: فهيمه دهقان

يكشنبه ششم آبان ماه، دومين دوره جايزه كتاب سال دفتر شعر جوان، جايزه قيصر امين پور برگزار مي شود. اين برنامه در آستانه يازدهمين سالگرد درگذشت قيصر امين پور توسط دفتر شعر جوان در خانه هنرمندان ايران برپا مي شود. در آستانه برگزاري دومين دوره، با بيوك ملكي، مديرعامل دفتر شعر جوان گفت وگويي انجام داده ايم كه در ادامه مي خوانيم.

درباره روند برنامه ريزي و برگزاري دومين دوره جايزه كتاب سال شعر جوان تا اين مرحله توضيحاتي بفرماييد.

اولين كاري كه معمولا در اين جشنواره انتخاب كتاب سال انجام مي شود، تهيه ليست كتاب هاي واجد شرايط منتشر شده است. ما در اولين اقدام، ليست مجموعه شعرهاي منتشر شده سال 96 را از خانه كتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گرفتيم. اگرچه در اين ليست سال تولد شاعران مشخص نبود و اين كار ما را سخت مي كرد. اقدام بعدي ما خبررساني فراخوان از طريق خبرگزاري ها، رسانه هاي مكتوب و فضاهاي مجازي و نيز ارسال پوستر به فرهنگسراها و... بود. همچنين با ناشران تخصصي شعر تماس گرفتيم تا اطلاع رساني دقيق تر و كامل تر باشد. آثار رسيده به تدريج، در دبيرخانه دفتر شعر جوان ثبت شد و درنهايت تا اول مهر، همه آثار رسيده توسط هيات انتخاب بررسي شد. همين جا بگويم كه شاعران خوب ما آرش شفاعي و فاطمه سالاروند، هيات انتخاب اين دوره بودند. اين دو، پس از سه جلسه بررسي مفصل و دقيق كتاب ها در نهايت شانزده كتاب را براي راهيابي به مرحله نهايي مناسب دانستند. پس از اعلام اسامي اين شانزده كتاب در خبرگزاري ها و رسانه ها، با توجه به مهلت تمديد براي دريافت كتاب ها تا پايان مهر، دبيرخانه كتاب سال دفتر شعر جوان، همچنان مجموعه هاي رسيده را دريافت مي كرد و هيات انتخاب اين آثار را بررسي مي كردند. در نهايت پنج اثر ديگر به شانزده كتاب قبلي اضافه شد و داوران مرحله نهايي از ميان كل 85 جلد كتاب رسيده، 21 اثر را مورد بررسي نهايي قرار دادند.

اين داوري ابتدا به صورت فردي انجام شد و سپس در جلسه اي چند ساعته، به شكل مبسوط و مفصل، داوران درباره آثار به بحث و گفت وگو پرداختند. از نظرات خود دفاع كردند و نظرات متقابل ديگر داوران را شنيدند تا در نهايت، باتوجه به نقاط قوت و ضعف آثار، تعدادي از كارها را نسبت به ديگر كارها، براي انتخاب و تقدير شايسته تر دانستند.

قابل ذكر است كه هيات داوران اين دوره خانم ها مهرنوش قربانعلي، راضيه بهرامي و آقايان ساعد باقري، ميلاد عظيمي و محمدرضا محمدي نيكو بودند كه همگي در نهايت لطف، زحمت داوري را پذيرفتند و با وسواس و حوصله و دقتي بي نظير اين كار را به سامان رساندند.

آيا دفتر شعر جوان از برگزاري اين جايزه، هدف يا اهداف خاصي را به شكل ويژه پي مي گيرد؟

هدف ما از برگزاري اين جايزه، مثل هر جايزه ديگري شناسايي آثار برتر و معرفي آنها به مخاطبان و جامعه ادبي است. اما تفاوت بارز اين جايزه با ديگر جوايز به طور خاص، در انتخاب گروه سني است. دفتر شعر جوان با توجه به زمينه فعاليت و محوريت برنامه ريزي هايش براي شاعران جوان، اين گروه سني را به شكل مشخص در نظر گرفته تا علاوه بر تشويق و ترغيب آنها به ادامه جدي تر مسيري كه انتخاب كرده اند، آثارشان در بين انبوه كارهاي چاپ شده، ديده شود و با وجود ضعف هاي احتمالي به طرز شايسته تري شناخته شوند.

در اين دو دوره اخير از جايزه كتاب سال قيصر كه در سال هاي مديريت شما برگزار شده، به طور خاص با چه مشكلات و مسائلي مواجه بوده ايد؟

يكي از اصلي ترين مشكلات ما، دست يافتن به همه كارهاي واجد شرايط است. با وجود تلاش ما و روش هاي مختلفي كه براي اطلاع رساني اتخاذ مي كنيم، باز هم بعضي كارها ديرتر از زمان مقرر به دست مان مي رسد يا اصلا نمي رسد. به خصوص شاعران شهرستاني كه ممكن است كارهاي شان كمتر ديده شود. مثلا اين انتظار مي رود كه ناشران همكاري جدي تري داشته باشند يا جايي مثل خانه كتاب كه در اين زمينه مرجع به حساب مي آيد، فهرست كتاب ها را به شكل طبقه بندي شده و دقيق تر با همه اطلاعات جزئي داشته باشد؛ ضمن اينكه انتظار مي رود خانه كتاب در اين زمينه همكاري هاي بيشتري با مراكزي مثل خانه شاعران داشته باشد. دفتر شعر جوان با توجه به توان مالي اش و برنامه هايي كه طي سال انجام مي دهد، در نهايت نمي تواند برخي از حمايت هاي لازم را از بعضي شاعران جوان انجام دهد. به عنوان مثال، ما مايل بوديم به همه 21 شاعر

راه يافته به مرحله نهايي جوايزي اهدا كنيم. دست كم در حد اهداي بن كتاب از بعضي از اين شاعران مي شد، تقدير كرد. اين كمترين كار براي يك شاعر جوان است، به خصوص اينكه اغلب يا دانشجو هستند يا كسب و كار درست و حسابي ندارند. اگر ما انتظار داشته باشيم اين شاعران براي رفع نواقص آثار خود و پيشرفت بيشتر، مطالعه جدي تري داشته باشند، انتظار مي رود حمايت هاي اينچنيني از آنها بشود. اين شايسته نيست كه ما چندين بار به جاهايي مثل سازمان ملي جوانان يا خانه كتاب رجوع كنيم، تماس بگيريم، حتي حضوري برويم و جلسه بگذاريم و درنهايت براي كمترين همكاري ها پاسخي نگيريم. اين درخواست، در واقع حمايت از ما نيست، حمايت از فرهنگ و از شاعران جوان است.

يك مشكل ديگر، در زمينه داوري است. ما شاعران خوبي داريم كه توانايي و دانش لازم براي داوري ندارند. شاعران و منتقداني هم هستند كه توانايي داوري هم دارند و ممكن است منصفانه و بدون حب و بغض هم عمل كنند ولي آن قدر از حواشي جوايز ادبي گريزانند كه تمايلي به پذيرش داوري ندارند. اين است كه جايي مثل دفتر شعر جوان كه نگاه معتدل و بدون غرض و به دور از افراط و تفريط هاي معمول دارد و در عين حال طالب آن است تا از نگرش ها و نحله هاي مختلف شعري استفاده كند، اغلب براي حضور بعضي از اين دوستان دچار مشكل مي شود. اما همين جا تاكيد كنم كه به لطف خداوند، در اين دو دوره، ما با انتخاب و دعوت از افرادي كه علاوه بر ذوق سليم و دانش ادبي و رعايت حدود انصاف، در جريان شعر امروزند، توانسته ايم يكي از بهترين و دقيق ترين داوري ها را داشته باشيم.

تمركز دفتر شعر جوان در حال حاضر بيشتر بر چه اهداف و برنامه هايي است؟

اصلي ترين دغدغه و اصل كار دفتر شعر جوان، نقد و بررسي آثار شاعران جوان و پرداختن به آموزش جوانان شاعر است. هر ساله از بين جوانان شاعر و باذوق و مستعد 17 تا 26 سال، از طريق اعلام فراخوان و با توجه به معيارهايي كه داريم عده اي انتخاب و اين دوستان طي يك دوره يك ساله از خدمات نقد و بررسي آثار و ارسال كتاب بهره مند مي شوند.

دفتر شعر جوان از سال ها پيش دو برنامه ديگر داشته كه به طور طبيعي ما هم بايد آنها را ادامه مي داديم و اميدواريم تا زماني كه هستيم، همچنان استمرار يابند. يكي از آنها همين جايزه قيصر امين پور است. دست اندر كاران اين نوع برنامه ها آگاهند كه اين كارها چه سختي هايي دارد و چه تشكيلاتي را نيازمند است. دفتر شعر جوان با تلاش و همكاري تنها دو، سه نفر از همكاران، اين امور را پيش مي برد و خدا را شكر تا به حال هم به بهترين شكل اين كارها انجام شده است.

برنامه ديگر «كنگره شعر جوان» است. هر سال پس از پايان دوره آموزش دفتر، اعضاي شهرستاني از سراسر كشور به تهران مي آيند و علاوه بر دو روز شعرخواني در خانه هنرمندان، برنامه ها و جلسات ديگري هم براي آنها درنظر گرفته مي شود و در اين مدت، با استادان و كارشناسان دفتر ديدار و گفت وگو دارند.

در مورد عضوگيري شاعران جوان لازم است به برنامه جديد دفتر اشاره كنم و آن اينكه ما از سال گذشته علاوه بر انتخاب اعضاي جديد، عده اي را به عنوان اعضاي ذخيره و به اسم گروه همراهان دفتر برمي گزينيم، با اين گروه كه از اعضاي اصلي متفاوتند و به تمرين و تجربه بيشتري نيازمندند، كارشناسان ديگري كار مي كنند. شعرهاي شان نقد و بررسي مي شود و هدف از اين كار اين است كه اين شاعران هم بتوانند خود را به سطح اعضاي اصلي دفتر برسانند و در دوره هاي بعد جزو اعضاي اصلي دفتر شوند.

از برنامه هاي تازه دفتر در دوره جديد، يكي هم جلسه شعر شاعران كودك و نوجوان است كه همزمان با فعاليت مجدد دفتر در سال 1394 شكل گرفت و آغاز به كار كرد و همچنان هر هفته شنبه ها اين جلسه برگزار مي شود.

اين جلسه با حضور آقاي مصطفي رحماندوست و ديگر شاعران كودك و نوجوان برگزار مي شود.

همچنين از مدتي پيش روزهاي يكشنبه دفتر شعر جوان سلسله نشست هايي برگزار مي كند با عنوان «شرح اوراق عتيق». در اين جلسات آقاي رضا موسوي طبري، به بازخواني شعرها و متون ادبي گذشته مي پردازد. حضور در اين نشست براي همه علاقه مندان آزاد است.

علاوه بر اينها، تقريبا هر ماه از يك شخصيت مطرح ادبي، هنري و فرهنگي، دعوت مي شود كه براي مخاطبان درباره ادبيات و موضوعات پيرامون آن و مسائل مرتبط صحبت كند. اين برنامه به نام «از هر دري سخني» با برنامه ريزي و مديريت خانم فاطمه سالاروند برگزار مي شود.

جلسه ديگر دفتر شعر جوان، جلسه «گويندگي ادبي» است كه اين برنامه تا به حال با حضور استاداني چون ساعد باقري، عبدالجبار كاكايي، محمدرضا محمدي نيكو، اسماعيل اميني، كيانوش خانمحمدي، رشيد كاكاوند و مصطفي جلالي پور برگزار شده است.

چه چشم اندازي را براي استمرار اين جايزه پيش بيني مي كنيد؟

همه تلاش ما اين است تا زماني كه اين مسووليت برعهده ماست، اين برنامه را آن طور كه شايسته نام قيصر و بايسته شعر است، برگزار كنيم، همان طور كه با وجود همه مشكلات به خصوص مشكلات مالي، اين دو سال به شايستگي آن را برگزار كرده ايم.

همه تلاش همكاران و بزرگواراني هم كه در اين جايزه نقش داشته اند، به خصوص آقاي ساعد باقري عزيز و مجموعه داوران گرامي اين بوده است كه اين جايزه با كمترين درصد خطا برگزار شود و طبيعي است كه در اين نوع كارها هيچ كس نمي تواند ادعا كند كه كارش تمام و كمال بي نقص بوده است. اميدواريم هر سال اين برنامه بهتر و دقيق تر برگزار شود و زمينه هاي بالندگي شاعران جوان در همه ابعاد بيشتر فراهم شود.

اسامي 21 مجموعه راه يافته به مرحله نهايي داوري دومين دوره كتاب سال شعر جوان جايزه قيصر امين پور (تا پايان مهلت تمديد/ پايان مهرماه 97)

آشفتگي/ حسين دهلوي/ نزديك تر/ كلاسيك، اعداد/ بابك زماني / فصل پنجم/ سپيد، آل/ اميد روزبه/ نيماژ/ ترانه، مرز ما عشق است/ سيدمحمد مهدي شفيعي/ شهرستان ادب/ كلاسيك، مردي كه از ذهن پنجره رفت/ حميدرضا عبدالله زاده/ فصل پنجم/ سپيد، سوءطن/ مهران شفيعي/ بوتيمار/ سپيد، نام من فراموشي ست/ بهنام كياني/ مايا/ كلاسيك، وزارت عشق/ ميلاد شهبازي/ شاني/ كلاسيك، دستباف/ رضا خسروي/ نزديك تر/ كلاسيك، بانو شما كه گريه نمي كرديد/ اهورا فروزان/ شاني/ كلاسيك، بي نظمي/ آرمين يوسفي/ چشمه/ سپيد، بگذريم/ محمد قلي نسب/ فصل پنجم/ سپيد، قرار بود بماني/ ليلا مهذب/ فصل پنجم/ كلاسيك، تماشايي/ ميلاد عرفان پور/ شهرستان ادب/ كلاسيك، نيمايي و...، شكوفه هاي هميشه/ حامد رمضانيان/ نزديك تر/ كلاسيك، نامه هايي از كازابلانكا/ شهريار بزرگمهر/ آنيما/ سپيد، ميراث/ سعيد صاحب علم/ نزديك تر/ كلاسيك، رهابند/ حميد چشم آور/ نزديك تر/ كلاسيك، سررسيد/ حسين طاهري/ نيماژ 20 كلكسيونر/ مهسا رهنما/ شاني/ سپيد، اتاق بي خواب/ بهزاد رحيمي/ فصل پنجم/ سپيد

گفت و گو با بيوك ملكي، مديرعامل دفتر شعر جوان: اولويت اصلي دفتر شعر جوان، نقد و بررسي آثار است


 روزنامه اعتماد، شماره 4218 به تاريخ 5/8/97، صفحه 9 (هنر و ادبيات)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 40 بار
    آثار ديگري از " فهيمه دهقان"

  پنج شب در شهر آرامش سپري شد
فهيمه دهقان، اعتماد 30/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه كارآفرين
متن مطالب شماره 135، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است