|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/8/5: توليد مغفول از نگاه سرمايه گذاري
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4326
يك شنبه 19 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4218 5/8/97 > صفحه 11 (اقتصاد) > متن
 
      


گردش سرمايه 
توليد مغفول از نگاه سرمايه گذاري
چرا سرمايه گذار خارجي براي توليد به ايران نمي آيد؟

نويسنده: نرگس رسولي

يكي از اما و اگرهاي هميشگي در اقتصاد ايران عدم حضور و شايد تمايل سرمايه گذار خارجي در حوزه توليد در ايران است. اين امر درحالي است كه طي سال هاي گذشته برنامه ها و تصميمات مختلفي براي جذب سرمايه گذار خارجي و داخلي جهت فعال تر شدن بخش توليد در كشور اجرايي شده؛ اما اين مجموعه فعاليت ها نتوانسته است بخش توليد را آن طور كه بايد و شايد در داخل كشور فعال كند؛ موضوعي كه در صورت تحقق مي تواند كشور را در مقابل هجمه هاي بيروني ايمن كرده و چرخ اقتصاد را نيز تندتر به حركت درآورد.

موضوعي كه در صورت تحقق آن مي توانست در مواجهه با تحريم هاي جديد بخش توليدي را مصون از زيان هاي آن كرده و با توجه به وابستگي هايي كه با سرمايه گذارن اروپايي يا آسيايي روي مي داد، مي توانستيم روزگار پسابرجام را نيز به آرامي پشت سر بگذاريم. موضوعي كه حتي مورد توجه اعضاي پارلمان اقتصادي نيز هست. ابراهيم جميلي، رييس خانه اقتصاد ايران و از اعضاي اتاق بازرگاني با اشاره به همين موضوع در نشست بررسي راهكارهاي جذب توليدكنندگان خارجي براي توليد در ايران، مي گويد:«بايد واقع گرايانه صحبت كنيم. اين تحريم يك فرصت است كه ما از اروپا استفاده كنيم و آنها هم بتوانند با ما وارد تعامل اقتصادي شوند. در شرايط كنوني بايد مسائل سياسي را حل كنيم اما در همين شرايط هم اگر كسي از خارج پول بياورد براي توليد در ايران حتما سودآور است چون نرخ ارز در ايران بالاست و براي سرمايه گذاري خارجي به صرفه است.»

وي ادامه داد:«در ايران تعداد دانشگاه هاي مان هم از چين بيشتر است و هم از امريكا. تعداد كارخانجات موتوسيكلت سازي ما از چين هم بيشتر است اما ميزان توليدمان خيلي كمتر از آنهاست. شعبه هاي بانكي ما خيلي زياد است اما مشكلات اقتصادي ما ريشه در همين سيستم بانكي دارد. در حال حاضر فرصت بومي سازي است و خيلي از كالاها را مي شود بومي سازي كرد و ما توانمندي مان هم از دوره جنگ بالاتر است، هم از دوره تحريم سابق و هم انديشي ها مي تواند منجر به استفاده از تجربيات ديگران و انتقال آن شود.»

جميلي تاكيد كرد:«در دو، سه ماه آينده فشارهاي ارزي بيشتر خواهد شد و ما هم به دولت گفتيم كه ارز 4200 توماني كاري از پيش نمي برد اما گوشي بدهكار نبود و بايد اصلاح ساختار شود وگرنه مشكلات روز به روز بيشتر خواهد شد، قرار نيست فقط با كشورهاي بزرگ كار كنيم. در شرايطي كه آنها علاقه مند به همكاري اقتصادي نيستند، مي توانيم با كشورهاي كوچك كار كنيم. كشورهاي اروپايي مثل ليتواني و استوني هم كشورهايي هستند كه مي توانيم با پژوهش نيازهاي آنها را بسنجيم و با آنها همكاري كنيم.»

حقوق فراموش شده بخش خصوصي

عبدالحسن مهنما، معاون وزير صنايع دولت هاي هفتم و هشتم اما مطالبه گري را نقطعه ضعف بخش خصوصي براي حضور در اين بازار ها خواند و با اشاره به اينكه بايد ابتدا جاذبه هاي ايران را برشمريم گفت:«مزيت هاي ايران در حوزه انرژي است. قيمت گاز طبيعي حدود دو سنت در مترمكعب است اما وقتي از مرز خارج مي شود به 12 سنت مي رسد، يعني قيمت هاي ما واقعي نيست. معدن و ماده معدني هم مزيت ديگر ايران است. در حال حاضر اگر ما فقط داخلي نگاه كنيم فرصت هاي سرمايه گذاري با پول ايراني فوق العاده است اما اينكه چرا محقق نمي شود به دليل ضعف هايي است كه مثلا در سيستم بانكي مشاهده مي شود. ما انتظار داريم با اين درآمدهاي ريالي كه دولت دارد، بانك ها به صنايع كمك كنند و سرمايه گذاري رونق بگيرد. متاسفانه بن بست هاي سياسي هم وجود دارد اما اگر در هم انديشي هاي اقتصادي بدون رودربايستي صحبت كنيم، بخش خصوصي به غير از كار اقتصادي بايد كار فرهنگي هم در حوزه اقتصاد انجام بدهد. بايد لابي هاي تجاري را هم انجام بدهد. بايد بپذيريم كه فيتيله نفت دارد خاموش مي شود و دولت هم بايد اين را بپذيرد. متاسفانه بخش خصوص ضعف مطالبه گري دارد و نمي تواند حقوق خود را محقق كند.»

زمان جايگزيني

محمدحسين جبل عاملي، پژوهشگر اقتصادي نيز با اشاره به وضعيت كسب و كار در شرايط فعلي با اشاره به سيگنال كشورهاي متقاضي تجارت با ايران گفت:«مثلا ايتاليايي ها كه مشتركاتي هم با ايران دارند و مقبول جامعه ايران هستند در چند حوزه از جمله دكوراسيون و گردشگري علاقه مند به همكاري با ايران هستند و به نظر مي رسد كه با توجه به اشتراكات تاريخي از يك سو و نامطمئن بودن فرانسوي ها در تجارت با ايران از سوي ديگر، مي شود ايتاليايي ها را جايگزين فرانسوي ها در اقتصاد ايران كرد. در حوزه معدن هم ايران پتانسيل هاي بالايي دارد كه اگر تكنولوژي هاي نوين را وارد كنيم مي توانيم زنجيره ارزش را در اقتصاد براي ايران فراهم كنيم.»

وي در خصوص فاينانس مالي پروژه هاي اقتصادي نيز تاكيد كرد:«در گذشته شرايط مناسبي در اين خصوص وجود داشت اما اين بار قرار نيست يك سرمايه گذار و بانك براي سرمايه گذاري و توليد به ايران بيايد بلكه قرار است شركت هاي اقتصادي كوچك و بزرگ به دليل ارزان بودن نيروي كار براي سرمايه گذاري و توليد به ايران بيايند. ايفيك كه يكي از سازمان هاي زيرمجموعه وزارت اقتصاد است اين تضمين را به سرمايه گذاران خارجي مي دهد كه بتوانند در هر زماني سرمايه خود را بدون ضرر خارج كنند. ضمن اينكه بايد توجه داشته باشيم كه هم افزايي توان توليد مي تواند به جاي توليد صرف محصول به انتقال تكنولوژي در صنعت منجر شود.»

قوانين مزاحم

در همين حال شهرام رضايي، اقتصاددان نگاه ديگري هم دارد و معتقد است كه:«قوانين دست و پاي توليدكننده را بسته است و بايد اين قوانين را كه داراي ثبات نيستند به ثبات برسانيم. چه توليدكننده داخلي و چه توليدكننده خارجي بايد در شرايط اقتصادي آرام فعاليت كنند. وقتي تلاطم اقتصادي وجود داشته باشد نمي شود فعاليت كرد. پژوهش هاي دانشگاهي نشان مي دهد كه واقعيت تحريم چيزي كه مي گويند نيست و مثلا ما در بخش هايي از حوزه گاز اصلا تحريم نيستيم و مي توانيم جذب سرمايه گذار داشته باشيم.»

وي ابراز تاسف كرد:«در كشورهاي همسايه مثل آذربايجان و گرجستان در كمتر چند ساعت مي شود شركتي را ثبت كرد و فعاليت اقتصادي را آغاز كرد. اين يك تلنگر است به ما زيرا بروكراسي آنقدر زياد است كه توليدكننده را خسته مي كند و اين معضل بايد تسهيل شود.»

ژاپني شويم

امير سلطاني از فعالان صنعتي نيز با اشاره به روند توسعه ژاپن گفت:«بايد مثل ژاپني ها جلو برويم. بايد شركتي تاسيس بشود با هدف بازاريابي براي شركت هاي كوچك. چيني ها هم هنوز همين سبك را انجام مي دهند. وقتي به چين مي رويم شركت هاي تجاري اي وجود دارند كه كالا و خدمات را بازاريابي مي كنند و با عوامل توليد در ارتباط هستند. اين در شرايطي است كه بهترين شرايط توليد با دانش خارجي ها در كارخانجات ايراني موجود است و ما بستر توليد بسياري از محصولات را دارا هستيم. اگر سرمايه گذاري مثلا 50 ميليون دلار سرمايه گذاري كند و كالا را توليد كند و ريال بفروشد به صرفه نيست. اگر كسي بخواهد به ايران بيايد بهترين روش اين است كه از پتانسيل هاي داخلي استفاده كند و سرمايه گذاري در شرايط فعلي سخت است.»

توليد مغفول از نگاه سرمايه گذاري


 روزنامه اعتماد، شماره 4218 به تاريخ 5/8/97، صفحه 11 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بار
    آثار ديگري از " نرگس رسولي"

  مستاجران، حاشيه نشينان جديد / آيا برنامه هاي دولت براي بخش مسكن شكست خورد؟
نرگس رسولي، اعتماد 26/6/97
مشاهده متن    
  تازه ترين آمارهاي بانك مركزي از رشد نقدينگي و تورم خبر مي دهد: شناي آمار روي نمودار بانكي
نرگس رسولي، اعتماد 20/6/97
مشاهده متن    
  شاهد خودرويي سرمايه هاي سرگردان / با نقدينگي افسار گسيخته چه كنيم؟
نرگس رسولي، اعتماد 18/6/97
مشاهده متن    
  خالي هاي پرحاشيه / چرا داستان ماليات اماكن خالي به صفحه آخر نمي رسد؟
نرگس رسولي، اعتماد 13/6/97
مشاهده متن    
  كارت قرمز به بي برنامگي اقتصادي / مجلس با راي عدم اعتماد به دولت هشدار داد
نرگس رسولي، اعتماد 5/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم و فناوري كامپوزيت
متن مطالب شماره 4 (پياپي 18)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است