|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/8/5: بازگشته از گور!
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4326
يك شنبه 19 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4218 5/8/97 > صفحه 15 (ورزش) > متن
 
      


چهره 
بازگشته از گور!
به مناسبت بازگشت كازورلا به ميادين

نويسنده: هومن اكبري

داستان مصدوميت در فوتبال بعضي وقت ها خيلي غم انگيز مي شود. بودند ستاره هايي كه با يك مصدوميت شديد يا با تكرار مصدوميت هاي كوچك براي هميشه فوتبالشان تمام شده يا مجبور شدند از سطح اول فوتبال دنيا فاصله بگيرند. ماركو فان باستن از سال هاي دور در ذهنمان است و همين اواخر الكساندر پاتو و روبينهو و كلي ستاره ديگر را ديده ايم. در كشور خودمان هم كم نداشتيم از اين موارد. اميد روانخواه و محسن خليلي. دو تا از بهترين هاي ليگ كه بعد از مصدوميت هيچگاه به شرايط قبل برنگشتند. اما يكي از بازيكناني كه نوع مصدوميتش واقعا عجيب بود و كسي تصور نمي كرد او به ميادين بازگردد سانتي كازورلا ملقب به چيكيتاست. داستان مصدوميت و بازگشت اين ستاره اسپانيايي در نوع خودش جالب توجه است. فوتباليستي كه موفق شد بعد از 2 سال دوري از ميادين بالاخره از ابتداي فصل در تركيب ويارئال پا به توپ بشود و حالا كه 10 هفته از شروع لاليگا گذشته تقريبا توانسته خودش را به تركيب ثابت تيم تحميل كند.

سانتياگو كازورلاي ريزنقش و تكنيكي در دوران حرفه اي خود گرفتار مصدوميت هاي زيادي شده بود. اما يكي از اين آسيب ها با بقيه تفاوت داشت. كازورلا چندي پيش در مصاحبه با سيد لو پرده از اتفاقات و حوادث پيرامون اين آسيب ديدگي برداشت. مصاحبه اي كه نه تنها دوستداران فوتبال بلكه هر انساني را ممكن است آزرده و متاثر كند. پاي او از 3 ناحيه زانو، مچ پا و پا آسيب ديده بود. تصوير پاي مصدوم او به قدري منزجر كننده بود كه قابل نمايش نيست. پزشكان در مورد اين جراحت گفتند آنقدر نادر است كه امكان ذكر آن در كتاب هاي پزشكي نيز وجود دارد. عدد 10 يك ويژگي اين مصدوميت است. 10 بار عمل جراحي و بريده شدن 10 سانتي متر از تاندون پاي او. حتي تصور اين جملات هم سخت و تكان دهنده است. به گفته خودش ريشه اين اتفاقات به بازي دوستانه اسپانيا مقابل شيلي در سال 2013 برمي گردد. 3 سال قبل از تشديد مصدوميتش.

او خود را به خاطر حضور 90 دقيقه اي در اين مسابقه سرزنش مي كند. بدين خاطر كه خودش در مصدوميت اوليه نقش داشته بود. بعد از اين مسابقه پيشنهاد شد كه براي مدتي استراحت كند اما نپذيرفت و هفته بعد از اين بازي، دوباره پا به توپ شد.

تراژدي و داستان غم انگيز او در نوامبر 2016 و در مسابقه آرسنال و لودوگورتس آغاز شد. سانتي در اين بازي طوري مصدوم شد كه نتوانست حدود دو سال وارد زمين سبز رنگ فوتبال شود. كازورلا پيرامون آن بازي مي گويد:«در وقت استراحت بين دو نيمه، گويي كشته شدم. بدن من سرد شده بود و درد هر لحظه بيشتر مي شد. آن شب گريه كردم. تواني براي بازي كردن نداشتم و به همين خاطر تعويض شدم. سپس بعد از آن مشكلات شروع شد.»

آرسن ونگر بعد از مسابقه عنوان كرد كه مصدوميت سانتياگو جدي نيست ولي كازورلا بعد از اين مسابقه هرگز براي توپچي ها به ميدان نرفت. اما زماني كه ونگر اوضاع و احوال سانتي را در مدت درمان اين مصدوميت ديد، گفت كه اين آسيب ديدگي بدترين مصدوميتي است كه تاكنون ديده است. در مدت زمان درمان، چيكيتا ماه ها به كلينيك مراجعه مي كرد و بدين خاطر از خانواده خود دور مي ماند. سانتي در مورد احساس و شرايط فرزندانش در زمان دور بودن از فوتبال مي گويد:«آنها به خاطر وضعيت من مجبور شدند در يك سال 3 بار مدرسه خود را عوض كنند. صبح ها وقتي براي رفتن به كلينيك آماده مي شدم از من سوال مي كردند كه: بابا تو دوباره مي خواهي بروي؟ من سعي مي كردم همه چيز را عادي جلوه دهم ولي اين جملات مرا مي كشت. من اين درد و رنج ها را به عشق آنها تحمل مي كردم چون فرزندانم مانند خودم ديوانه فوتبال هستند.»

سانتي مدت زيادي سعي كرد خودش را خندان نشان دهد ولي در واقعيت او بسيار عصباني و ناراحت بود. شب و روز به اين فكر بود كه آيا بعد از اتفاقات ناگوار و جانفرسا مي تواند دوباره به ميدان برگردد يا اينكه مصدوميت به او غلبه مي كند. اسطوره ويارئال در زمان درمان و دور بودن از خانواده خود، سختي هاي زيادي را تجربه كرد. در شبي احساس كرده كه از پايش مايعي خارج مي شود كه مقدار آن دقيقه به دقيقه رو به افزايش است. متخصصان در ابتدا دليل اين اتفاق را نمي تواستند تشخيص دهند اما بعدا متوجه شدند كه ميكروبي وارد پاي كازورلا شده و عضلات پاي او را خورده. اين ميكروب ها در تاندون و استخوان هاي او جاي گرفته بودند. بريده شدن 10 سانتي متر از تاندون پاي كازورلا كه در ابتداي متن ذكر شد به همين دليل بوده. گفته مي شود به قدري از پوست و تاندون او بريده شده كه انگشت انسان به راحتي وارد آن مي شده.

تحمل چنين حوادثي به هيچ وجه كار راحتي نيست و مي توان گفت فقط يك مجنون فوتبال مي تواند از پس آن برآيد. به گفته خود كازورلا به دليل اينكه جراحي هاي متعددي انجام داده و سرعت بهبودي كم بوده، زماني آماده اين بوده كه تسليم شود.

سانتي كازورلا درمان مصدوميت خود را در لندن و زير نظر پزشكان انگليسي شروع كرد ولي بعد از مدتي براي ادامه درمان به تنهايي و بدون همسر و فرزندانش، به سالامانكاي اسپانيا سفر كرد. او احساس مي كرده كه پزشكان لندني اميد چنداني به بازگشت اش به فوتبال نداشتند و وقتي كه با متخصصان اسپانيايي گفت وگو كرده و ايده هاي آنها را شنيده، تصميم به ترك انگليس به مقصد اسپانيا گرفته است. سرانجام بعد از تن دادن و تحمل جراحي هاي زياد و طاقت فرسا كازورلا موفق شد كه پا به توپ شود. اما به دليل غيبت طولاني اي كه داشت، نتوانست در امارات بماند و مجبور به ترك آرسنال شد. در بازي رفت نيمه نهايي ليگ اروپا مقابل اتلتيكو مادريد در استاديوم امارات، قبل از بازي وارد چمن ورزشگاه شد و تمرين كرد. از طرف هواداران توپچي ها به شدت تشويق شد تا با خاطره اي خوش لندن را ترك كند. در تابستان 2018 ابتدا با آلاوز تمرين كرد ولي قراردادي با او امضا نشد. سپس به فكر باشگاه قديمي اش افتاد و به تمرينات ويارئال اضافه شد و بعد از اينكه مشخص شد به آمادگي لازم رسيده، سران زيردريايي هاي زرد به او قراردادي را پيشنهاد كردند. سانتي كه آسيب ديدگي اش از متفاوت ترين ها بود به روش متفاوت و سحرآميزي نيز به هواداران معارفه شد. بازگشت سانتي به دنياي فوتبال نيز به مانند يك معجزه است. آري! سانتياگو كازورلا بعد از توفان درد و رنج به مستطيل سبز بازگشته و به ساحل آرامش رسيده. شايد با آشيل هاي مصنوعي و فلزاتي در پا، شايد با قدم هايي كه مانند گذشته برداشته نمي شوند اما نشان داد كه ديوانه فوتبال بودن مي تواند حد و مرز نداشته باشد. سانتي بازگشت تا بار ديگر خنده را به صورت اعضاي خانواده اش برگرداند و بار ديگر پا به توپ شد تا ما عاشقان فوتبال بازي هوشمندانه او را حتي به مدت كوتاه ببينيم و لذت ببريم!

بازگشته از گور!


 روزنامه اعتماد، شماره 4218 به تاريخ 5/8/97، صفحه 15 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 33 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم پيراپزشكي و توانبخشي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 801)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است