|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/8/6: سرانجام كابينه كامل شد
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3365
چهار شنبه 24 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3279 6/8/97 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


سرانجام كابينه كامل شدشرق: مجلس در شنبه اي كشدار در بهارستان به تمام وزراي پيشنهادي رئيس جمهوري راي اعتماد داد. چهار وزارتخانه دولت شامل اقتصاد، راه و شهرسازي، تعاون، كار و رفاه اجتماعي و صنعت از امروز چهره هاي جديدي به خود مي بينند. در اين بين، تنها محمد شريعتمداري چهره آشناي دولت دوازدهم كه وزير صنعت، معدن و تجارت بود، به وزارت كار منتقل شد؛ باقي وزرا ازجمله محمد اسلامي، رضا رحماني و فرهاد دژپسند به ترتيب وزراي جديد راه و شهرسازي، صنعت و اقتصاد هستند كه همگي با آراي بالا از مجلس راي اعتماد گرفتند؛ آن هم در جلسه اي كه از حدود ظهر ديروز آغاز شد و تا ساعات پاياني شب ادامه پيدا كرد. دژپسند با 200 راي موافق، شريعتمداري با 196 راي موافق، اسلامي با 151 راي و رحماني با 203 راي موافق از مجموع 265 نماينده حاضر در صحن، وزراي تازه نفس دولت دوازدهم هستند. آنچه در ادامه مي خوانيد، حواشي و جزئيات شنبه كشدار مجلس است.

فرهاد دژپسند، وزير پيشنهادي امور اقتصادي و دارايي : بايد شيوه جنگ را در پيش بگيريم

وزير پيشنهادي امور اقتصادي و دارايي، روز گذشته در  دفاع از برنامه هايش گفت: در جنگ تحميلي با سرمايه اجتماعي اي كه داشتيم، توانستيم اين جنگ را پشت سر بگذاريم؛ بدون اينكه يك سانتي متر از كشور را به دشمن واگذار كنيم. در آن جنگ هم دچار جنگ اقتصادي بوديم. پس سرمايه اجتماعي موجب موفقيت ما شد؛ بنابراين بايد در اين شرايط هم همان شيوه را در پيش بگيريم. از زماني كه در سال 74 مدير اقتصاد كلان سازمان برنامه و بودجه بودم، همين رويكرد را داشتم. من مسئوليت طراحي اقتصاد بدون نفت را داشتم كه بر اساس تعامل چندجانبه انجام شد. در آن دوران، برنامه تحقق عدالت اجتماعي را تدوين كردم و مي توان از آن برنامه در دوراني كه اقشار آسيب پذير تحت فشار هستند، استفاده كرد. در نيمه دهه 80 توانستم به اصلاح چند قانون بپردازم. اين تجربه است كه مي تواند به كار كشور بيايد. براي جلوگيري از ابرتورم بايد اقدامات خاصي انجام بدهيم. من كه توفيق داشته ام از سال 74 با وزارت اقتصاد به صورت خطي يا نقطه چين همكاري داشته باشم، مي دانم چه ظرفيت هايي دارد، ولي متكي شدن صرف به اين ظرفيت ها كافي نيست. تامين مالي بايد در اين شرايط يكي از برنامه هاي ما باشد كه بايد در دو جزء، يعني استفاده از ظرفيت هاي داخلي و همچنين استفاده از سرمايه گذاري خارجي باشد. در داخل داشته هاي فراواني داريم، اما قبل آن بايد براي اصلاح نظام بانكي اقدام شود. مطالبه معوقه يكي از مسائلي است كه بانك ها از آن در رنج هستند. بايد با همديگر بينديشيم تا معوقات بانكي برگردند. بايد سازوكارهاي تشويقي و تنبيهي تدارك ديده شوند. بانك ها متاسفانه گرفتار شركت داري و اموال مازاد هستند. 

موافقان وزير پيشنهادي

سيدمهدي مقدسي، نماينده مردم اراك: دژپسند اشراف كامل به اقتصاد كشور دارد و مي تواند در شرايط پرتلاطم كشتي اقتصاد را به ساحل آرامش هدايت كند. تجارب دژپسند در سازمان برنامه و بودجه را به فال نيك مي گيريم؛ هرچند عده اي به اين موضوع منتقد هستند، اما معتقدم وزير اقتصاد بايد با سازمان برنامه و بودجه هماهنگ باشد. دژپسند بر برنامه هاي ششم به ويژه احكام آن تسلط دارد و برنامه هايش منطبق با اسناد بالادستي و برنامه هاي توسعه است.

محسن عليجاني نماينده تهران: آقاي دژپسند انساني كارا و پاكدست براي رياست وزارت اقتصاد است كه مي تواند با تدابير خود از فساد جلوگيري كند. او دنبال اهداف اجرائي است و مي تواند با سرمايه گذاري خارجي و بهبود كسب وكار و توسعه زيرساخت هاي مرتبط، فضاي دادوستد را بهبود ببخشد.

غلامرضا كاتب نماينده گرمسار: با انتخاب دژپسند همكاري اي در بخش سازمان مديريت و بانك مركزي ايجاد خواهد شد. نگاه او برنامه اي، علمي و منسجم در بخش اقتصادي خواهد بود. بنده چند سالي در سازمان مديريت بودم، ايشان همكار ما بودند و رشد خودش را در مراحل مختلف مديريتي از كارشناسي شروع كردند و معاون مديركل بودند، بعد مديركل و معاون شدند؛ يعني اين نبوده كه يك شبه راه را طي كنند. ايشان عضو هيئت علمي دانشگاه شهيد بهشتي هستند كه مي تواند از ظرفيت هاي علمي دانشگاهيان استفاده كند و  هسته انديشه ورزي و همفكري را در وزارتخانه راه اندازي كند و با نگاه متفاوت، برنامه تنظيم كند. ايشان در مدت كار در سازمان مديريت در تدوين كار و لوايح مادر و به خصوص لوايح ديوان محاسبات و برنامه و بودجه بيشترين سهم را در تدوين آن داشتند.

رمضانعلي سبحاني فر، نماينده مردم سبزوار و جغتاي و جوين: دژپسند ليسانس و فوق ليسانس در زمينه اقتصاد دارد و عضو هيئت علمي دانشگاه هاي معتبر كشور است و از مديران موفق در نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران شناخته مي شود. ايشان همواره در پست هاي اقتصادي و مالي بوده، اما تا امروز يك نفر درباره حاشيه هاي مالي دژپسند حرفي نزده است. اين نشان مي دهد ايشان سلامت و شجاعت كاري دارند و مي تواند با رانت مقابله كند ضمن آنكه دژپسند از يك خانواده كشاورز است و با درد مردم آشناست.

مخالفان وزير پيشنهادي

ولي ملكي، نماينده مشكين شهر: شما به بهبود وضعيت رفاه، افزايش قدرت خريد مردم و كاهش تورم تاكيد داريد، اما مشخص نمي كنيد كه اين اقدامات با چه مكانيسمي صورت خواهد گرفت. شما به تامين كالاهاي اساسي مردم و تامين منابع مالي توليد اشاره كرده ايد، اما در شرايطي كه توليد ناخالص داخلي كشور پايين است، با چه مكانيسمي اين اقدامات را انجام خواهيد داد؟ با چه مكانيسمي مشكلات ارزي را حل خواهيد كرد؟

يحيي كمالي پور، نماينده جيرفت: مگر نه اينكه يك پاي اقتصاد ايران سازمان برنامه و بودجه است؟ كدام برنامه و كدام بودجه در جاي مناسب خود صرف شده است؟ تفريق بودجه نشان مي دهد به جاي متمم از بانك پول دريافت كرديد كه باعث افزايش پايه پولي كشور شد.

در بودجه 96، 10 ميليارد تومان را براي يك مركز تحقيقاتي اختصاص داديد كه تنها يك اتاق در سازمان برنامه و بودجه دارد. شما با اين 10 ميليارد تومان چه كارهايي انجام داده ايد؟

علي ساري، نماينده اهواز: برنامه پيشنهادي و 50صفحه اي ايشان چيزي جز تكرار مكررات نبود و هيچ گونه راهكار عملي براي افزايش قدرت پول ملي و حفظ سرمايه نديدم. اجراي فرضيه ها و تئوري ها در اين شرايط محال است. راهكاري براي وصول معوقات گذشته ارائه نشده است. چه برنامه اي براي حل دارايي هاي منجمد و موهوم بانك ها داريد؟ آيا مي دانيد 60 درصد دارايي بانك ها قابل نقدشدن نيستند؟ آيا مي دانيد مطالبه 110 هزار ميليارد توماني در دست تنها 108 نفر است؟ چگونه مطالبه خواهيد كرد؟

شريعتمداري: ترجيح مي دادم به كارم در وزارتخانه ادامه  دهم  

وزير پيشنهادي تعاون، كار و رفاه اجتماعي، محمد شريعتمداري در جلسه شنبه شب مجلس و در جريان دفاع از صلاحيت خود براي تصدي وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي اظهار كرد: من اراده اي در اين انتخاب نداشتم و اين انتخاب رئيس جمهور بود. من ترجيح مي دادم به طور طبيعي به كارم در وزارتخانه ادامه دهم اما آقاي رئيس جمهور گفت كه تغيير در بخشي از اركان اقتصادي كشور، خواست نمايندگان است و من هم پذيرفتم، مشروط به راي اعتماد مجلس. شما نمايندگان مي خواهيد در مورد تصدي وزارتخانه اي تصميم بگيريد كه اجتماعي ترين نهاد حاكميت و از مهم ترين نهادهاي اقتصادي ايران است كه اگر كارآمد عمل نكند، نتيجه اش توزيع فقر است. يك بار در يكي از جلسات استيضاح حاضر نشدم زيرا از شب قبل به منطقه سيل زده اي در مازندران رفته بودم. وقتي از برگزاري جلسه مطلع شدم، با هيئت رئيسه تماس گرفتم؛ آقايان مطهري و پزشكيان شاهد هستند. به ايشان گفتم امر كنيد برمي گردم اما گفتند از آقاي لاريجاني شنيده اند درمورد تغييرات تصميم گرفته شود بنابراين استيضاح بايد مديريت شود. علاوه بر اين شخصا با آقاي پزشكيان تلفني حرف زدم زيرا از حيث ادب و پاسخ گويي بايد حضور مي يافتم. اگر مسئوليت به من سپرده شد، پاسخ برخي مطالب آقاي نادري را خدمت ايشان مي دهم و اگر موارد صحيح بود، آن را به مراجع نظارتي منتقل مي كنم. من وقتي مي شنوم كه در يك وزارتخانه پست مديرعاملي خريد و فروش مي شود، تنم مي لرزد؛ يقين دارم كه اين اتفاق در سطح كلان رخ نمي دهد. اما اگر كساني هستند كه با آبروي نظام بازي مي كنند، ما مكلف به برخورد هستيم. 

موافقان چه گفتند

غلامعلي جعفرزاده ايمن آبادي، نماينده رشت: شريعتمداري چريكي براي جنگ اقتصادي است. دشمن تمام توان خود را گذاشته است تا با خيال خام خود مردم را در تنگنا قرار دهد ولي شريعتمداري مي تواند براساس سوابق و كارنامه خود موفق عمل كند. هشت ماه است كه هيئت امناي سازمان تامين اجتماعي شكل نگرفته كه وزير عضو هيئت امنا و هيئت مديره آن است. سازمان تامين اجتماعي ماهي هشت هزارو 500 ميليارد پرداخت مي كند كه معادل يك سوم بودجه است. شوراي عالي دستمزد شكل نگرفته چون وزير ندارد.

روح الله بابايي صالح، نماينده بوئين زهرا و آوج: شريعتمداري فردي مومن و ولايي، پاك دست، اهل تدبير و توانمند است كه از دوران انقلاب به اين سو، مسئوليت هاي مختلفي در حوزه اجرائي در وزارت بازرگاني، معاونت رياست جمهوري و وزارت صمت داشته و مورد وثوق دولت است. قابل ذكر است كه وي با چالش هاي اجتماعي نيز آشنايي خوبي دارد. شريعتمداري فردي با قاطعيت لازم در مبارزه با فسادهاي سازمان يافته است؛ اين را بايد به خاطر داشت كه وي درخصوص ثبت سفارشات خودرو مشكلات اين موضوع را برملا كرد. در حوزه صندوق هاي بازنشستگي نيز شريعتمداري تصدي گري را در اين زمينه مي تواند كاهش دهد و از نفوذ ذي نفوذان مختلف سياسي و اقتصادي در اين صندوق ها بكاهد.

** مخالفان چه گفتند

 ولي ملكي، نماينده مردم مشكين شهر: در جنگ اقتصادي بايد همه حالت جنگي به خود بگيرند. تا به حال به خاطر عملكرد ضعيف يك وزير، معاون و مدير چه برخوردي به جز عزل صورت گرفته. در دنيا اگر اتفاقي در وزارتخانه يا بنگاه اقتصادي بيفتد، يا استعفا مي دهند يا عذرخواهي مي كنند كه در كشور ما نهادينه نشده است. آنچه من در برنامه ديدم 48 درصد برنامه پيشنهادي با اسناد بالادستي مغايرت دارد و بر گزارش كارشناسي معاونت وزارت هم منطبق نيست.

 شهاب نادري، نماينده مردم پاوه: بايد از آقاي روحاني بپرسم چرا با وجود اين همه جوان نخبه و فرهيخته با درجات عالي نتوانستند جوان گرايي را در عمل به جامعه 65درصدي جوانان نشان دهند؟ اگر آقاي شريعتمداري وزير كارآمدي بود، چرا ايشان را از وزارت صنعت برداشتيد و اگر ناكارآمد است پس براي وزارت كار هم ناكارآمد است. آقاي شريعتمداري در مسئوليت سابقش چه گلي بر سر توليد زده كه براي وزارت كار به ايشان راي بدهيم؟ حق بسياري از هموطنان ما در قراردادهاي خريد با شركت هاي خودروسازي ضايع شد و با گراني بازار حاضر به تحويل خودرو نشدند.

محمد اسلامي: پيگير مشكلات كاميون داران خواهم بود

محمد اسلامي وزير پيشنهادي راه و شهرسازي در دفاع از خود در مجلس با بيان اينكه ساخت 4.5 ميليون واحد مسكوني در برنامه ششم توسعه آمده است، گفت: 900 هزار واحد براي اقشار كم درآمد، 500 هزار واحد براي روستايي ها و طرح مسكن حمايتي بايد ساخته شود و در دستور كار ما قرار بگيرد. طبق محاسبات و آماري كه در برنامه پنجم توسعه آمده، شهرسازي نوين بايد برگرفته از فرهنگ ايراني ? اسلامي و متناسب با شرايط هر جغرافيا انجام شود. تمام تلاشم را خواهم كرد تا مشكلات كاميون داران را پيگيري و حل كنم. از آن طرف به دنبال تعيين تكليف و تكميل مسكن مهر هستم. تامين مسكن اقشار كم درآمد يكي از ماموريت هاي وزارت راه و شهرسازي است كه توليد آن بايد در اختيار افراد واجد شرايط و نه سوداگران قرار بگيرد. معتقدم در حوزه راه هاي روستايي موازي كاري شده است، حجم مطالبات از راه هاي روستايي بسيار زياد است و در اين حوزه دچار پراكنده كاري هستيم. بايد يك ساختار كارآمد غيرمتمركز بايد براي راه هاي روستايي در نظر گرفته شود و راه هاي روستايي متولي قدرتمند اجرائي داشته باشد. در حوزه مسكن مهر ساخت دوميليون و 200 هزار واحد تعريف شد كه از اين تعداد يك ميليون و 700 هزار واحد تحويل داده شده كه يك ميليون و 200 هزار واحد در دولت يازدهم ساخته شد. در حال حاضر 500 هزار واحد باقي مانده كه از اين تعداد 220 هزار واحد به دليل عدم زيرساخت ها هنوز تحويل نشده اند.

مخالفان  وزير

  سهراب گيلاني، نماينده شوشتر: چه برنامه هايي براي تعاوني مسكن ها كه نيمه تمام مانده و چالش هاي اجتماعي به وجود آورده است، وجود دارد؟ گراني بيش از 40 درصد مسكن چگونه مديريت خواهد شد؟ براي حاشيه نشين هاي فقير كه 11 ميليون نفر هستند چه برنامه اي ديده شده است؟ وزير پيشنهادي براي جبران فرسودگي خط ريلي چه برنامه اي دارد؟ چه تدبيري براي بدهي دولت به پيمانكاران وجود دارد؟ چه تدبيري براي تكميل پروژه هاي ناتمام و آغاز پروژه هاي جديد دارد؟ مديريت هاي قبلي در اين وزارتخانه هزاران ميليارد تومان بدهي به جا گذاشته اند. هزاران پروژه به جامانده و گراني مسكن رشد قابل توجهي داشته است.

 علي نجفي خوشرودي، نماينده بابل: حرف هاي ايشان ما را ياد دولتمردان سابق مي اندازد. به كدام شاخص استناد كرده ايد كه در استانداري مازندران در طول يك سال به اندازه 15 سال كار كرده ايد؟ اين نماينده مجلس خواستار پخش فيلمي از اظهارات محمد اسلامي در واكنش به درخواست انتصاب مديران استاني شد. در اين فيلم خبرنگار از وزير مي پرسد شما براي انتصاب شايستگان چه خواهيد كرد؟ چقدر به سفارش نمايندگاني كه خواستار انتصاب افراد مدنظرشان است، توجه مي كنيد؟ كه اسلامي هم در پاسخ به پرسش خبرنگار گفت «بنده تلاش مي كنم براساس شايسته سالاري عمل كنم و در سفارش ها هم بر همين اساس رفتار خواهم كرد و به سخنان و درخواست هايي كه به شايسته سالاري توجهي نمي كنند، اهميتي نمي دهم و اصلا اين سخنان را بايد از يك گوش شنيد و از گوش ديگر در كرد».

محمد فيضي، نماينده اردبيل، نمين و نير: آيا شما مبتني بر برنامه تان انتخاب شديد يا اينكه با استعفاي وزير و لابي و چانه زني يك شبه براي اين پست انتخاب شديد؟ شما خودتان گفتيد به سفارش يكي از وزرا و با دعوت به حضور رئيس جمهور رفته و از شما خواسته شده تا در عرض يك روز برنامه ارائه كنيد. آيا شما موارد مرتبط با اسناد بالادستي وزارت راه را مورد مطالعه قرار داديد؟ يكي از بستگان شما به عنوان ناظر 500 واحد ساختماني براي رزمندگان وزارت دفاع منصوب شده است. بگوييد آن فرد امروز كجاست و پرونده اش چه مرحله اي را در سازمان بازرسي طي مي كند؟ از طرف ديگر شما متولي پرونده هواپيماسازي ايران 140 بوديد كه سه فروند آن سقوط كرد. سوال اين است كه مابقي هواپيماها در كنج آشيانه هاست يا در آسمان ها پرواز مي كند. ثمره بيش از 200 ميليون دلار سرمايه گذاري چه شد؟

 موافقان وزير

محمدعلي پورمختار، نماينده همدان: برنامه هاي ايشان نشانگر عدالت محوري در عرصه راه هاي شهري و روستايي است كه ان شاءالله آن را عملياتي خواهند كرد. بحث تحقيقات و نوآوري يكي از برنامه هاي ايشان است كه اميدواريم بتوانند در حوزه هاي مختلف اين وزارتخانه آن را اجرائي كنند. موضوع مسكن كه در برنامه هاي ايشان است و توجه به مسكن مهر از مطالبات ماست. مسكن مهر مسكن مزخرفي نيست بلكه مسكن نيازمندان و فقراست. نظام مهندسي ساختمان كه يكي از معضلاتي است كه در دوره آقاي آخوندي حل نشده باقي مانده است؛ ايشان حتما آن را مورد توجه قرار خواهد داد.

 قاسم احمدي لاشكي، نماينده نوشهر، چالوس و كلاردشت: پاكدستي و تعهد ايشان هم براي ما مهم است. طبق اظهار آقاي اسلامي ايشان در هيئت مديره هيچ شركت خصوصي يا دولتي عضويت ندارد و تنها در مجموعه صنايع دفاعي است. من تاكنون نديده ام كه در بحث شفاف سازي وزيري تا اين اندازه شفافيت داشته باشد كه حتي آدرس محل سكونت خود را بنويسد. آقاي نيكزاد وزير اسبق راه كمتر به موضوع راه توجه كرد و بيشتر به مسكن مهر پرداخت. آقاي آخوندي هم در دوره وزارتش بيشتر به موضوع راه پرداخت و به مسكن مهر اعتقاد نداشت اما آقاي اسلامي اعلام كرد كه مسكن مهر و باقي مانده هاي آن را در دستور كار دارد.

محمد رضايي كوچي، رئيس كميسيون عمران و نماينده جهرم: آقاي اسلامي، آقازاده نيست فردي نيست كه بر اساس يك جريان سياسي نامزد وزارت راه و شهرسازي شده باشد. به عنوان يك كارشناس، كارش را شروع كرده و تا امروز بر اساس توانمندي و كارايي، مورد اعتماد رئيس جمهور قرار گرفته و به مجلس معرفي شده است. اين رزومه نشان مي دهد كه آقاي اسلامي در همه حوزه ها كار كرده اند و در همه جا پرونده خوبي داشته اند. ما ابتدا آقاي اسلامي را در كميسيون عمران دعوت كرديم. حداقل چهار جلسه با ايشان برگزار كرديم. نمايندگان محترم كميسيون عمران نظرات ايشان را در ارتباط با تكاليفي كه در برنامه ششم و برنامه بودجه بر عهده وزارت راه و شهرسازي است، شنيده اند.

رحماني وزير پيشنهادي صنعت، معدن و تجارت: تثبيت اشتغال مهم ترين كار من است

بعد از پايان صحبت هاي نمايندگان موافق و مخالف وزير پيشنهادي «صمت» رضا رحماني پاي تريبون و گفت: «مديريت شرايط تحريم و رصد آثار تحريم را از طريق ستاد تحريم وزارتخانه دنبال مي كنم تا مقابله با آثار آن و استفاده از شرايط جديد را برنامه ريزي كنيم. تامين كالاهاي اساسي را از طريق ذخيره سازي دنبال مي كنيم و قطعا با وزارت جهاد كشاورزي هماهنگ خواهيم شد. از شبكه اصناف و اتحاديه هاي صنفي استفاده خواهم كرد. پروژه زنجيره تامين را براي سه سال آينده با

55 برنامه عملياتي به سرانجام خواهم رساند». رحماني گفت كه مواد اوليه اي را كه در كالاهايي كه با زندگي و كار مردم سر و كار دارند، با قيمت مناسب تري در اختيار مي گذاريم. او ادامه داد: «در حوزه تثبيت اشتغال، نوسازي و بازسازي صنايع و صنوف توليدي را با توان و برنامه مدون تر و محكم تري ادامه خواهم داد. كيفي سازي و صادرات محور بودن توليدات كارخانجات را از طريق نوسازي صنايع دنبال مي كنم». وزير پيشنهادي «صمت» درباره برنامه هاي آينده خود گفت: «در پروژه هاي ويژه در سال جاري معادل 10 ميليارد دلار ساخت داخل را آغاز كرديم. اقلامي كه در سال هاي گذشته وارد مي شد، با برنامه هاي مدون داخلي سازي مي شود. در 10 سال آينده 40 هزار واگن را توليد خواهيم كرد. در سه سال آينده 202 هزار دستگاه كشنده، اتوبوس و ميني بوس توليد مي شود». او در تشريح چهار بخش توليد و تثبيت اشتغال، صادرات، معدن و بازرگاني، گفت: «مهم ترين كاري كه براي خودم واجب كرده ام، تثبيت اشتغال است. به جاي اتاق بحران، اتاق پيشگيري و درمان را با استفاده توان مردم، بخش خصوصي و مجلس و بخش هاي مختلف دولت به وجود مي آورم. مردم از ما توقع معجزه ندارند اما توقع پرهيز از تنش و اختلاف و تلاش براي بهبود شرايط است».

آنها كه موافق بودند 

رئيس كميسيون صنايع مجلس ازجمله موافقان وزير پيشنهادي صنعت يعني رضا رحماني بود. عزيز اكبريان، نماينده كرج گفت رحماني براي مبارزه با فساد برنامه دارد. او، رحماني را فردي دلسوز، ساده زيست، ولايتمدار و وفادار به نظام، با انگيزه و ارزشي توصيف كرد و گفت: «ايشان به عنوان مدير تراكتورسازي و آلومينيوم المهدي تلاش زيادي كرده، سه دوره نماينده مجلس بوده و 15 سال پيش با ليسانس وارد مجلس شده است. دو سال است كه ايشان معاون وزير است، حالا او وارث تمام مشكلات وزارت صنعت است؟ وارث اين مشكلات تيم اقتصادي دولت و ما در مجلس هستيم». علي اصغر يوسف نژاد، عضو هيئت رئيسه مجلس نيز در موافقت با راي اعتماد مجلس به رضا رحماني، چنين گفت: «هركسي كه از ظرفيت مجلس در جهت منافع سازماني استفاده كرده است، موفق بوده است. اين ويژگي را در آقاي رحماني مي بينيم. من فكر مي كنم ان شاءالله مجلس بايد به ايشان كمك كند». نماينده ساري خطاب به صادقي ادامه داد: «شما اشاره كرديد كه برنامه هاي آقاي رحماني همان برنامه هاي قبلي است. من مي خواهم بگويم كه اتفاقا بايد همين طور باشد. يك وزير با قوانين و اسناد بالادستي و برنامه هاي تنظيم شده از قبل روبه روست. پس بايد اين مسائل را با وضع موجود تطبيق دهد. اين كاري است كه بسياري از وزراي قبلي نتوانستند انجام دهند». حسينعلي شهرياري، عضو كميسيون بهداشت مجلس در دفاع از رحماني گفت: «آقاي رحماني علاوه بر داشتن تعهد و تخصص و شايستگي، براي اين مسئوليت خطير يكي از برترين مديران اجرائي و اقتصادي كشور است».

آنها كه مخالف بودند

محمود صادقي، نماينده تهران در مخالفت با وزير پيشنهادي صنعت گفت: «در برنامه ارائه شده هيچ ارتباط معناداري با بودجه هاي سالانه دولت و مقدار عملياتي شدن برنامه ارائه شده با توجه به بودجه هاي سال هاي پيش رو ديده نمي شود. هدف گذاري بسيار فراتر از بودجه سنواتي است». صادقي در انتقاد از برنامه رحماني گفت: برنامه پيشنهادي بسيار گسترده است و گويا مي خواهد تمام مشكلات آدم را حل كند. اين عضو فراكسيون اميد در ادامه مخالفت با رحماني ادامه داد: «شما در وضعيت موجود چه نقشي داريد و چگونه توانسته ايد سه مقطع تحصيلي را در طول اين دوره پركار مديريتي خود طي كنيد و چگونه توانسته ايد كارشناسي حقوق بگيريد و كارشناسي ارشد مديريت دولتي و دوره دكتراي مديريت را اخذ كنيد؟ آيا امكان پذير است كه يك دانشجو بر سر كلاس حاضر شود و  اين همه مسئوليت داشته باشد و سه مقطع تحصيلي را نيز پشت سر بگذارد؟ خوشبختانه شما متولد 1345 هستيد ولي مدارك شما با اين همه مسئوليت و ارتقاي تحصيلي تناسب ندارد. اميدواريم كه در اين زمينه پاسخ شفافي دهيد. آقاي روحاني گفتند عده اي از ارز يارانه سوءاستفاده كردند. به آقاي رحماني گفتم اگر در بعضي از سمت ها ابوذر و سلمان هم به كار گرفته ايد، يك سال بعد آن را عوض كنيد. آقاي روحاني خودتان به اين توصيه عمل كرديد؟ چرا وزرا را از يك پست به پست ديگر جابه جا مي كنيد؟».

مخالف ديگر وزير پيشنهادي «صمت» احمد بيگدلي، نماينده زنجان بود. او خطاب به رضا رحماني گفت: «بايد از ظرفيت بورس كالاي ايراني استفاده كرد و كالاها نيز با نرخ واقعي قيمت گذاري شود. همچنين از توليد حمايت شود كه در مورد هيچ كدام شما برنامه اي ارائه نكرديد». اين عضو فراكسيون اميد افزود: «چطور مي خواهيد بازار را تنظيم و كالاي مورد نياز مردم را تامين كنيد؟ بنده مي خواهم دراين باره به صورت شفاف موضع گيري كنيد». 

دماي معتدل مجلس براي دولت  

شرق: فراكسيون هاي سه گانه مجلس دهم، صبح روز گذشته را مشغول جمع بندي نظر خود درباره چهار وزير پيشنهادي دولت بودند. به گزارش «ايسنا»، فراكسيون اميد موافقت خود را با سه گزينه پيشنهادي وزارت صنعت، معدن و تجارت -رضا رحماني- وزارت امور اقتصادي و دارايي ? فرهاد دژپسند-  و وزارت كار، تعاون و رفاه اجتماعي -محمد شريعتمداري- اعلام كرد. اين فراكسيون وزير پيشنهادي راه و شهرسازي -محمد اسلامي- را مثبت ارزيابي نكرد. مهرداد لاهوتي، سخنگوي فراكسيون مستقلين، نيز از موافقت اين فراكسيون با راي اعتماد به هر چهار وزير پيشنهادي خبر داد. سيدحسين نقوي حسيني، سخنگوي فراكسيون ولايي، نيز اعلام كرد اعضاي فراكسيون به اين نتيجه رسيده اند براي راي به آقاي رحماني، آتش به اختيار عمل كنند؛ اما درباره سه وزير ديگر به جمع بندي واحد رسيدند، ولي قرار شد اعلام عمومي نشود. به اين ترتيب، جلسه بررسي صلاحيت چهار وزير پيشنهادي، بعدازظهر دنبال شد. اسحاق جهانگيري، اولين نفري از دولت بود كه در صحن حاضر شد. حسن روحاني نيز در حالي كه چند دقيقه اي از شروع جلسه گذشته بود، در ميان استقبال علي مطهري، نايب رئيس دوم مجلس شوراي اسلامي و تعدادي از نمايندگان مجلس وارد مجلس شد. سيدمحمود واعظي، رئيس دفتر رئيس جمهور، محمدباقر نوبخت، معاون رئيس جمهور، سيدمحمد بطحايي، وزير آموزش و پرورش، معصومه ابتكار، معاون زنان و خانواده رئيس جمهور، سيدعباس صالحي، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، انوشيروان محسني بندپي، سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي، سيدتقي نوربخش، رئيس سازمان تامين اجتماعي، محمد خزاعي، معاون وزارت امور اقتصادي و دارايي، سورنا ستاري، معاون علمي و فناوري رئيس جمهور، حسينعلي اميري، معاون پارلماني و حجت الاسلام سيدمحمود علوي، وزير اطلاعات، رئيس جمهور را همراهي مي كردند. طبق برنامه اعلامي، رئيس جمهوري يك ساعت، هر وزير نيم ساعت و نمايندگان موافق و مخالف هر كدام يك ربع از صحن مجلس را مي توانستند به خود اختصاص دهند. هريك از دو نماينده موافق و مخالف اين امكان را دارند كه بخشي از زمان خود را به يك نماينده همسو اختصاص داده تا او نيز نكات مدنظر خود را بيان كند.

حال و هواي جلسه كشدار ديروز

رئيس جمهوري پشت تريبون قرار گرفت تا فرايند بررسي صلاحيت چهار وزير پيشنهادي آغاز شود. مجلس آرام ترين زمان خود را در طول صحبت هاي رئيس جمهور داشت. در كل همهمه و جمع هاي دو، سه نفره و صحبت هاي كوتاه مجلسيان با يكديگر پاياني ندارد؛ اما در قياس با كليت جلسه ديروز، نمايندگان در زمان صحبت هاي رياست جمهوري توجه بيشتري از خود نشان دادند. در اين بخش، علي لاريجاني، رئيس مجلس، تنها يك بار تذكر سكوت داد؛ آن هم نه به خاطر بي توجهي نمايندگان، بلكه زماني كه روحاني آمار ميزان شاغلان و رشد آن را در دولت خود اعلام كرد، با واكنش منفي برخي از مجلسيان روبه رو شد و اين تنها جايي بود كه رئيس مجلس در ميان صحبت هاي رئيس جمهور وارد شد و تذكري داد. روحاني مختصري بعد از پايان صحبت هاي خود در مجلس نشست. او در ميانه صحبت هاي اولين نماينده، قصد رفتن كرد. نمايندگاني او را دنبال و مدتي با رياست جمهوري در آستانه در خروجي گفت وگو كردند.

 زبان بدن روحاني

زبان بدن حسن روحاني روز گذشته حاوي نكته اي بود؛ بحث هاي رئيس جمهوري در مجموع اقتصادي بود كه البته با ماهيت وزارتخانه هاي محل بحث نيز منطبق بود. حركت دستان او هنگامي كه از مشكلات كليدي صحبت مي كرد، خطابه اي بود. با اين وجود، وقتي او درباره مشكلات و نواقصي كه به گمان او حاشيه اي بودند، صحبت كرد، دستان او نرم مي شدند و در هوا به چرخش در مي آمدند؛ گويا درباره موضوعي صحبت مي كرد كه نه اهميت زيادي داشت و نه او حوصله ورود به جزئيات آن را داشت. اين الگويي بود كه چندبار تكرار شد و نشان مي داد رئيس جمهوري كدام موضوعات را زيربنايي و كدام را حاشيه اي مي داند.

 كسي گوش نمي دهد، تو    هم گوش نده

در مابقي جلسه كمتر نماينده اي بود كه به صحبت هاي همكاران موافق و مخالف خود گوش دهد. جلسات استيضاح و بررسي صلاحيت وزرا گاهي جنجالي مي شود؛ اما جلسه ديروز از اين دست نبود. نمايندگان در رفت و آمد بودند و گفت وگو مي كردند؛ اما در جمع هاي كوچك و براي مدتي كوتاه؛ يعني اساسا جلسه ديروز پرحرارت نبود و اين در نحوه گوش ندادن نمايندگان نيز مشخص بود. در طول جلسه نمايندگان دور صندلي واعظي و حسينعلي اميري، رئيس دفتر و معاون پارلماني رئيس جمهور، حضور مي يافتند و جملاتي را ردوبلد مي كردند. 

سرانجام كابينه كامل شد


 روزنامه شرق، شماره 3279 به تاريخ 6/8/97، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه انتظار موعود
متن مطالب شماره 60، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است