|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/8/6: روحاني با اشاره به اينكه در جامعه ما آدم سالم را عده ديگري فاسد مي كنند: گفتم ابوذر و سلمان را هم يك سال بعد عوض كنيد
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3365
چهار شنبه 24 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3279 6/8/97 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


روحاني با اشاره به اينكه در جامعه ما آدم سالم را عده ديگري فاسد مي كنند: گفتم ابوذر و سلمان را هم يك سال بعد عوض كنيدايرنا: رئيس جمهوري عصر ديروز در جلسه راي اعتماد به چهار وزير پيشنهادي در مجلس با بيان اينكه هم ما و هم شما معتقديم مردم در رنج و فشارند، گفت: «امروز مردم نيازمندي هايي دارند، مخصوصا آنهايي كه حقوق ثابت دارند، مشكل دارند و حل اين مشكل وظيفه ماست. ما نمي توانيم به مردم مان بگوييم چون فشار آمريكا وجود دارد، پس ما نمي توانيم كاري بكنيم، اين پاسخ پذيرفته نيست. ما نمي توانيم به مردم بگوييم كه چون فروش نفت ما مشكلاتي دارد، ما در اداره كشور ناتوانيم، ما نمي توانيم به مردم بگوييم كه چون از لحاظ روابط بانكي و تعاملات مالي با دنيا مشكلاتي داريم نمي توانيم زندگي مردم را اداره كنيم. مردم از ما مي خواهند و ما وظيفه داريم كشور را اداره كنيم، البته بايد واقعيت ها را مردم عزيز ما به خوبي بدانند، مردم بايد شرايط كشور را به خوبي بدانند».

آنها كه مي گويند ابرتورم داريم اقتصاد ايران را نمي فهمند

رئيس جمهوري گفت: «آنهايي كه به مردم مي گويند ما ابرتورم داريم يا دروغ مي گويند يا اقتصاد ايران را نمي فهمند، ما ابر تورم نخواهيم داشت، اين حرف از لحاظ اقتصادي هم نادرست است، از لحاظ تحليل سياسي هم نادرست است، ما از يك اقتصاد تورم تك رقمي عبور كرده ايم اما حتما مي توانيم تورم را مهار كنيم، مهار تورم براي ما امكان پذير است».

او با تاكيد بر اينكه اين روند صعودي تورم ادامه نخواهد يافت، افزود: «امروز يكي از بارهاي سنگيني وزير صنعت و وزير اقتصاد ما همين موضوع است، تورم ما در مقطعي به دليل شرايط مختلف، افزايش يافت و رشد اقتصادي كاهش پيدا كرد». رئيس جمهوري ادامه داد: «مردم ما بايد مطمئن باشند و از اينجا اعلام مي كنم هيچ زماني در سال هاي گذشته ذخاير كالاهاي اساسي ما تا امروز در سطح بالا نبوده است. پارسال و سال قبل از آن و پنج سال و هفت سال پيش را هم در نظر بگيريد، امروز انبار ذخاير كالاهاي اساسي ما مطمئن است. با وجود اينكه امروز ما مشكلاتي داريم، بخشي از مشكلات اقتصادي، قيمت ارز است ولي ذخاير ارزي از همه سال هاي گذشته در پنج سال گذشته بالاتر است؛ هم كل ذخاير و هم ذخاير اسكناس بالاتر است».

نيازمند عدالت مالياتي هستيم

رئيس قوه مجريه با بيان اينكه نيازمند عدالت مالياتي هستيم، گفت: «وقتي خدمت رهبر معظم انقلاب بودم، بحثي درباره ماليات داشتيم. ايشان فرمودند پرداخت ماليات بر مردم واجب شرعي است و همه مبلغان و آنهايي كه تريبون دارند بايد به مردم بگويند كه فرار مالياتي به عنوان يك عمل ناصحيح و حرام شرعي است. ما نبايد بگذاريم يك عده ماليات پرداخت كنند و بار سنگين را بر دوش بگيرند و عده اي به انحاي مختلف از پرداخت ماليات سر باز بزنند؛ اين طور حق و حقوق مردم ضايع مي شود و يكي از مسئوليت هاي سنگين اين وزارتخانه، ماليات است».

رشد نقدينگي از آسمان هفتم نازل نشده است

 رئيس جمهوري عنوان كرد: «در دولت يازدهم رشد نقدينگي ما 24.4 درصد بود. در سال 96 رشد نقدينگي 22.1 درصد بوده است. فكر نكنيم رشد نقدينگي امروز و امسال از آسمان هفتم نازل شده است. اين رشد نقدينگي را هميشه داشته ايم. رشد نقدينگي در سايه ضريب فزاينده يا رشد نقدينگي بر مبناي پايه پولي كاملا متفاوت است، رشد نقدينگي در سال هاي اخير عمدتا بر مبناي پايه پولي نبوده بلكه ضريب فزاينده بوده است و شايد تحرك بيش از حد لازم بانك ها در تراكنش ها بوده است». او با يادآوري اين مطلب كه معمولا در سال هاي قبل و در دولت هاي قبل رشد نقدينگي به دليل استقراض دولت از بانك مركزي بوده است، گفت: «امروز رشد نقدينگي در سايه برداشت بانك ها از بانك مركزي است، بنابراين دولت انضباط مالي خود را به خوبي حراست و حفظ كرده است. اما بانك هاي ما ضمن اينكه امروز مشكلات ما را حل مي كنند، متاسفانه گاهي اوقات هم مشكل آفرين هستند كه يكي از آنها رشد نقدينگي است. در سايه اصلاح بانك ها بايد رشد نقدينگي را حل كنيم، بانك هاي ما بايد اصلاح شوند و از بنگاهداري دست بردارند. بانك هاي خصوصي و دولتي بايد تحت انضباط دقيق بانك مركزي در بيايند». روحاني در ادامه با بيان اينكه من اينجا بايد نكته اي را بگويم كه شايد مجلس روي آن حساس است، افزود: «در جلسات سه قوه در شوراي عالي هماهنگي هاي اقتصادي هم از تحريم عبور كرده و هم گاهي از قانون عبور مي كنيم. ما از قانون عبور نمي كنيم، اگر موردي هم لازم باشد با يك زمان بندي موقت و چندماهه يا يك ساله، قانون بايد از سوي مجلس اصلاح شود. ما قانون را اصلاح نمي كنيم يا تغيير نمي دهيم، روي ضرورت ها براي زمان موقت شايد اقداماتي را انجام دهيم».

وزير بايد حداقل 14 ساعت در روز كار كند

روحاني يادآور شد: «از بعضي وزيران پيشنهادي سوال كردم كه در 24 ساعت چند ساعت كار مي كنيد؟ اگر وزيري امروز كمتر از 14 ساعت كار كند، نمي تواند بار سنگين را به مقصد برساند. بنابراين وزير ما حداقل بايد 14 ساعت در روز كار كند، ما نمي توانيم با هفت،هشت يا 10 ساعت كارمان را پيش ببريم. من از شما نمايندگان مجلس چه به عنوان مخالف و چه موافق مي خواهم انتظاري را كه از اين وزيران داريد به آنها اعلام كنيد، به وزيران توقعات و شرايط اجتماعي را بگوييد، در اين شرايط ما بايد با توان و قدرت بيشتر اين مسير را ادامه دهيم». رئيس جمهوري بيان كرد: «من به عنوان امين شما و مردم مي گويم هريك از وزيراني كه خدمت شما معرفي كردم ده ها ساعت روي آن فكر كردم و مشورت كردم. برخي از دوستان را براي كار دعوت كردم، اما ديدم صداي آنها لرزان است و با ترديد صحبت مي كنند. آنها گفتند با اين شرايط و مشكلات چطور اين كار را انجام دهيم. ديدم صداي لرزان نمي تواند در اين شرايط باري را بر دوش بكشد. وزيران معرفي شده از لحاظ تحصيلات و سابقه كاري، اراده و تصميم لازم را براي به دوش گرفتن اين بار سنگين و اجرائي دارند».

اكنون وقت رقابت هاي ليگ نيست

 او با بيان اينكه نمايندگان بايد به دولت كمك كنند، يادآور شد: «اين وزير من، شما و ملت ايران است، به همان اندازه كه حق داريد از وزير سوال، نقد و نظارت كنيد، او را تشويق و تاييد هم كنيد. در اين شرايط روحيه دادن وظيفه همه ماست. مي خواهيم وزيري كه براي سوال، نظارت و استيضاح به مجلس مي آيد با روحيه شاد بازگردد. بايد دست به دست هم دهيم و كمك كنيم. امروز دشمن اصلي ما جناح ها و احزاب نيستند، ما امروز همه با هم برادريم. دشمن اصلي ما، آمريكا، شمشير از غلاف بيرون آورده است بايد با آن مبارزه كنيم. متحد باشيم جناح چپ، راست، اصولگرا، اصلاح طلب و ميانه رو همگي ملت ايران هستيم». رئيس جمهوري افزود: «اكنون وقت رقابت هاي ليگ نيست، ما امروز در قالب تيم ملي مقابل ديگران به ميدان رفته ايم. تيم ملي مال ما است، در اين شرايط بايد با وحدت بيشتر كار را پيش ببريم». روحاني گفت: «متاسفانه در ماه هاي گذشته عده اي از ارز يارانه اي سوءاستفاده كردند. ما ارز چهار هزارو 200توماني در اختيار عده اي گذاشتيم ارز هفت هزار و 500توماني در اختيار عده ديگري گذاشتيم برخي از آنها سوءاستفاده كردند. ضمن اينكه اكثريت تجار، بازرگانان، صادركنندگان، واردكنندگان و مغازه داران اكثرا افراد سالم و دلسوز براي كشورند ولي همه جا اقليتي داريم كه متاسفانه سوءاستفاده مي كنند». رئيس جمهوري گفت: «وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت كليدي و بسيار مهم است. اينجا امضاي طلايي هست. در جلسه خصوصي چيزي به آقاي رحماني گفتم. اشكال ندارد اينجا هم تكرار كنم، بعضي از سمت ها هر كسي را مي گذاريد اگر ابوذر و سلمان هم بود يك سال بعد عوض كن. بعضي جاها را نمي شود. متاسفانه در جامعه ما آدم سالم را عده ديگري فاسد مي كنند، آن قدر با طواف معكوس دورش مي چرخند كه او را در يك منجلاب فرو مي برند و بايد مراقب باشيم». روحاني خطاب به چهار وزير پيشنهادي گفت: «همه گزينه هاي پيشنهادي امروز به مردم قول بدهند و به آنها بگويند چه كار خواهند كرد، به مردم بگويند ما در ماه هاي آينده چه گره هايي را باز مي كنيم و شما نمايندگان محترم در نطق هاي خود بگوييد اين وزيران چه بايد بكنند و چه مسئوليت سنگيني بر دوش دارند».

روحاني با اشاره به اينكه در جامعه ما آدم سالم را عده ديگري فاسد مي كنند: گفتم ابوذر و سلمان را هم يك سال بعد عوض كنيد


 روزنامه شرق، شماره 3279 به تاريخ 6/8/97، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه طبيعت ايران
متن مطالب شماره 6 (پياپي 13)، بهمن و اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است