|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/8/6: فروش مشروط طلاي سياه
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3365
چهار شنبه 24 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3279 6/8/97 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


فروش مشروط طلاي سياه
ششم آبان، موعد آغاز اولين تجربه فروش نفت خام ايران در بورس


شرق: امروز، ششم آبان ، آغاز تجربه جديدي در تجارت نفت ايران است. تجربه اي كه به دنبال تحريم جديد نفتي ايران از سوي آمريكا، يك هفته قبل از زمان موعود (13 آبان) اجرائي مي شود. كارشناسان دو ديدگاه كاملا متفاوت به اين موضوع دارند. برخي مي گويند اين رخداد مي تواند فرصتي در دست بخش خصوصي ايران براي فروش نفت و دورزدن تحريم هاي نفتي باشد و برخي بسيار نگران آن هستند كه دوباره پاي دلالان به حوزه اي تا اين اندازه درآمدزا وارد شود و فسادهاي گسترده اي را مانند تحريم قبلي، پيش روي كشور بگذارد. برخي كارشناسان با بيان اينكه اميدي به توفيق بورس نفت نيست، مي گويند اصول تجارت نفت در اجرائي شدن بورس نفت رعايت نشده و به همين سبب نيز شيوه كارآمدي براي معاملات نفتي محسوب نمي شود. بااين حال جناح مقابل اين ديدگاه، معتقد است مي توان با شروطي از جمله دريافت تضامين قوي، فروش نفت ايران در بورس را به فال نيك هم گرفت. علي كاردر، معاون وزير نفت، در زمينه انتقادهاي كارشناسان به فروش نفت در بورس كالا خبر داده بود: خارجي ها دست كم صد كد معاملاتي در بورس انرژي دريافت كرده اند و مي توانند از طريق آن به خريد محموله هاي نفت خام و فراورده هاي نفتي اقدام كنند. به گزارش «شرق»، سقف و كف رقابت در اين عرضه وجود ندارد. قيمت پايه نفت براي اين منظور هم اكنون 79دلارو 15سنت براي هر بشكه است كه مي تواند براساس شرايط، كاهش يا افزايش يابد. 

  فروش مشروط

منصور معظمي، عضو هيئت علمي دانشكده نفت، در اين زمينه به «شرق» مي گويد: بورس نفت وسيله اي براي شفاف سازي در قيمت و متنوع كردن فروش نفت خام است. اين اقدامي است كه هرگز در گذشته در كشور انجام نشده و كار جديدي محسوب مي شود. 

او با بيان اينكه اين رخداد در جهان انجام مي شود، مي گويد: در اين شيوه، خريداران نفت به بورس مراجعه كرده و براساس كد و شناسايي، اقدام به خريد مي كنند. به نظر مي رسد، اين روش، براي شرايط حاضر كه فروش نفت ايران تحت الشعاع تحريم قرار گرفته، روش خوبي است و مي تواند شرايط را براي فروش نفت ايران تسهيل كند تا مشاركت ديگر بخش ها را هم در اين زمينه داشته باشيم. 

عضو هيئت نمايندگان اتاق ايران ادامه مي دهد: اگر تا ديروز فقط شركت ملي نفت ايران فروشنده نفت خام ايران بود و كمتر كار بازاريابي نيز انجام مي داد، زيرا خريداران نفت ايران خود مراجعه مي كردند، اما اكنون وقتي بخش خصوصي وارد ميدان مي شود، بازاريابي نفت متنوع تر مي شود و از توانمندي بخش خصوصي استفاده مي شود و اگر درست اجرائي شود و تضامين لازم نيز براي آن از خريداران نفت دريافت شود، مي تواند كمكي براي فروش بيشتر نفت خام ايران باشد. 

  رانت يا رقابت؟

به گفته او قيمت پايه در بورس نفت بايد رقابتي باشد؛ نه آن قدر بالا باشد كه در قياس با محصولات ديگر توان رقابت نداشته باشد و نه آن قدر پايين كه بتواند رانتي در دست خريداران باشد. 

  تضامين بايد مكفي باشد

معظمي در ادامه تصريح مي كند: به عقيده من بايد اين كار را توسعه داد و نگران هم نبود كه ممكن است پول يك محموله يا دو محموله هم دير برگردد. اگر تضامين لازم گرفته شود، قاعدتا از چنين احتمالاتي هم جلوگيري خواهد شد. 

مي پرسم آيا بخش خصوصي توان ورود به چنين معاملات سنگيني را دارد، معظمي پاسخ مي دهد: اكنون نزديك به هزارو 700 هزار ميليارد تومان نقدينگي وجود دارد، به اين معنا كه پول وجود دارد و دست عده خاصي است كه مي توانند به اين معاملات ورود كنند. به هرحال ورود بخش خصوصي، بهتر از آن است كه نتوانيم نفتمان را در بازار جهاني بفروشيم. 

او با تاكيد بر اينكه با گرفتن تضامين مي توان از ايجاد فساد در اين عرصه جلوگيري كرد، مي گويد: فساد نفتي كه توسط بابك زنجاني رخ داد، به اين علت بود كه تضامين قلابي و غيرواقعي از او دريافت شده بود. حال اگر تضامين درست گرفته شود، چنين اتفاقي را هم شاهد نخواهيم بود. 

  شركت ملي نفت به كمك خريداران بيايد

معظمي مي گويد: شركت ملي نفت ايران بايد در اين زمينه به خريداران نفت خام از بورس كمك كند كه چه به صورت مستقيم چه غيرمستقيم، نفت خام در بورس به فروش برسد. 

اين كارشناس با اشاره به اينكه نفت يك كالاي استراتژيك است كه خريداران خاص خود را دارد، مي افزايد: مصرف كنندگان نفت، نيازمند به نفت خام هستند و نمي توانند آن را جايگزين كنند؛ بنابراين فروش نفت، قاعده خاص خود را دارد. اينكه فكر كنيم اين نفت خام، دست عده اي قاچاقچي مي افتد، تصوري بدبينانه است. البته قابل ردكردن هم نيست، اما نبايد تا اين حد از اين موضوع نگران بود. مهم آن است كه كمك كنيم با دريافت تضامين مناسب، اين اقدام به كمك فروش نفت ايران در زمان تحريم ها بيايد. 

  اطلاعات خريداران نفت ايران محرمانه باقي مي ماند

دو روز قبل از آغاز اجراي اين طرح در بورس، رئيس سازمان بورس قول داده بود اطلاعات خريداران نفت ايران محرمانه باقي خواهد ماند. شاپور محمدي گفته بود براي خريد نفت در بورس انرژي هيچ محدوديتي براي حضور خريداران وجود ندارد و همه مي توانند در اين معاملات نفت خام را خريداري كنند. او گفته سازمان بورس اطلاعات خريداران نفت را مانند اطلاعات سهام داران افشا نمي كند. 

محمدي درباره اطلاعات خريداران نفت خام از بورس انرژي تاكيد كرد: از نظر سازمان بورس، اطلاعات مشتريان تا لحظه آخر محرمانه است و اعلام نخواهد شد. ما اطلاعات كساني را كه در تابلو معاملات براي خريد نفت خام رقابت مي كنند، محرمانه حفظ خواهيم كرد. 

رئيس سازمان بورس در پاسخ به اينكه آيا رقبا براي خريد نفت خام از بورس اعلام حضور كرده اند؟ گفت: بله شركت ملي نفت خودش از قبل مشترياني را دارد، آنها مي توانند به اين معاملات بيايند. علاوه بر اين، آنهايي كه به قراردادهاي مالي نفت علاقه مند باشند نيز مي توانند در اين معاملات حضور داشته باشند. براي كساني هم كه جديدا به بازار وارد شوند، هيچ محدوديتي وجود ندارد. 

  مراقب «ب. ز» ها باشيم

دبيركل فدراسيون صادرات انرژي هم روز گذشته در گفت وگو با ايلنا با تاكيد بر اينكه بايد اهليت خريداران با استفاده از ظرفيت تشكل هاي اقتصادي اتاق بازرگاني احصا شود، گفت: بايد در نظر داشت بخش خصوصي مثل بخش عمومي و شبه دولتي نمي تواند با توان مالي بالا به بورس بيايد. مي تواند در قالب كنسرسيوم هايي كه صحه گذاري شده اند، ورود كند. دولت بايد به بخش خصوصي واقعي اعتماد كند تا اين بخش نفت را از طريق مشترياني كه تحت پوشش خود دارد، به فروش برساند. 

حميدرضا صالحي درباره راه اندازي بورس نفت در كشور كه از ششم آبان آغاز مي شود، اظهار كرد: ما قبلا تجربه اي در بورس نفت داشته ايم، براي اولين بار در كيش اين اتفاق افتاد، چند محموله عرضه شد، در آن زمان نقصان هايي را شاهد بوديم كه ماهيتا از بورس فاصله داشت. وزارت نفت سعي داشت همان قيمت هاي دستوري خود را حاكم كند، بنابراين موفق نشد، فقط چند محموله از سوي مشترياني از كشورهاي حاشيه خليج خريداري و بعد متوقف شد. اكنون دوباره با توجه به موج جديد تحريم ها، دولت تصميم دارد از قدرت مانور بخش خصوصي و بازارهايي كه مي توانند براي نفت ايران پيدا كنند، بهره مند شود. بورس انرژي ايران تا امروز در معرفي خود و ايجاد يك بورس قوي در كشوري كه داراي منابع عظيم نفت و انرژي است، موفقيتي نداشته؛ در حالي كه اقتصاد نفتي ما كه دولت بر آن حاكم است، بايد در بورس انرژي هم فعال باشد. نكته اصلي در بورس نفت اين است كه بخش خصوصي و افرادي كه تاكنون اجازه خريد نداشتند، ورود كرده و امروز امكان مانور و خريدوفروش را دارند. 

  آنارشي در صادرات نفت؟

غلامحسين حسنتاش، كارشناس ارشد نفتي، پيش تر به مصائبي اشاره كرده بود كه در پي اجرائي شدن فروش نفت در بورس به وجود خواهد آمد. او در بخشي از يادداشت خود نوشته بود: در فضاي واقعي و شناخته شده كسب و كار ايران، گرايش به استفاده از مابه التفاوت نرخ ارز، هم مي تواند فشارهاي رانت جويانه اي را به چنين بورسي تحميل كند و هم موجب شود ارجحيت درآمدهاي رانتي ناشي از استفاده از مابه التفاوت نرخ ارز، نسبت به دقت در فروش نفت خام به بهترين بازار و به بهترين قيمت براي استفاده بهتر از حاشيه سود، موجب بي دقتي در فروش، خراب كردن بازار نفت خام ايران براي دستيابي هرچه سريع تر به ارز حاصله و بازي كردن با ارز شود. تجربه اي كه متاسفانه به روشني درباره پتروشيمي هاي خصوصي سازي شده كه بعد از نفت بيشترين درآمد صادراتي را دارند، در پيش چشمان اقتصاد ما قرار دارد. به گفته او، در هيچ كجاي دنيا نفت خام فيزيكي در بورس معامله نمي شود و معاملات نفت خام كه عمدتا در دو، سه بورس مهم نفت جهان انجام مي شود، معاملات آتي ها يا به عبارتي معاملات كاغذي و مشتقه است كه داستان بسيار متفاوتي دارد. حسنتاش در اين زمينه هشدار داده بود: بردن نفت خام به بورس كالا و خصوصا بدون تاملات لازم و بدون مطالعات و قواعد محكم و مقررات دقيق، مي تواند موجب چنان آنارشي اي در صادرات نفت كشور شود كه در عمل به اهداف غايي تحريم ها كمك كند. در شرايط خطيري كه در حال ورود به يك جنگ اقتصادي هستيم، همه بايد به فكر دفاع از كيان كشور باشند، نه اينكه خداي نكرده بخواهند از اين نمد، كلاهي براي خود ببافند. 

فروش مشروط طلاي سياه


 روزنامه شرق، شماره 3279 به تاريخ 6/8/97، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه آيين حكمت
متن مطالب شماره 37، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است