|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/8/6: غيبت ميدان داران
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3365
چهار شنبه 24 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3279 6/8/97 > صفحه 7 (جهان) > متن
 
      


غيبت ميدان داران
نشست چهارجانبه استانبول بدون حضور ايران و آمريكا برگزار شد


رهبران روسيه، تركيه، آلمان و فرانسه روز گذشته براي اولين بار گردهم آمدند تا شايد راه حلي سياسي براي پايان جنگ هفت ساله سوريه بيابند؛ جنگي كه شايد اين رهبران منافع مشتركي در پايان آن داشته باشند، اما مواضعشان درباره اين بحران و زواياي مختلف آن متفاوت است. اين نشست روز گذشته در حالي در استانبول و به ميزباني رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري تركيه، برگزار شد كه ماه گذشته توافقي ميان تركيه و روسيه براي آتش بس در ادلب، آخرين پايگاه مخالفان دولت، حاصل شد و از همين رو برخي تحليلگران مي گويند نشست روز گذشته چندان نقش گره گشايي ندارد و نبايد انتظار نتيجه اي عملي و كارگشا از آن داشت. ادلب آخرين استاني است كه دولت سوريه كنترل آن را در دست ندارد و بالطبع محور همه نشست هاي ماه هاي گذشته درباره سوريه بوده است.

اوايل ماه سپتامبر (اواسط شهريور) نيز تركيه، روسيه و ايران در تهران گردهم آمدند و گرچه بيانيه اي مشترك ميان سه طرف منتشر شد و طرف ها درباره رايزني هاي بيشتر به توافق رسيدند، اما روسيه و ايران با پيشنهاد آتش بس تركيه مخالفت كردند و در پي نشست هم اختلاف ها بيش از پيش بروز يافت. كمتر از دو هفته بعد تركيه و روسيه با كنارگذاشتن ايران نشستي در سوچي روسيه برگزار كردند و درباره ايجاد منطقه اي حائل در استان ادلب سوريه و منتفي شدن حمله نظامي به اين استان به توافق رسيدند.

برخي گروه هاي شورشي حاضر در ادلب از حمايت آنكارا برخوردارند و به اين ترتيب تركيه در اين نشست نقش نماينده شورشيان را بر عهده داشت و روسيه نيز كه از حاميان دولت بشار اسد است، به طور ضمني نماينده دولت سوريه در اين نشست بود. حال و با توجه به غيبت ايران در نشست استانبول اين سوال مطرح شده كه آيا مي توان روسيه را هم زمان نماينده سوريه و ايران در اين نشست خواند. تهران در حالي غايب بزرگ اين نشست به شمار مي رود كه سه شنبه هفته گذشته حسين جابري انصاري، دستيار ارشد وزير خارجه ايران در امور ويژه سياسي، در سفري به مسكو در چارچوب روند آستانه درباره تحولات سوريه با مقامات روسيه و تركيه ديدار كرد. او درباره حضورنداشتن ايران در نشست آستانه چنين گفت: «هيچ كشوري امكان كنارگذاشتن ديگر كشورها را ندارد و نقش آفريني ايران در سوريه، روند آستانه و صلح در اين كشور مبتني بر واقعيت است و مورد توجه تركيه و ديگر بازيگران قرار داد».

در حالي كه به ادعاي برخي ناظران، ايران مخالف حضور فرانسه در نشست هاي پيشين درباره سوريه بوده است، نشست روز گذشته با حضور ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه؛ رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري تركيه؛ امانوئل مكرون، رئيس جمهوري فرانسه و آنگلا مركل، صدراعظم آلمان، برگزار شد. اين اولين نشست آنكارا و مسكو با رهبران دو كشور تاثيرگذار اتحاديه اروپا بود. نهاد رياست جمهوري تركيه در بيانيه اي اعلام كرد شركت كنندگان در اين نشست ضمن بررسي تحولات ميداني سوريه، شرايط اجراي آتش بس ادلب پس از توافق سوچي و روند سياسي نشست هاي آستانه و ژنو، درباره راه هاي برون رفت سياسي براي حل پايدار بحران سوريه نيز گفت وگو خواهند كرد.

با توجه به بحران پناه جويي در پي جنگ هفت ساله سوريه و سرازيرشدن آوارگان جنگي به تركيه و سپس به كشورهاي اروپايي، به نظر مي رسد يكي از انگيزه هاي اين كشورها از برگزاري اين نشست و تلاش براي يافتن راه حلي سياسي براي بحران سوريه، مهار بحران پناه جويان است. آلمان تاكنون نقش مهمي در بحران سوريه بازي نكرده و اين نخستين حضور آنگلا مركل در چنين نشستي است؛ آن هم در حالي كه آلمان پذيراي بيشترين آوارگان سوري در سطح اروپا بوده است. برلين از بهار 2018 تاكنون كنفرانس هايي با كشورهاي عربي و غربي بر سر پذيرش پناه جويان برگزار كرده است. كشورهايي شامل فرانسه، آمريكا، انگليس، عربستان سعودي و اردن. آلمان اميدوار است نشست استانبول گام موثري براي يافتن يك راه حل سياسي براي سوريه باشد.

 با اين حال مشاركت كنندگان پيش از نشست اميدها براي رسيدن به راه حلي درازمدت را منتفي كردند. كاخ اليزه فرانسه از «انتظارهاي معقول» گفت و ديميتري پسكوف، سخنگوي كاخ كرملين هم از همه خواست «واقع بين» باشند. به گفته پسكوف در حالي كه همه طرف ها خواستار يك توافق سياسي در سوريه هستند، «ممكن است اختلاف نظرهاي مشخصي درباره ابزارها و تاكتيك ها وجود داشته باشد».

به گفته برخي تحليلگران، روسيه مي خواهد از اين نشست چهارجانبه در استانبول براي پررنگ كردن نقش خود به عنوان ميانجيگر بحران خاورميانه استفاده كند و در ضمن كشورهاي اروپايي را به مشاركت مالي در بازسازي سوريه بعد از جنگ تشويق كند. هرچند به نظر آلمان، هنوز زود است كه حرفي از نقش برلين براي كمك به بازسازي سوريه به ميان بيايد. اين در حالي است كه اختلاف نظر درباره آينده بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه، ميان طرف هاي اين نشست همچنان باقي است و بشار اسد هم از نقش داشتن كشورهاي غربي در روند بازنويسي قانون اساسي اين كشور انتقاد كرده است. در ماه ژانويه نيز در كنگره سوچي كه به ابتكار روسيه برگزار شد، كميته اي براي كار روي يك قانون اساسي جديد در سوريه تشكيل شد. البته دولت سوريه تاكنون با چنين گام و نقش آفريني سازمان ملل در اين مسير مخالفت كرده است.

به گفته تحليلگران حضور فرانسه و آلمان در اين نشست چهارجانبه مي تواند به قدرت چانه زني تركيه كمك كند، چراكه هر سه طرف نگاه يكساني به دولت بشار اسد دارند. اين نشست حتي در حالت خوش بينانه مي تواند به اردوغان كمك كند كه رابطه اين كشور با اروپا را ترميم كند؛ رابطه اي كه در پي سركوب هاي آنكارا پس از كودتاي نافرجام سال 2016 به سردي گراييده بود. رسانه هاي تركيه گفته اند اردوغان در حاشيه اين نشست، ديدارهاي دوجانبه اي هم خواهد داشت. با وجود توافق پيشين تركيه و روسيه و اميدها به نتيجه نشست روز گذشته، برخي منتقدان مي گويند به دليل حضور نداشتن كشورهاي تاثيرگذاري مانند ايالات متحده و ايران، نمي توان انتظار زيادي از اين نشست داشت.

غيبت ميدان داران


 روزنامه شرق، شماره 3279 به تاريخ 6/8/97، صفحه 7 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه راهبرد
متن مطالب شماره 89، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است