|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/8/6: 5 سال بلاتكليفي سرزمين كهن
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3365
چهار شنبه 24 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3279 6/8/97 > صفحه 10 (هنر) > متن
 
      


5 سال بلاتكليفي سرزمين كهن
بي سرانجامي برخي از آثار تلويزيون


گروه هنر: پنج سال از آخرين بازي اي كه سريال «سرزمين كهن» به كارگرداني كمال تبريزي روي آنتن تلويزيون رفت، مي گذرد؛ سريالي كه فقط چند قسمت آن روي آنتن رفت و موجي از اعتراضات بختياري ها و البته 70 نفر از نمايندگان همه اقوام ايراني (ترك،  لر،  كرد،  بلوچ،  عرب و...) مجلس شوراي اسلامي، با بيانيه اي خواستار توقف توهين هاي مكرر صداوسيما به مردم بختياري شدند و همين اعتراضات باعث تعطيل شدن سريال و عذرخواهي صداوسيما و عوامل سريال شد. هرچند  بعد از آن چندباري صحبت از اصلاح بخش هايي از سريال و پخش مجدد آن مطرح شد، اما بعد از آن فيلم برداري مجدد سريال و نزديك شدن به احتمال پخش اين مجموعه در سال 96 به نظر مي رسيد كه ديگر مانعي بر سر راه  پخش نشدن اين سريال باقي نمانده باشد.  كمال تبريزي در نيمه تصويربرداري فاز جديد سريال كه قرار بر اين شد با نام «سرزمين مادري» روي آنتن برود، به «شرق» گفت: «تغيير مديريت سازمان در اواخر ساخت فاز دو سريال، باعث شد كار ما متوقف شود و اعلام شد چيزي كه در دوره قبل به عنوان فيلم نامه تصويب شده، مورد تاييد آنها نيست و بايد فيلم نامه را تغيير دهيم. همان زمان پيشنهاد ما اين بود كه اجازه دهيد روند فيلم برداري ادامه داشته باشد و تغييراتي كه شما مدنظر داريد، به مرور در جلساتي كه برگزار مي شود با نويسنده فيلم نامه اعمال شود. طبعا توقف پخش سريال هزينه هاي بسياري به دنبال داشت، به طوري كه مجموعه هزينه هايي كه براي ساخت فاز يك و دو صرف شد، درحال حاضر كفاف ساخت فاز سه را نمي دهد و دو برابر هزينه اي كه سال ها قبل پيش بيني شده بود، براي ساخت فاز سه نياز است و ما همان زمان اين نكته را متذكر شديم اما متاسفانه نپذيرفتند و گفتند هزينه ها را جبران مي كنيم. در مرحله اي كه فاز يك را آماده سازي كرديم، چيزي حدود صد دقيقه از اين فاز حذف شد و با حذف صد دقيقه پخش سريال آغاز شد. متاسفانه به دليل يك سوءتفاهم و اشكال تاريخي اي كه مشاور تاريخي پروژه به ما گوشزد نكرده بود، پروژه به دليل اعتراض قوم بختياري متوقف شد. سهم زيادي از اعتراض قوم بختياري به دليل صددقيقه اي بود كه از ابتدا سانسور شد و طبعا اگر سريال كامل پخش مي شد، اين استنباط به وجود نمي آمد. با همه اينها پخش فاز يك سريال متوقف شد و اين توقف باعث به تعليق درآمدن كل پروژه شد. در مدت زمان بيش از يك سال تعطيلي اين پروژه، بسياري از افرادي كه با ما همكاري مي كردند، جذب پروژه هاي ديگر شدند و من هم در اين فاصله چند فيلم سينمايي ساختم. بعد از اين مدت با تغيير مديريت كل سازمان صداوسيما مجدد به سراغ پروژه «سرزمين كهن» برگشتند و صحبت هايي براي آغاز كار صورت گرفت. البته حضور آقاي پورمحمدي تاثير بسياري در آغاز مجدد اين پروژه داشت. خوشبختانه با اقداماتي كه در آن مقطع انجام داديم، تقريبا همه مديران رده بالاي سازمان مطمئن شدند صددقيقه اي كه سانسور شده بود، بي دليل بوده و بايد به مجموعه اضافه شود. بنابراين بسياري از حذفياتي كه در فاز يك از سمت مديران بر ما تحميل شده بود، به سريال اضافه مي شود و زماني كه دوباره سريال از ابتدا پخش شود، ديگر حذفياتي نخواهد داشت».

او در بخش ديگري از صحبت هايش گفت: «درحقيقت علت اصلي توقف سريال همين بود كه سعي داشتند تاريخ را از جناحي كه خودشان به آن اعتقاد دارند، روايت كنند. به اعتقاد من اين روش جواب نمي دهد و بايد اجازه داد با وفاداري به تاريخ روزشمار انقلاب، قصه را پيش ببريم. ما در اين سريال سعي كرديم تاريخ را به آن شكلي كه مورد تاييد همه است، روايت كنيم و در برخي مقاطع تاريخي كه مقداري نظرات مختلف وجود دارد، تصميم ما اين شد كه اساسا موضوع را مطرح نكنيم يا به طوركلي به آن بپردازيم. البته وقتي شما درباره شرايط اجتماعي- سياسي مقطع زماني خاصي فيلم مي سازيد، قطعا اين اختلاف نظر به وجود مي آيد. به هرحال بايد بپذيريم شخصي كه به عنوان كارگردان در تلويزيون كار مي كند، به عنوان يك انسان، داراي جهان بيني خاصي است. منش و ديدگاه خاص خودش را دارد و طبيعتا اين ديدگاه با فيلم نامه اي كه در دست دارد و عواملي كه با آنها همكاري مي كند، تركيب مي شود و نتيجه، خروجي اثر حاصل فكر و نگاه آنهاست. «سرزمين كهن» را اگر من بسازم، به يك شكل است و اگر شخص ديگري بسازد، قطعا به شكل ديگري خواهد بود. بايد اجازه داد تا در تلويزيون انعكاس همه افكار اجتماعي را ببينيم».

14 مهر 96 طبق وعده مديران تلويزيون زمان قطعي پخش سريال «سرزمين مادري» نبود؛ سريالي كه با وجود پخش تيزرهايش باز هم روي آنتن سينما نرفت و همچنان در بلاتكليفي باقي ماند. همچنان كه از سوي عوامل و مديران شبكه سه زمان هاي ديگري براي پخش سريال عنوان مي شد و از مشكلات فني براي به تعويق افتادن پخش آن صحبت مي شود. اما بعد از گذشت يك سال هنوز هم  پخش نشدن اين مجموعه در تلويزيون علامت سوال بزرگي است.اما كمال تبريزي  در تازه ترين گفت وگويش با ايسنا به مورد ديگري درباره پخش اين سريال اشاره كرده است. او در بخشي از صحبت هايش گفت: «درباره «سرزمين كهن» هم ظاهرا مديران تلويزيون همچنان مشغول رايزني براي پخش آن هستند! ولي به نظر من نتيجه لازم را به دلايل واضحي نخواهند گرفت و بهترين گزينه براي پخش اين سريال استثنايي در حوزه سيما، شبكه نمايش خانگي است كه سوءتفاهمات را برطرف مي كند و پس از آن فازهاي دوم و سوم مي تواند از سيما پخش شود و ادامه پيدا كند».

كمال تبريزي سال ها پيش با ساخت سريال «ابله» شبكه نمايش خانگي ر ا تجربه كرد و پخش اين مجموعه بازتاب هاي متفاوتي داشت. اما به نظر مي رسد با توجه به شناخته شدن حوزه شبكه نمايش خانگي بين مردم و استقبال از توليدات آن و البته فاصله اي كه رسانه ملي در اين مدت با شبكه نمايش خانگي ايجاد كرده است، بسياري از توليدكنندگان آثار را به اين سمت هدايت مي كند. بااين حال بايد ديد چه سرنوشتي در انتظار سريالي است كه سال ها وقت و هزينه صرف توليدش شده است.

5 سال بلاتكليفي سرزمين كهن


 روزنامه شرق، شماره 3279 به تاريخ 6/8/97، صفحه 10 (هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيام اتاق اروميه
متن مطالب شماره 6-8 (پياپي 2208)، شهريور و مهر و آبان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است