|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/8/6: درخواست كمك زني كه در نوجواني شوهر صيغه اي خود را كشت
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3365
چهار شنبه 24 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3279 6/8/97 > صفحه 11 (حوادث) > متن
 
      


درخواست كمك زني كه در نوجواني شوهر صيغه اي خود را كشتشرق: ديوان عالي كشور حكم دختري را كه در نوجواني مردي را به دليل آزارواذيت به قتل رسانده بود، مورد تاييد قرار داد و حالا اين دختر چشم به ياري مردم دارد تا پس از 9 سال بتواند از زندان آزاد شود.

به گزارش خبرنگار ما، عشرت كه در 17 سالگي به جرم قتل بازداشت شد، در اعترافاتش گفت مقتول را كشته چون او را به مردان افغانستاني اجاره مي داده  است. عشرت زماني بازداشت شد كه پليس جسد مرد جواني را كه با ضربات چاقو به قتل رسيده بود، پيدا كرد. بررسي هاي ماموران نشان داد مقتول مواد فروشي بوده كه از مدتي قبل با دختر جواني به نام عشرت زندگي مي كرده است؛ از آنجايي كه هم زمان با مرگ مرد جوان عشرت هم گم شده بود، پليس نسبت به او ظنين شد و در نهايت او را بازداشت كرد.

دختر نوجوان از همان ابتدا اتهام قتل را قبول كرد و گفت چون مرد جوان از او سوءاستفاده مي كرد، او را به قتل رسانده؛ چراكه او را مردي فاسد مي دانسته  است.

با تكميل تحقيقات و ارسال پرونده به دادگاه كيفري استان تهران، شعبه 71 وقت رسيدگي به پرونده را آغاز كرد. بعد از اينكه گفته هاي اولياي دم مبني بر درخواست قصاص مطرح شد، عشرت پاي ميز محاكمه رفت. زندگي دردناك اين دختر نوجوان به شدت حاضران در جلسه دادگاه را تحت تاثير قرار داد. عشرت اتهام قتل را قبول كرد و گفت: چند ماه قبل از اين ماجرا، از شهرم فرار كردم و به تهران آمدم. وضعيت زندگي من بسيار بد بود و درواقع شكنجه مي شدم، به همين دليل هم قيد همه چيز را زدم و به تهران آمدم. در پارك زندگي مي كردم، شب ها در توالت هاي شهر مي خوابيدم و وضعيت خوبي نداشتم تا اينكه با مقتول آشنا شدم. بعد از هفته ها بي كسي و گرسنگي او مثل يك سرپناه براي من بود و گفت كه حاضر است من را به خانه اش ببرد. من هفته ها بود حتي سرم را روي بالش نگذاشته  بودم و روي زمين مي خوابيدم؛ بدون اينكه بدانم كيست، به دليل وضعيتي كه داشتم به او اعتماد كردم. بعد از مدت ها اولين بار بود كه وارد خانه اي مي شدم، من فكر مي كردم كابوسي كه از كودكي همراهم بود تمام شده است. به اين مرد دل بستم و با او زندگي مي كردم. كارهاي خانه را انجام مي دادم و هر كاري كه مي خواست مي كردم؛ برايم مهم نبود موادفروش است، همين كه سرپناهي داشتم برايم كافي بود تا اينكه بعد از شش ماه به من گفت حالا وقت آن است كه خودت كار كني؛ او از من مي خواست كه با كساني كه براي خريد مواد مي آيند، رابطه داشته باشم. من قبول نكردم به او گفتم من فقط با تو زندگي مي كنم و تن به اين كار نمي دهم، اما او مرا وادار مي كرد كه با مردان افغانستاني رابطه داشته باشم. اين كار وضعيت روحي من را به شدت به هم ريخته بود. او با من كاسبي مي كرد و از هر مرد 40 هزار تومان مي گرفت و مي گفت در قبال آن به من غذا و جاي خواب مي دهد. من در كودكي مورد آزار جنسي قرار گرفته بودم، اين كابوس را هميشه با خودم همراه داشتم؛ چهار ماه تحمل كردم اما ديگر نتوانستم. از نظر من او مرد فاسدي بود به همين دليل يك شب كه خواب بود، با ضربات چاقو او را زدم و زماني كه بيدار شد دوباره دو ضربه زدم و بعد هم فرار كردم.

عشرت در پاسخ به اين سوال قاضي كه چرا از خانه فرار كرده است، گفت: چند ماه قبل از فرارم يكي از برادرانم من را در خانه مورد آزارواذيت قرار داد، من فرزند آخر خانواده بودم و برادرانم همگي خيلي بزرگ تر از من بودند. پدرومادرم پير بودند، بعد از اينكه يكي از برادرانم به من تجاوز كرد من را تهديد كرد كه دراين باره به كسي چيزي نگويم، من هم چاره اي جز فرار نداشتم چون ممكن بود دوباره تكرار شود. پدرم قبل از اينكه من از خانه فرار كنم، فوت كرد و من يك مادر پير داشتم. بعد از اينكه زنداني شدم متوجه شدم مادرم هم به دليل اينكه بي كس شده و كسي به او رسيدگي نمي كند، تحت پوشش كميته امداد قرار گرفته است. اين در حالي بود كه يكي از برادران عشرت در دادگاه حضور داشت. او خطاب به قضات گفت: من در جريان آزاري كه بر عشرت رفته است، نبودم. من در شهر ديگري زندگي مي كنم و بعد از اينكه خواهرم دستگير شد، فهميدم كه چه اتفاقي افتاده است و پيگير پرونده او شدم. عشرت زماني به دنيا آمد كه سن وسالي از پدرومادرم گذشته بود و متاسفانه ما هم نتوانستم آن طور كه بايد از خواهرمان مراقبت كنيم. بعد از فرارش برادران ديگرم او را طرد كردند، اما من هميشه دنبال او بودم. بعد از پايان جلسه رسيدگي قضات، با توجه به وضعيتي كه زندگي عشرت داشت و اينكه شوهر صيغه ا ي اش او را مورد سوءاستفاده قرار مي داد و عشرت نيز با اعتقاد به مهدور الدم بودن او را كشته بود، در نهايت هيئت قضات از او خواستند قسم بخورد كه واقعيت را گفته است؛ بعد از قسم خوردن عشرت قضات وارد شور شدند و او را به اتهام قتل شبه عمد و اشتباه در تشخيص مهدورالدم بودن به پرداخت ديه و شش سال حبس محكوم كردند. اين حكم در ديوان عالي كشور تاييد و حكم شش سال حبس او نيز اجرا شد. در اين مدت برادرش كه سعي مي كرد به او كمك كند با زني كه خود را فردي خير معرفي مي كرد، آشنا شد. اين زن ادعا كرده بود حاضر است يك ميليارد تومان بدهد تا عشرت آزاد شود. او از برادر عشرت درخواست 40 ميليون تومان كرده بود تا بتواند مشكلاتش را حل كند و سپس همه ديه عشرت را بپردازد. به گفته برادر عشرت، اين زن ادعا كرده بود مشكلي پيش آمده است و براي اينكه بتواند پولش را از فردي بگيرد و كل ديه عشرت را بپردازد، بايد 40 ميليون تومان بدهد و بعد پول را برداشت كند، برادر عشرت نيز مبلغ را با قرض گرفتن از دوستش پرداخت كرده بود، اما بعد متوجه شد سرش كلاه رفته و زن اصلا خير نبوده است؛ به اين ترتيب برادر عشرت نيز همه دارايي اش را از دست داد. حالا عشرت كه در سن 27 سالگي است، از مردم درخواست كرده تا به او كمك كنند تا بتواند از زندان بيرون بيايد. او به خبرنگار ما گفت: من در آستانه 30سالگي هستم و در همه اين مدت حتي يك روز نبوده كه بتوانم بخندم. زندگي من در كابوس تجاوز و زندان گذشت. كمكم كنيد تا بتوانم زندگي دوباره را تجربه كنم.

شهرونداني كه قصد كمك به اين زن زنداني را دارند مي توانند كمك هاي خود را به شماره كارت 5022291063641474  به نام گروه ياران نجات (شهرزاد همتي پل سنگي، شاهد حلاج نيشابوري و افسون عليمراديان) واريز كنند.

درخواست كمك زني كه در نوجواني شوهر صيغه اي خود را كشت


 روزنامه شرق، شماره 3279 به تاريخ 6/8/97، صفحه 11 (حوادث)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 41 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه اطلاع
متن مطالب شماره 211، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است