|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/8/6: سرپرست سابق دانشگاه فرهنگيان: نخواستيم كيفيت فداي كميت شود
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3365
چهار شنبه 24 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3279 6/8/97 > صفحه 12 (تخته سفيد) > متن
 
      


سرپرست سابق دانشگاه فرهنگيان: نخواستيم كيفيت فداي كميت شود


نويسنده: اعظم پويان

اين روزها كه وزارت آموزش وپرورش با مشكل كمبود نيروي انساني دست به گريبان است، مديريت فعلي اين نهاد در كنار طرح هاي ابتر گذشته همچون «رتبه بندي معلمان» دست به ابتكارات خلق الساعه اي چون «طرح معلم تمام وقت» مي زند تا شايد به صورت مقطعي مرهمي بر زخم عميق نابساماني در نظام آموزش وپرورش بگذارد و با تلاش بسيار از اين مسير ناهموار بگذرد. اين گذاشتن و گذشتن سال هاست كه طريق معمول برنامه هاي مديريتي سياسيون شده است و حاصل آن مي شود هجوم نقدهاي تيم هاي تازه وارد به مديران گذشته بدون اينكه خود برنامه راهبردي مشخص و كاربردي اي ارائه دهند و در نهايت به محض ورود يا به وقت خطر، اقدام به اجراي ضربتي برنامه هاي ناگهاني و بدون پشتوانه پژوهشي و ارزشيابي شده مي كنند تا آنها نيز از مخمصه مديريتي كه در آن افتاده اند، بگذارند و بگذرند.  در همه اين سال هايي كه دانشگاه فرهنگيان در كنار مراكز تربيت معلم تاسيس شد تا به عنوان متولي تامين نيروي متخصص براي آموزش وپرورش باري از دوش اين نهاد عظيم الجثه بردارد، انتظار نمي رفت بعد از هفت سال از تاسيس اين دانشگاه همچنان مشكل كمبود نيروي انساني دغدغه اصلي آموزش وپرورش باشد، گويي كوچك ترين قدمي براي حل اين معضل در گذشته برداشته نشده است.  چندي پيش حسين خنيفر كه توانسته است بعد از هفت سال بلاتكليفي سرپرستي دانشگاه فرهنگيان، به عنوان اولين رئيس اين دانشگاه معرفي شود، در گفت وگو با خبرگزاري «ميزان» از جذب حداكثري دانشجو در اين دانشگاه خبر داد و با نقد سرپرست قبلي اين دانشگاه گفت: «در سال 91 تعداد دانشجوي جذب شده 21 هزار نفر بودند كه با شيبي تند و نزولي اين تعداد در سال 92 به 15 هزار نفر، سال 93 به 11 هزار، سال 94 به 9 هزار، سال 95 به شش هزار و در سال 96 اين تعداد به سه هزار نفر كاهش يافت.  مسئولان سابق دانشگاه بايد پاسخ دهند كه چرا ميزان جذب، سير نزولي را طي كرده است؟ معتقديم وقتي ظرفيت 25 هزار نفر خالي باشد در 16 رشته، 31 استان و در 98 پرديس و مركز، مي توان آموزش داد و غني سازي كرد». از همين رو پيگير اين سوال شديم تا از «محمود مهرمحمدي» جويا شويم كه چرا در همه اين سال هايي كه مسئوليت سرپرستي دانشگاه را بر عهده داشته اند، نه تنها اقدامي براي تامين حداكثري دانشجو نكرده اند، بلكه اين روند سير نزولي نيز داشته است. پاسخ ايشان را در اين گفت وگو مي خوانيد.

 موافق جذب حداكثري دانشجو در دانشگاه فرهنگيان هستيد؟

توسعه كمي محملي براي اثبات خدمت و محبوب كردن آن مبنايي براي اثبات خيانت نيست. به نظر مي رسد عكس اين قصه با واقعيت سازگارتر باشد. دانشگاه فرهنگيان براي تربيت نسل جديد معلمان به منظور تربيت در تراز دانشگاهي و جايگاهي بالاتر از گذشته و آنچه در مراكز تربيت معلم اتفاق مي افتاد، تاسيس شده است. كجاست اكنون نشانه هاي بالاتري از تراز دانشگاهي تربيت معلم و اگر نشانه هايي از اين سطح كيفيت را مي توان سراغ گرفت، بد نيست به آن اشاره كنيم و بعد بر طبل كميت بكوبيم. اگر نشانه هايي باشد مربوط به پي ريزي اصلاح روندهاي غلطي است كه در زمان تاسيس دانشگاه فرهنگيان به چشم مي خورد؛ از جمله اصلاح برنامه هاي درسي كهنه و فرسوده و طراحي برنامه هاي روزآمد و مطابق با سند تحول بنيادين و تحولات بين المللي كه البته در اجرا هنوز با آنچه در سند برنامه درسي جديد آمده فاصله بسيار داريم اما، اين جزء دستاوردهاي پيشين دانشگاه است. به چالش كشيدن برنامه هاي مديريتي پيشين دانشگاه خوب است اما بهتر است اين چالش در ريل و بر مبناي كيفيت باشد؛ يعني مديريت جديد مطالبه كيفيت را مبناي پرسشگري خود قرار دهد تا مطالبه كميت. گرچه مطالبه كميت هم كار خلافي نيست و كار نابجايي نيست، اما نه به قيمت ناديده انگاشتن مطلق مسئله كيفيت و اي كاش در توضيحات مديريت فعلي دانشگاه فرهنگيان مسئله كيفيت، برجستگي و جايگاه بالاتري داشته باشد و يگانه افتخار دانشگاه فرهنگيان هرگز افزايش كميت نباشد و تنها محل پرسش از كيفيت مديريت قبلي مربوط به كاهش كميت و ظرفيت دانشگاه نباشد.

 در زماني كه سرپرستي دانشگاه فرهنگيان را برعهده داشتيد كه البته فرصت كوتاهي هم نبوده است، آيا در راستاي حل مشكل نيروي انساني آموزش وپرورش اقدامي جدي انجام شد؟

درباره كميت به عنوان مدير قبلي دانشگاه بخواهم توضيح دهم مي گويم كه بخش محدوديت پذيرش خارج از كنترل مديريت دانشگاه بوده و مسئوليتش طبق اساسنامه برعهده ستاد آموزش وپرورش است كه ستاد در تعاملاتش با سازمان مديريت و سازمان امور اداري و استخدامي نتوانسته آن ظرفيتي كه نياز آموزش وپرورش بوده است، بگيرد. نكته ديگر اينكه در دوران ما براي تامين كميت مورد نياز و براي اينكه نشان دهيم نسبت به تامين معلم مورد نياز حسب وظيفه قانوني حساسيت داشته ايم، شاهد اقدام طراحي دوره مهارت آموزي يك ساله هستيم كه جزء ابتكارات مديريت قبلي است. اگر اين ابتكار مديريت قبلي را كه در اختيار دانشگاه فرهنگيان قرار گرفت، در نظر بگيريم، در مجموع تعداد معلماني كه از سوي دانشگاه فرهنگيان هرساله به آموزش وپرورش كشور تقديم شدند، بالغ بر 20 و چند هزار نفر بوده اند؛ همه اينها نكاتي است كه در پاسخ به پرسش مستمر و به يك معنا، تامل برانگيز مديريت فعلي دانشگاه مبني بر اينكه پاسخ دهند چرا كميت تا اين اندازه محدود شده بود و نكاتي است كه مي توان گفت و از باب اينكه پرسش كنوني مديريت دانشگاه را بدون پاسخ نگذارم، بايد اين توضيحات را مي دادم. آرزو مي كنم دانشگاه فرهنگيان هم در كميت و هم در كيفيت توفيق هايي كسب كند اما هركجا كميت مزاحمتي براي كيفيت ايجاد كند كه قطعا با شرايط كنوني دانشگاه ايجاد مي كند، من بدون ترديد و درنگ موضع خودم را در حمايت از معلم با كيفيت و تراز دانشگاهي اعلام مي كنم و هرگز تن به افزايشي كه معلمان بي مايه به سمت آموزش وپرورش گسيل كنند، نمي دهم.

 در زمان مسئوليت شما براي تامين اين كيفيتي كه مطرح كرديد چه اقدام جدي اي انجام شده است؟

مديريت قبلي دانشگاه فرهنگيان به منظور تامين كيفيت، نقشه جامع دانشگاه را نوشت و به تصويب هيئت امنا رساند كه اين مهم يكي از دستاوردهاي آن دوره دانشگاه فرهنگيان تلقي مي شود. البته اين روزها اين برنامه جامع مورد بي مهري قرار گرفته است و يكي از فرازهاي مهمش براي احياي كيفيت، توسعه ندادن كمي مراكز تربيت معلم يا واحدهاي وابسته به دانشگاه فرهنگيان است كه متاسفانه امسال باز در راستاي همان اصرار به افزايش ظرفيت زير پا گذاشته است. واحدهاي متعددي كه حداقل ها را هم ندارند، در مناطق محروم كشور تاسيس شده اند؛ با اين فرض كه اين اقدام به نوعي در راستاي تامين عدالت و سهمي براي همه استان ها از نظام تربيت معلمان است. به نظر من اين تصور نسبت به عدالت تصور باطلي است و عدالت براي تامين بهترين نيروها در مناطق محروم بايد اتفاق بيفتد و اين الزاما در راستاي تربيت معلم با كيفيت نازل در مناطق محروم و در محيط هايي كه داراي استاندارد لازم نيستند، اتفاق نمي افتد. اين باز يكي از همان كج فهمي هايي است كه من اميدوارم اصلاح شود و جلوي توسعه كمي واحدهاي تربيت معلم كه حتي در سطح دبيرستان هاي خوب كشور امكانات ندارند، بايد گرفته شود. اين را هم بايد اضافه كنم كه در برنامه راهبردي پيش بيني شده بود كه حدود 10 هزار نفر از طريق كنكور سراسري، دانشجو-معلم بپذيريم و اينكه اين تعداد دانشجو-معلم پذيرفته نشده و در سال 96 به تعداد چهار يا پنج هزار نفر رسيده، خارج از اراده مديريت دانشگاه بوده است و معطوف و مربوط است به تعاملات نافرجامي كه ميان ستاد آموزش وپرورش و دستگاه متولي اعطاي رديف استخدامي وجود داشته و از مسئوليت مديران دانشگاه نيز كاملا خارج است. مديريت دانشگاه با توجه به آنچه در برنامه راهبردي آمده است، اراده اش بر اين بود كه حسب برنامه سالانه 10هزار نفر از طريق كنكور سراسري دانشجو معلم جديد بپذيرد.

 انتظار شما از استادان و دانشگاهيان براي نقش آفريني در حوزه تربيت معلم چيست؟

من اكيدا به صاحب نظران و اعضاي هيئت علمي، به ويژه به رشته هاي حوزه تعليم وتربيت و تربيت معلم توصيه مي كنم از توجه نسبي كه در سال هاي اخير بعد از يك دوره خاموشي مطلق در دانشگاه هاي كشور نسبت به مسئله تربيت معلم ايجاد شد، پاسداري شود و دانشگاهيان و به ويژه دانشگاه هاي علوم تربيتي از توجه و مسئوليت ملي منصرف نشوند و عقب نشيني نكنند. خوشبختانه در سال هاي اخير و براي اولين بار توجه به مسئله تربيت معلم در دانشگاه هاي كشور دغدغه شد و رساله هاي دكترايي كه در همين چهار يا پنج سال اخير با محوريت مسائل مرتبط با تربيت معلم وجود دارد، بسيار اميدآفرين است. همچنين رخدادهاي علمي و فعاليت هاي علمي ديگري كه مربوط به اين حوزه است. صرف نظر از اينكه همكاران دانشگاهي من و صاحب نظران و استادان با پديده دانشگاه فرهنگيان موافق اند يا خير، حوزه اي به نام تربيت معلم را نمي توانند به فراموشي بسپارند و در انديشه ورزي و فراهم كردن بسترهاي مناسب دست اندركاران اجرائي نبايد غفلتي صورت گيرد و دانشگاهيان به اين ترتيب حجت را بر كارگزاران و مسئولان و متوليان امر تمام مي كنند.

سرپرست سابق دانشگاه فرهنگيان: نخواستيم كيفيت فداي كميت شود


 روزنامه شرق، شماره 3279 به تاريخ 6/8/97، صفحه 12 (تخته سفيد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار
    آثار ديگري از " اعظم پويان"

  پشت پرده تغيير سند ملي به سند تحول بنيادين / چرايي اجرانشدن سند از نگاه مدير طرح سند تحول بنيادين آموزش و پرورش
اعظم پويان، شرق 28/5/97
مشاهده متن    
  از وزيركُشي تا نخبه كُشي در آزمون سمپاد / برخورد سليقه اي مديران تمامي ندارد
اعظم پويان، شرق 21/5/97
مشاهده متن    
  سند اجرائي نمي شود، سندنويسي را كنار بگذاريم / روايت يكي از نويسندگان سند تحول بنيادين آموزش و پرورش
اعظم پويان، شرق 24/4/97
مشاهده متن    
  دوراهي متوليان هدايت تحصيلي
اعظم پويان، شرق 30/2/97
مشاهده متن    
  يك سال گذشت
اعظم پويان، شرق 19/1/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه روش هاي نوين آبياري
متن مطالب شماره 127، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است