|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/8/6: راست و چپ در سياست
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3365
چهار شنبه 24 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3279 6/8/97 > صفحه 16 (روزنامه فردا) > متن
 
      


مغز اجتماعي 
راست و چپ در سياست


نويسنده: دكتر عبدالرحمن نجل رحيم

رواج اصطلاح راست و چپ در سياست را ميراث انقلاب فرانسه مي دانند؛ ولي بسياري از صاحب نظران اعتقاد دارند كه افتراق راست و چپ در سياست بسيار كهن تر از سال 1789 است و مربوط به پيش فرض فرهنگي حادث از غلبه دست راست در جوامع هند و اروپايي است. حداقل بيش از يك قرن پيش، دست راست نماد و مدل همه آريستو كراسي ها و دست چپ نماينده مردم عادي بود. لاپونس در سال 1981 متوجه شد كه در سرتاسر قرون وسطا در اروپا، «راست» اشاره به خدا داشته و نشانه امتياز، غلبه و تقدس بوده است. از دوران يونان باستان، تفاوت هاي فلسفي بين راست و چپ، نشان دهنده جدل برخاسته از طبيعت، قدرت، روابط اقليت - اكثريت و نظام توزيع و برقراري عدالت انساني بوده است. امروزه مغزپژوهي سياسي به ما مي گويد كه تفاوت هاي فلسفي چپ و راست در سياست، به نحوه شكل گيري باور و اعتقادات ما ربط دارد كه از ساختار و كاركرد مغزي ما ناشي مي شود. به نظر «جوست» و همكارانش در دانشگاه نيويورك، آنچه راست را از چپ در سياست جدا مي كند، دو نحوه احساس و انديشه درباره ارزش هاي محوري زندگي ما است. به همين دليل يا در مقابل تغييرات اجتماعي مقاومت مي كنيم (حفظ سنت در تقابل با به چالش كشيدن آن) يا برعكس، اگر عدالت طلب باشيم، نبود برابري را رد مي كنيم (سلسله مراتب و طبقات را به چالش مي كشيم) و راست و چپ به اين ترتيب از هم تفكيك مي شود. 

دست راستي ها تمايل به دفاع از نابرابري هاي موجود دارند و آنها را برحق و لازم مي دانند. برعكس، دست چپي ها براي حاكم كردن شرايطي برابر، نظام موجود را مورد انتقاد قرار مي دهند. اين تفاوت هاي ايدئولوژيك براساس دو ارزش محوري ذكرشده در بالا در سطح زيرين و پنهان آگاهي نيز تظاهر مي كند و نشان مي دهد كه دست راستي ها ثبات، سنت، وظيفه و فرمان را ترجيح مي دهند و دست چپي ها از ارزش هاي مخالف آن، چون انعطاف پذيري، پيشرفت، تفاهم، تنوع و گوناگوني دفاع مي كنند. پژوهش درباره كاركرد مغزي و مشخصات شخصيتي راستي ها و چپي ها پس از نتايج فاجعه بار جنگ جهاني دوم شروع شد. نظريه اي دراين باره شكل گرفت كه ريشه انگيزه هاي معرفت شناسي و اگزيستانسيال حفظ سنت در مقابل تغيير و قبول نابرابري، نشانه فرايند پرهيز از شرايط ناامني و تهديد حاصل از تغيير وضعيت موجود در شبكه هاي مغزي است. بررسي 88 پژوهش در 12 كشور بين سال هاي 1958 تا 2002 نشان مي دهد كه گوناگوني جهت گيري رواني مغز در برابر شرايطي كه موجب تهديد يا ناپايداري و بي ثباتي و نااطميناني مي شدند، افراد را وادار به سوگيري ايدئولوژيك مي كند. به ويژه اضطراب مرگ، ترس از تهديد و ازدست دادن،  تعصب و انقباض ذهني مغز، تحمل نكردن ابهام و سردرگمي، نيازهاي فردي براي نظم، قانون و ساختار و تصلب فكري، شرايط دست راستي شدن را فراهم مي كند. در عوض، گشوده بودن به سوي تجربيات جديد و پيچيدگي شناختي، تحمل و بردباري در مقابل شرايط پيش بيني ناپذير و بلاتكليفي و نبود حتميت، اعتمادبه نفس، شرايط دست چپي شدن را فراهم مي كند. گرچه هنوز تكنيك هاي متدولوژيك وسيعي در مراكز پژوهش سرتاسر دنيا وجود ندارد كه از روش هاي گسترده اي كه منجر به نتيجه گيري نهايي درباره غيرقرينگي ايدئولوژيك در كاركرد شناختي و انگيزشي باشد؛ ولي در دهه گذشته مي توان نتايج را چنين خلاصه كرد: 1- راست سياسي بيشتر وضع موجود سياسي را توجيه مي كند. 2- مقاومت در مقابل تغيير و قبول بي عدالتي اغلب نه هميشه منطبق بر يكديگر هستند و همراه با توجيه وضع موجود از طرف دست راستي هاست. 3- شخص دست راستي نيازمند نظم، ساختار، تصلب شناختي همراه با توجيه وضع، قبول نابرابري و در نهايت جهت گيري راستي است.

4- در صورت پيش آمدن موقعيت هايي كه همراه با ناامني باشد، احساس كنترل از دست مي رود و موجب تصلب احساس و خيال انديشه مي شود و شرايط براي ميل به توجيه وضع موجود افزايش مي يابد و تفكر دست راستي امكان پذير مي شود. 5- حساسيت زياد به امكان بروز شرايط خطرناك و تهديدكننده كه ممكن است در هنگام تغييرات اجتماعي رخ دهد، اغلب موجب مقاومت در مقابل تغيير شرايط و قبول نابرابري اجتماعي مي شود. 6- تشديد انگيزه هاي اگزيستانسيال در هنگام ترس و اضطراب اغلب منجر به توجيه وضع موجود و حفظ موضع دست راستي مي شود. 7- سردرگمي، ناامني، حس پيچيدگي و احساس تشديديافته ترس و خطر در دوران طفوليت، احتمال دست راستي شدن در سنين بالا را افزايش مي دهد. 

مطالعات مغزپژوهي سياسي امروز از اين نظر حائز اهميت است كه درباره منشا و ريشه ها، تظاهرات و نتايج تمايلات ايدئولوژيك در راست و چپ و فرايندهاي ناآگاهي كه بر قضاوت و رفتار افراد تاثير مي گذارد، راهگشاست. از آنجايي كه اغلب مكانيسم هاي مغزي شناخت ما خودكار و ناآگاهانه اند، طبيعتا پيشاهنگ فرايند مديريت و كنترل آگاهانه مغز نيز هستند. بديهي است كه پژوهش در عرصه مغزپژوهي سياسي بر محدوديت هاي روش هاي سنتي خودگزارشگرانه آگاهانه در روان شناسي عاميانه امتياز آشكار دارد. به ويژه اينكه در بعضي موارد ممكن است تفاوت هاي ايدئولوژيكي در سطح شناختي يا عاطفي وجود داشته باشد؛ ولي اين تفاوت ها در رفتار آشكار نشوند. به عبارتي مغزپژوهي به ما اين قدرت مضاعف را مي دهد تا به فرايندهاي ريشه اي و پنهان در سوگيري هاي ايدئولوژيك راست و چپ سياسي توجه دقيق تري داشته باشيم


*مغزپژوهراست و چپ در سياست


 روزنامه شرق، شماره 3279 به تاريخ 6/8/97، صفحه 16 (روزنامه فردا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 37 بار
    آثار ديگري از "دكتر عبدالرحمن نجل رحيم"

  برد و باخت
دكتر عبدالرحمن نجل رحيم، شرق 14/11/97
مشاهده متن    
  نگاهي به تاريكي پشت سر
دكتر عبدالرحمن نجل رحيم، شرق 7/11/97
مشاهده متن    
  پرستاري و جدايي تيمار از درمان
دكتر عبدالرحمن نجل رحيم، شرق 30/10/97
مشاهده متن    
  جهان اسكيزوفرنيك
دكتر عبدالرحمن نجل رحيم، شرق 23/10/97
مشاهده متن    
  فروغ در آستانه جنون
دكتر عبدالرحمن نجل رحيم، شرق 16/10/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پزشكي اروميه
متن مطالب شماره 10 (پياپي 2910)، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است