|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت97/8/15: كاپيتولاسيون پولي و مالي
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9439
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 9354 15/8/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


سرمقاله 
كاپيتولاسيون پولي و مالي


نويسنده: محمدكاظم انبار لويي

مقام معظم رهبري در مورد پيوستن ايران به كنوانسيون هاي جهاني با رعايت منافع و مصالح ملي، دقت هاي ويژه اي را به دستگاه قانون گذاري كشور گوشزد كردند. در مورد "اف اي تي اف" مشخصا آن را موكول به فرآيند قانون گذاري در كشور كردند. مجلس شوراي اسلامي، شوراي نگهبان و مجمع تشخيص مصلحت سه نهاد معتبر و مشروعي هستند كه به موجب قانون اساسي زيرساخت اصلي قانون گذاري در كشور مي باشند.

در مورد پيوستن به "اف اي تي اف" لوايحي از سوي دولت به مجلس رفته است و مسير شوراي نگهبان و مجمع تشخيص مصلحت را نيز طي خواهد كرد. جنجالي ترين لايحه مربوط به "سي اف تي" يا لايحه الحاق ايران به كنوانسيون مقابله با تامين مالي تروريسم بود كه در مجلس شوراي اسلامي با ملاحظاتي به تصويب رسيد. شوراي نگهبان در روز تاريخي 13 آبان، روز مبارزه با استكبار جهاني با 

20 ايراد شرعي و قانون اساسي آن را رد كرد. مجلس فكر مي كرد با اعلام تحفظ مي تواند از مشكلات شرعي و قانون اساسي اين لايحه عبور كند، اما دقت هاي كارشناسي مركز پژوهش هاي مجلس و نهايتا 6 فقيه و 6 حقوقدان شوراي نگهبان نشان مي دهد كه با اعلام حق تحفظ نمي توان مشكلات يادشده را حل كرد.

الحاق ايران به "اف اي تي اف" و پذيرش تعهدات يك سويه برخلاف اصل 77 قانون اساسي و نيز قاعده "نفي سبيل" بود، اما دولت برخلاف قانون به اين معاهده پيوست و از 41 بند تعهدات "اف اي تي اف"، 37 بند آن را اجرا كرد. 4 بند آن كه به زعم خود نياز به مصوبه مجلس داشت، در قالب لوايحي ازجمله لايحه مبارزه با تامين مالي تروريسم "سي اف تي" به مجلس داد كه شوراي نگهبان پس از بررسي هاي دقيق حقوقي و شرعي، آن را مغاير قانون اساسي و موازين اسلامي تشخيص داد.

"اف اي تي اف" در آخرين بيانيه خود شروط 9گانه اي را براي ايران تعيين كرده است و در اولين شرط آن تاكيد مي كند، جمهوري اسلامي بايد تعريف "اف اي تي اف" از تروريسم و مصاديق آن بپذيرد و در اين مورد حق تحفظ ندارد.

ادعاي موافقين "سي اف تي" كه در قطعنامه هاي سازمان ملل و ليست خزانه داري آمريكا نام هيچ نهاد و نيز مسئولان و سرداران ايراني به عنوان تروريست وجود ندارد، يك دروغ آشكار است. كافي است با رجوع به پايگاه هاي اطلاع رساني اين دو، خلاف واقع بودن اين ادعا ثابت شود. با پذيرش "سي اف تي" ايران بايد بودجه سپاه، نيروي قدس، وزارت اطلاعات و وزارت دفاع را قطع و حساب هاي بانكي آنها را مسدود كند و با پذيرش اين "خودتحريمي" تحت نظارت بازرسان "اف اي تي اف" درآيد.وقتي وزير محترم خارجه در مجلس تاكيد مي كند؛ "نه من و نه رئيس جمهور نمي توانيم تضمين بدهيم كه با پيوستن به لايحه "سي اف تي" مشكلات مالي حل خواهد شد"، پس براساس چه منافع و مصالحي به اين قرارداد تعهدآور و بدون خاصيت مي پيونديم. 

محمدجواد ظريف مي گويد؛ "براي اينكه جلوي بهانه آمريكا را بگيريم، بايد بپيونديم." بهانه چيست؟ بهانه عدم حمايت از تروريسم! اولا مگر بهانه هاي آمريكا تمامي دارد، ثانيا آنهاحمايت از حزب الله، حماس و مردم يمن را حمايت از تروريسم مي دانند، اما در عوض خودشان را كه مدافع منافقين تروريست هستند، مخالف تروريسم جلوه مي دهند. آنها مدافع القاعده و داعش هستند كه جهان اسلام را با ترور و وحشت، به آتش كشيده اند، اما مي گويند؛ ما مخالف تروريسم هستيم!

انصافا بايد از اقدام هوشمندانه، مستدل، قانوني، شرعي و شجاعانه شوراي نگهبان تشكر كرد كه جلوي يك "كاپيتولاسيون پولي و مالي" را گرفتند. چنين لوايحي را نمي شود در هياهوي زنده باد، مرده باد پذيرفت يا رد كرد. كار كارشناسي دقيق مي طلبد كه به نظر مي رسد در شوراي نگهبان دقت هاي حقوقي و شرعي در اين مورد به عمل  آمده است.

موافقان لايحه خوب است در يك مناظره استدلال هاي خود را مطرح كنند تا در اين مورد روشنگري شود. البته آنها با راي علني خود در مجلس مخالفت كردند و گفتند راي بايد مخفي باشد. اين نشان مي دهد خودشان هم از عواقب ننگين پذيرش چنين امري بيمناك هستند.

واكنش هاي موافقين لايحه در مورد نظر شوراي نگهبان هم جالب است. برخي گفتند؛ رد لايحه، هديه به ترامپ بود، پشت مردم را خالي كردند، گل به خودي بود، ملت را تحريم كردند!

نقد يا انتقاد با حقه بازي، وارونه نمايي، خلاف گويي و ادعاهاي بي سند و مدرك فرق دارد. يك مرز بندي بايد داشته باشند. اگر رد لايحه، هديه به ترامپ بود چرا خزانه داري آمريكا اصرار دارد ايران به "اف اي تي اف" و بويژه "سي اف تي" بپيوندد؟!

اگر رد لايحه "سي اف تي" خالي كردن پشت مردم است، چرا هنوز لايحه به تصويب نرسيده، برخي بانك ها وقيحانه نامه نوشتند به نهادها و اشخاص حقيقي و حقوقي كه در فهرست تحريم خزانه داري آمريكا و شوراي امنيت سازمان ملل قرار دارند و گفته اند نمي توانيم به شما سرويس مالي بدهيم.

اگر گل به خودي بود، آقايان بيايند خودي و غيرخودي را تعريف كنند تا معلوم شود بالاخره آمريكا، خزانه داري اين كشور خودي است يا غيرخودي. اگر رد لايحه، تحريم ملت است، آن هم در شرايطي كه آمريكا بي بهانه و بابهانه، ملت ايران را علي رغم توافق برجام تحريم كرده و مدام زيرساخت هاي تحريم را محكم تر مي كند و باكي هم از مجامع عمومي و حتي دولت هاي هم پيمان خود ندارد. "اف اي تي اف" و بويژه "سي اف تي" يكي از مباني و مبادي تحكيم زيرساخت تحريم هاست. اين را كسي كه يك واحد حقوق هم نخوانده، مي فهمد.

از 200 كشور جهان فقط 37 كشور عضو "اف اي تي اف" هستند و چرخ اقتصاد 160 كشور جهان بدون الحاق به "اف اي تي اف" مي چرخد. چرا خلاف واقع مي گويند همه پيوسته اند، ما هم بايد بپيونديم.

آمريكا رو به زوال و فروپاشي است. از هارت و پورت ترامپ نترسيم. ترامپ ديوانه است، اما احمق نيست. او از برجام خارج شد و هيچ به تعهد دولت آمريكا در اين پيمان عمل نكرد چون مطمئن بود ايران از برجام خارج نمي شود و به تعهد خود عمل مي كند، لذا هر روز به فهرست مطالبات خود در زمينه تروريسم، حقوق بشر، موشكي و... مي افزايد. ديپلمات هاي خوشبين ما و كساني كه مدعي بودند حقوقدان هستند، الان متوجه شده اند چرا با خوشبيني مفرط و خوش خيالي برجام را پذيرفتند و شروط مجلس، شوراي عالي امنيت ملي و نيز رهبري را ناديده گرفتند. اينها بايد برگردند و اين بيراهه را ترك كنند.

حركت در "اف اي تي اف"، "سي اف تي" و... ادامه حركت پر از ابهام و غلط برجام است. زهرجام، برجام را بايد به حلقوم سردمداران آمريكا و غرب با مقاومت نظامي و اقتصادي ريخت نبايد مولفه هاي قدرت ملي را با اين گفت وگوهاي بي حاصل و كنوانسيون هاي مشكوك، يكي پس از ديگري از دست دهيم.

كاپيتولاسيون پولي و مالي


 روزنامه رسالت، شماره 9354 به تاريخ 15/8/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    آثار ديگري از " محمدكاظم انبار لويي"

  تقويت يا تضعيف،كدام يك؟
محمدكاظم انبار لويي، رسالت 16/10/88
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه بين المللي مهندسي حفاظت از حريق
متن مطالب شماره 43، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است